صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمایش نتایج 41 تا 49 از 49

نام تاپیک: واقعا یک برنامه نویس دات نت در ایران، چه مباحثی رو باید یاد داشته باشه؟

کاربر جدید آواتار lonely1372
    محل زندگی
    سمنان

نقل قول: واقعا یک برنامه نویس دات نت در ایران، چه مباحثی رو باید یاد داشته باشه؟

واقعا موضوع قابل توجه و جالبی بود
    خیلی از سوالات توی ذهنم جواب داده شد

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    persepolis

نقل قول: واقعا یک برنامه نویس دات نت در ایران، چه مباحثی رو باید یاد داشته باشه؟

دقیقا داخل ایران باید همه را بلد باشی.
    ولی اگر به صورت پروژه ای و تیمی بنگریم نه شما فقط لازم که درک کاملی از شی گرایی داشته باشی و نسبت به پروژه چیزی که لازم داری یاد بگیری و استفاده کنی که در تیم افراد مختلف چیز های متفاوتی بلد هستند و به یک دیگر کمک می کنند.
    در مورد اینکه از مراحل مهندسی نرم افزار کدوم قسمت یاد بگیری بستگی داره که مدیر یا تحلیل گر و غیره باشه خیلی طولانی هست.

در کل به همین موضوعات هم به صورت شی گرایی نگاه کن هر قسمتی که لازم بود را به صورت یک کلاس پیاده سازی کن یعنی (یاد بگیر) و در پروژه های دیگه استفاده کن این یعنی از یاد گرفته هات هم می تونی داخل پروژه هات استفاده کنی. که بعد از یه مدت میبنی همه مباحثی که گفتی را یاد گرفتی و یه منبع عظیم داری.

همه با هوشند ولی همه تفکر نمی کنند.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    ایران

نقل قول نوشته شده توسط Programmer 1 مشاهده تاپیک
    سلام به همه دوستان،

واقعا سر در گم شدم وظیفه یک برنامه نویس دات نت در ایران چیه؟ باید چه مباحثی رو یاد داشته باشه؟

طرف نوشته مسلط به C#‎‎‎‎, SQL Server و مسلط به دات نت.

آیا یک فرد مسلط به سی شارپ باید با همه مباحث زیر آشنا باشه:

دات نت فریم ورک به صورت کامل تا سطح بررسی کد IL اسمبلی ها و کالبد شکافی فایل های PE
    Socket Programming
    Ado.net
    Linq
    Entity Framework
    NHibernate
    Wpf
    Wcf
    Crystal report
    .Net Security
    Xml Serialization
    Registry Managment
    Graphic 2D & 3D in some case
    آشنایی با امکانات مختلف IDE به عنوان مثال Dotfuscator و ...
    و خیلی از موارد دیگه

حالا همه اینها به کنار، به عنوان یک برنامه نویس باید آیا اینها رو هم بلد باشیم؟
    مباحث مهندسی نرم افزار مثل:
    آشنایی با مباحث تست نرم افزار مشابه تست آزمایش واحد، آزمایش جامعیت و ...
    روش نسخه گذاری برنامه.
    روش مدیریت فایل های پروژه
    آشنایی با نرم افزارهای کنترل نسخه شبیه subversion
    آشنایی با متد های Agile مثلا اسکرام در توسعه کار به صورت تیمی
    آشنایی با مباحث مدیریت پروژه برای برنامه نویسان
    آشنایی با Design Pattern ها
    آشنایی با معماری نرم افزار
    استانداردهای کد نویسی
    آشنایی با مباحث طراحی واسط کاربری (و جدیدا تجربه کاربری یا UX)
    و هزار و یک چیز دیگه.

اگه لازم نیست همه اینها رو بلد باشیم؟ پس این چه تسلطیه؟
    اگه باید بلد باشیم؟ پس چه طوری باید این همه مطلب رو بگیریم؟ خدایی وقت نمیشه، بعضی از اونها چندین کتاب داره و کلی ریزه کاری!

واقعا نمیشه استاندارد کد نویسی رو رعایت نکرد و گفت کد من مرتبه.
    واقعا نمیشه گفت بدون آشنایی با الگوهای طراحی برنامه نوشتن ، از شی گرایی استفاده میکنیم.
    واقعا نمیشه بدون آشنایی با اصول طراحی تجربه کاربری، کار چشم گیری ارائه داد.
    بدون wpf نمیشه بعضی زیبایی سازیها رو انجام داد.
    بدون unit testing گسترش برنامه و تغییر های احتمالی آینده خیلی ریسک زیادی داره و با کوچکترین تغییر کلی ممکنه مشکل به وجود بیاد که نتونیم حتی ظرف ماه ها مشکل رو پیدا کنیم.
    بدون استفاده از نرم افزارهای کنترل نسخه ، ممکنه کل اطلاعاتمون بپره!
    بدون آشنایی با مباحث مدیریتی نمی تونیم پروژه امون رو به خوبی مدیریت کنیم و یا در تیم کار کنیم.
    بدون آشنایی با Entity Framework و یا ado.net نمی تونیم برنامه های پایگاه داده ی کارا و پربازدهی بنویسیم.

اگه حتی چند تا از اینها رو و خیلی از مباحث دیگر رو بلد نباشیم کل پروژه خلاصه از یک طرف می افته؟ یا کارا نیست، یا زیبا نیست، یا سرعت توسعه اش پایینه، یا نگهداری اش دشواره، یا تغییرات در اون هزینه بره و ...

حالا واقعا چه جوری به خودمون جرات بدیم که با دونستن یک ado.net ناقص و آشنایی سطحی با entity framework و چند تا متد و کلاس سوکت پروگرمینگ و کمی هم استفاده از اصول نامگذاری لهستانی و استفاده نیمه و ناقص از یک کنترل نسخه و ... خودمون رو یک برنامه نویس دات نت حرفه ای و مسلط خطاب کنیم.

دوستان واقعا قضیه چیه؟ تا کجا باید یاد بگیریم؟
    آیا برنامه نویس مسلط که میگن یعنی همین؟ آیا نیازی نیست که همه این ها رو بلد باشیم؟ اگه نه خیلی از مشکلات که در بالا ذکر شد به وجود می آد ، اگه آره چه جوری یاد بگیریم؟

ما باید به چی قانع باشیم؟ چی یاد بگیریم؟ و وظیفه اصلی ما به عنوان یک برنامه نویس چیه؟

دوستان با تجربه ، پاسخ های شما واقعا دلگرم کننده خواهد بود. (پاسخ هایی که واقعا در خور قانع کردن دغدغه های این تاپیک باشه).

با این حساب بیشتر ترجیح می دم اصلا برنامه نویس نباشم تا اینکه برنامه نویس شلخته و غیر مسلطی باشم.

با سپاس/.
    دوست عزیزز تمام اینهایی رو که گفتی حالا میگیم میشه 20 مبحث . و همین طور فرض می کنیم شما یک آدم 0 که میخوایی اینها رو یاد بگیری
    کافیه 15 تاشو به دلخواه در حد مقدماتی یاد بگیری و 5 تاشم به طور تخصصی مثلأ #C SQL ASP , ...
    حالا برای اون 15 تا برای هر کدوم 1 ماه وقت یادگیری مضاعف کافیه (حدود 120 ساعت) و 5 تای اصلی هر کدوم 3 ماه آموزش (حدود 400 ساعت)
    این یک حساب سر انگشتی به زبان معمولی بود که کلأ هیچ 3 سال هم زمان نمی بره
    شما فرض کن حالا 3 سال . میشی یک برنامه نویس متخصص و کار بلد
    خیلی ستمه یکی تو 3 سال از 0 برسه به 100 بعد اسم خودشو بذار برنامه نویس
    ماکه 8 ساله کارمون اینه هنوز نصفشم بلد نیستیم
    امید وارم توجیه شده باشی

کاربر جدید آواتار mohsenhker
    محل زندگی
    لرستان

با سلام خدمت دوستان عزیزم
    توی هر علمی ممکنه خیلی از حواشی تغییر کنه و شکل تازه ای به خودش بگیره اما اون پایه و اساس خیلی کم ممکنه تغییر کنه اگه دوست دار پیشرفت هستی پایه و اساس رو بچسب ، تا وقتی ما درگیر این چیزا (تکنولوژِ های جدید) باشیم و مطلغ به اونا بچسبیم به هیج جا نمیرسیم و هیج کاری نمیکنیم چون همش میخواهیم استفاده کنیم
    خواهش میکنم از تکنولوژی زدگی خارج بشیم و اصل ها رو بگیریم تا روزی خود ما صاحب نظریه و تکنولوژی بشیم
    امیدوارم مفهوم حرفامو درست رسونده باشم

نقل قول نوشته شده توسط mohsenhker مشاهده تاپیک
    با سلام خدمت دوستان عزیزم
    توی هر علمی ممکنه خیلی از حواشی تغییر کنه و شکل تازه ای به خودش بگیره اما اون پایه و اساس خیلی کم ممکنه تغییر کنه اگه دوست دار پیشرفت هستی پایه و اساس رو بچسب ، تا وقتی ما درگیر این چیزا (تکنولوژِ های جدید) باشیم و مطلغ به اونا بچسبیم به هیج جا نمیرسیم و هیج کاری نمیکنیم چون همش میخواهیم استفاده کنیم
    خواهش میکنم از تکنولوژی زدگی خارج بشیم و اصل ها رو بگیریم تا روزی خود ما صاحب نظریه و تکنولوژی بشیم
    امیدوارم مفهوم حرفامو درست رسونده باشم
    مدتی بود که حرف قشنگ نشنیده بودم
    متشکرم
    جملاتت کوتاه اما با معنی بود

از دوستای دیگه که تجربه بیشتری دارن خواهش می کنم که این بحث رو ادامه بدید، جامعه برنامه نویس و نو اموز های این صنعت به راهنمایی های بی دریغ شما نیاز دارن

برای همتون آرزو می کنم که همیشه تشنه باشید و در عین حال سخاوتمند ...

کاربر دائمی آواتار ایمان اختیاری
    محل زندگی
    یه جای ایران عزیز

یه مقاله هست به اسم فوت کوزه گری رشته برنامه نویسی موارد خیلی جالب و خوبی رو توش بحث کرده ..
    تمامی دغدغه هایی که در پست اول بحث شد مد نظر منم هست و خیلی خوشحال شدم که توی یه بحث قشنگ شرکت کردم.. یه سری موارد دیگه هم هست پیدا کنم همینجا می نویسم ..

کاربر دائمی آواتار ایمان اختیاری
    محل زندگی
    یه جای ایران عزیز

این مقاله هم یه نگاهی بندازین بد نیس
    تجربه هشت ماه کار کردن من در مایکروسافت

نقل قول نوشته شده توسط ایمان اختیاری مشاهده تاپیک
    این مقاله هم یه نگاهی بندازین بد نیس
    تجربه هشت ماه کار کردن من در مایکروسافت
    خیلی متشکرم، مطالب زیبایی بود، استفاده کردیم :)

صفحه 2 از 2 اولاول 12

تاپیک های مشابه

1. برنامه نویس دات نت
    نوشته شده توسط karazmi در بخش آگهی های استخدام
    پاسخ: 0
    آخرین پست: پنج شنبه 15 مهر 1389, 13:26 عصر
  2. گردهمایی اعضای برنامه نویس دات کام
    نوشته شده توسط vadood در بخش گفتگو با مسئولین سایت، درخواست و پیشنهاد
    پاسخ: 39
    آخرین پست: جمعه 26 مرداد 1386, 16:10 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید