بهترین ابزارهای برنامه نویسی در سال 1384
سرانجام به پایان سال 1384 رسیدیم. اکنون فرصت مناسبی است تا مروری بر بهترین نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی این سال داشته باشیم. از آنجایی که موضوع انتخاب بهترین ابزارهای برنامه‌نویسی سال با توجه به رقابت شدید میان پلتفرم‌های مختلف (به‌ویژه اپن سورس و مایکروسافت) مناقشه‌برانگیز است، امسال به فهرست بهترین‌های سایت
developers.com استناد می‌نماییم. شاید سال آینده بتوانیم به کمک خوانندگان مجله و از طریق سایت ماهنامه شبکه با استفاده از رای‌گیری و نظرخواهی یک فهرست وطنی بسازیم.‌
سال 1384 از نظر ابزارهای برنامه‌نویسی عرضه شده به بازار، سال بسیار خوب و دلچسبی بود. تقریبا علاقمندان همه شاخه‌ها و زبان‌های برنامه نویسی، به‌نسخه جدیدی از ابزار دلخواه خود دست یافتند. اما در میان همه شرکت‌های نرم‌افزاری، سان، امسال واقعا غوغا کرد. من هم با سردبیر ‌‌developers.com موافقم که باید سان‌مایکروسیستمز را به خاطر کار بزرگی که در سال گذشته انجام داد، ستود.‌ در سال 1384 مجموعه نرم‌افزاری Eclipse به عنوان بهترین ابزار برنامه‌نویسی و ‌MySQL 5.0 به عنوان بهترین نرم‌افزار مدیریت بانک اطلاعاتی سال انتخاب شدند. این سال برای برنامه‌نویسان پلتفرم دات نت مایکروسافت نیز مهم بود. دات نت 2 از راه رسید و به دنبال آن دریایی از تکنیک‌ها، اشیا، کلاس‌ها و متدهای تازه برنامه‌نویسی برای دسکتاپ ویندوز و برنامه‌های تحت وب ‌‌ASP.NET به اقیانوس اینترنت راه‌ یافت.‌
همچنین اغلب کارشناسان برنامه‌نویسی با این نظر موافقند که امسال ‌‌API موتور جستجوی گوگل را باید بهترین‌‌Web Service اینترنت نامید و مجموعه سورس کدی هم که برای علاقمندان برنامه‌نویسی وب ارائه کرده، عالی است. البته این API چیز تازه‌ای نبود. ولی واقعاً هیچ وب سرویسی تاکنون به این خوبی نبوده است.‌
بهترین ابزارهای برنامه نویسی 2006‌

بهترین‌‌Framework سال‌
JavaServer Faces از سان مایکروسیستمز

بهترین ابزار برنامه‌نویسی
Eclipse از بنیاد اکلیپس‌

بهترین ابزار جانبی برنامه نویسی‌
Ant از بنیاد نرم‌افزاری آپاچی

بهترین وب سرویس سال‌
Google API

بهترین ابزار برنامه‌نویسی برای پلتفرم موبایل/‌بی‌سیم‌‌
J2ME Wireless Toolkit از سان مایکروسیستمز و ‌‌‌Sybase PocketBuilder 2.0 از سای‌بیس‌

بهترین ابزار کار با بانک اطلاعاتی‌
‌MySQL 5.0 از ‌MySQL

بهترین ابزار برنامه‌نویسی جاوا
Sun Java(tm) Studio Creator از سان مایکروسیستمز

بهترین ابزار برنامه‌نویسی دات نت‌
Microsoft Visual Studio از مایکروسافت

بهترین ابزار غیر مایکروسافتی برای پلتفرم دات نت‌
Mono .NET Framework از mono-project.com

بهترین ابزار امنیتی سال‌
Sun Java System Identity Manager از سان مایکروسیستمز

امسال برای اوراکل سال چندان درخشانی نبود. البته این شرکت با ارائه نسخه‌ اکس‌پی از نرم‌افزار ORACLE 01g سعی کرد دل برنامه‌نویسان را به دست آورد. اصولا محصولات اوراکل چندان‌ کاربرپسند نیستند و کارکردن با آن‌ها خیلی سخت است. ولی اگر تلاش‌های اوراکل را در مقایسه با رقبایش در سطح سیستم‌های Enterprise بسنجیم، باید بگوییم که مجموعه راهکارهای نرم‌افزاری این شرکت همچنان در میان تمام محصولات هم‌خانواده آن سرآمد است. بنابراین اگر یک طبقه‌بندی ویژه با نام ‌‌Enterprise Development Tools در نظر بگیریم، ‌
ORACLE 01g به عنوان بهترین بخش این مجموعه انتخاب می‌‌شود.‌
بی‌تردید Ajax پدیده سال 1384 است. ای‌جکس را هیچ فرد مشخصی نیافرید. بلکه جامعه آنلاین برنامه‌نویسان در اینترنت بود که ای‌جکس را پدید آورد. البته واژه ای‌جکس را جیمز گرت ابداع کرد و او را باید به خاطر توجه دادن به این تکنیک تحسین کرد. ولی بسیاری از برنامه‌نویسان برجسته دنیا در محقق کردن ایده ‌ای‌جکس تلاش کردند.
ای‌جکس یک نوآوری کم هزینه بود. در واقع این‌بار به جای این‌که ماجراجویی‌های برنامه‌نویسان منجر به جایگزینی یک فناوری، استاندارد و رهیافت کاملا جدید شود، از امکانات موجود XML و جاوا اسکریپت استفاده شد. خوانندگان ‌‌developers.com از میان انواع پیاده‌سازی‌های ای‌جکس، محصولی از موزیلا را برگزیده‌اند.‌
مایلم به فهرست ‌ developers.com یک آیتم ویژه نیز اضافه کنم. به نظر من XML در سال 1384 بازهم بهترین و مهم‌ترین فناوری و استاندارد در دنیا بود. این استاندارد را نمی‌توان مشخصا متعلق به هیچ شرکت یا موسسه خاصی دانست. ولی به قدری مهم است که تقریبا نیمی از تلاش‌های اغلب شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ دنیا را به خود معطوف کرد.
فناوری‌های مرتبط با ‌XML به یک عنصر اساسی در بانک‌های اطلاعاتی تبدیل‌شده‌اند. بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی اکنون به خوبی با این استاندارد کار‌می‌کنند و حتی برخی از کارهای مهم و بسیار پیچیده مانند Serialization کلاس‌ها و اشیا را به کمک آن انجام می‌دهند. این استاندارد اکنون به فرمت غالب بخش‌‌Configuration یا تنظیمات در بیشتر سیستم‌های نرم‌افزاری تبدیل شده است و ناگفته پیداست که XML به بخش جدایی‌ناپذیری از معماری صفحات وب در اینترنت تبدیل شده است. از این رو، با توجه به اهمیت XML شاید مناسب باشد یک طبقه‌بندی ویژه در میان بهترین‌های سال به آن اختصاص دهیم و ببینیم بهترین ابزار کار با XML کدام است. اگر نظر من را بپرسید، معتقدم نرم‌افزار فوق‌العاده عالی XMLSPY از شرکت ‌‌Altova همچنان بهترین ابزار کار با ‌‌XML بود.‌
جدول روبرو فهرست کامل بهترین‌های سال را به انتخاب خوانندگان ‌‌developers.com نشان می‌دهد. من تنها دو گزینه از این فهرست را خارج کردم. یکی <بهترین‌‌JSR سال> که به نظر من مورد خیلی خاصی است و با بقیه آیتم‌ها همخوانی ندارد. دیگری بهترین ابزار اپن‌سورس بود. دو نرم‌افزار فایرفاکس و‌ اپن‌آفیس‌ که خوانندگان‌‌ developers.com برگزیده‌اند، واقعا جزء شاهکارهای سال 1384 بودند. ولی به هیچ وجه ابزار برنامه‌نویسی محسوب نمی‌شوند. اگر می‌خواهید در سال 1385 بهترین ابزارهای برنامه‌نویسی را درکنار خود داشته باشید، این
فهرست راهنمای شما است.

منبع: http://www.shabakeh-mag.com/Articles...aspx?n=1002039