صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 109

نام تاپیک: آموزش کانفیگ روترهای سیسکو از صفر تا صد

آموزش کانفیگ روترهای سیسکو از صفر تا صد

با سلام قصد دارم تا با اجازه دوستان آموزش کانفیگ روترهای سیسکو از صفر تا صد رو برای دوستان اینجا بذارم در ضمن در خلال این آموزش ها نرم افزار ها و جزوات و کتابهای مفید هم جهت استفاده قرار میدم . دوستان هر گونه سوال درخواست و پیشنهادی دارن می تونن به ایملم به آدرس karimhasani2011@mihanmail.ir ارسال کنن . به امید موفقیت همتون

کاربر دائمی
    محل زندگی
    ایران زمین

نقل قول: آموزش کانفیگ روترهای سیسکو از صفر تا صد

خیلی خوبه خیلی دوست دارم کاش یه شرکت پیدا میشد میرفتم عملی اونجا یاد میگرفتم و کار میکردم کاش هر چی تلاش کردم نشد

با سلام خدمت شما دوست گرامی شما می تونید خیلی راحت خودتون این کارو انجام بدین . اگه بخواین برین تو کلاسهاش شرکت کنین هزینه های زیادی داره . دوره های تخصصیش هم دوره های ccna و ccnp می باشد که هر دوره بالای یک میلیون تومان و شاید بیشتر هم باید هزینه کنین . ولی با نرم افزار های شبیه ساز و استفاده از کتاب و جزوه می تونین این کارو خودتون انجام بدین چون من تو کلاسهای عملیش هم رفتن و اونجا هم از نرم افزارهای شبیه ساز استفاده می کنن .

برای شروع ابتدا باید خدمتتون عرض کنم که شکل ظاهری روتر که یه وسیله است به چه صورته . روتر ها مدلهای مختلفی دارند مثلا در شکل زیر یه روتر سری 2800 دیده میشه .
    همانطور که میبینید روتر ها شبیه به سوئیچ هستند با این تفاوت که تعداد پورت کمتری دارند و ماژول های بیشتری روی اونا وجود داره . بعد از اینکه با شکل ظاهری روتر آشنا شدید باید بدونین که کار این روتر چیه ؟ کار روتر به اصطلاح بسیار ساده و قابل فهم اینه که چند تا شبکه با آی پی های متفاوت رو به هم بشناسونه یا به اصطلاح ترافیک شبکه رو به اون سمتی که ما تعریف می کنیم هدایت کنه . دوستانی که با شبکه آشنایی دارن می دونن که وقتی ما یه شبکه محلی یا lan درست می کنیم همه آی پی های این شبکه در یک رنج هستند و به عبارت ساده تر همه سیستمها همدیگه رو می تونن ببینن . حالا اگه ما یه شبکه محلی دیگه ای تعریف کنیم با یه آی پی دیگه اونوقت برا اینکه این شبکه با اونیکی ارتباط داشته یاشه باید از روتر استفاده کنیم . این یه تعریف خیلی ابتدایی و ساده از کاربرد روتره ولی مهمترین کاربردش میشه گفت همینه البته با جزئیات بیشتر که انشاللله در ادامه خواهیم گفت .
    cisco2801.jpg

در این مرحله ابتدا برای اینکه با کاربرد روتر آشنا بشین تصویر زیرو در نظر بگیرین در این تصویر می بینین که یه شبکه wan ( دوستانی که نمی دونن این شبکه چیه اگه یه سرچ کوچولو کنن معنی شو می دونن ) طراحی شده . برای ایجاد ارتباط بین هر قسمت از این شبکه از روتر استفاده شده چون هر قسمت خودش شامل یه lan هست . در نتیجه به بیان ساده کار روتر ارتباط بین شبکه هاست . همانطور که هاب سوئیچ ارتباط بین سیستم ها رو ایجاد می کنه . حالا که این مفهوم مشخص شد می ریم سراغ پیکر بندی و نحوه بنامه ریزی روتر . البته قبل از اینکه وارد این بحث بشیم باید با مفاهیمی همچون آی پی ، سابنت ، گیت وی ( gatway ) و یه سری اصطلاحات شبکه آشنایی داشته باشین البته اگه جایی مفهوم نبود بنده در خدمت هستم .

point.jpg

برای شروع چند نرم افزار شبیه ساز معرفی میکنم که می تونین ازشون برای شبیه سازی روتر استفاده کنین . نرم افزارهایی مثل packet tracer یا gns3 که دقیقا برای شما سیستم عامل روتر رو شبیه سازی میکنن . نرم افزار packet tracer علاوه بر شبیه سازی سیستم عامل روتر ظاهر فیزیکی و قول خودمای شکل ظاهر و فرم سخت افزاری رو هم شبیه سازی می کنه . شما با یه سرچ ساده می تونین این نرم افزار ها رو از اینترنت دانلود و نصب کنین . البته پیشنهاد من packet tracer هست چون کار کردن باهاش خیلی راحته ولی GNS3 قابلیت بیشتری داره ولی نصب و کار کردن باهاش یه خورده سخت تره همچنین سیستم رو یه مقدار کند میکنه چون سنگینه . بعد از اینکه این نرم افزار ها رو گرفتین و نصب کردین با هم به امید خدا شروع می کنیم به نحوه کانفیگ روتر . منم قوول می دم که پستامو هر روز به روز رسانی کنم هر سوالیم که داشتین بذارین من جواب میدم اگه کسی هم دوست داشت می تونه به ایمیلم که بالای صفحه دادم ایمیل بفرسته یا سوال بده من جواب می دم .

برای شروع از یک سری اصطلاحات شروع می کنیم :
    1 - MAC ( media access code ) : آدرس که روی هر کارت شبکه موجود می باشد و این آدرس منحصر بفرد می باشد ولی می توان این آدرس را تغییر داد . برای دیدن ادرس کارت شبکه خود می توانید از دستور ipconfig /all در محیط داس ویندوز ( command prompt ) استفاده نمود .
    2 - پروتکل ARP ( adress resolation protocl ) : این پروتکل در لایه دوم شبکه قرار دارد ( لایه دوم از هفت لایه شبکه که لایه فیزیکی می باشد ) و به محض اتصال فیزیکی دو وسیله به یکدیگر آمادگی دو وسیله جهت اتصال از طریق MAC adress اعلام می نماید . ( بدون اینکه دو وسیله دارای IP باشند و اگر دو وسیله دارای IP باشند آن دو وسیله را به هم وصل می نماید ) .
    دوستان شاید تا اینجا این مطالب خسته کننده و ملال آور باشد ولی اگر این مطالب را ندانید نمی توانید مسائل بعدی را خوب درک کنید . مثلا اگر شما ندانید لایه فیزیکی چیست یا MAC adress چیست نمی توانید مفهوم ارتباط بین دو پورت روتر را درک نمایید . پس سعی کنید با این مطالب ارتباط برقرار کنید . هر جای مطلب که نامفهوم بود می توانید بفرمایید تا بیشتر توضیح بدهم .
    بعد از این مطلب به انواع کلاسهای IP می پردازیم :
    1 - کلاس A : رنج IP این کلاس بین 1 تا 126 می باشد .
    2 - کلاس B : رنج IP این کلاس بین 128 تا 191 می باشد .
    3 - کلاس C : رنج IP این کلاس بین 129 تا 221 می باشد .
    4 - کلاس D : رنج IP این کلاس بین 223 تا 254 می باشد و از نوع multicast می باشد .
    انشاالله در ادامه به تعریف unicast , multicast , broadcast خواهیم پرداخت و مفاهیم دیگری از شبکه را عنوان خواهیم کرد تا به اصل موضوع که کانفیگ روتر می باشد برسیم .

با سلام امروز در مورد unicast , broadcast , multicast صحبت خواهیم کرد .
    در حالت unicast ارسال و دریافت به یک آی پی خاص صورت می گیرد .
    در حالت multicast ارسال و دریافت به رنج خاصی از آی پی های شبکه انجام می گیرد .
    در حالت broadcast ارسال و دریافت به همه آی پی های شبکه انجام می گیرد .
    به آی پی شماره 127 و رنج آن آی پی loopback گفته می شود .
    گروههای mask :
    گروه A : 255.0.0.0
    گروه B : 255.255.0.0
    گروه C : 255.255.255.0

در این قسمت قصدداریم آموزش خود را شروع نماییم :
    انواع روترها :
    1 نرم افزاری
    2 - سخت افزاری
    در اینجا بحث ما فقط در مورد روتر های سخت افزاری می باشد .
    روتر های سیسکو دارای دو مشخصه می باشند : 1 - سری 2 - مدل
    مثلا روتر سری 3600 مدلهای 3610 ، 3620 ، 3661 و 3662 .
    قطعات جانبی که بر روی روتر ها نصب می شوند یا ثابت ( fixed ) هستند و یا متحرک ( madular ) . مثلا ماژول NM-16AM یک ماژول برای نصب 16 خط تلفن بر روی روتر می باشد .
    اجزاء روتر :
    1 - RAM : که اطلاعات دائمی و برنامه ریزی دائمی بر روی آن قرار می گیرد و اجرا می شود .
    2 - NVRAM : قبل از بالا آمدن سیستم عامل روتر مقداری از سیستم عامل روتر روی NVRAM قرار می گیرد .
    3 - FLASH : که نقش هارد روتر را دارد و کلیه برنامه ریزی و اطلاعات روی آن قرار می گیرد .
    4 - CPU : که واحد پردازنده اصلی در آن می باشد .
    تنظیمات و برنامه ریزی در داخل NVRAM انجام می شود و بقیه کارها شامل روتینگ ، روت جدول ها و ... در RAM انجام می شود .
    به سیستم عامل روتر IOS گفته می شود .

پورت های روتر :
    1 - AUX : جهت وصل شدن و کانفیگ ( برنامه ریزی ) روتر توسط مودم از راه دور از این پورت استفاده می شود . این پورت از نوع RJ45 ( سوکت شبکه ) می باشد .
    2 - CONSOL : این پورت جهت برنامه ریزی روتر توسط کامپیوتر استفاده می شود و نوع آن RJ45 می باشد . منظور اینکه بر روی روتر یک پورت شبکه به این نام وجود دارد . جهت ارتباط این پورت با کامپیوتر از یک کابل که یک سر آن سوکت شبکه ( جهت قرار گرفتن در پورت روتر ) و سر دیگر آن RB9 ( پورت سریال 9 تایی ) که پین نری آن در پشت کیس وجود دارد استفاده می شود .
    به غیر از دو پورت بالا که در اکثر روتر ها وجود دارد ممکن است بسته به نوع روتر پورت های دیگری چن FAST ETERNET ، SERIAL و ... نیز وجود داشته باشد که با توجه به نوع کاربرد ما متفاوت می باشد .
    در سوئیچ های برنامه پذیر پورتهای آن همانند پورت روتر می باشد با این تفاوت که سووئیچ پورت AUX را ندارد .
    به هر کدام از پورت های روی روتر INTERFACE گفته می شود . مثلا interface fasteternet یا interface serial . در زیر تعدادی از پورتهای روتر به همراه نام آنها نمایش داده شده است .cisco2620.jpg

با سلام .
    بعد از اینکه با اجزاء و کاربد روتر تا حدی آشنا شدید وقت آن رسیده که شروع به برنامه ریزی روتر یا به اصطلاح کانفیگ آن بکنیم . برای این کار ابتدا نیاز است که ما به یک طریقی به سیستم عامل روتر دسترسی داشته باشیم . برای این منظور نیاز به یک سری سخت افزار و نرم افزار می باشد . برای اتصال به روت نیاز به یک کابل برنامه ریزی روتر (rollover ) که شکل آن در زیر می باشد نیاز است . یک سر کابل که سوکت شبکه دارد را در پورت CONSOLE روتر و سر دیگر آن که یک پورت سریال مادگی می باشد مثل پورت کابل مانیتور به پورت سریال پشت کیس متصل می کنیم . آنگاه برای اتصال به روتر از نرم افزار HYPERTERMINAL ویندوز استفاده می کنیم . در برنامه های ویندوز این نرم افزار وجود دارد . سپس بعد از اجرای نرم افزار باید یک سری تنظیمات را انجام دهیم . ابتدا یک نام برای ارتباط خود انتخاب نموده سپس درگاه ارتباطی خود را پورتی که کابل را به آن وصل نموده انتخاب می کنیم و سرعت انتقال داده ها را روی 9600 قرار می دهیم و تمام . بعد از این حالت و در صورتی که روتر روشن باشد شما می توانید وارد محیط برنامه ریزی روتر شوید . به همین راحتی. در بخش بعد شروع به برنامه ریزی روتر خواهیم شد .
    console+cable.jpgimages.jpg

دوستان عزیز امیدوارم که تا اینجا تونسته باشم مفاهیم اولیه روتر رو براتون خوب بیان کرده باشم . هر چند که می دونم مطالب ناقص بود ولی دوستان اگه سوالی پیشنهادی انتقادی یا هر چیز دیگه ای داشتن می تونن سوال کنن یا ایمیل بزنن من در خدمت هستم . آدرس ایمیل بنده هم : karimhasani2011@mihanmail.ir

برادر بقیه اش رو بزار اگه ممکن
    ممنون

با سلام و عرض معذرت بابت چند روز تاخیر از امروز دوباره آموزشو از سر می گیریم .
    تا اونجا پیش رفتیم که چجوری به روتر متصل شیم . بعد از اینکه به روتر متصل شدیم اولین چیزی که در صفحه برنامه ریزی روتر می بینیم چیزی به شکل زیر می باشد :
    router >
    در برنامه ریزی روتر دو محیط داریم : 1 - user mode و 2 - privilage mode . حال این دو به چه معنی هستند . در محیط یوزر ما تنها قادر به مشاهده یکسری برنامه ریزی های روتر می باشیم و قابلیت برنامه ریزی در این محیط وجود ندارد . حالت بالا که نشان داده شد ( router > ) حالت یوزر می باشد . در حالت privilage ما قادر به برنامه ریزی روتر خواهیم بود . برای ورود به این محیط از دستور enable استفاده می کنیم . توجه داشته باشد که دستور باید در جلوی علامت < که در جلوی کلمه router می باشد نوشته شود . توجه داشته باشید که کلمه روتر که ما در اینجا عنوان می کنیم در حالتی است که قبلا هیچ کس روتر را برنامه ریزی نکرده باشد و در صوورتی که قبلا کسی روتر را برنامه ریزی کرده باشد ممکن است نام روتر را به چیز دیگری تغییر داده باشد پس کلمه روتر اسم دستگاه می باشد که شما می توانید با ورود به قسمت برنامه ریزی اسم دستگاه را عوض کنید بعد از ورود به محیط privilage علامت < جلوی کلمه router به علامت # تغییر پیدا می کند و شما از این طریق می فهمید که وارد محیط برنامه ریزی ( privilage ) روتر شده اید . در این محیط شما می توانید برنامه ریزی روتر را انجام دهید . به عنوان اولین دستور شما می توانید نام روتر را تغییر دهید برای این کار در جلوی علامت # و جایی که علامت چشمک زن را می بینید دستور زیر را بنویسید و اینتر را بزنید :
    نام مورد نظر router# hostname
    بعد از دستور فوق نام مورد نظر شما به جای کلمه router می نشیند و به صورت #نام مورد نظر می آید .
    تا اینجا را داشته باشید تا چند نرم افزار جهت شبیه سازی را معرفی کنیم

برای دانلود نرم افزار شبیه ساز شبکه با نام Packet tracer به همراه کتاب آموزشی به زبان فارسی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید
    http://software.rasekhoon.net/down1%...tutorials.html

دوستان عزیز بعد از دریافت و نصب نرم افزار packet tracer از این به بعد از روی نرم افزار قسمت های مختلف را توضیح خواهم داد . توصیه می کنم شما هم نرم افزار و آموزش آن را دانلود نموده و گام به گام با آن پیش بروید .

با سلام بعد از نصب نرم افزار و اجرا اون می تونید کلیه ابزارهای یه شبکه رو روی صفحه قرار بدین و شبکتون رو طراحی کنین . همه اجزا در این نرم افزار کاملا شبیه سازی شدن در این مورد اگه سوالی داشتین در خدمتیم

با عرض سلام خدمت دوست گرامی و تشکر از بابت آموزشتون

من یه سوال خیلی مهم درباره ی روتینگ روتر های سیسکو دارم در برنامه ی packet tracer
    اینجا باید بپرسم،یا اینکه تاپیک جداگونه درست کنم؟

همینجا بپرس در خدمتت هستم

با سلام دوباره اومدم بعد از چند روز غیبت تا آموزش رو شروع کنیم منتها قبلش همه دوستان اون نرم افزار رو که گفتم نصب کنن تا از رو اون توضیح بدیم و جلو بریم ok

کاربر تازه وارد آواتار jprogramer
    محل زندگی
    زیر آسمان شهر

نقل قول نوشته شده توسط karimhasani2011 مشاهده تاپیک
    با سلام دوباره اومدم بعد از چند روز غیبت تا آموزش رو شروع کنیم منتها قبلش همه دوستان اون نرم افزار رو که گفتم نصب کنن تا از رو اون توضیح بدیم و جلو بریم ok
    مر30 لطف میکنی هر چه سریعتر بهتر

کاربر دائمی
    محل زندگی
    سرزمین کوروش کبیر

سلام دوست عزیز؛ از اینکه تاپیک به این خوبی ایجاد کرده اید ازتون ممنونم.
    جهت درک بهتر محدوده قابل مجاز در IP ها من این لینک رو میذارم تا دوستان بهتر متوجه بشن.
    ممنون ازتون.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    سرزمین کوروش کبیر

دوست عزیز سلام؛مجددا از زحماتتون تشکر می کنم.
    چند مورد بود که میخواستم خدمتتون عرض کنم؛
    1- اگه مثل سایر دوستان که تاپیکی رو برای آموزش ایجاد می کنن یک تاپیک هم برای سوالات مرتبط ایجاد کنید فکر کنم خیلی بهتر باشه و دوستان زودتر به جواب برسن.
    2- اگه لطف کنید و دوستانی که توسط ایمیل با شما در ارتباط هستن و ازتون سوال می پرسن؛ سوالاتشون رو در اینجا نیز مطرح کنند خیلی بهتر میشه؛ اینجوری شما هم از پاسخ دادن به سوالات احیانا تکراری راحت میشید.
    حالا سوال من:
    من یک سوئیچ sisco مدل Catalyst 2960 Series دارم؛ میشه بفرمایین این سویچ چه امکاناتی داره و اینکه آیا قابل برنامه ریزی هستش؟مثلا اینکه بعضی از پورتها رو ببندم یا سرعتش رو محدود کنم؟ همچنین در قسمت Sicso Systems چند گزینه داره و دکمه ای برای تغییر وضعیت که من باهاش کار نکردم؛ میشه بگید تغییر وضعیتها چه امکاناتی رو به ارمغان میاره؟
    کلا در این قسمت پنج مورد هست که فقط چراغ دو مورد A و C روشن و یا اینکه فعال هستن.
    گزینه هایی که دیده میشن عبارتند از:
    A)Syst
    B)Prs
    C)Stat
    D)Duplx
    E)Speed
    ممنونم ازتون.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    سربداران

سلام دوست عزيز با تشكر از تاپيك خوبي كه شروع كرديد شما واقعا زكات علمتونو داريد پرداخت مي كنيد بازم ممنون ولي من يه سوالي داشتم نو اداره ما يه روتر دارم كه از مركز اونو كانفيگ كردن و در شبكه ما قرار دادن حالا من چه جوري مي تونم به اون روتر وصل بشم و آيا مي تونم آموزشاي شما با اون روتر دنبال كنم اگه منو راهنمايي كنيد ممنون مي شم

با سلام خدمت دوستان و عرض معذرت از اینکه این چند روزه نتونستم آپدیت کنم
    آموزش رو دوباره شروع می کنیم
    تا اونجا پیش رفتیم که قرار شد دوستان نرم افزار packet tracer رو از لینکی که داده بودم دانلود کنن و نصب کنن تا طبق همون ادامه بدیم .
    بعد از نصب و اجرای برنامه باید صفحه اول نرم افزار به صورت شکل زیر باشه
    safhe 1.jpg

در شکل صفحه اول امکان انتخاب کلیه divce ( وسایل و تجهیزات شبکه ) ها وجود دارد . با انتخاب و drag ( کشیدن و رها کردن ) کردن هر کدام از وسایل وسیله مورد نظر بر روی صفحه اصلی مطابق شکل زیر ظاهر میگردد
    vasayel.jpg

بعد از طراحی شبکه مورد نظر که در اصطلاح به آن سناریو گفته می شود به سراغ کانفیگ کردن وسایل مورد نظر می رویم . تا اینجا اگر دوستان سوالی دارند در خدمت هستم . در صورتی که نیاز به کتاب آموزش کامل در مورد نرم افزار packet tracer هستید می توانید کتاب کامل و جامع و کاملا فارسی و خوب را از لینک زیر دانلود نمایید :
    http://rasekhoon.net/software/downlo...-Packet-Tracer

با سلام دوباره . امروز می خواهیم یک شبکه کوچک طراحی و چگونگی کانفیگ روتر های شبکه را آموزش دهیم
    فرض کنید که دو روتر به صورت شکل زیر داریم که هر کدام در یک شبکه با آی پی های متفاوت مشغول به کار هستند مطابق شکل زیر
    ضمیمه 104849بعد از اینکه اتصالات لازم را انجام دادیم نوبت به کانفیگ روتر ها می رسد .
    فرض کنید که شبکه اول ما که شامل روتر ، سوئیچ و سه رایانه سمت چپ می باشند دارای آی پی در رنج 192.168.1.0 که به جای صفر از 1 تا 254 می توان قرار داد باشد با سابنت 255.255.255.0 و شبکه دوم ما که شامل روتر ، سوئیچ و سه رایانه سمت راست می باشد در رنج آی پی 192.168.2.0 که صفر می تواند از 1 تا 255 باشد باشند و سابنت آنها 255.255.255.0 باشد . حال می خواهیم ارتباط بین روتر اول و دوم را طوری برقرار کنیم که رایانه های سمت چپ با راست ارتباط داشته باشند یا به عبارت دیگر بتوانند همدیگر را ping نمایند . قبل از هر چیز دوستانی که در طراحی ، آی پی دادن به رایانه ها ، طراحی سناریو و کار با نرم افزار مشکل دارند توصیه می کنم حتما از لینکی که در پستهای بالا دادم کتاب اموزش نرم افزار رو دانلود و مطالعه نمایند . همچنین در صورتی که سوال داشتن می تونن از طریق ایمیل و یا همینجا بپرسن بنده در خدمت هستم . بعد از این کارها نوبت به کانفیگ روتر ها می رسه . برای این کار و برای این که هماهنگ باشیم ما در سناریو یک روتر معمولی با دو پورت fasteternet انتخاب کردیم . شما هم از این نوع روتر استفاده کنید . بعد از انتخاب این دو روتر هر کدام از پورت ها رو مطابق شکل به سوئیچ و روتر دیگه وصل کنید . حالا نوبت به این رسیده که ما روی هر کدوم از این پورت ها آی پی ست کنیم و روت مورد نظرمون رو بنویسیم . قابل توجه دوستان که این نکته رو یادآوری کنیم که در حال حاضر هیچگونه ارتباطی بین شبکه سمت چپ و شبکه سمت راست برقرار نمی باشد . چون این دو شبکه از دو رنج آی پی متفاوت می باشند . برای ست کردن آی پی روی روتر و همچنین کانفیگ روتر روی روتر دو بار کلیک کرده و وارد مد کانفیگ آن می شویم .
    البته در این نرم افزار این قابلیت وجود دارد که در حالت config به صورت ویزاردی عمل نماییم ولی چون در حالت واقعی بیشتر از حالت کد نویسی استفاده می شود شما تب CLI را انتخاب نمایید . با انتخاب این تب شکلی به صورت زیر مشاهده خواهید کرد
    ضمیمه 104850بعد از ورود به این محیط با زدن دکمه اینتر کلمه Router> مشاهده می شود . همانطور که در پستهای اول گفته شد برای کانفیگ باید وارد محیط privilage روتر شویم برای این کار کلمه enable را تایپ نموده و اینتر میکنیم تا به شکل زیر درآید Router#
    حالا وارد محیط کانفیگ روتر شده ایم .
    برای کانفیگ روتر ما باید بر روی هر پورت کار کنیم برای این کار باید وارد پورت مورد نظر شویم . مثلا ما میخواهیم بر روی پورت 0/0 fasteternet آی پی ست نماییم . برای این منظور باید وارد این پورت شویم و تغییرات را بر روی این پورت اعمال نماییم . در اصطلاح کانفیگ روتر به هر پورت از سوئیچ و روتر یک اینترفیس interface گفته می شود . دوستان این که بنده هم فارسی و هم انگلیسی وازه ها رو می نویسم برای فهم راحت تره . پس ما باید الان وارد اینترفیس فست اترنت صف صفر interface fastetrnet 0/0 روتر شویم . برای این کار رو به روی Router# عبارت interface fastetrnet 0/0 را تایپ می کنیم و اینتر را می زنیم تا به صورت زیر درآید .
    البته قبل از این کار باید وارد محیط برنامه پذیری روتر شویم یا به عبارت دیگر دستگاه را آماده برنامه پذیری نماییم . برای این منظور دستور configure terminal را تایپ نموده و اینتر می کنیم تا به صورت Router(config)# در آید حال دستور interface fastetrnet 0/0را نوشته و اینتر می کنیم تا به صورت Router(config-if)# در آید . در این حالت مشخص می شود که ما وارد اینترفیس مورد نظر شده ایم و می توانیم آن را برنام ریزی نماییم .
    ابتدا برای آی پی دادن به آن از دستور ip address x.x.x.x x.x.x.x استفاده مینماییم که چهار ایکس اول آی پی و چهار ایکس دومی سابنت مسک subnet mask می باشند . مثلا ip address 192.168.3.1 255.255.255.0 یه نمونه آی پی دادن به اینترفیس مورد نظر می باشد . ذکر این نکته مهم است که هیچ وقت دو اینترفیس نمی توانند آی پی در یک رنج داشته باشند . در نتیجه ما باید بر روی هر روتر دو رنج آی پی ست نماییم . و آی پی پورتی که دو روتر را به هم وصل می کند در یک رنج باشند تا دو روتر همدیگر را ببینند .
    برای این منظور از آی پی 192.168.3.1 و آی پی 192.168.3.2 با سابنت مسک 255.255.255.0 برای پورت های روی هر کدام از روتر ها البته فقط پورتی که دو روتر را به هم وصل می کند استفاده نمایید .
    تا اینجا ما تنها توانستیم ارتباط بین دو روتر را برقرار نماییم ولی روتر ها تنها شبکه هایی را که مستقیما به آنها وصل هستند را می شناسند و دیگر شبکه ها را نمی شناسند برای این منظور باید در هر روتر دستوری بنویسیم که شبکه های دیگر را از طریق روتر های دیگر بشناسند که بتوانند ترافیک را عبور دهن

دوستان به این نکته توجه داشته باشید که همیشه در شبکه دو وسیله همنوع را با کابل cross-over به همدیگر وصل می نمایند . ممکن است بعضی از دوستان با کابل straight دو روتر را به هم دیگر وصل کرده باشند و نتوانند با اینکه آی پی هم ست نموده اند ارتباط بگیرند به این نکته توجه داشته باشید . برای همه وسایل به این صورت می باشد .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    سربداران

نقل قول نوشته شده توسط msh_gold مشاهده تاپیک
    سلام دوست عزيز با تشكر از تاپيك خوبي كه شروع كرديد شما واقعا زكات علمتونو داريد پرداخت مي كنيد بازم ممنون ولي من يه سوالي داشتم نو اداره ما يه روتر دارم كه از مركز اونو كانفيگ كردن و در شبكه ما قرار دادن حالا من چه جوري مي تونم به اون روتر وصل بشم و آيا مي تونم آموزشاي شما با اون روتر دنبال كنم اگه منو راهنمايي كنيد ممنون مي شم

سلام جناب کریم حسنی عزیز جواب تاپیک مارو ندادید ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز میشه به روتر وصل شد در صورتی که یوزر و پسورد ورود به روتر رو داشته باشین در غیر اینصورت می بایست با یه دستور اونو ریست کنین که پسوردش از بین بره ولی در اینصورت کلیه تنظیمات ( کانفیگ ) اون از بین میره و بنده به شما توصیه میکنم که اینکارو نکنین و از نرم افزار های شبیه ساز استفاده کنید . در هر صورت ببخشید که دیر جوابتونو دادم

با سلام این که چند وقتیه دیگه چیزی نمیزارم به خاطر عدم علاقه و نظر دهی و استقبال دوستانه . اگه دوستان تمایل دارن که ادامه بدم اعلام کنن در ضمن سوالاتشونو بفرستن در خدمت هستم

کاربر تازه وارد آواتار Nil00 far
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط karimhasani2011 مشاهده تاپیک
    با سلام این که چند وقتیه دیگه چیزی نمیزارم به خاطر عدم علاقه و نظر دهی و استقبال دوستانه . اگه دوستان تمایل دارن که ادامه بدم اعلام کنن در ضمن سوالاتشونو بفرستن در خدمت هستم
    واقعا مطالبتون مفيد هستش اگه امكانش هست ادامه بديد

با سلام و تشکر از مطالب تون
    اگه لطف کنید و ادامه بدین ممنون میشم.
    در ضمن در مورد interface های روتر هایی که دو روتر رو به هم وصل میکنن یک مورد رو نگفتین و اون این بود که بعد از دادن ip به هر interface روتر باید اون رو up کرد. چون معمولا down هستن. با دستور زیر:
    no shut
    و به صورت کلی تر به صورت زیر:
    Router#config t
    Router(config)#interface fastEthernet 0/0
    Router(config-if)#no shut

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

كار خيلي خوبي داري انجام ميدي
    يه پيشنهاد ، اول اينكه مد تصويري را بيشتر كن ، توي آموزشها براي افراد مبتدي يك نعمت محسوب ميشه (اللخصوص اين روترها كه همه زندگيشون متنيه :)
    يه جوري مطالب را بنويس و فهرست كن هر ماه بتوني به شكل يك مجله آموزشي pdf منتشرش كني.

سلام.
    خیلی مطالب مفیدی هست. تا همین جا هم که نوشتید دستتون درد نکنه. اگر امکانش هست ادامه بدید.

با سلام به همه دوستان
    با توجه به ابراز علاقه تعدادی از دوستان انشااله فردا دوباره آدامه شو از سر میگیرم . فقط یه خواهش
    اگه امکانش هست دوستان تو مباحث شرکت کنن و سوالاتشون رو بگن که هم رفع اشکال بشه و هم اینکه بقیه دوستان استفاده کنن . من فکر میکنم اینجوری خیلی بهتر باشه . چون بحث که یه طرفه شد دیگه از حالت آموزش درمیاد و خسته کننده میشه به خاطر همین لطفا تو مباحث فعالیت بیشتری داشته باشین هر سوالی خواستین بپرسین در خدمتم . پس تا فردا خداحافظ

خیلی ممنون از ارائه نکته مفیدتون

با سلام همونطور که قول داده بودم اومدم
    تا اونجا پیش رفتیم که تونستیم بر روی روترهای خودمون آی پی ست کنیم و پورت های اونا رو فعال کنیم .
    یکی از دوستان پرسیده بودن که چطور بین دو روتر ارتباط برقرار میکنیم . یا به عبارت دیگه از چه نوع پورتی استفاده میکنیم . برای این موضوع باید بگم که ما از پورت سریات و پورت فست اترنت و یا گیگا بایت اترنت روتر می تونیم برای ارتباط با روتر دیگه استفاده کنیم . فقط چیزی که اینجا باید مد نظر قرار بگیره اینه که فضایی یا به عبارتی مدیایی که بین این دو استفاده می شه چیه ؟
    یه مثال بزن قضیه روشنتر شه
    فرض کنید یه روتر تو اصفهان داریم یه روتر تو تهران و میخوایم این دو تا رو به هم وصل کنیم .
    برای این کار نیاز به یه بستر هست
    ما می تونیم از فیبر نوری و یا از زوج سیمی برای این کار استفاده کنیم
    در نتیجه نوع پورتی که ما استفاده می کنیم بستگی به نوع وسیله مبدل ما در انتهای هر کدوم از ارتباطمون وجود داره هست
    مثلا اگه از مودم های دیتا استفاده کنیم که زوج سیم رو به سریال تبدیل میکنه باید از پورت سریال استفاده کنیم و اگه از فیبر و تجهیزات فیبر استفاده می کنیم باید از پورت فست اترنت و یا گیگا بایت اترنت استفاده کنیم .
    امیدوارم که تونسته باشم سوال دوستمونو جواب داده باشم
    حالا اگه اجازه بدین ادامه آموزشو بگم ؟

برای ادامه آموزش یه مثال میزنم و طبق اون پیش میرم که مطلب خوب جا بیفته
    شکل زیر رو در نظر بگیرین
    11111.jpg
    در این شکل ما دو روتر دو پی سی و دو سوئیچ داریم
    روتر سمت راست به سوئیچ سمت راست و سوئیچ هم به پی سی متصل می باشد . آی پی پورتی از روتر سمت راست که به سوئیچ متصل است با آی پی پی سی سمت راست در یک رنج قرار دارند و همدیگر را می بینند و درنتیجه با هم ارتباط دارند در سمت مقابل برای پی سی و روتر همین قضیه صادق است
    اما دو پورت دیگر روترها که به همدیگر متصل هستند در یک رنج آی پی دیگر هستند ( البته هر دو در یک رنج آی پی ) و همدیگر را میبینند . فقط دو پورت یعنی پورت روتر سمت راست با پورت روتر سمت چپ در ارتباط هستند و همدیگر را پینگ می کنند .
    در نگاه اول به نظر باید ارتباط بین سمت راست و سمت چپ برقرار باشد ولی در عمل اینگونه نیست > چرا ؟
    دلیلش این است که این شبکه ها در یک رنج آی پی نیستند ( ما در اینجا سه رنج آی پی داریم یکی در سمت راست ، یکی بین دو روتر و یکی در سمت چپ ) وو دلیل دیگر این است که هیچ ارتباطی بین پورتهای روتر وجود ندارد
    به عبارت دیگر پورتهای روتر مثل پورت سوئیچ نیستند . و ما باید این ارتباط را برقرا کنیم که در اصطلاح به این نحوه ارتباط بین پورتهای روتر ( در داخل خود روتر ) و انتقال نحوه ترافیک کانفیگ کردن روتر گفته می شود .
    اگر من مثالی بزنم که شما بهتر متوجه شوید به این صورت که فرض کنید سه مدرسه داریم که هر کدام یک شبکه محلی با یک آی پی متفاوت تشکیل داده اند . پس ما سه شبکه محلی مجزا داریم . حال اگر بخواهیم که یکی از سیستم های ما در یک مدرسه به سیستم دیگر در مدرسه دیگر دسترسی داشته باشد یا باید آی پی خودش را تغییر دهد یا باید آی پی سیستم مقابل مثل این شود
    در این صورت باز هم هیچ مشکلی حل نخواهد شد . اینجاست که روتر کار ما را حل خواهد کرد
    حالا از این بحث بگذریم . می خواهیم نحوه کانفیگ کردن و اینکه چگونه یک پورت روتر پورت دیگرش را بشناسد و با آن ارتباط برقرار کند را بگوییم .
    قبل از هر حرفی این را بگوییم که پورت های روتر فقط و فقط آی پی را می شناسند به این معنی که اگر آی پی دو پورتی با هم یکی بود همدیگر را می بینند ( به شرطی که ارتباط فیزیکی بین آنها بود ) و در غیر اینصورت خیر . مثلا اگر شما دو روتر داشته باشید و یک کابل شبکه بین آنها قرار دهید در صورتی که آی پی این دو در یک رنج نباشد آنگاه این دو روتر همدیگر را نمی بینند .

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

تاپیک های مشابه

1. سوال: آموزش کانفیگ میکروتیک 951
    نوشته شده توسط rash44 در بخش شبکه و Networking‌
    پاسخ: 2
    آخرین پست: پنج شنبه 19 اردیبهشت 1392, 08:56 صبح
  2. مشکل با Simulator (شبیه ساز روترهای سیسکو)
    نوشته شده توسط nasr در بخش شبکه و Networking‌
    پاسخ: 10
    آخرین پست: جمعه 13 اردیبهشت 1392, 15:24 عصر
  3. شبیه ساز روترهای سیسکو
    نوشته شده توسط night_walker در بخش شبکه و Networking‌
    پاسخ: 2
    آخرین پست: جمعه 13 اردیبهشت 1392, 15:20 عصر
  4. آموزش: آموزش سی شارپ با روش پروژه محور - از صفر تا پیشرفته
    نوشته شده توسط miladspeaker در بخش C#‎‎
    پاسخ: 3
    آخرین پست: جمعه 12 خرداد 1391, 12:28 عصر
  5. گفتگو: آموزش wpf از صفر تا حرفه ای