نمایش نتایج 1 تا 4 از 4

نام تاپیک: چگونه بپرسیم؟

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر دائمی
    محل زندگی
    Tehran-TMU

چگونه بپرسیم؟

چگونه بپرسیم؟ به درد کاربرانی میخوره که موقع پرسش اصلا به فکر خواننده متن پرسش نیستند:
    http://catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

نقل قول: چگونه بپرسیم؟

امروز این پست Aaron رو خوندم و تصمیم گرفتم مجموعه توصیه هایی برای کاربران تازه وارد ایجاد کنم { مخلوطی از تجربه و ترجمه است. البته بخشیش در قوانین سایت هست و من فقط بسطش دادم کمی }
    اگه می خواید در فروم ها ، mailing list ها ، گروه های خبری ، .... جواب بگیرید باید نکاتی رو رعایت کنید:

شما پول نمی دید (مگر در فروم های پولی) و دارید به رایگان از تخصص کسانی استفاده می کنید که سال های سال تجربه و مطالعه و سختی داشتن تا تونستن به اینجایی که هستن برسن و مشکلاتتون رو حل کرده و به سوالاتتون جواب بدن.

قانون اول: از کسی انتظار نداشته باشید.
    پولی که ندادید (چه برای ثبت نام در سایت ، چه برای پرسیدن سوالاتتون) ؛ هیچ حقی هم به گردن هیچ کسی ندارید. پس ادب رو رعایت کنید. کسانی هم که جوابتون رو می دن انتظاری ازتون ندارن؛ و خوشحال میشن که از طریق کمک به افراد دیگه هم علم و تجربه شون بیشتر بشه و هم این که کار انسانی رو راه انداخته باشن (به هر حال نمیشه انتظار داشت همه بتونن مثل حرفه ای ها ساعت ها پای سیستم نشسته و از طریق مطالعه و ور رفتن و خوندن documentation و ... مشکلشون رو خودشون حل کنن.

معمولا کاربر هر چه مبتدی تر باشه آستانۀ تحملش کم تره و زود حوصله اش سر میره و اینجاست که حرفه ای تر ها به کمک می یان). فکر نکنید یه حرفه ای میتونه ذهن شما رو بخونه یا تخمین بزنه منظورتون چیه. باید واضح و کامل سوالتون رو بپرسید (مشکل چیه؛ چطور شد که مشکل به وجود اومد؛ مشخصات سیستم عامل ، سخت افزار و برنامه ای که باهاش مشکل پیدا کردید چیه (البته مسلما همیشه به همۀ مشخصات نیاز نخواهید داشت ولی صرفا پرسیدن این که "ویژوال استودیوم هنگ می کنه ، چیکار کنم" دردی رو درمون نمی کنه)

به وقت دیگر افراد احترام بذارید. کسی که وقت میذاره می یاد تو فروم بین چند دقیقه تا چند ساعت به حل مشکلات دیگران می پردازه ، راه های دیگری هم برای سپری کردن وقتش داره. درسته که خودش تصمیم گرفته بیاد اینجا ولی مجبور هم نیست.

انتظار نداشته باشید حتما جواب بگیرید. کسی خدا نیست. ممکنه سوالتون خیلی سخت باشه و فراتر از حد کسانی باشه که سوالتون رو مشاهده کردن ؛ ممکنه خیلی هم سخت نباشه و کسانی بلد باشن ولی پستتون رو نبینن (حالا به هر دلیلی) ؛ ممکنه کسی بیاد سوالتون رو بخونه ولی حوصله/وقت/دوست/حال نداشته باشه جوابتون رو بده.

از طرفی انتظار هم نداشته باشید جوابتون به تقریب تو مایه های "هلو بپر تو گلو" باشه. گاهی جوابتون فقط یک کلمه است (مثلا اسم یه تابع یا ترکیب کلیدی ای که با فشردنش مشکلتون حل میشه یا ...) کسی که جوابتون رو میده انتظار داره شما هم یه حداقلی زحمت بکشید و جستجو کنید روی جوابش. بعد وقتی پس از جستجو و امتحان و ... مشکل حل نشد دوباره با ذکر تمام موارد (این که دقیقا چیکار کردید و دقیقا چه جوابی گرفتید) سوال جدیدتون رو مطرح کنید.

برای پست هاتون عنوان مناسب ایجاد کنید. مثلا فردی می یاد عنوان تاپیکش رو میذاره "کمک" یا "error" یا .... باید عنوان تاپیکتون طوری باشه که هر فردی با مشاهدۀ عنوان کلیت موضوع رو بفهمه و تصمیم بگیره رو لینک اون تاپیک کلیک کنه یا نه. همچنین از عنوان باید معلوم بشه که منظورتون پرسیدن سواله ، یا مقاله/خبر نوشتید یا می خواید بحثی پیرامون یه موضوع راه بندازید. البته عنوان های خیلی طولانی هم مناسب نیستن.

سوالای خیلی شخصی نپرسید. اگه سوالتون به قدری شخصی باشه که برای هیچ کس دیگه ای جز خودتون نفعی نداشته باشه ، کسی حاضر نخواهد بود جوابتون رو بده. مثلا اخیرا شخصی چند بار در چند تالار مختلف خواسته بود براش برنامه ای بنویسیم که فلان کار رو بکنه. (خودش هم اذعان داشت که فقط به درد خودش می خوره) منی که در روز مثلا یک ساعت برای این فروم وقت میذارم سعی می کنم در این زمان به سوالاتی جواب بدم که افراد بیشتری ازش سود خواهند برد و بیشتر بهش نیاز هست تا این که مثلا برم فلان سوال فلان سال acm رو برای فلانی حل کرده و براش پست کنم. به هیچ وجه ایمیلتون رو در پست ها نذارید. اینجا یک محل عمومیه و سوال ها و جواب ها توسط همه قابل مشاهده ان. اگه با کسی کار شخصی دارید ، می تونید براش پیام خصوصی بذارید.

پست آف تاپیک ایجاد نکنید. (off topic یعنی مطلبی که در تاپیکی مطرح میشه ولی به موضوع تاپیک ربطی نداره) مثل پرسیدن سوالاتی که به برنامه نویسی ربطی ندارن در این فروم. حتی اگه سوالتون به برنامه نویسی ربط داره ولی به موضوع تاپیک نه ، اون رو در یک تاپیک مجزا مطرح کنید. (البته در بعضی فروم ها به خاطر عدم سخت گیری مدیران ، میشه در مورد مثلا وضعیت وخیم اقتصاد در جهان در تالار CSS بحث کرد و نتیجه هم گرفت! ولی من فرض می کنم همۀ مدیران مثل مدیران اینجا سخت گیرن)

کراس پست/تاپیک نکنید. پست کراس تاپیک ، پستیه که در چندین جا و به طور مشابه مطرح میشه. من معمولا در اینطور مواقع (مثل امروز که یه سوال در سه تالار وی بی ، سی شارپ و دات نت همزمان پرسید شده بود) حتی متن پست رو هم نمی خونم و سریعا گزارش میدم تا مدیران بررسی و پاکش کنن.
    درست سوال پرسیدن یک جور هنره. باید عنوانتون نه طولانی باشه نه کوتاه. باید مودبانه سوال بپرسید. از متن عنوان تاپیک باید کلیت محتواش رو بشه فهمید (تا بعد تصمیم بگیریم که وارد اون تاپیک بشیم یا نه).

از شکلک های گدایی (التماس و افسردگی و عصبانیت و خستگی و شکست عشقی و ...) در متنتون استفاده نکنید. اگه کسی بخواد جواب بده که میده ، نخواد هم با این جنگولک بازیا نمیشه وادارش کرد که جواب بده. در عنوان هم از به کار بردن کلماتی مثل "فوری" ، "کمک" ، "خواهش می کنم" ، "سریع" و .... اجتناب کنید. وقت هر کس برای خودش از وقت بقیۀ موجودات ارزشمند تره؛ با به کار بردن این عناوین به نوعی به شخص توهین می کنید (انگار که وقت شما انقدر مهمه که باید وقت بذاره براتون و مشکلتون رو حل کنه) (از این مسخره تر کسانی ان که مهلت هم میدن. مثلا میگه باید تا 3 روز دیگه پروژه رو تحویل بدم)
    درخواست حل تمرینای کلاس و دانشگاه رو نکنید که جواب نخواهید گرفت.

دوباره تاکید می کنم: مشکلتون رو با ذکر حداکثر جزئیات مطرح کنید.

حتما و حتما قوانین سایتی رو که درش عضو می شید بخونید. بعضی سایتا اجازه نمیدن نرم افزار (یا دیگر محصولات الکترونیکی مثل ebook) هایی رو که ناقض قوانین کپی رایتن ، معرفی کرده یا لینک بدید بهشون (مثل نرم افزارهای کرک شده ، یا کتاب هایی که رایگان نیستن ولی pdf شون در بعضی سایت ها هست) (به این فعالیت ها Warez Activity گفته میشه)
    یا مثلا بعضی سایتا نمیذارن فینگلیش (masalan intori) بنویسید؛

همیشه حرمت همه رو رعایت کنید. اینطوری یه شخصیت خوب مجازی در یک محیط مجازی برای خودتون درست می کنید (و نوعی تمرین در اجتماع بودن هم هست) و به مرور همون اسم (یا شبه اسم) موجودیتی قابل احترام میشه.

توصیۀ نهایی: اون لینکی رو که در پست قبل معرفی کردن بخونید.
    { فعلا اینا به ذهنم رسید. بازم اگه چیزی بود اضافه می کنم}
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

سلام دوستان عزیز،
    خواندن مقاله ی 10 بخشی زیر برای یادگیری چگونگی ارتباط با افراد پر مشغله توصیه می گردد و می تواند شما را در جهت فعالیت هر چه بهتر در انجمن یاری دهد:
    How to Network With Busy People

با تشکر از آقای مهدی عسگری(‏Mehdi Asgari)
    ،/
    I've just started tweeting!
    @Alireza_Maddah

این راهنمای کوچیک پیتر هم خوندن داره
    http://www.osronline.com/downloads/pp_asking.pdf
    منبع: http://www.osronline.com/article.cfm?id=575
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •