صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمایش نتایج 41 تا 80 از 80

نام تاپیک: سیستم عامل فارسی کوثر(معرفی)

نقل قول: سیستم عامل فارسی کوثر(معرفی)

در مورد خونریزی قلبی اینترنت نفهمیدم منظورتون دقیقا چی هست و شما چطور میخواید با نوشتن سیستم عامل جدید جلوی این مشکل رو بگیرید. در مورد stuxnet هم اطلاعات زیادی ندارم اصلا نمیدونم ویروس بوده یا تروجان در هر حال بدافزاری بوده برای ایجاد اختلال در تاسیسات هسته ای. اگر سیستم عامل رو به شکل یک PlatForm یا یک لایه سرویس روی سخت افزار در نظر بگیریم به فرض اینکه بد افزار اومده و روی سیستم عامل ویندوز نشسته تغییر این platform یا لایه زیری به نظر نمیاد کار مثبت یا عاقلانه ای در جهت امن کردن محیط باشه. البته منطق حرف به ظاهر درست هست ولی مقرون به صرفه نیست. اینکه یک سیستم عامل کد بسته (closed source) و Private ای باشه که کسی از داخلش سر در نیاره که تازه بخواد malware هم براش طراحی کنه.
    من از همه دوستان بابت نظرهاشون تشکر می کنم. بنده با دانش کمی که دارم پا یه این حوزه از کامپیوتر گذاشتم و خدا رو شکر که تا اینجای کار هم کلی تجربه کسب کردم. از نقطه نظر امنیت هم نیازی به بحث و جدل که نداریم. من سالهاست با این موضوع درگیرم و بیشتر از اون افرادی که نشستن پشت و میزو میگن اینجا ما ایمن سازی کردیم و اونجا بهترین کاری کردیم و ... حرف واسه گفتن دارم.(مهم نیست ...). ( خیلی دوست دارین از خاطرات قدیم بدونین از اینجا و اینجا و .... خیلی چیزا که رو نشده و نخواهد شد رو میشه حرف زد. ) اینکه بنده میگم میشه ویندوز XP رو با یه تیم حرفه ای توی ۵ یا ۶ سال(اسمی و رسما بالاتره) داد بیرون حرف غیر منطقی نیست. (خیلی دوست دارین کد های ویندوز NT و 2000 رو واستون بزارم و تغییرات رو ببینید و بعد نظر بدید). اینکه مدت بین ۹۵ تا XP هم 6 سال بوده حرفی نیست! به نظر من ادامه دادن موضوع حاشیه ای میشه و من رسما تمام حرفایی رو که زدم تکذیب می کنم و همشون رو غیر علمی و غیر منطقی تلقی می کنم.
    بحث بسیار به حاشیه کشیده شده. من که راهم رو ادامه میدم و امیدوارم این تاپیک توسط مدیران انجمن بسته نشه. دلیل باز کردن این تاپیک هم اطلاع رسانی بوده و نهایتا بعد از ارائه اولین کد نتیجه این بحث ها رو خواهیم دید.

کاربر دائمی آواتار Delphi Coder
    محل زندگی
    c:\windows\system32

میشه در مورد اینکه اهداف و تفکری که پشت پروژه هست بحث نکرد اما خط مشی در هر حال باید مشخص باشه. به عنوان مثال بگیم:
    "که درست و یا نادرست این سیستم عامل برای رقابت با سیستم عاملهای مطرح نوشته میشه و توقعات تجاری هم در آینده میخواهیم داشته باشیم."
    یا اینکه بگیم:
    "با هدف ایجاد امنیت در مقابل بد افزارهایی مانند stuxnet نوشته میشه"
    و یا اینکه:
    "با اهداف تمرینی و آموزشی نوشته میشه"

مشخص کردن یکی از خط مشی ها لازم هست چون به فرض مثال اگر من بخوام در مورد فایل سیستم نظر بدم نظرم بستگی به اهداف و تفکرات پشت پروژه خواهد داشت مثلا در حالت اول به پشتیبانی و سازگار بودن با FAT32 و NTFS یا حداقل یکیش تاکید خواهم کرد.
    در حالت دوم بدیهیه که نباید سیستم عامل سورس باز باشه اما نظرم روی یک فایل سیستم که جدید و ناشناخته و سلیقه ای طراحی بشه خواهد بود.
    و در حالت سوم شاید بیشتر نظرم تحقیق روی ساده ترین فایل سیستمی که بشه نوشت باشه.

کاربر تازه وارد آواتار بابک.م.
    محل زندگی
    تهران

به نظر من طراحی و پیاده سازی مجدد نرم افزار اون هم از هر نوعی اختراع مجدد چرخ نیست. حتی خود چرخ هم چندین بار همگام با پیشرفت فناوری بازنگری و طراحی مجدد شده. در مورد اپلیکیشن های خاص امکان ایجاد تغییرات و بروز کردن طراحی به راحتی وجود داره اما در مورد سیستم عامل و زبان های برنامه نویسی اون چیزی که بشدت باعث کند شدن و مشکل بودن بازنگری و تجدید نظر در طراحی اولیه میشه مسئله Backward compatibility هست چون همیشه تعداد زیادی نرم افزار روی این بستر ها تولید شده که به سادگی نمیشه اون ها رو بازنویسی یا بروز کرد. پس اگر نیاز به تغییرات اساسی به دلیل پیشرفت های سریع در سخت افزار یا تکنیک های پیاده سازی باشه چاره ای جز ساخت زبان جدید یا سیستم عامل جدید نیست.
    البته اگر مسئله خود کفایی در داشتن یک نرم افزار پایه ای مثل سیستم عامل باشه باید سایر نرم افزار های کاربردی رو هم حتما در نظر گرفت.
    آیا اگر ما سیستم عامل خودمان را تولید کردیم قادریم سایر سیستم ها ی اساسی مثل پایگاه داده و صفحه گسترده، واژه پرداز، ویرایشگر تصویر و ... را تولید کنیم
    یا نهایتا باید نرم افزار های اپن سورس موجود رو روی سیستم عامل خودمان پورت کنیم.

در کل طراحی و پیاده سازی سیستم عامل حداقل باعث پیشرفت فنی و رشد علمی افراد دخیل در پروژه می شه.

ساخت دیالوگ باکس برای نمایش داده و پیام ها. توضیحات:
    http://kosaros.blog.ir/post/%D8%AF%D...A7%DA%A9%D8%B3
    فیلم:
    http://www.aparat.com/v/GIUo6

این بار چند صدم نیست که از این بحث ها میشه . بین اونایی که معتقدن وقتی میشه چرخ از مغازه خرید چرا شما دارید درمورد چرخ تحقیق می کنید با اونایی که می خوان بدونن چرا چرخهای آمریکایی ها از چرخهای ایرانی ها بهتر می چرخه؟ به خاطر کج بدون زمینهای ایرانه یا بخاطر رانندگی ایرانی هاست ؟ شایدم نوع سوخت باشه؟ تا حالا تو یه مسابقه دوم شدی که بعدش تو فیلم باز بینی ببینی تایر های ماشینت دارن رفتار خلاف تمام مستندات موجد در میارن؟ تا حالا دیدی قلب اینترنت خون ریزی بکنه؟ تا حالا دیدی ویندوز بی هیچ اختار قبلی به سمتت اصلحه بکشه ؟ فکر می کنید چند سال دیگه تو تهران پلیس رباتیک وجود داشته باشه؟ من دوست ندارم روی پلیس شهرم ویندوز یا لینوکس نصب باشه ؟ ممکنه در آینده نزدیک به جای اینترنت حفره رو ی سینه من و تو سر در بیاره من دوست ندارم وقتی دارم با دوشمن می جنگم گلوله از طرف سنگر خودی بهم بخوره..............................

من دوست ندارم وقتی دارم با دوشمن می جنگم گلوله از طرف سنگر خودی بهم بخوره..............................
    این جمله جای تشکر داشت ! تا زمانی که کمبود احساس نشه که نمیشه .... فکر میکنی داره از خودی بهت می خوره اما اونجاست که ....

سلام
    من فکر کنم بجای اضافه کردن امکانات رو آیتم های اصلی سیستم عامل مثل مولتی تسکینگ و حافظه و vfS و ... سوئیچ کنید بهتر باشه. این امکانات بعد از اضافه شدن مواردی مثل مولتی تسکینگ و ... کاربرد خودشون رو از دست می دن و قسمت زیادی از کد بدون استفاده میشه.

در مورد بقیه هم مثل من میتونید بیخیال باشید. من یکی دوبار میگم طرف گوشش بدهکار نباشه. بیخیالش میشم. حالا تا دلش میخواد ...

پست های حاشیه ای بعد از این حذف خواهند شد و نویسنده اخطار میگیره

من فکر کنم بجای اضافه کردن امکانات رو آیتم های اصلی سیستم عامل مثل مولتی تسکینگ و حافظه و vfS و ... سوئیچ کنید بهتر باشه. این امکانات بعد از اضافه شدن مواردی مثل مولتی تسکینگ و ... کاربرد خودشون رو از دست می دن و قسمت زیادی از کد بدون استفاده میشه.
    سلام.
    گفته شد که سیستم مد آموزشی داره.قرار نیست که هسته stableی ازش بیرون بیاد و تمام قوائد یک هسته رو رعایت کنه. شاید اصلا قرا نباشه همه چیز رو آزمایش کنیم. چند روزی هست که امتحان دارم(قبلا هم گفته شد). حافظه مجازی/مولتی تسک و فایل سیستم ها نیاز به زمان کافی برای مطالعه و پیاده سازی داره. انشاا.. هفته دیگه حافظه مجازی رو ادامه میدم.قبلا مقداری روش کار کردم و تصاویر گویای روند کار هست.

در مورد بقیه هم مثل من میتونید بیخیال باشید. من یکی دوبار میگم طرف گوشش بدهکار نباشه. بیخیالش میشم. حالا تا دلش میخواد ...
    گوش ما هم کیپ شد و فرمایشات شما آویزه گوشمون میشه.
    پست های حاشیه ای بعد از این حذف خواهند شد و نویسنده اخطار میگیره
    بسیار عالی. اگه امکانش هست یه پست دیگه به نام لزوم طراحی سیستم عامل درست بشه و پست های غیر فنی به اونجا انتقال داده بشه.

گفته شد که سیستم مد آموزشی داره.قرار نیست که هسته stableی ازش بیرون بیاد و تمام قوائد یک هسته رو رعایت کنه. شاید اصلا قرا نباشه همه چیز رو آزمایش کنیم. چند روزی هست که امتحان دارم(قبلا هم گفته شد). حافظه مجازی/مولتی تسک و فایل سیستم ها نیاز به زمان کافی برای مطالعه و پیاده سازی داره. انشاا.. هفته دیگه حافظه مجازی رو ادامه میدم.قبلا مقداری روش کار کردم و تصاویر گویای روند کار هست.
    نه منم نمی گم هسته stable بدید بیرون. ذاتا من هم هنوز نتونستم.

منتها خیلی از مواردی رو که الان می نویسید در آینده براشون به تداخل می خورید. مثلا ساعت باید درایور باشه یا ماوس و کی بورد. دیالوگ ها و ... بهتره که سرویس باشن.

بسیار عالی. اگه امکانش هست یه پست دیگه به نام لزوم طراحی سیستم عامل درست بشه و پست های غیر فنی به اونجا انتقال داده بشه.
    این ملت براشون دلیل علمی هم بیارید قانع نمیشن. بعد خیلی چیزها رو بی دلیل تو مغذشون فسیل کردن. مثلا میگن x86 بد هست. یکیشون نمیتونه دلیل بیاره. یا مثلا توی دانشگاه یکی از استادهام گفت C/C++‎ از رده خارج شده (جالبتر اینه که جزء به روزترین ها هست.) و بعد نتیجه فقط درگیری هست. (من شاید یکی دو نمره معدلم سر این قضایا از دست رفته باشه.) اما بعدش یاد گرفتم بجای اینکار محصول بذارم جلشون.‌(تو این حالت چیزی نمی تونن بگن. به جزء اینکه دهنشون باز باشه و عقب موندگی خودشون رو تجریه کنن) البته بازهم از رو نمی رن. بعد میگین فلانی برنامه نویس هست ما توسعه دهنده ما کارمون تحلیل و تحقیق هست (نمی دونم چه جوری برنامه نویس نشده میشن طراح). بعد طرح میذاری جلشون قفل می کنن. میگین هزینه اجرای طرح بالاست یا اینکه پیچیده هست کسی (برنامه نویس های دیگه ) درک نمی کنه. (یکی نیست بگه بابا تو نمیکشی، وگرنه پیچیده نیست. اصولیه). خلاصه کلام کم نمیارن. (ادعا دونستن مخصوص آدمهایی که نمی دونن)

یکی میگفت آقا بیاین کلاستر بسازین برای دانشگاه. گفتم خوب میخوای باهاش چی کار کنی؟ میگه میخوام فایل سرور بسازم! میگم مگه برای فایل سرور کلاستر لازمه. لااقل پردازش داده بزرگ یا پردازش تصویر بزرگ (مثلا برای زمین شناسی) انجام بدید میگه نه اینا سخته!!! (نرس از کار نشونه اینجور آدم هاست که چیزی نمی دونن)

میگم سیستم عامل میسازم. میگه آخه چرا (استادم). میگم خب باید یه نقطه ای یه نفر شروع کنه. میگه بابا وقتی ویندوز هست برا چی. میگم ویندوز چیه درست حسابی مثال بزنین لااقل بگین لینوکس. میگه آخه میدونم لینوکس رو برای پز دادن نصب کردی. میگم پز دادن چیه؟!!! من زندگیم رو اینه!!! (اینجور آدمها که چیزی نمی دونن همیشه کوتاه نظر میشن)

جواب برخی از دوستان که ایمیل زده بودند و از مدل توسعه این پروژه سوال داشتند.
    http://kosaros.blog.ir/post/%D9%85%D...9%D9%87-Dialog
    و البته ادامه روند dialog هم اضافه شده و حتما توصیه میکنم مشاهده کنید. بزودی طرح مسابقه برنامه نویسی در این سیستم عامل ها رو با جایزه برای شرکت کنندگان مطرح می کنیم.(فعلا در حال بررسی هستیم)

کاربر دائمی آواتار Delphi Coder
    محل زندگی
    c:\windows\system32

پس از محیط لینوکس شروع کردید به این کار، خوبه. Dialog Box ها رو هم خیلی خوب کار کردین. درست مثل Tubo Vision زمان DOS میمونه. اتفاقا روند درست پیش بردن پروژه هم همه چی بهتره functional باشه.
    کد مربوط به Dialog Box ها و کنترل ماوس رو خودتون نوشتید؟

نقل قول نوشته شده توسط Delphi Coder مشاهده تاپیک
    پس از محیط لینوکس شروع کردید به این کار، خوبه. Dialog Box ها رو هم خیلی خوب کار کردین. درست مثل Tubo Vision زمان DOS میمونه. اتفاقا روند درست پیش بردن پروژه هم همه چی بهتره functional باشه.
    کد مربوط به Dialog Box ها و کنترل ماوس رو خودتون نوشتید؟
    سلام.
    یکی از دوستان ایمیل زده بود چرا دیالوگ باکس درست کردم. اصلا لزومش چی بود !؟!! من قبلا گفتم به دلیل آموزشی و آزمایشی بودم سیستم ما نیاز به دیباگ کردن اجزای مختلف سیستم در حال اجرا رو داریم. نیت من از درست کردن این Dialog ها این بود که من ثبات ها رو توی یک دیالوگ و کنسول رو توی dialog دیگه و .... کلا نیاز به دسته بندی خروجی داریم و یه طوری که بشه بعضی از پنچره ها رو بست و بعدا نمایشش داد. این فلسفه dialog بود که من پیش گرفتم(احساس نیاز شد و اصول این نوع طراحی هم احساس نیاز بود). و قرار نیست که این بستر محصوب بشه.
    تمام حرف های ما توی این بحث ها این بود. سیستم عامل آراکس و کوثر تک تک توابع اون توسط توسعه دهندگان اون نوشته شده هست. این یعنی دانش و قدرت و تسلط بر سیستم عامل. مهم نیست که ایمن نوشته شده باشه یا نه. مهم اینه که خودت نوشتی و میتونی تغییرش بدی !!

سلام.
    در کنار توسعه هسته سیستم عامل کوثر اعضای تیم شروع به نوشتن آموزش هایی در رابطه با توسعه سیستم عامل هستند.(۶ بخش مجزا )
    همچنین یک پست در مورد عملکرد ۲ ماهه تیم ارائه دادیم: http://kosaros.blog.ir/post/%D9%85%D...AA%DB%8C%D9%85
    پست های تخصصی‌ در کنار صفحه وبلاگ در بخش طبقه بندی موضوعی موجود هست.

سلام
    قضیه کامپایلر کوثر چیه؟

نقل قول نوشته شده توسط pswin.pooya مشاهده تاپیک
    سلام
    قضیه کامپایلر کوثر چیه؟
    سلام.
    کامپایلر به معنی نوشتن یک کامپایلر مجزا نیست. ما یک رابط گرافیکی برای ویرایش کد ها و ارتباط اون با فایل های سیستم عامل و کامپایل اون از طریق کامپایلر فعلی gcc هست. در واقع ما در حال طراحی یک SDK هستیم که کاربران درگیر نصب نرم افزارهای اضافی نباشند.
    حالا بعد از پیشرفت هم به دنبال شناسایی توابع و Syntax ها و راهنمایی online اونها خواهیم رفت.
    مسلما این ایده خالی از اشکال نیست. اما این روشی هست که برای توسعه آینده در نظر گرفتیم.

درود.

ببخشید سورسش رو منتشر نکردید؟؟؟؟

محمد.

نقل قول نوشته شده توسط MRmoon مشاهده تاپیک
    درود.

ببخشید سورسش رو منتشر نکردید؟؟؟؟

محمد.
    سلام. مشکلی با انتشار بخش خاصی از سورس کد رو نداریم. چون مسیر فعلی آموزشی هست. سورس فعلی مشکلاتی از نظیر توضیحات و پیچیدگی بیجا داره که با بازنویسی مجدد رفع خواهد شد. ما تا نسخه 1.0.0 بصورت آزمایشی پیش خواهیم رفت. نسخه فعلی در حال توسعه 0.1.2 هست.
    ممون از پیگیریتون.

حالا بعد از پیشرفت هم به دنبال شناسایی توابع و Syntax ها و راهنمایی online اونها خواهیم رفت.
    من قبل از این اینکار رو انجام دادم منتها پیچیدگی های طراحی خیلی زیاده و باید موارد زیادی رو تجربه کنید. پیشنهاد می کنم اول با یه زبان اسکریپت شروع کنید و تحت یک سیستم عامل حاضر مثل لینوکس و ویندوز تست بگیرید و بعد برید سراغ اینکه کامپایلر برای نوشتن سیستم عامل طراحی کنید.

کامپایلر به معنی نوشتن یک کامپایلر مجزا نیست. ما یک رابط گرافیکی برای ویرایش کد ها و ارتباط اون با فایل های سیستم عامل و کامپایل اون از طریق کامپایلر فعلی gcc هست. در واقع ما در حال طراحی یک SDK هستیم که کاربران درگیر نصب نرم افزارهای اضافی نباشند.
    ویرایشگر c/C++‎‎‎‎ که با gcc سازگار باشه که خیلی زیاد وجود داره. به نظر من کار درستی نیست برای اینکار وقت بذارید. ویرایشگر عملا روی پروژه تاثیر خاصی نمی ذاره شما حتی با notepad هم می تونید کارها رو پیش ببرید

سلام. مشکل جایی دیگست !
    . پیشنهاد می کنم اول با یه زبان اسکریپت شروع کنید و تحت یک سیستم عامل حاضر مثل لینوکس و ویندوز تست بگیرید و بعد برید سراغ اینکه کامپایلر برای نوشتن سیستم عامل طراحی کنید.
    فعلا قرار به نوشتن کامپایلری مجزا نیست. کامپایلر gcc مد نظر هست. اما تا جایی که ما بررسی کردیم کمتر کسی میاد تمام ابزارهای مورد نیاز در لینوکس و ویندوز رو نصب کنه و شروع به توسعه کنه. من پیشنهادم این بود که یه IDE/SDK طراحی کنیم که به gcc متصل هست. توسعه دهنده فقط با نصب این sdk هم کامپایلر مورد نیاز رو نصب کرده و هم bochs و ... . و با اینکار فقط با کلید روی کلید run نرم افزار نوشته شده اون کامپایل شده و توسط مجازی ساز اجرا میشه.

ویرایشگر c/C++‎‎‎‎‎ که با gcc سازگار باشه که خیلی زیاد وجود داره. به نظر من کار درستی نیست برای اینکار وقت بذارید. ویرایشگر عملا روی پروژه تاثیر خاصی نمی ذاره شما حتی با notepad هم می تونید کارها رو پیش ببرید
    در حال حاضر تمام کدها تویط gedit لینوکس نوشته شده !! اما وجود یک sdk کاملا ضروری هست.(به دلیل اینکه اینجا ایرانه ...! )

سلام. با توجه به مشغله فراوان اما بخش اولیه( همون رفع نیاز اولیه) مربوط به Dialog حل شد.
    در حال حاضر امکان استفاده از چندین دیالوگ و مدیریت آنها به همراه ارسال کلید(مدیریت کلید ها که بطور مثال یک ویرایشگر هم نوشتم که در فیلم مشخص هست) تکمیل شده هست. مرحله بعد توسعه مدیر حافظه هست که خیلی وقفه برای نوشتن اون بوجود اومد. مسلما مدیر حافظه رو بصورت پایه می نویسیم و مهم دانش اون هست و فعلا درگیر الگوریتم های پیچیده و امنیت کار نمیشیم.

با سلام. مدیر حافظه بصورت پایه نوشته شد. البته در مورد زمان الگوریتم ها بهینه خواهد شد اما برای شروع کافی هست.
    لینک خبر: http://kosaros.blog.ir/post/%D8%A7%D...81%D8%B8%D9%87

سلام
    مطمئنی مقدایر EIP درسته؟! فکر کنم توی محاسبه اشتباه کردی.

یه مورد دیگه اینه که برای برنامه ها فقط نقطه ورودی داشته باشی کافیه لازم نیست بدونی تا کجا ادامه دارن (to)

و چرا رشد حافظه بعضی جاها منفی و بعضی جاها مثبته؟

نقل قول نوشته شده توسط pswin.pooya مشاهده تاپیک
    سلام
    مطمئنی مقدایر EIP درسته؟! فکر کنم توی محاسبه اشتباه کردی.

یه مورد دیگه اینه که برای برنامه ها فقط نقطه ورودی داشته باشی کافیه لازم نیست بدونی تا کجا ادامه دارن (to)

سلام. تازه شروع به نوشتنش کردم. ایراد زیاد داره. این مقادیر آدرس های توابع هست(همون اشاره گر به آدرس تابع). دارم باهاش دست و پنجه نرم می کنم.

gcc عالیه، و این که قرار هست در سیستم عاملتون اجراش کنید عالی تر!
    البته من شخصا LLVM رو ترجیح میدم (در FreeBSD ازش استفاده میشه و میدونید چرا ترجیحش میدم دیگه :D ) ولی gcc بسیار خوبه.
    اما یک نکته، چرا زبانهای جدید نه؟ مثلا زبان Go خیلی به C شبیه هست و شما که ماشالله انقدر واردید، فکر کنم یک صبح تا غروب وقت بزارید یادش میگیرید (http://gobyexample.com منبعی که خودم یاد گرفتم).
    کامپایلر gccgo هم هست (البته مطمئن نیستم gogcc بود یا gccgo ) که اگر هدفتون اینه کلا gcc بیس کار کنید میتونه کمکتون کنه.

جوابی واسه انتخاب چرایی gcc ندارم. شاید به دلیل اینکه ویندوز کار(صحبت دسکتاپ هست) نیستم و از اول برای کامپایل کدهام از gcc استفاده کردم. اما به مرور متوجه قدرت gcc شدم و الان شده کامپایلر پیشفرض C من!
    یادم نیست واسه چی بود ولی یادمه درگیر go هم شده بودم(فکر کنم واسه یه برنامه پایگاه داده location بود!‌) اما باز gcc رو ترجیح میدم(چون فعلا مقداری مسلط هستم).
    من آدرس های توابع ام رو چاپ میکنم به منفی رشد می کنه ! چرا !؟

دوست من، من هم ویندوزی نیستم و خیلی کم از ویندوز استفاده میکنم (دیگه از بازی نمیشه گذشت )، ولی روی لینوکس هم سعی میکنم از gcc دوری کنم تا حد امکان (فقط برای اینکه بتونم بیشتر با BSD ارتباط برقرار کنم) ولی گفتم، gcc بسیار عالیه و کلی تجربه پشتشه، و استفاده ازش در یک سیستم عامل جدید میتونه باعث بشه سیستم عاملتون هم کلی مشتری (منظورم تجاری نیست، کلا طرفداری و استفاده منظورمه ) جمع میکنه :)

جوابی واسه انتخاب چرایی gcc ندارم
    من برای این موارد gcc رو ترجیح میدم:

۱. به روزترین کامپایلر دنیاست ( مثلا در مورد C++‎11)
    ۲. کراس کامپایلره
    ۳. تقریبا تمام استانداردها رو پشتیبانی میکنه.
    ۴. الحاقی های خوب. همه کامپایلرها یکسری الحاقی دارن. منتها gcc الحاقی های واقعا خوبی از جمله دسترسی بیتی درون struct ها رو داره.
    ۵. میشه به کمک اون و ld از ترکیبهای زبونهای مختلف مثل java استفاده کرد.
    ۶. میشه خیلی راحت مراحل کامپایل رو جدا کرد. و خروجی های هر کدوم رو دید.
    ۷. ...

کلا انعطاف پذیری خیلی زیادی داره اما MSVC کدهای خروجیش سرعتشون بیشتره منتها استاندارد رو برای اینکار رعایت نمی کنه که گاهی مشکل ساز میشه.

من آدرس های توابع ام رو چاپ میکنم به منفی رشد می کنه ! چرا !؟
    حل شد. مشکل در تابع چاپ بود که itoa بصورت علامت دار به عدد نگاه می کرد.

در مورد کامپایلر هم گفتم:
    اما به مرور متوجه قدرت gcc شدم و الان شده کامپایلر پیشفرض C من!

کاربر دائمی آواتار abbas.oveissi
    محل زندگی
    تهران

شاید خیلی مسخره بنظر بیاد ولی آدم اشک تو چشاش جمع میشه یا بهتر بگم کلی هیجان زده میشه این همه پیشرفت روی توی توسعه سیستم عامل در ایران ( مخصوصا که از این مدل الکی هاش نیست ) میبینه.شاید تنها دلیل نظر دادنم هم این بود که دیدم دو تا پروژه کاملا جدا از هم توی این زمینه دارند با همدیگه تبادل اطلاعات میکنند و به توسعه هم کمک میکنند واقعا از ته قلبم خوشحال شدم.این برای اولین بار هست توی ایران همچین صحنه ای رو میبینم.مهمترین نکته هم اینه هر دو پروژه بدون هیچگونه ادعا یا تبلیغات الکی هستند !!!!!!!!!!!
    واقعا سیستم عامل آراکس تا الان خیلی کمک حال علاقه مندان به این بخش بود،من خودم با خوندن کد های آراکس یکی از مهمترین مشکلاتمو توی کرنل خیلی کوچیکم حل کردم،خدا عمرش بده.اگر شما هم فعالیتتون رو با همین سرعت ادامه بدید احتمالا با همچین همکاری هایی چند وقت دیگه توسعه سیستم عامل توی ایران خیلی پیشرفت میکنه امیدوارم اگر جایی شد بتونم سهم کوچکی در اندازه وقت و توانم در کمک به این پروژه ها داشته باشم.
    ببخشید دیگه شبیه پیام بازرگانی این وسط نظر دادم

سلام
    ضمن تشکر از فعالیت شما برای تهیه یک سیستم عامل ایرانی (ولو در حد آموزش و آزمایش) خواستم این نکته را یادآور شوم که در طراحی و تهیه یک نرم افزار هرچه که باشد باید از اصول ثابت شده مهندسی بهره برد در غیر اینصورت امکان موفقیت بسیار پایین و اتفاقی خواهد بود.

اگر شما سیستم عامل را بصورت متن باز می نویسید (یا قصد متن باز کردن آن را دارید) لازم است از روشهای مرسوم در این وادی بهره بگیرید. تنها استفاده از ورژن کنترل مانند SVN کفایت نمی کند. شما باید یک ساختار منظم منسجم جهت کنترل و ردیابی موردها و باگها و انتصاب آنها به خطوط برنامه هایتان داشته باشد. باید از اصول اولیه مهندسی و مدیریت پروژه استفاده کنید. وجود بخش طراحی و دیاگرام های استاندارد UML الزامی است. در غیر این صورت رفته رفته شیرازه کار از دست شما خارج خواهد شد و امکان بهره برداری از توانایی های بالقوه سایر برنامه نویسان در جهان را از دست می دهید. حال که تا اینجای کار آمده اید اکیدا توصیه می کنم از یکی از نرم افزارها یا سامانه های مدیریت و ردیابی باگ متن باز مانند Redmine استفاده کنید. شما می توانید پروژه خود را در سایتی مانند HostedRedmine.com و یا معادل ایرانی آن https://peygir.org ثبت و مورد پیگیری قرار دهید.

پیروز باشید

وب لاگ من:

http://delphiandroid.blog.ir

کاربر دائمی آواتار 1485159
    محل زندگی
    NULL

خسته نباشین.
    یه سوال داشتم
    روی سیستم واقعی هم تستش کردین؟
    اگه تست کردین از چه طریقی؟ usb؟ چطوری این کار رو انجام دادین؟ روی چتا سیستم امتحانش کردین؟

خسته نباشین.
    یه سوال داشتم
    روی سیستم واقعی هم تستش کردین؟
    اگه تست کردین از چه طریقی؟ usb؟ چطوری این کار رو انجام دادین؟ روی چتا سیستم امتحانش کردین؟
    بله تست کردیم. یک image روی هارد کپی کردیم و اجرا شد(با همان خروجی مد نظر).

در حال حاضر مستندات آموزشی در حال تکمیل شدن هست. خیلی از دوستان در وبلاگ اصلی با پیام هاشون ما رو مورد لطف قرار دادند. انشاا.. با مستندات جبران میشه.

سلام.
    با اینکه خیلی وقت هست این موضوع بسته شده و طبق قوانین انجمن می بایست یک موضوع جدید باز بشه,اما گفتم بنظرم همینجا بزارم بهتره.
    امروز بعد از مدت ها نگاهی به پوشه این سیستم عامل کردم و نگاهی هم به وبلاگ انداختم . متوجه شدم که آخرین نسخه از ویرایش اول (۱.۲) رو انتشار ندادم.....
    برای دانلود نسخه فراموش شده به همراه توضیحات به وبلاگ رجوع کنید.

کارتون عالیه

سلام ... خیلی خوشحالم از اینکه یک سیستم عامل طراحی کردی و داره کار می کنه ...امیدوارم روزی برسه که به تمام اون هدفی که برای ساخت این سیستم عامل داشتی برسی.

سلام. خیلی ممنون(در نظر خودم سیستم عامل بیشتر از این Firmware ما هست اما فعلا بنامیمش سیستم عامل). اهداف زیاده. آدم پای کار کم هست و متاسفانه وقتی پروژه شخصی تعریف میشه, خیلی سخت میشه به اون اهداف رسید ( مثلا موضوعات مالی و پشتیبانی کشور).
    کارهای خوب دیگری مثل سیستم عامل آراکس هم قبل از این سیستم بوده و به دوستان دیگرم هم گفتم به کدهای آزاد این سیستم عامل هم سر بزنید که از نظر تجربی خیلی میتونه مفید باشه.

سورسش رو منتشر نکردی؟
    خریدساعت هوشمند

اگر به مبحث توسعه سیستم عامل جدید از پایه علاقه مند هستید و در عین حال می خواهید کاربرد توسعه چنین سیستمی را هم ببینید به لینک زیر مراجعه نموده و برنامه ستاپ نسخه دمو HDDC1 را دانلود نمایید. با استفاده از این برنامه می توانید یک فلش دیسک معمولی را به یک سیستم حفاظت هارد دیسک تبدیل نمایید که دارای سیستم عامل داخلی خود به همراه نرم افزار حفاظت هارد دیسک بصورت مجتمع شده می باشد. توضیحات در فایل فشرده ستاپ موجود است. پس از قرار گیری این سیستم عامل بر روی فلش دیسک همچنان آن فلش دیسک خالی به نظر می رسد و حتی می توانید آن را فرمت کنید و بر روی آن فایل های معمولی بریزید و استفاده نمایید. فقط در هنگام بوت با آن فلش دیسک است که نرم افزار امنیتی با سیستم عامل خود کامپیوتر را بوت نموده و قابلیت فعال سازی هارد دیسک ها به نمایش در می آید.
    http://www.secureware.org/persian/in...page=downloads

صفحه 2 از 2 اولاول 12

تاپیک های مشابه

1. لطفا یک سیستم عامل توزیع شده معرفی کنید.
    نوشته شده توسط cpuram در بخش توسعه‌ی هسته‌ی سیستم عامل
    پاسخ: 21
    آخرین پست: پنج شنبه 06 تیر 1392, 17:47 عصر
  2. طراحی و بکارگیری کیبورد فارسی مستقل از سیستم عامل
    نوشته شده توسط amytis در بخش برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework
    پاسخ: 0
    آخرین پست: پنج شنبه 25 بهمن 1386, 04:09 صبح
  3. آیا سیستم عامل شما زبان فارسی را بطور کامل پشتیبانی میکند ؟
    نوشته شده توسط mkbo_webmaster در بخش برنامه نویسی در 6 VB
    پاسخ: 9
    آخرین پست: جمعه 18 خرداد 1386, 02:28 صبح
  4. چرا لینوکس فارسی ؟ و چرا سیستم عامل ایرانی نه ؟
    نوشته شده توسط Mahmood_M در بخش تحلیل و طراحی نرم افزار
    پاسخ: 13
    آخرین پست: دوشنبه 10 اردیبهشت 1386, 11:12 صبح

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •