با سلام
چندین بار من در سایت آگهی های استخدامی رو دیدم که شرایطشون خلاف قانون کار بوده و هدف اصلی اونها سوء استفاده از دوستان برنامه نویس هست.ممکن دوستان بگن روزنامه ای مثل همشهری مگه کنترلی روی آگهی ها داره؟ جواب در اینه که روزنامه همشهری یک کار صرفا تجاری میکنه و از جنس اون صنف خاص نیست اما اینجا که همه از یک صنف و تخصص هستن نباید اجازه این رو بدن که کسی سوء استفاده ای از دوستان بکنه. من در یکی از آگهی ها این مطلب رو نوشتم اما پستم تایید نشد.
آیا ما خودمون داریم به خودمون ضربه میزنیم؟
من سالهاست دارم کار میکنم و میدونم کسی که کمی تجربه داشته باشه آگهی ها و پیشنهاد های بو دار رو به خوبی تشخیص میده. ضمنا طبق قانون کار مزایای دوره آزمایشی هیچ تفاوتی با حالت استخدامی نباید داشته باشه.

نمونه ای از مفاد برخی آگهی ها که بیشتر سوء استفاده اونها در دوران آزمایشی اونها هست:
مثلا:
دوره آزمایشی بدون حقوق
دوره آزمایشی بدون بیمه
بستن قرارداد بعد از دوران آزمایشی
عدم دادن مرخصی با حقوق در دوران آزمایشی
وعده حقوق بالا بعد از طی دوران آزمایشی
عدم مشخص کردن شرایط کار به صورت دقیق
دادن پول برای دوره آزمایشی برای یادگیری کار در شرکت و ....

چند مثال :
1 :
حقوق و مزایای خوبی در نظر گرفته ایم و در چند ماه اول بیمه انجام نمیشه و پس از آن بیمه و سایر مزایای قانونی نیز انجام خواهد شد.و امکان افزایش حقوق و مزایا نیز فراهم می باشد.

2:

بعد از گذشت سه ماه، بیمه تامین اجتماعی اعمال خواهد گردید.

3:
در صورتی عزیزان دارای شرایط اولیه باشند توسط بنده به شرکت معرفی میگردند

در نمونه بالا مشخص نیست که چرا خود شرکت مصاحبه نمیکنه و چرا باید رزومه عکس دار به یک فرد و نه یک شرکت ارسال بشه و ایشون در آینده با وعده استخدام ممکنه چه کارهایی از برنامه نویس بخواد تا کارهای خودش رو راه بندازه و در آخر هم بگه قبول نشدید

4: ضمنا پس از سوددهی حقوق افراد پرداخت میشه.

اینها مشتی از خروار بود.
چون اینجا "جامعه برنامه نویس فارسی زبان "هست انتظار رسیدگی داریم وگرنه ما سالهاست که از این مملکت و قوانینش هیچ انتظاری نداریم .