نمایش نتایج 1 تا 8 از 8

نام تاپیک: اکسس، گذشته-حال-آینده...

اکسس، گذشته-حال-آینده...

امشب داشتم پست یکی از دوستان تالار در مورد نقاط ضعف اکسس رو میخوندم که احساس کردم نیاز به یک توضیح مبسوط داره !
    در پست شماره 26 این تاپیک نظر دوستمون این بود که بخاطر برخی نقاط ضعفی که ایشون در اکسس دیدن تصمیم گرفتن که از اکسس خداحافظی کنن. البته نظر ایشون قطعا محترمه و من هم احترام میذارم ولی اعتقاد دارم اکسس اینقدرها هم ضعیف نیست که نیاز به خداحافظی باشه. شما حتی اگر تصمیم به یادگیری کامل vb .net یا دلفی یا هر چیز دیگه ای بگیری قطعا تسلط داشتن به اکسس یه روزی بدردت میخوره. حالا در ادامه بیشتر بررسی میکنیم.

من قدیما با vb6, access و vb .net زیاد کار میکردم ولی در 2-3 سال اخیر بیشتر روی android java, php, html, css کار میکردم. با اکسس (اکسس 2003) چندین نرم افزار نوشتم: حسابداری، انبارداری، چند نرم افزار با استفادۀ سازمانی، نرم افزار تحلیل آمار و اینجور چیزا. برنامه هایی که هنوز بعد 8-9 سال دارن کار میکنن و خیلی خوب جوابگو هم هستند.
    در تمام این سالها چه موقعی که خیلی درگیرش بودم و چه موقعی که زیاد باهاش کار نمیکردم، همیشه اکسس برای من یک موجود دوست داشتنی بود تا اینکه مدتی قبل نیاز داشتم که یکی از برنامه هام رو بازنویسی کنم. کمی در مورد ویژگیهای نسخه های جدید اکسس بررسی کردم و دیدم ظاهرا این اکسس دوست داشتنی بوده، دوست داشتنی تر هم شده ! امکانات خوبی بهش اضافه شده، برخی از امکانات رو هم دیدم که خیلی عالیه و دقیقا نمیدونم قبلا وجود داشته و من نمیدونستم یا اینکه جدیدا اضافه شده (پیگیر نشدم)
    به هر حال اکسس با تمام نقاط ضعف و قدرتش همچنان نرم افزار محبوب من هست و همیشه هم بکارم میاد.

ببینید دوستان ما باید از هر ابزاری به اندازۀ خودش انتظار داشته باشیم. یکی میاد میخواد با اکسس نرم افزار درست کنه و کلی کارهای عجیب غریب باهاش انجام بده و بعد بعنوان یک محصول نرم افزاری در تمام کشور توزیع کنه! خوب چرا؟! کی گفته اکسس برای این کار مناسبه؟! شما میخوای توسعه دهندۀ اپلیکیشن ویندوزی باشی؟ برو سراغ vb .net ، برو سراغ C#‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ .net ، برو سراغ دلفی. ولی اگه یک نرم افزار کوچیک برای شرکت خودتون، یا برای بخش سازمانی خودتون یا کلاً برای محل کار خودتون یا حتی برای امور روزمره زندگی تون میخواید که مبتنی بر بانک اطلاعات هست اکسس میتونه تنهاترین و بهترین انتخاب شما باشه.

درسته اکسس یکسری نقاط ضعف داره.
    مثلا خیلی ها میگن امکانات امنیتی اکسس پایینه ولی به نظر من اگر نگاهمون به اکسس (همونطوری که در بالا توضیح دادم) نگاه درستی باشه، شاید به این نتیجه برسیم که اطلاعاتی که ما داریم ذخیره و بازیابی میکنیم احتمالا ماهیت فوق سری نداره(!) که نیاز به اعمال تدابیر شدید امنیتی داشته باشه!!! به همین دلیل به نظر من دلواپسانِ امنیت اکسس، بیشتر نگران امنیت زحمتی که برای طراحی نرم افزار کشیدن هستند تا امنیت اطلاعات، که البته پر بیراه هم نیست. نهایتا با توجه به اینکه در حالت mde یا accde تمامی کدهای ویژال بیسیک کامپایل میشن و امکان تغییر در دیزاین فرمها و گزارشات هم نیست، بنابراین اگر نحوۀ توزیع اطلاعاتمون در جداول (یعنی همون نرمال سازی دیتابیس) درست باشه مطمئنا امنیتِ زحمتی که ما برای نرم افزارمون کشیدیم هم تامین میشه. چرا؟ چون شخص دیگری که به کدها دسترسی نداره و اطلاعات خام هم معمولا بدرد کسی نمیخوره حتی اگر بتونن پسورد دیتابیس رو پیدا کنن.
    یا اینکه میگن اکسس در تعیین سطح دسترسی کامل به یوزرها جالب عمل نمیکنه. جالبه که بدونید که ظاهرا مایکروسافت در نسخه های جدید اکسس، بحث سطح دسترسی رو بطور کامل حذف کرده و به کاربران توصیه کرده اگر سطح دسترسی خیلی براشون مهمه از امکانات sql server یا sharepoint استفاده کنند.
    به نظر من تنها مشکلی که در اکسس وجود داره، مشکلاتی هست که بعضا در استفاده از افزودنی هایی مثل اکتیوایکس ها و dllها بوجود میاد. این مورد رو منم قبول دارم. علت این مسئله اینه که اکسس یک پلتفرم کاملا مستقل نیست و با نوعِ پکیجِ آفیسِ نصب شده روی سیستم کاربر، ارتباط مستقیم داره. مثلا فرض کنید سی دی نصب آفیس مشکل نرم افزار داشته و کامل روی ویندوز کاربر نصب نشده یا اینکه کاربر موقع نصب بعضی قسمتهای آفیس رو نصب نکرده که از قضا برنامۀ شما دقیقا به همون قسمتها نیاز داره و ... . به همین دلیل همیشه موضع من این بوده که تا حد امکان از توابع و ابزارهای استاندارد و داخلی خود اکسس استفاده کنیم و از استفادۀ اکتیوایکس و dll و این چیزا پرهیز کنیم. شما اگر از ابزارهای استاندارد اکسس استفاده کنید تا سالهای سال نیازی نیست نگران اجرا شدن یا نشدن برنامتون باشید. همونطوری که گفتم من برنامه با اکسس 2003 نوشتم و الان داره اکسس 2016 میاد و هنوز اون برنامۀ من داره به درستی و بدون مشکل کار میکنه! بعضی وقتها دیدم دوستان برای یک message box ساده میرن سراغ dll و اکتیواکس! چرا؟! واقعا دلیلی نداره. یا بعضی دوستان اصرار عجیبی دارن که از تقویم برای درج تاریخ استفاده کنن. هر چند همین تقویم رو اگر شما به vba مسلط باشی یکبار میشینی ماژولش رو با کدها و ابزارهای داخلی خود اکسس مینویسی و در تمام پروژه هات همونها رو ایمپورت میکنی. UI زیبا خیلی خوبه ولی تا جایی که اولا امکانات بهتون اجازه بده و ثانیا وسواس گذاشتن روی زیباتر کردن رابط کاربری زنجیر پای شما نشه.

حالا بهتره در مورد مزیت های اکسس هم حرف بزنیم دیگه! مزیت ها رو در پایان مطلب نوشتم تا بیشتر در ذهن بمونه چون اون نقاط ضعفها واقعا موانع غولی نیست!
    * من میتونم به جرات بگم توانایی که اکسس در توسعه و آماده سازی یک نرم افزار مبتنی بر بانک اطلاعاتی داره بی نظیره. واقعا به معنای کامل کلمه، بی نظیره! مثلا در vb .net یادمه خیلی از مواردِ کلی، مثل بحث ساخت فرم مناسب ثبت اطلاعات یا بحث گزارش گیری در کریستال ریپورت که داستانی بود واسه خودش، یا حتی مسائل بسیار جزئی مثل این که با زدن کلید اینتر بین فیلدهای فرم حرکت کنی، یا مثلا یک data grid روی فرم بذاری و اطلاعات رو داخلش نشون بدی، یا کمبوباکسی بذاری که یک auto complete کاربردی + رویدادهای متناسب داشته باشه، در vb6 و vb .net خیلی داستان داره ولی اینجور موارد برای اکسس مثل یک شوخی میمونه! در حالیکه در نرم افزارهای دیگه واقعا باید چندین برابر اکسس زحمت بکشید.
    * بستر مورد نیاز برای توسعه، برنامه نویسی و اجرای نرم افزار مبتنی بر اکسس به سادگی هر چه تمام تر در دسترسه (فقط کافیه آفیس نصب باشه. همین!) در صورتیکه در همون vb .net تا اونجایی که من یادمه ساخت یک پکیج setup که همیشه درست کار کنه کار همچین راحتی نبود.
    * همونطوری که گفتم سرعت ساخت آبجکتها (مثل جداول، فرمها، گزارشات و ...) بصورت حیرت آوری بالاست.
    * شما در اکسس میتونی امکان کدنویسی ویژوال بیسیک + کدنویسی sql + ماکرونویسی اکسس + فرمول نویسی اکسل رو بصورت یکجا با هم داشته باشی! واقعا برای یک نرم افزار مبتنی بر بانک اطلاعاتی بهتر از این چی وجود داره؟!!!
    * شما حتی میتونید توسط expression builder توابع داخلی خود اکسس یا حتی نوابع نوشته شده توسط خودتون رو داخل یک دستور sql قرار بدید و استفاده کنید! این فوق العاده ست. شما هیچ جایی و در هیچ نرم افزاری شما نمیتونی همچین امکانی رو داشته باشی! (یا حداقل من ندیدم)
    * شما میتونید با طراحی نرم افزارتون با معماری BackEnd/FrontEnd و استفاده از گزینۀ link table از اکسس در یک شبکه کوچک محلی بصورت چند کاربره بدون مشکل استفاده کنید.
    * در نسخه های جدید اکسس یعنی 2010 و مخصوصا 2013 شما میتونید از ترکیب اکسس و شیرپوینت یک محصول بی نظیر در سطح ملی بسازید! مثلا شما همون معماری BackEnd/FrontEnd رو در نظر بگیرید که BackEnd در یک سروری که شیرپوینت داره قرار بگیره و کلاینت ها میتونن با FrontEnd ی که در اختیار دارن در هر جای دنیا که باشن امکان دسترسی، مشاهده و ثبت اطلاعات داشته باشند. شما مطمئن باشید در آینده از زوج طلایی اکسس-شیرپوینت خیلی خواهید شنید.

در یک کلام اکسس برای نرم افزارهای مبتنی بر بانک اطلاعات کوچک تا متوسط که کاربردهای درون سازمانی یا شخصی دارند بهترین انتخابه. توصیه هم میشه برای اینکه کمترین دردسر و مشکل با نسخه های مختلف اکسس داشته باشین از افزودنی هایی مثل اکتیوایکس و dll کمتر استفاده کرده و بیشتر متکی به ابزارها و امکانات داخلی خود اکسس باشید.
    البته هنوز در مورد قدرت ترکیب اکسس-شیرپوینت اطلاعات کامل ندارم ولی مطمئنم این ترکیب انقلابی به پا خواهد کرد چون (اکسس-شیرپوینت) یعنی قدرت اشتراک گذاری شیرپوینت + قدرت توسعۀ نرم افزارهای کلاینتی اکسس ---> که میشه انقلابی در تولید محصولات دورکاری سازمانی و تجاری...

نقل قول: اکسس، گذشته-حال-آینده...

سلام

همه مواردی که گفتید قبوله، منم خودم با اکسس چند تا پروژه انجام دادم، اما بحث اینه که شما همینطوری که کار می‌کنی پیشرفت می‌کنی و بازم پیشرفت می‌کنی بعد به یه جایی میرسی که دیگه می‌بینی تو اکسس داری کم میاری یا هر چند اول کار ایجاد فرم و گزارش و ... تو اکسس خیلی راحت تر از مثلا vb هستش ولی کارهایی که بعدا نیاز به انجامش پیدا می‌کنی تو اکسس خیلی خیلی سخت تر از یک زبان برنامه نویسی کامل انجام میشه و بعضی کارها رو هم که باید بی خیالش بشی
    در هر حال هم اکسس یعنی کل آفیس هم ویژوال استودیو توسط میکروسافت تولید شده و حتما حتما نیاز بوده که ویژوال استودیو تولید بشه وگرنه همون اکسس رو گسترش می‌دادن

اما باز هم میگم در حد کارهای ساده تر (نه ساده ساده ولی متوسط رو به پایین) اکسس می‌تونه مفید باشه حتی اکسل و ورد هم می‌تونن استفاده بشن ولی خب از قدیم گفتن هر کسی را بهر کاری ساختن و اکسس هم برای برنامه نویسی ساخته نشده هر چند میشه تا حدی باهاش کار راه انداخت

اون امکاناتی هم که گفتید پیاده سازیش در Sql Server و زبانهای برنامه نویسی چیزی شبیه آب خوردنه
    اگر من و شما هر كدوم يك چيز ياد داشته باشيم و به هم ياد بديم، حالا هر كدوم دو تا چيز ياد داريم ! http://www.ArminaCo.com

همه مواردی که گفتید قبوله، منم خودم با اکسس چند تا پروژه انجام دادم، اما بحث اینه که شما همینطوری که کار می‌کنی پیشرفت می‌کنی و بازم پیشرفت می‌کنی بعد به یه جایی میرسی که دیگه می‌بینی تو اکسس داری کم میاری
    بحث منم همینه. فرد اگر انتظارش از اکسس درست باشه دیگه تصمیم نمیگیره که تا بی نهایت تمام کارهاش رو با اکسس هندل کنه. حالا انتظار معقول یعنی چی؟ از نظر من یعنی یک نرم افزار بانک اطلاعاتی کوچک تا متوسط در حد کارهای شخصی، شرکتهای کوچک و یا دپارتمانی (یعنی یک دپارتمان از یک سازمان یا نهاد بزرگ). فلسفۀ اکسس (به تعبیر من) همینه.

هر چند اول کار ایجاد فرم و گزارش و ... تو اکسس خیلی راحت تر از مثلا vb هستش ولی کارهایی که بعدا نیاز به انجامش پیدا می‌کنی تو اکسس خیلی خیلی سخت تر از یک زبان برنامه نویسی کامل انجام میشه و بعضی کارها رو هم که باید بی خیالش بشی
    بازم میرسیم به همون بحث اول. ما وقتی هدفمون از انتخاب اکسس درست باشه یعنی همون فرم و گزارش و ... کارمون رو انجام میده. ما نباید بیشتر از این در اکسس پیش بریم. اگه بیشتر از این پیش بریم به قول شما به مسائلی میرسیم که ارتباطی به فلسفۀ اکسس نداره. بله در اکسس مثلا object oriented جایی نداره، امکانات امنیتی sql server وجود نداره، تحت شبکه مثل sql server امکانات کامل نداره و این چیزا. درسته ولی مطمئنا دلیلش اینه که این چیزها در فلسفۀ وجودی اکسس نیست. وگرنه به قول شما اکسس رو همون شرکتی نوشته که vs .net رو نوشته.
    ضمنا من و شما قطعا میدونیم که اکسس رو نمیشه یک زبان برنام نویسی حساب کرد. به نظر من اکسس یک فریم ورک مبتنی بر vba و sql برای توسعۀ یک نرم افزار کوچک تا متوسط بانک اطلاعاتی هست و در این محدوده رقیب نداره.

در کل فکر کنم حرف همدیگه رو میفهمیم و با هم موافقیم...
    آخرین ویرایش به وسیله e601 : پنج شنبه 22 بهمن 1394 در 23:19 عصر

منتظر تایید آدرس ایمیل

نقل قول نوشته شده توسط vbhamed مشاهده تاپیک
    اما بحث اینه که شما همینطوری که کار می‌کنی پیشرفت می‌کنی و بازم پیشرفت می‌کنی بعد به یه جایی میرسی که دیگه می‌بینی تو اکسس داری کم میاری یا هر چند اول کار ایجاد فرم و گزارش و ... تو اکسس خیلی راحت تر از مثلا vb هستش ولی کارهایی که بعدا نیاز به انجامش پیدا می‌کنی تو اکسس خیلی خیلی سخت تر از یک زبان برنامه نویسی کامل انجام میشه و بعضی کارها رو هم که باید بی خیالش بشی
    با سلام و تشکر از هر دو استاد بزرگوار
    میگم ایکاش این دو استاد بزرگوار و دیگر اساتید عزیز که هم به محیط و امکانات اکسس آشنائی دارند و هم به محیط برنامه نویسی زبان های پیشرفته ، بصورت نمونه و عینی مواردی را ذکر نمایند که در محیط اکسس قابلیت اجرا ندارد و یا به عبارتی اکسس از انجام آن عاجز است .
    بنده خودم اخیراً به موردی برخوردم که در محیط اکسس قابلیت اجرا ندارد ولی درمحیط ویژوال بیسیک انجام شدنی است .و آن ترنسپرنت (Transparent) نشدن فرم های اکسس است . فرضاً اگر تصویر متحرکی که دارای این خاصیت باشد اگر بر روی فرم اکسس درج نمائید نمیتوانید بک گرواند فرم را با بکگرواند آن تصویر همانند نمائید .
    با تشکر

والا این موردی که شما فرمودید جزو مسائل جزئی هست و در مورد این دست مسائل الان حضور ذهن ندارم تا مثالی بزنم. به اعتقاد من منظور دوستمون از کم آوردن اکسس، مسائل کلی تری هست. این موضوع رو در دو بخش میشه بررسی کرد.

1. امکانات مربوط به مدیریت دیتابیس:

- طبق همون مطالبی که در بالا عنوان شد اکسس یک پلتفرم یا بستر مستقل نیست. همین موضوع میتونه هم جالب باشه هم غیر جالب. جالب از این نظر که توسعه و توزیع و کاربری برنامه (که قاعدتا یک دیتابیس کوچک تا متوسط هست) کار سختی نیست و از عهدۀ همه بر میاد، و غیر جالب از این نظر که این وابستگی به آفیس به هر حال یکسری محدودیت هایی هم بهمراه میاره.

- شما در اکسس امکانات امنیتی سطح بالایی برای محافظت از داده ها ندارید در صورتیکه در sql server همه چیز تکمیله. به همین دلیل اکسس برای دیتابیسی که اطلاعات حساس و حیاتی در اون ذخیره میشه مناسب نیست.

- شما در اکسس سطح دسترسی برای کاربران، به اون شکل نمیتونید اعمال کنید ولی در sql server هیچ کمبودی ندارید. البته در اکسس میشه دیتابیسی برای کار در یک شبکه کوچک محلی در حد 4-5 کاربر درست کرد و به خوبی هم جواب میده. ولی برای یک دیتابیس بزرگ با تعداد زیاد کاربر اکسس گزینۀ خوبی نیست.

- در sql server شما بحثی بنام تریگر دارید که برای حفظ یکپارچگی اطلاعات بسیار سودمنده. میشه گفت تریگر یک نوع رویداد هست یا به قول جاوا یک listener هست. شما برای هر جدول میتونی 3 تا تریگر مربوط به insert , update و delete ایجاد کنی. مثلا هر موقع بخوای یک رکورد از یک جدول رو آپدیت کنی، تریگر update اجرا میشه و طبق دستورات شما در هر جدول دیگری که نیاز به آپدیت داره، عملیات آپدیت رو انجام میده.
    در اکسس این محافظت از یکپارچگی رو خود شما باید مدیریت کنید. البته فکر کنم در relationships میتونی یه همچین چیزایی تعیین کنی ولی اگر درست یادم باشه لازمه اش اینه که حتما باید بین جداول مورد نظر یک ارتباط برقرار کنی.

2. مسائل مربوط به طراحی ویژوال و کدنویسی:

- شما در طراحی عناصر ویژوال در اکسس کم کم به این نتیجه میرسی که بهتره فقط از ابزارهای داخلی خود اکسس استفاده کنی چون استفاده از عناصر خارجی مثل اکتیوایکس و dll و این چیزا کمی دردسر داره. البته نشدنی نیست ولی باید مسلط باشی تا مشکلی برات پیش نیاد. ولی مثلا vb .net یا C#‎‎‎‎‎ .net یا دلفی ابزارهای کامل تری دارند و امکان استفاده از افزودنی هایی مثل اکتیوایکس هم به راحتی در اختیار شماست. در این زبانها شما حتی خودت میتونی یک اکتیوایکس با عملکرد مخصوص به خودت بسازی و در سایر پروژه هات استفاده کنی.

- شما در کدنویسی vba یه جاهایی میبینی امکانات مورد نظرت بصورت پایه در vba وجود نداره به همین جهت مجبوری از windows api استفاده کنی. البته ایرادی نداره ولی خوب یکی از معایبش اینه که حتما باید دستورالعملش رو هم داشته باشی. خودت به راحتی نمیتونی یک دستور api رو بدون دستورالعملش استفاده کنی. در صورتی که در زبانهایی که در بالا عرض شد توابع و کتابخانه های بسیار کاملی وجود داره.

- شما در vba یا حتی vb6 امکان برنامه نویسی شی گرا رو بصورت کامل نداری. شی گرایی یا oop یا object oriented programming مفاهیمی داره مثل کلاس بندی (class objects) ، میراث بری (inheritance) ، کپسوله سازی (encapsulation) ، چندشکلی (polymorphism).
    در vba و vb6 شما تا حدودی میتونی کلاس ایجاد کنی و تا حدودی از طریق تعیین محدودۀ دید متغیرها و متدها کپسوله سازی رو اعمال کنی. ولی چندشکلی و مخصوصا میراث بری که مهمترین مزیت شی گرایی در همین میراث بری کلاس ها هست، رو در اختیار نداری. شما وقتی با جاوا کار کنی تازه متوجه میشی شی گرایی یعنی چی و چه پیچیدگیها و مزایایی داره. در زبانهای شی گرا شما برای کار کردن با هر چیزی باید به همون شی یا نمونه ای از اون شی دسترسی داشته باشی. مثل vba نیست که وسط کد بنویسی مثلا FileCopy و یک فایل از یک درایو به درایو دیگه کپی بشه !

اجالتا مواردی که به ذهنم رسید همینا بود.
    ولی همچنان پای حرف اولم هستم. این مسائل جزو فلسفۀ اکسس (که در پستهای قبلی بهش اشاره کردم) نیست به همین دلیل من به هیچ وجه نمیتونم این مسائل رو نقاط ضعف اکسس بدونم. ما بعنوان برنامه نویس باید به اکسس ، delphi , C#‎‎‎‎‎ .net , vb .net و غیره بعنوان ابزار نگاه کنیم و در مواقع نیاز، بدون اینکه بخوایم تعصب به خرج بدیم، از ابزار مناسب استفاده کنیم...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

- در sql server شما بحثی بنام تریگر دارید که برای حفظ یکپارچگی اطلاعات بسیار سودمنده. میشه گفت تریگر یک نوع رویداد هست یا به قول جاوا یک listener هست. شما برای هر جدول میتونی 3 تا تریگر مربوط به insert , update و delete ایجاد کنی. مثلا هر موقع بخوای یک رکورد از یک جدول رو آپدیت کنی، تریگر update اجرا میشه و طبق دستورات شما در هر جدول دیگری که نیاز به آپدیت داره، عملیات آپدیت رو انجام میده.
    در اکسس این محافظت از یکپارچگی رو خود شما باید مدیریت کنید. البته فکر کنم در relationships میتونی یه همچین چیزایی تعیین کنی ولی اگر درست یادم باشه لازمه اش اینه که حتما باید بین جداول مورد نظر یک ارتباط برقرار کنی.
    اکسس تریگر نداره ؟! ( داره ها , فکر کنم این بخش رو باید توی متنتون حذف کنید )

قطعا نیاز به باز بینی و به روز رسانی مطلبتون دارید ( یک جدول رو باز کنید در داخل Table Tab , تریگر در اونجاست )

گو اینکه در خصوص محافظت از یکپارچگی هم فکر میکنم شما احتمالا به دلیل اینکه مدتی هست اکسس کار نمیکنید ( طبق نظر خودتون ) , الزامات یک دیتابیس RDBMS رو هم مد نظر قرار ندادید , ضمن اینکه رابطه بین تریگر و این مبحث رو هم اصلا متوجه نمیشم چرا که اصلا به هم ارتباطی ندارند

- شما در طراحی عناصر ویژوال در اکسس کم کم به این نتیجه میرسی که بهتره فقط از ابزارهای داخلی خود اکسس استفاده کنی چون استفاده از عناصر خارجی مثل اکتیوایکس و dll و این چیزا کمی دردسر داره. البته نشدنی نیست ولی باید مسلط باشی تا مشکلی برات پیش نیاد. ولی مثلا vb .net یا C#‎‎‎‎‎‎ .net یا دلفی ابزارهای کامل تری دارند و امکان استفاده از افزودنی هایی مثل اکتیوایکس هم به راحتی در اختیار شماست. در این زبانها شما حتی خودت میتونی یک اکتیوایکس با عملکرد مخصوص به خودت بسازی و در سایر پروژه هات استفاده کنی.
    vb.net و امثالهام چه چیزی در داخلشون دارند که استفاده از اکتیو ایکس در داخل اونها سهل و آسان هستش و کار رو بدون مشکل پیش میبرند ( هیچ چیزی ) , اکتیو ایکس یا در همون ابتدای کار با اکسس سازگار هست , یا نیست , اگر بود که هست و اگر نبود که نیست , به همین سادگی

نمی دونم تا حالا خودتون از اکتیو ایکس استفاده کردید یا نه ؟! از نوشته هاتون که پیداست , سبک و سیاق کاریتون شما رو ملزم به عدم استفاده کرده ( طبق نظر قبلی خودتون ) ! پس حال چطور در این خصوص اعلام نظر کردید , جای سئوال هستش ؟

جهت اطلاعتون عرض میکنم , اختلافی در کاربرد اون در داخل اکسس و دیگر محیطهای توسعه وجود نداره , اگر برای شما استفاده از اونها در داخل اکسس سخت هستش , در داخل دیگر محیطها هم همین مشکل رو داره , در واقع مشکل در خصوص استفاده به خود کاربر بر میگرده نه به محیط توسعه ( بحث سازگاری رو در چند خط قبل نوشتم )

توصیه میکنم در خصوص ماهیت و چیستی اکتیو ایکسها تحقیق کنید , نظر شما کاملا بر خلاف مبنا و ایده فکری اولیه ایجاد تکنولوژی اکتیو ایکسها قرار داره , میشه گفت هیچ برنامه مطرحی در دنیا وجود نداره که بدون استفاده از این تکنیک مستقر شده باشه , در هر حالت کل برنامه ها به شکلی وابسته به اکتیو ایکسها هستند ( شما بازی هم که میخواید نصب کنید میبینید که مثلا DirectX 10 میخواد , این پیکیج مجموعه ای از کلی اکتیو ایکس و امثالهم هستش ..... )

شما علی الظاهر حتی با یک تکنیک مسجل برنامه نویسی نیز مخالفید و اون استفاده از API هستش ( در رابطه با فراخوانی در محیط 32/64 بیت همچون گذشته احتمالا میخواید نظراتی بدید که اون نظرات , هم صحیح نیستند و هم نیاز به بروز آوری اطلاعات شما دارند چرا که نظر درستی در این خصوص ندارید )

API واسط کاربری بین زبانهای برنامه نویسی و ویندوز هستند , شما در بسیاری از زبانهای برنامه نویسی برای بسیاری از کارها چاره ای به غیر از به کارگیری API ندارید تا با ویندوز رابطه برقرار کنید , ( دقیقا همچون اکسس )

فرضا آیا vb.net به API نیاز نداره ؟؟! و همه کارها قابلیت درون سپاری دارند ؟

:.:.:.:.:.:.:.

یکسری مطالب دیگه هم نوشتید که درست هستند ولی ارتباطی به موضوع ندارند بر همین اساس نیازی به گفتگو ندارند

فکر میکنم یک مقدار نیاز باشه ضمن افزایش تجربه و اطلاعات ( در گذشته در جایی با حالت طعنه و در ذیل درج یک مطلب اشتباه دیگه , عنوان کردید که بنده شما رو متهم به بی تجربگی و کم اطلاعاتی کردم , جدای از صحت و سقم اون , بنده در هیچ جایی اینگونه مطلبی درج نکردم ) , مقداری هم اطلاعاتتون رو ( حداقل در مبحث آفیس ) به روز تر و کامل تر کنید تا احیانا اطلاعات نادرست رو در اختیار دیگر کاربران قرار ندید , تجربه و اطلاعات در گذر زمان به دست میان و با صرف تلاش

اعتبار یک روزه به دست نمیاد ولیکن یک چیز رو مطمئنم , سرعت کسب اعتبار بسیار کندتر از , از دست دادن اونه پس در درج مطالب در فضای عمومی دقیقتر و علمی تر مطالب رو درج کنیم تا احیانا نقصانی در کار پیش نیاد

پی نوشت :

بنده اصلا در مبحث فوق وارد بحث دفاع از اکسس و یا مواردی همچون این نشدم بلکه متاسفانه مطالبی درج شده به عنوان نقص و یا مزیت که میشه گفت اصلا بدین شکل واقعیت ندارند که بخشهایی رو هم , دیگر همکارمون vbhamed به اونها اشاره کردند
    پس شبه دفاع از اکسس در ذهن تداعی نشه , اکسس رو سپردم به کاربران اکسس

دعوای کاربران اکسس و دیگران یک چرخ گردون بی انتهاست که به جز وقت تلف کردن هیچ چیز دیگه ای نداره

موفق باشید

اکسس تریگر نداره ؟! ( داره ها , فکر کنم این بخش رو باید توی متنتون حذف کنید )
    اولا من نیازی به حذف متن نمیبینم. اینجا محیط علمیه و داریم تبادل نظر میکنیم. شاید شما بخاطر اینکه، سایر دوستان زیاد به شما استاد-استاد میگن واقعا نگران این جزئیات هستید و از این کارها بکنید ولی من هیچ وقت مطابق نظر لطف برخی دوستان که بعضی مواقع از سر محبت بنده رو با لفظ ارزشمند استاد شرمنده میکنند، هیچ وقت خودم رو استاد نمیدونم. به همین دلیل وقتی پستی منتشر میکنم احتمالش رو میدم که ممکنه کاربر دیگری نقض حرفهای من رو بیاره. من از این موضوعات ترسی ندارم و برام چیز عجیبی هم نیست و نگران هم نیستم.

دوما اگر نگران این چیزا بودم میتونستم مغلطه کنم و بگم: من کی گفتم اکسس تریگر نداره؟! من گفتم sql server داره ولی نگفتم اکسس نداره!
    ولی من اهل مغلطه نیستم. قصور من در این بود که قبل از اینکه این موضوع رو منتشر کنم، افزوده شدن یا نشدنش رو در نسخه های جدید چک نکردم. شایدم علتش این بوده که میدونستم شما همیشه در کمین پستهای من نشستی و اگر نکته ای رو فراموش کنم شما زحمتش رو میکشی.

قطعا نیاز به باز بینی و به روز رسانی مطلبتون دارید
    والا علت تصمیم من از ایجاد این تاپیک این بود که چراغ اکسس رو روشن نگه دارم ولی شما یه کاری میکنی که مجبور شیم بخاطر پاسخگویی به شما نقاط ضعف اکسس رو هم پررنگ تر کنیم! من حداقل بخشی از ضعفهای اکسس رو قبول دارم (چون نمیشه ازش چشم پوشی کرد) ولی شما که ماشالله اکسس رو دست کمی از vb .net و delphi و ... نمیدونی! ضمنا ظاهرا شما هم نیاز به آپگرید شدن داری چون زیر بار هیچی نمیری و متعصبانه حرف میزنی!

و اما در مورد مبحث اکتیوایکس و api :
    فدات شم من کجای مطالبم نوشتم استفاده نکنید؟! برای بار صدم عرض میکنم: نظر شخصی من اینه که در شرایط غیر الزام آور و در شرایطی که مشابهِ یک عملکرد بصورت داخلی در اکسس وجود داره، ترجیح من بر عدم استفاده از این گزینه هاست. حالا اگر شرایط به شما تحمیل میکنه که مثلا از api استفاده کنی، خوب استفاده کن! اگر نظر من رو قبول نداری، خوب قبول نداشته باش! این حق همه ست. فکر کنم کاملا ساده و روشن باشه! البته یادمه شما اکتیوایکس تاریخ و این چیزا واسه اکسس میفروختید؟ هنوز هم برقراره یا نه؟ امیدوارم که در مواضع شما تاثیر گذار نباشه.

vb.net و امثالهام چه چیزی در داخلشون دارند که استفاده از اکتیو ایکس در داخل اونها سهل و آسان هستش و کار رو بدون مشکل پیش میبرند ( هیچ چیزی )
    شما همون نقل قولی که خودتون از پستهای من انتخاب کردید رو یکبار دیگه مطالعه کنید! من اولا نوشتم فلان و فلان و فلان ابزارهای کاملتری دارند، شما اگر برنامۀ معظم دلفی رو دید باشید میبینید که چه نوار ابزار کاملی در اختیار برنامه نویس قرار میده که قطعا نیاز به اکتیوایکس رو به حداقل میرسونه. دوما خروجی پروژه در این زبانها بصورت exe کامپایل میشه و هیچ کسی نمیتونه بگه پایداری یک پروژه اکسس از پایداری یک پروژۀ exe بیشتره! پس میبینید که واژگانِ «هیچ چیزی» که استفاده کردید کاملا اشتباهه و نیاز به بازبینی در اطلاعاتتون داره.

اکتیو ایکس یا در همون ابتدای کار با اکسس سازگار هست , یا نیست , اگر بود که هست و اگر نبود که نیست , به همین سادگی
    نمی دونم تا حالا خودتون از اکتیو ایکس استفاده کردید یا نه ؟! از نوشته هاتون که پیداست , سبک و سیاق کاریتون شما رو ملزم به عدم استفاده کرده ( طبق نظر قبلی خودتون ) ! پس حال چطور در این خصوص اعلام نظر کردید , جای سئوال هستش ؟
    بله استفاده میکردم و در مواردی اذیتم کرد و تصمیم گرفتم سبک و سیاقم رو عوض کنم....

توصیه میکنم در خصوص ماهیت و چیستی اکتیو ایکسها تحقیق کنید , نظر شما کاملا بر خلاف مبنا و ایده فکری اولیه ایجاد تکنولوژی اکتیو ایکسها قرار داره , میشه گفت هیچ برنامه مطرحی در دنیا وجود نداره که بدون استفاده از این تکنیک مستقر شده باشه , در هر حالت کل برنامه ها به شکلی وابسته به اکتیو ایکسها هستند ( شما بازی هم که میخواید نصب کنید میبینید که مثلا DirectX 10 میخواد , این پیکیج مجموعه ای از کلی اکتیو ایکس و امثالهم هستش ..... )
    عزیز دل! فدای اون پند و اندرزهات برم من! تا اونجایی که من میدونم اکتیوایکس برای مواقعیه که ابزارهای موجود جوابگوی کار شما نباشن وگرنه واسه کارهای معمولی که مایکروسافت و بورلند بهترین و کاملترین کالکشن ها رو مهیا کردن مگه بیکاریم از اکتیوایکسهایی که معلوم نیست توسط یک برنامه نویس معتبر تهیه شده یا نه استفاده کنیم؟! اینو که دیگه قبول دارید که نوع طراحی یک ابزار به اندازۀ نتیجه ای که اون ابزار بیرون میده مهمه.

شما علی الظاهر حتی با یک تکنیک مسجل برنامه نویسی نیز مخالفید و اون استفاده از API هستش
    «مخالفید» رو خوب اومدی! بالاتر توضیح این مورد رو دادم...

API واسط کاربری بین زبانهای برنامه نویسی و ویندوز هستند , شما در بسیاری از زبانهای برنامه نویسی برای بسیاری از کارها چاره ای به غیر از به کارگیری API ندارید تا با ویندوز رابطه برقرار کنید , ( دقیقا همچون اکسس )

فرضا آیا vb.net به API نیاز نداره ؟؟! و همه کارها قابلیت درون سپاری دارند ؟
    قطعا نیاز vb .net به api کمتر از اکسسه. قطعا...

فکر میکنم یک مقدار نیاز باشه ضمن افزایش تجربه و اطلاعات ( در گذشته در جایی با حالت طعنه و در ذیل درج یک مطلب اشتباه دیگه , عنوان کردید که بنده شما رو متهم به بی تجربگی و کم اطلاعاتی کردم , جدای از صحت و سقم اون , بنده در هیچ جایی اینگونه مطلبی درج نکردم ) , مقداری هم اطلاعاتتون رو ( حداقل در مبحث آفیس ) به روز تر و کامل تر کنید تا احیانا اطلاعات نادرست رو در اختیار دیگر کاربران قرار ندید , تجربه و اطلاعات در گذر زمان به دست میان و با صرف تلاش

اعتبار یک روزه به دست نمیاد ولیکن یک چیز رو مطمئنم , سرعت کسب اعتبار بسیار کندتر از , از دست دادن اونه پس در درج مطالب در فضای عمومی دقیقتر و علمی تر مطالب رو درج کنیم تا احیانا نقصانی در کار پیش نیاد
    فکر کنم شما خودت رو خیلی دست بالا گرفتی قربونت برم. جملات اول همین پستم پاسخ به این جملات شما هم هست. فلسفۀ سایت برنامه نویس، استاد-شاگردی و نگاه از بالا به پایین نیست بخدا. فکر کنم امر به شما مشتبه شده که خیلی از دیگران داناتری! حالا شایدم باشی نقلی نی ولی دوستانه پیشنهاد میکنم کمی تواضع پیشه کن دوست من. البته اگر واقعا از همه داناتری(!)

پی نوشت :

بنده اصلا در مبحث فوق وارد بحث دفاع از اکسس و یا مواردی همچون این نشدم بلکه متاسفانه مطالبی درج شده به عنوان نقص و یا مزیت که میشه گفت اصلا بدین شکل واقعیت ندارند که بخشهایی رو هم , دیگر همکارمون vbhamed به اونها اشاره کردند
    پس شبه دفاع از اکسس در ذهن تداعی نشه , اکسس رو سپردم به کاربران اکسس

دعوای کاربران اکسس و دیگران یک چرخ گردون بی انتهاست که به جز وقت تلف کردن هیچ چیز دیگه ای نداره
    از این پی نوشت هات هم خوشم میاد. همیشه از جایگاه یک دانای مطلق میای وارد بحث ما کم تجربه هایِ کم اطلاعاتِ بیکارِ وقت تلف کن میشی و بعد میگی بحث من فلان و بهمان نیست و حوصله ندارم و بای...

سلام

با تشکر از دوستمون که زحمت کشیده و مطالب زیادی را فراهم کردند یه ماهی هست که به تالار سر نزدم همش تقصیر تلگرام والا !!!
    راستش یوزر و پسورد را فراموشم شده بود و تصمیم گرفتم دوباره ثبت نام کنم ولی خوشبختانه یادم اومد
    خواستم یه انتقاد دوستانه بکنم خدمت دوست خوبمون

برداشت شما را بعید میدونم کسی در مورد آقای پیروزمهر داشته باشه واقعا
    بنابر این جمله آخری ایشون را دوباره براتون کپی پست میکنم

خدا نگهدار همتون

تاپیک های مشابه

1. سوال: سوال در مورد حال و آینده سیلورلایت
    نوشته شده توسط Ehsan Programmer در بخش Silverlight
    پاسخ: 2
    آخرین پست: پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 14:24 عصر
  2. تشخیص بدهید برناه تان در حال اجرا است یا نه
    نوشته شده توسط Keramatifar در بخش مباحث عمومی دلفی و پاسکال
    پاسخ: 32
    آخرین پست: شنبه 21 خرداد 1390, 12:38 عصر
  3. FOXPRO یک برنامه فوق العاده با حال است
    نوشته شده توسط jaleel در بخش Foxpro