نمایش نتایج 1 تا 9 از 9

نام تاپیک: طراحی رابط کاربری نرم افزار هایتان به چه شکل است ؟

طراحی رابط کاربری نرم افزار هایتان به چه شکل است ؟

سلام ، اگر امکانش هست هر یک از برنامه نویس یک عکس ازمحیط برنامه هاش اینجا قرار بده یا نکاتی که دررابطه با طراحی رابط کاربری میدونه را اینجا بنویسه ، به نظر شما بهترین رابط کاربری برای یک نرم افزار به چه شکل هست ؟ از منو های استاندارد استفاده می کنید ؟ و ...

امیدوارم متوجه منظور من شده باشید .

نقل قول: طراحی رابط کاربری نرم افزار هایتان به چه شکل است ؟

سلام
    من منظورتون را متوجه شدم . مشکلی که خود من هم داشتم و فکر می کردم برنامه هایی که طراحی می کنم از ریبایی برخوردار نیستند و حتما برنامه های دیگه زیباتر هستند .
    البته این کاری که شما کردید و از بقیه خواستید که طراحیهاشون را اینجا بذارند خوبه ولی بهتر به نظر من اینه که شما نرم افزار هایی که در بازار هستند (و مثلا یکی از دوستان نصب کرده ) را هم دنبال کنید و خودتون هم به روشهای مختلف طراحیهای مختلف را در برنامتون لحاظ کنید تا بعد از مدتی به اون مدلی که می خواهید برسید .
    امیدوارم به دردتون بخوره .

مرسی آره خوب برنامه های زیادی دیدم اما میخوام بدونم حرفه ای های این انجمن از چه رابط کاربری استفاده می کنند و طراحی این رابط ها بر چه اساسی هست
    مرسی

پیشنهاد می‌کنم به برنامه‌های ایرانی نگاه نکنید
    چون بیش از اینکه شما رو راهنمایی کنند باعث گمراهی شما می‌شوند

این همه برنامه‌ی خارجی
    محصولات مایکروسافت و خود ویندوز بهترین نمونه‌ها برای روش طراحی رابط کاربر هستند
    محصولات Adobe هم در طراحی رابط کاربر شاهکارهایی هستند

محصولات ESET و NullSoft هم همین‌طور

نقل قول نوشته شده توسط AMIBCT مشاهده تاپیک
    پیشنهاد می‌کنم به برنامه‌های ایرانی نگاه نکنید
    چون بیش از اینکه شما رو راهنمایی کنند باعث گمراهی شما می‌شوند

این همه برنامه‌ی خارجی
    محصولات مایکروسافت و خود ویندوز بهترین نمونه‌ها برای روش طراحی رابط کاربر هستند
    محصولات Adobe هم در طراحی رابط کاربر شاهکارهایی هستند

محصولات ESET و NullSoft هم همین‌طور
    هر چند با نظر شما در حالت کلی موافقم، ولی همیشه استثناهایی هم وجود داره...
    در مورد محصولات ابر شرکت هایی مثل Adobe یا Autodesk و ... بزرگی کار و اهمیت اون و یکسری مسائل دیگه اونا رو به سمت رابط گرافیکی کاربری استاندار خاص خودشون سوق داده و البته در این مورد با واژه شاهکار اونو به خوبی توصیف کردید ولی شاید محصولات دیگری که نام بردید رو بشه نمونه هایی خوب و مناسب تر برای طراحی موفق GUI دونست... اما مسئله ای که وجود داره گاهی این پروژه ها چنان از مدیریت کیفیی برخورداند (و یا پروژه های بزرگ تجاری سودمندی هستند و ... دلایلی ازین دست!) که توجه ویژه ای صرف رابط گرافیکی اونها میشه ... حال اونکه متاسفانه در داخل اکثر پروژه های ما به دلایلی مثل عدم توجه و اهمیت دادن مدیران و سیاست گذاران، عدم دانش کافی و البته تخصص در حوزه GUI و ... فاقد رابط مناسبی هستند، برخی از مدیران پروژه ها و حتی توسعه دهندگان اساساً GUI را قضیه کاملاً جدایی از عملکرد اصلی برنامه می پندارند(و به اون یه نگاه کاملاً تجملاتی و صرف زیبایی دارند!) تفکراتی ازین دست در آرمانی ترین حالت به استفاده از پکیج های پوسته کشی (که اتفاقاً مثال هایی خوبی در دلفی دارد از AlphaSkin گرفته تا TMS Skin Factory یا BusinessSkinForm) می انجامد، که البته جز سرباری بر برنامه نکته فنی حائز اهمیتی ندارند! شخصاً برنامه نویسان قدرتمند زیادی را میشناسم که هنوز برای نمایش هر لیستی کنترلی جز ListBox نمی شناسند و استفاده ListView به ذهنشون نمیرسه که هیچ، اگرم کسی ازش استفاده کنه کلی آسمون به ریسمون می بافند که نه نیازی نیست و چه و چه...!! در مورد نوشتن کنترل هایی مناسب نیاز نرم افزار هم که یا این اتفاق نمیافته چون توجیه اقتصادی نداره (به قول زعمای امر)! یا اگرم بیافته چون بیشتر به جای فکر کردن و در نظر گرفتن مفهوم User Experience فوراٌ دست به کد میشیم و حاصل کار یه چیز کاملاً خاصه که باید واسش یه راهنمای مستقل منتشر کنیم!!!

خلاصه کاملاً مشخصه GUI امروزه بخش مهمی از یک نرم افزار بروز محصوب میشه که در ارتباط مستمر و تاثیر گذاری با کد اصلی اون قرار داره ولی اینکه ما در داخل تا چه حد اونو رعایت میکنیم نکته دیگریست...

حالا شاید بگیم حرف های بالا خیلی آرمانیه و برای پروژه های ما زیاد مناسب نیست، بنابراین میشه یکسری پیشنهادهای حداقلی رو داشت:
    • بیایید رنگ کنترل های استاندارد ویندوزی رو تغییر ندیم، باور کنیم فرم های زرد، سبز و ... به زیبایی کار ما نخواهد افزود بلکه اونو از حالت استاندارد خارج خواهد کرد!
    • از قرار دادن گل و بته در پس زمینه فرم ها و کنترل ها خود داری کنیم، حتی قرار دادن آرم و لوگوی شرکت مطبوع هم عملکرد استانداردی محسوب نمیشه.
    • برنامه ما باید نزدیک ترین عملکرد به ذهن مخاطب را فراهم کند، عملکردهای پیچیده مبتنی بر ایجاد منطق بداهه ما و با این توجیه که کاربر برای کار با برنامه باید راهنما را مطالعه کند، فقط برنامه ها را ناکارمد تر خواهد کرد.
    • اگر کسی علاقه مند به فهمیدن مشخصات ثبتی و اطلاعاتی ازین دست در نرم افزار ما باشد، می تواند به قسمت مربوطه"درباره ی ..." در زیر منوی "راهنما" مراجعه کند، قرار دادن این اطلاعات در جای جای برنامه ناپسند والبته در کشور ما رایج است!
    • نوشتن کنترل های جدید، به نحوی موثر و استاندارد، نیازمند پشتوانه قوی در زبان برنامه نویسی و پلتفرم جاری می باشد و البته بیشتر از همه چیز و قبل از همه میزان زیادی تفکر، تفکری که قرار است مشکل و یا پیچیدگی ای از نرم افزار ما را برای کابر حل کند، نه به آن بیافزاید (خلاصه راه سختیه اگر موفق شویم برگ برنده جدیدی خواهیم داشت و در غیر اینصورت زمان و انرژی زیادی حدر داده ایم که بهتر است زیاد بر آن اسرار نکنیم...).
    • اگر خیلی علاقه مندیم سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم! شاید پلتفرم FireMonkey (که در واقع تلخیصی از GUI مک را بهمراه دارد!) در دلفی XE2 شروع مناسبی باشد...
    • و...

مرسی توضیحات خوب و کاملی بود

به نظر من همیشه زیبایی مد نظر نیست و در بیشتر شرایط کاربرانی را دیده ام که از یک نرم افزار خاص زیاد تعریف می کنند ولی موقعی که به ظاهر برنامه نگاه می کنم می بینم که آنقدرها هم زیبا نیستند. در چند مورد به خصوص من این مسئله را بررسی کرده ام و متوجه شده ام که کاربران درست گفته اند. مهمترین دلیل خوب بودن این نرم افزار ها در دسترس بودن گزینه ها بوده است، به طوری که کاربر به راحتی می تواند به تمام گزینه ها دسترسی داشته باشد و سر در گم نشود. لطفاً در طراحی های رابط کاربری به این مورد بیشتر توجه داشته باشید. من چند سال قبل کتابی را در این زمینه خوانده بودم که به طراحی رابط کاربری پرداخته بود و مثالهایی هم به زبان C#‎ داشت ولی از تکنیکهای گفته شده در آن می توان در هر محیط دیگری استفاده کرد.

نقل قول نوشته شده توسط شاهین عشایری مشاهده تاپیک
    من چند سال قبل کتابی را در این زمینه خوانده بودم که به طراحی رابط کاربری پرداخته بود و مثالهایی هم به زبان C#‎‎ داشت
    احتمالا منظور جناب عشایری این کتابه :
    #User Interfaces in C

مرسی
    منظور من فقط زیبایی برنامه نیست ، کلا شیوه طراحی رابط کاربری مدنظر هست

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •