صفحه 3 از 3 اولاول 123
نمایش نتایج 81 تا 89 از 89

نام تاپیک: نگرانی برنامه‌نویسان در مقابل ویندوز 8 و آینده

محروم شده

نقل قول: نگرانی برنامه‌نویسان در مقابل ویندوز 8 و آینده

نقل قول نوشته شده توسط A.Karimi مشاهده تاپیک
    همانطور که عرض کردم در علم مهندسی نرم‌افزار امروز «چابکی»، «تکرار»، «تغییر» و از این قبیل اهمیتی بیش از پیش دارد. مایکروسافت عادت دارد محصولات جدید را با شتاب ارائه کند و البته مشاهده باگها و موردهای اینچنی در اینگونه محصولاتش عادت همه ما شده شاید به نظر ما برنامه نویسان خوش نیاید، اما به نظر می‌رسد که این روش ارائه محصول بهتر، کم هزینه‌تر و در زمان کمتری به جواب می‌رسد و تغییر سیاستها راحتتر است.
    الگوی انتشار محصولات در مراحل اولیه و نابالغ دقیقا الگوی شناخته شدهء مورد استفاده در دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن هست که بیشترین تطابق رو با خواص و روش توسعهء متداول بازمتن داره.
    ولی این روش مسلما میتونه مزایای قابل توجهی برای شرکتهای تجاری مثل میکروسافت و محصولات انحصاری هم داشته باشه.
    و بنده فکر میکنم میکروسافت تاحد زیادی از الگو و تجربیات و تحلیل های اثبات شده در دنیای بازمتن الهام گرفته و سعی میکنه از قدرت و کارایی این روش و مشارکت کامیونیتی به نفع خودش بهره برداری کنه. البته روش میکروسافت مسلما محتاطانه تر و محدودتره، اما نسبت به گذشته تغییر و اصلاحات و انعطاف بیشتری در میکروسافت دیده میشه.
    این قضیه و تغییرات و ایجاد یک نزدیکی و تاحدی هایبرید الگوی انحصاری کلاسیک و بازمتن رو میشه در قضیهء Community Promise license هم که بنظرم حداقل درمورد چنین محصولات بزرگ و مهم و پایه ای در میکروسافت بی سابقه بوده هم مشاهده کرد. میدونید که این تعهد میکروسافت بود برای اینکه پیاده سازیهای آزاد دات نت توسط دیگران رو اجازه بده. هرچند در این مورد مشکل و ابهاماتی وجود داشته و داره و بهرحال میکروسافت بزرگترین شرکت تجاری انحصارگر بوده که در عین حال دشمن قدیمی و رسمی نرم افزار آزاد و بازمتن محسوب میشه، بخاطر همین نمیشه به نیت و سیاست ها و تصمیم های آیندهء اون در باب دوستی با دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن مطمئن بود و حتی میشه شک کرد که از ابتدا قصد حقه و سیاست تخریب و انحراف کامیونیتی و دستاوردها و استقلال دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن در کار بوده.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

برخلاف شما، من مایکروسافت رو یک شرکت چابک و ریسک پذیر نمیدونم، اتفاقا در اکثر مواقع مایکروسافت بسیار محافظه کار و کند هست. همین مسئله رو می تونید در سیاستگذاری های کلی این شرکت و حرکت بسیار کندش به سمت موبایل و تبلت (فقط یکی از موارد ببینید). به طوری که الان ارزش سهام شرکت مثل اپل که رقیب دیرینه این شرکت بود، و مدت ها بود بازارش به واسطه فروش PC و ویندوز محدود شده بود، الان در حد ارزش سهام شرکت های نفتی هست. همین عدم ریسک پذیری و کند بودن مایکروسافت در مواجه اش با گوگل هم کاملا مشهود بود. مایکروسافت اگر دیر بجنبه، تبدیل میشه به IBM دهه اواخر دهه 90 میلادی.
    مایکروسافت همانطور که در پست قبل گفتید برای مثال برای ایجاد زبان #C به مطالعه همه چیز پرداخت. همین مورد در زمینه EF هم صدق می‌کند. اما باید بدانیم که R&D چیز دیگری است و تغییر پذیزی چیز دیگر! به نظر من مایکروسافت به خوبی از نتایج R&D استفاده و اعمال تغییر می‌کند. در مورد بازار موبایل هم نباید عجله کرد! کما اینکه نه تنها در مورد نرم‌افزارهای موبایل نباید عجله کرد بلکه در مورد کاربردپذیزی و کلاً آینده ابزارهای موبایل در حال گذر هستیم و باید کمی منتظر بود.

درباره اپل حق با شماست! اپل برنده شد! مایکروسافت هم خدا نیست که شکست نخورد! اما محافظه کار بودن مایکروسافت در زمینه‌هایی است که مورد بحث ما نیست.

جاوا سابقه اش از #C خیلی بیشتره و استفاده از آن هم به نسبت #C بسیار گسترده تر هست. از طرف دیگه، هر چند شرکت Oracle (و قبل از آن Sun)، وظیفه اصلی توسعه جاوا را برعهده دارند، ولی وجود چندین شرکت تکنولوژی بزرگ مثل IBM که سرمایه گزاری های عظیمی در جاوا کردند هم در سیاستگذاری های جاوا دخیل هست.
    گستردگی استفاده از جاوا نسبت به #C یک صحبت نسبی است. هیچیک از نمودارها و آمارهایی که ارائه می‌شود جامع و کامل نیست. معمولاً آمارها از نمونه‌هایی جمع‌آوری شده که در نتیجه تاثیر مستقیم داشته. البته در مورد #C هم به همچنین، پس بنده نسبت به گستردگی استفاده از جاوا (که از گوشه و کنار در مورد رکود آن می‌شنوم) اظهار نظر نمی‌کنم.
    اما در مورد استفاده از جاوا در نرم‌افزارهای بزرگ این مورد را همه می‌دانیم که پلتفرم J2EE بزرگتر از ASP.NET در حال حاظر است و طبیعی است که از استفاده از آن در برخی پروژه‌های خاص استقبال شود. مضاف بر اینکه Java یک زبان مشترک (Lingua franca) برای دانشگاهیان (خارج از ایران) نیز می‌باشد.

اگر مایکروسافت تغییری را اعمال کنه، شما به عنوان برنامه نویس ناچار به قبول آن تغییر هستید، چون ریش و قیچی دست مایکروسافت هست، میگه این پلت فرم من هست، پر استفاده ترین سیستم عامل جهان هم هست، اگر میخواید براش برنامه بنویسید و ازش پول در بیارید، راهش همینه که من میگم! دوست نداری، به سلامت!
    تا امروز که این مورد به هیچ عنوان صادق نبوده! مسئله اینجاست که مایکروسافت ساده‌ترین روش‌ها را در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد و این را همه می‌دانیم که مهمترین رمز موفقیت مایکروسافت سادگی ابزارهای آن است. برنامه‌نویسان هم معتاد این سادگی شده و گوش به فرمان مایکروسافت می‌شوند. تا امروز همیشه شما می‌توانستید با هر زبان و هر پلتفرمی که دوست داشتید بر روی Windows به توسعه نرم‌افزار بپردازید. در حال حاظر Widnows کم محدودیت ترین سیستم‌عامل دنیا جهت توسعه نرم‌افزار است (عدم محدودیت را با باز بودن اشتباه نگیرید!) این ناشی از تنبلی خود ما برنامه‌نویسان است.
    برای مثال: شما می‌توانید از NHibernate استفاده کنید. ولی بیشتر افراد به سمت Entity Framework می‌روند. چون امکاناتی مانند RIA بر روی EF ساده‌تر و سر راست‌ تر کار می‌کند اما باز هم شما می‌توانید با کمی تغییر از NHibernate حتی در RIA هم استفاده کنید.
    آیا تصور می‌کنید در مورد Java چنین موضوعی صادق نیست؟ تعدد پیاده‌سازی‌ها دلیل بر کامل بودن همه آنها نیست. اگر در هر زمینه از صنعت نرم‌افزار برای جاوا 10 پیاده‌سازی مهم وجود داشته باشد معمولاً دوتا یا کمتر از دوتای آنها به طور کامل قابل اتکا و استفاده تجاری واقعی هستند. اوراکل، Red Hat و بقیه نیز پیشنهادات خود را برای فیلدهای کاری مختلف بر روی جاوا دارند اما همانطور که بحث ما از ابتدا این بود، اینها بسیار محافظه کارانه تر عمل می‌کنند.

نمونه جالبش همین خبر چند هفته اخیر درباره پشتیانی از ODBC در نسخه های آینده SQL Server هست؛ سالیان سال هست که مایکروسافت داره گلو خودش رو پاره میکنه که ODBC یک تکنولوژی منسوخ شده است، سرعتش پایینه، امکانات نداره، و برنامه نویسان باید ازش دوری کنند، و به OLE DB رو بیارند. اما جدیدا نظر مایکروسافت تغییر کرده، میگه نسخه آینده SQL Server آخرین نسخه ایی خواهد بود که از OLE DB پشتیبانی میکنه، و بعد از این SQL Server فقط از ODBC پشتیبانی خواهد کرد!
    OLEDB مشخصاً به این جهت معرفی شد تا کار با بانک‌های ارتباطی غیر Relational (مثل ODBMS ها) را نیز مانند RDBMS ها پشتیبانی کند. اما OLEDB استاندارد خود مایکروسافت بوده و یک استاندارد باز نبوده. چون امروزه محاسبات ابری جایگاه ویژ‌ه‌ای دارند مایکروسافت مجبور است از استانداردهای بازتری استفاده کند. ODBC از ابتدا توسط تمام نسخه‌های SQL پشتیبانی می‌شد و اکنون نیز در حال پشتیبانی است. مطلبی مبنی بر اینکه مایکروسافت برنامه‌نویسان را به دوری از ODBC فراخوانی کرده باشد ندیده‌ام! (اگر اشتباه می‌کنم لطفاً اصلاح بفرمایید) البته همیشه صحبت این بوده است که اگر شما نیاز به ارتباطات بین پلتفرمی دارید راه حل شما ODBC است نه OLEDB اکنون هم صحبت همین است. درکل اکنون کدام نرم‌افزار است که در انتخاب بین ODBC و OLEDB در شک باشد؟ امروزه برای کار با SQL در دات نت از نام فضای System.Data.SqlClient استفاده می‌شود.

در هر حال مایکروسافت در حوزه سیستم عامل خودش فعالیت میکنه و به شدت هم در این زمینه انحصار طلبانه رفتار میکنه، پس این اعمال تغییرات در #C یا سایر تکنولوژی های مایکروسافتی رو نمیشه چندان به چابک بودن و ریسک پذیر بودن این شرکت مرتبط دونست.
    با همه این بحث‌ها متوجه نشدم چرا نباید اعمال تغییرات در تکنولوژی‌های یک شرکت را به چابک بودن آن ربط داد؟ مگر چابک بودن یک شرکت نرم‌افزاری با معیاری بجز تکنولوژی‌های آن سنجیده می‌شود؟ و یا آیا رفتار انحصار طلبانه ربطی به چابک بودن دارد؟

اگر شما می‌خواهید بگویید که مایکروسافت آنقدرها هم چابک نیست باید توجه بفرمایید که بحث ما بر سر شرکت‌های موجود در جهان است نه ایده‌آل ها که هنوز وجود ندارند. بحث بنده این است که در بین امکانات موجود و شرکت‌های موجود، مایکروسافت از همه پویاتر است و این پویایی بر خلاف اعتراض برنامه‌نویسان در دنیای امروز چیز بدی نیست.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط A B C D مشاهده تاپیک
    الگوی انتشار محصولات در مراحل اولیه و نابالغ دقیقا الگوی شناخته شدهء مورد استفاده در دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن هست که بیشترین تطابق رو با خواص و روش توسعهء متداول بازمتن داره.
    ولی این روش مسلما میتونه مزایای قابل توجهی برای شرکتهای تجاری مثل میکروسافت و محصولات انحصاری هم داشته باشه.
    و بنده فکر میکنم میکروسافت تاحد زیادی از الگو و تجربیات و تحلیل های اثبات شده در دنیای بازمتن الهام گرفته و سعی میکنه از قدرت و کارایی این روش و مشارکت کامیونیتی به نفع خودش بهره برداری کنه. البته روش میکروسافت مسلما محتاطانه تر و محدودتره، اما نسبت به گذشته تغییر و اصلاحات و انعطاف بیشتری در میکروسافت دیده میشه.
    این قضیه و تغییرات و ایجاد یک نزدیکی و تاحدی هایبرید الگوی انحصاری کلاسیک و بازمتن رو میشه در قضیهء Community Promise license هم که بنظرم حداقل درمورد چنین محصولات بزرگ و مهم و پایه ای در میکروسافت بی سابقه بوده هم مشاهده کرد. میدونید که این تعهد میکروسافت بود برای اینکه پیاده سازیهای آزاد دات نت توسط دیگران رو اجازه بده. هرچند در این مورد مشکل و ابهاماتی وجود داشته و داره و بهرحال میکروسافت بزرگترین شرکت تجاری انحصارگر بوده که در عین حال دشمن قدیمی و رسمی نرم افزار آزاد و بازمتن محسوب میشه، بخاطر همین نمیشه به نیت و سیاست ها و تصمیم های آیندهء اون در باب دوستی با دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن مطمئن بود و حتی میشه شک کرد که از ابتدا قصد حقه و سیاست تخریب و انحراف کامیونیتی و دستاوردها و استقلال دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن در کار بوده.
    بحث من علم مهندسی نرم‌افزار و متدهای نوین توسعه نرم‌افزار مانند Agile و ... بود. با اینکه انتشار محصولات به صورت Alpha یا Beta و یا ... قبل از شکوفایی دنیای متن باز وجود داشت اما من در صحبت‌هایم مخالفتی با الگو برداری از این جنبش نداشتم و ندارم! و البته بحث ما ربطی به دنیای متن باز و دوستی یا دشمنی مایکروسافت با آن و ... نداشت !؟

محروم شده

نقل قول نوشته شده توسط A.Karimi مشاهده تاپیک
    بحث من علم مهندسی نرم‌افزار و متدهای نوین توسعه نرم‌افزار مانند Agile و ... بود.
    بهرصورت من فکر میکنم غیر از این قضیه میکروسافت داره حداقل تاحدودی طبق الگوی بازمتن هم عمل میکنه و از اون الگو گرفته. یعنی بجای اینکه یک چیزی و ساختار و سیاستی رو صرفا تحت نظر خودش در داخل بصورت کامل طراحی و پیاده سازی کنه و بعد با یک نسخه از ویندوز بعنوان فرضا محیط اصلی برنامه نویسی بده بیرون، سعی میکنه دینامیک تر باشه و از کامیونیتی هم فیدبک و کمک و پیشنهاد بگیره (هرچند در ظاهر این رو علنا بیان نکنه) و جای برگشت و تغییر و هماهنگی سریع با فناوریهای رقیب رو هم برای خودش حفظ بکنه.
    بخاطر همین بود که دات نت که مثلا قرار بود محیط اصلی اپلیکیشن نویسی ویندوز باشه الان داره جزیی از یک محیط چند زبانی/فناوری/فریمورک میشه تا اینکه بگیم تنها محیط عمدهء اپلیکیشن نویسی روی ویندوز.

اینکه میکروسافت اجازهء پیاده سازیهای آزاد دات نت رو داد هم خودش میتونه نشانهء قوی دیگری از این سیاست باز باشه. درواقع میکروسافت برای به کمال رساندن فناوریهای خودش و پرهیز از ریسک قفل شدن و عقب ماندن از رقبای خطرناکی مثل دنیای بازمتن نیاز به بهره برداری از این فیدبک و تجربه های خارجی و پیشنهادات و ابتکارات دیگران داره و میخواد بقدر کافی منعطف باشه.

فراموش نکنیم که بازمتن بطور جدی موفق شده و همه جا رسوخ کرده و آیندهء اون تاحد زیادی تضمین شده هست و سرعت رشدش هم زیاده. از استانداردها و مرورگرهای وب بگیر تا جاهای دیگه. بازمتن امروز دیگه از نظر تجاری و سیاسی یه روش و دنیای درجه دوم مخصوص هکرها محسوب نمیشه. بلکه خیلی از سازمانها و نهادهای استاندارد اون رو یا سازگاری با اون رو بعنوان یک اصل و شرط لازم رسمیت بخشیدن و کارایی اون در افزایش بهره وری در دنیای توسعه و استفاده از نرم افزار (منجمله استفاده های تجاری) هم ثابت شده. شاید به همین خاطر بود که سیلورلایت میکروسافت در عرصهء وب چندان مشتری پیدا نکرد، چون امروز همه به استانداردهای باز و پیاده سازیهای بازمتن اهمیت میدن و خود میکروسافت هم از W3C تبعیت میکنه و حتی HTML5 رو جزو ابزارهای توسعهء سیستم عامل خودش قرار میده.

انتشار محصولات به صورت Alpha یا Beta و یا ... قبل از شکوفایی دنیای متن باز وجود داشت
    شاید وجود داشته، اما گستردهء فواید و بهره برداری این الگو در نرم افزارهایی که کاملا انحصاری باشن خیلی محدودتر از نرم افزارهای بازمتن است.
    در دنیای بازمتن این روش اساسا نیروی مضاعفی برای هدایت آگاهانه و دموکراتیک و توسعهء مشترک نرم افزار و کاهش هزینه ها و بالا رفتن کیفیت ایجاد میکنه. یعنی مثلا نیازی نیست شما یه برنامه رو کامل کنید، حتی در یک درجهء بدوی هم میشه منتشرش کرد و بعد اگر ارزشش رو داشته باشه خیلی ها ممکنه روش کار کنن و اون رو تکمیل کنن، اونم بصورت کاملا عینی در جریان استفادهء عملی و با فیدبک و انعطاف کامل از جانب جامعهء برنامه نویسان و کاربران.
    درحالیکه اگر نرم افزار انحصاری بود حتی ممکن بود هیچوقت به اون درجه نرسه و حتی منتشر هم نشه (بخاطر کمبود منابع و انگیزه و غیره).

اما من در صحبت‌هایم مخالفتی با الگو برداری از این جنبش نداشتم و ندارم! و البته بحث ما ربطی به دنیای متن باز و دوستی یا دشمنی مایکروسافت با آن و ... نداشت !؟
    فقط خواستم مطلب کامل باشه و بازهم تاکید کنم که میکروسافت در این زمینه خیلی ناقص و غیرقابل اعتماده و به هیچ وجه نمیشه سیاست های اون رو بقدر کافی باز و سازگار/دوست با دنیای بازمتن دونست.

اگر شما می‌خواهید بگویید که مایکروسافت آنقدرها هم چابک نیست باید توجه بفرمایید که بحث ما بر سر شرکت‌های موجود در جهان است نه ایده‌آل ها که هنوز وجود ندارند. بحث بنده این است که در بین امکانات موجود و شرکت‌های موجود، مایکروسافت از همه پویاتر است و این پویایی بر خلاف اعتراض برنامه‌نویسان در دنیای امروز چیز بدی نیست.
    من کندی مایکروسافت رو حداقل در دو عرصه اقبال نرم افزارهای مبتنی بر وب (رقابت با گوگل)، و اقبال دنیای موبایل و تبلت (رقابت با اپل) با شرکت های فعلی که رقبای عمده مایکروسافت محسوب میشند، مقایسه کردم، نه با ایده آل ها! کافیه یک نگاهی به ارزش سهام همین دو رقیب مایکروسافت و بخصوص رشد تصاعدی آنها در چند سال اخیر بیاندازید، تا ببینید مایکروسافت چقدر دیر به فکر فرو افتاد که تغییر رویه بده. الان اپل در دنیای تکنولوژی کشور آمریکا پر سود ترین شرکت محسوب میشه، و ارزش این شرکت با ارزش شرکت نفتی ExxonMobil، بزرگترین شرکت نفتی جهان رقابت میکنه! مایکروسافت سال ها ست که در هماهنگ سازی زیر مجموعه های مختلف شرکت با هم در راستای استراتژی های شرکت مشکل داره.

مایکروسافت همانطور که در پست قبل گفتید برای مثال برای ایجاد زبان #C به مطالعه همه چیز پرداخت. همین مورد در زمینه EF هم صدق می‌کند. اما باید بدانیم که R&D چیز دیگری است و تغییر پذیزی چیز دیگر! به نظر من مایکروسافت به خوبی از نتایج R&D استفاده و اعمال تغییر می‌کند.
    همه شرکت های معروف تکنولوژیکی سرمایه گسترده ایی روی R&D می کنند و از آن بهره می برند. اگر معیار چابکی استفاده گسترده از نتایج آزمایش ها و پژوهش های لابراتوارهای R&D، و به بازار کشاندن این دستاورد ها باشه؛ رقیب مایکروسافت، یعنی گوگل، بسیار بیشتر از مایکروسافت بر این امر اهتمام داره، و مایکروسافت در مقایسه با آن، شرکتی کند و کم تحرک محسوب میشه.

مطلبی مبنی بر اینکه مایکروسافت برنامه‌نویسان را به دوری از ODBC فراخوانی کرده باشد ندیده‌ام! (اگر اشتباه می‌کنم لطفاً اصلاح بفرمایید)
    رجوع کنید به مطالب مربوط به دهه 90 میلادی، زمانی که مایکروسافت به شدت در حال تبلیغ OLE DB بود، و همچین به ناپدید شدن تدریجی اپلت مدیریت ODBC در نسخه های اخیر ویندوز (ویستا و ویندوز 7). در اینکه ODBC یک استاندارد باز، با استفاده گسترده، و مورد قبول عام بوده و هست، بحثی نیست. بحث سر اینه که مایکروسافت بالاخره به این نتیجه رسید، و همانطوری که تا دیروز کاربرانش را به سمت OLE DB سوق می داد و از مزایای آن سخن می گفت، الان همین کار را برای ODBC انجام میده، و البته در پست قبلی به چند مثال دیگه مثل دات نت، و COM هم اشاره کردم. مایکروسافت در اینگونه تغییر جهت گیری ها، ید طولایی داره.

با همه این بحث‌ها متوجه نشدم چرا نباید اعمال تغییرات در تکنولوژی‌های یک شرکت را به چابک بودن آن ربط داد؟ مگر چابک بودن یک شرکت نرم‌افزاری با معیاری بجز تکنولوژی‌های آن سنجیده می‌شود؟ و یا آیا رفتار انحصار طلبانه ربطی به چابک بودن دارد؟
    البته مسئله شرکت مایکروسافت فراتر از بحث توسعه #C هست. تیم #C به نسبت کل شرکت مایکروسافت، فوق العاده کوچک و محدود هست. شرکت مایکروسافت در چند سال اخیر هیچ نوع آوری قابل توجهی به بازار عرضه نکرده، و در بازار بیشتر دنباله روی جهت گیری های بازار بوده، تا اینکه خودش جهت گیری ها را شکل بده. در واقع در این چند ساله مایکروسافت فقط تلاش کرده که از دور رقابت خارج نشه. رویکرد مایکروسافت به اهمیت دادن به نرم افزارهای مبتنی بر وب و Cloud computing، و رویکرد مایکروسافت به بازار موبایل، به عنوان تکنولوژی های پیشروی امروزی در دنیای IT، رویکردی منفعلانه بوده، برای شکست نخوردن در برابر حریفان بوده. ارائه سرویس آنلاین آفیس، توجه ویژه به موتور جستجوی بینگ، ارائه سرویس های Cloud، تصمیم برای شکست اتحاد معروف وینتل (ویندوز + اینتل) و قبول ارائه سیستم عامل برای سی پی یو های ARM، توجه ویژه به بازار فعلی تبلت، و شریک شدن با نوکیا (شرکتی که در عرصه موبایل سرنوشتی مشابه مایکروسافت پیدا کرد)، به منظور خروج از بحران در حوزه موبایل؛ همگی نمونه ایی از رفتارهای مایکروسافت برای عقب نماندن از قافله بازار بوده، نه حاصل دور اندیشی یا سیاست گزاری های صحیح مایکروسافت. به همچین شرکتی نمیشه گفت شرکت چابک! اینکه بحث انحصار مایکروسافت را مطرح کردم، به این منظور بود که بگم، اگر هم جایی ما مایکروسافت را حرکت به سمت تکنولوژی های جدید پیشگام می بینیم، یکی از عوامل مهم اش انحصار مایکروسافت در آن حوزه ها بود. در واقع مایکروسافت در این چند سال اخیر در هر حوزه ایی که انحصار نداشت، از رقبای خودش عقب افتاد. در دنیای دات نت هم عملا همه رقبا را با سیاست گزاری های خودش از دور خارج کرد. قبلا هم درباره این موضوع توضیح دادم که در سطح دات نت هر چند دست همه برای ارائه تکنولوژی باز هست، ولی زمین بازی به نحوی چیده شده که هیچکس به جز مایکروسافت از آن پیروز بیرون نمیاد، و همه چیز دست مایکروسافت هست. الان مایکروسافت بخواد یک تغییر در زبان #C بده، یا یک افزونه به دات نت اضافه کنه، CLR دات نت که دسته خودش هست (حالا پروژه هایی مثل MONO بماند که گستردگی استفاده ازشان اصلا قابل مقایسه با CLR پیاده سازی شده توسط مایکروسافت نیست). پلت فرم ویندوز هم که دست خودش هست. ماشین تبلیغاتی مایکروسافت هم که معرف حضور همه هست؛ قبل از ارائه هر دست آورد حتی تکراری، چنان بمباران رسانه ایی میکنه، و اونقدر مقاله و کتاب در وصف اون تغییر و مزایای اون منتشر میکنه، که خیلی وقت ها بعضی کاربران تصور می کنند که مایکروسافت خودش مبدع و خالق اون دست آورد بوده! یادم هست مدت ها خیلی ها تصور می کردند که مثلا Web Services رو مایکروسافت خلق کرده! یا MVC رو مایکروسافت کاشته که الان بر سر زبون ها افتاده! خب با این تفاسیر، این مدل تغییرات در همچین شرایطی کار ساده ایی هست، و نمیشه به صرف دیدن این مدل تغییرات، مایکروسافت رو شرکتی چابک نامید. حقیقتش من تا به حال از هیچکس، حتی کسانی که مرتبا اخبار مایکروسافت را دنبال می کنند، و درباره آن مطلب می نویسند؛ نشنیده بودم که در این چند سال اخیر، مایکروسافت را شرکتی چابک خطاب کنند، بلکه بالعکس، مایکروسافت رو شرکتی بزرگ با بخش های متعدد که در بسیاری از مواقع از احوال هم بی خبرند و حتی گاها با هم به رقابت مشغول اند، می دیدند.

البته ذکر این نکته هم ضروری هست که این بحث ها بر سر چابکی شرکت مایکروسافت هست، نه بر سر مزایای #C یا مثبت بودن برخی از تصمیمات مایکروسافت، مثل رویکرد به ODBC یا تصمیم گیری های اخیرش درباره ویندوز 8. در واقع من مایکروسافت را شرکت چابکی نمی شناسم، اما #C را یک زبان برنامه نویسی خوب و روان میدونم، و امکانات و قابلیت های جدیدش را دوست دارم. رویکرد جدید مایکروسافت در عرضه ویندوز 8، اقبال مجددش به Native Code، و قبول این مسئله که باید به طور جدی وارد عرصه موبایل شود را هم بسیار مثبت میدونم؛ یعنی مایکروسافت حداقل این تدبیر را دارد که وقتی در عرصه ایی شکست خورد یا عقب افتاد، یا اشتباه کرد، برای عقب نماندن از قافله هم که شده، تصمیم گیری درستی برای بقا در بازار و ادامه رقابت انجام بده.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

@علی کشاورز -

مبلغ سهام مایکروسافت و ... برای من به عنوان یک توسعه دهنده اهمیتی ندارد (متوجه اهمیت غیر مستقیم آن هستم) و بحث من در مورد آن نیست! بنده به خوبی می‌دانم که مایکروسافت در چه زمینه‌هایی از قافله عقب است! بلکه بحث ما بر سر ابزارهای توسعه محیطهای برنامه‌نویسی و پلتفرمهای برنامه نویسی بود. نه موفقیت یا عدم موفقیت مایکروسافت در دو زمینه که نام بردید.

شاید نام چابک نام اشتباهی برای توصیف این خصوصیت مایکروسافت باشد. اما مسئله اینجاست که مایکروسافت به راحتی تغییرات اساسی در محصولات توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان خود می‌دهد که خودتان در متن بارها به آن اشاره کردید. در مورد اپل هم که در مورد انحصار طلبی‌اش توضیح دادید که کاملاً موافقم. در مورد گوگل هم نو آوری آن بیشتر در سمت کاربران نهایی است. حتی برای Android از Java استفاده کردند و یک نو آوری متحولانه نداشتند (در مورد سبک توسعه UI این سیستم عامل اگر نو آوری نمی‌کردند قضیه امکانپذیر نمی‌شد که البته آنهم به نظرم یک تغییر اساسی نبود)! در Androd شما هنوز برای ایجاد یک event ساده باید چند خط کد بزنید! در مورد بقیه سرویسهای گوگل از منظر برنامه‌نویسی نیز شاید فقط یک سری API بسیار خوب باشد! مایکروسافت هر چه باشد حداقل در زمینه ابزارهای برنامه سازی و توسعه بلند پروازانه تر از شرکتهای رقیبش کار می‌کند (با توجه به اندازه‌اش و با توجه به مشکلاتی که دارد).

مجدداً اشاره می‌کنم که بحث ما بر سر این است که برنامه نویسان از تغییرات مایکروسافت ناراحت هستند! و بنده این تغییرات را مثبت می‌دانم.

در هر صورت من هم دوست ندارم خودم را گول بزنم! بنده به عنوان یک توسعه دهنده در حال حاظر ابزارها و پلتفرم مایکروسافت را بهترین می‌دانم. در اویل دهه‌ی 90 و حتی کمی بعد از آن مایکروسافت هیچ حرفی برای گفتن در این زمینه نداشت در حالی که بورلند پیشرو بود. اما همه چیز تغییر کرد. اکنون نیز ممکن است شرایط تغییر کند. هر چند که بخشی از کار ما پیشبنی آینده تکنولوژی است و من آینده کار بر روی پلتفرم مایکروسافت را روشن میدانم، اما در صورتی که لازم باشد باید به راحتی به وادی بهتر کوچک کنیم.

از اینکه در بحث شرکت کردید متشکرم.
    آخرین ویرایش به وسیله A.Karimi : یک شنبه 17 مهر 1390 در 00:04 صبح

کاربر جدید
    محل زندگی
    GOLESTAN

این همه دوستان حرف زدن و بحث کردن و نظر دادن ما آخرش نفهمیدیم باید چیکار کنیم خواهشن یکی به من بگه من #C که دارم میخونم ادامه بدم یا نه ، در ضمن دارم جاوا هم کار میکنم تو جفتشون مبتدی هستم لطفا راهنمایی بفرمایید چی کار کنم؟

VIP آواتار Amir Oveisi
    محل زندگی
    هر جا که حال کنم - فعلا یزد

نقل قول نوشته شده توسط danial_rtw مشاهده تاپیک
    این همه دوستان حرف زدن و بحث کردن و نظر دادن ما آخرش نفهمیدیم باید چیکار کنیم خواهشن یکی به من بگه من #C که دارم میخونم ادامه بدم یا نه ، در ضمن دارم جاوا هم کار میکنم تو جفتشون مبتدی هستم لطفا راهنمایی بفرمایید چی کار کنم؟
    ادامه بدید :)

کاربر دائمی آواتار Dariuosh
    محل زندگی
    ایران - تهران

صفحه 3 از 3 اولاول 123

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •