نمایش نتایج 1 تا 11 از 11

نام تاپیک: راهنمای شروع یادگیری php

راهنمای شروع یادگیری php

عنوانی تکراری در پستهایی که همه روزه شاهدش هستیم. معمولا در هسته ۳ یا ۴ بار با این عنوان برخورد میکنیم. میخوام php رو یاد بگیرم. کتاب و فیلم و منبع دارید معرفی کنید.
    بعضا مشاهده شده حتی با جستجوی زیاد، باز هم تاپیک با چنین عنوانی میزنن. چون دوست دارن آخرین نظرات دیگران رو هم جویا بشن. این تاپیک شاید پایانی خواهد بود برای راهنمایی دوستانی که قصد یادگیری php رو دارن. یا شاید دلیلی برای پاک کردن تاپیک‌هایی با چنین عنوان.
    هر چه کتاب، سایت، فیلم‌آموزشی در این حوزه بوده و تا بحال خودم دنبالش بودم در این‌جا گردآوری کردم. و اگر مشکل ذخیره سازی نداشتم شاید اون چند ترابایت مجموعه‌های آموزشی رو هم نگه میداشتم. به هر حال بیشتر چیزهایی رو که معرفی میکنم به رایگان در دسترس هست. یعنی قضیه جالب این بوده که هر چی تا کنون رایگان بوده، خوب بوده و تجاری‌ها تمرکز بر روی تجارتشون اجازه کار با کیفیت رو بهشون نداده. میتونید از وب دانلود کنید. هر عنوانی رو که در این جا ذکر شده در گوگل جستجو کنید و لینکهای دانلود رو پیدا کنید.

توصیه برای شروع
    خیلی‌ها شروع نکرده وسواس دارن. این وسواس تا جایی که حتی ۲ ساله بر روی یادگیری این زبان دارن درجا میزنن. از انتخاب منبع مناسب گرفته تا انتخاب ادیتور مناسب. توصیه این که اگر منبعی رو پیدا کردید و مناسب نبوده، و تا الان هم ۱۰ تا منبع عوض کردید، مشکل از خودتون بوده. این شاخه به اون شاخه. از منابعی که در این جا معرفی کردم خودم استفاده کردم و هنوز هم دنبال میکنم. پس اگر این منابع هم کارساز نبوده، برید دنبال شغل دیگه‌ای همه که نباید برنامه‌نویس بشن. شما مشکل یادگیری برنامه‌نویسی دارید. برنامه‌نویسی رو با شغل‌های روتین دیگه اشتباه گرفتید. این‌جا جایی هست که مدام باید بروز باشی و برای یادگری خودت باید یاد بگیری، کلاس درس نیست بلکه زیر فشار کار باید R&D کنی. تحقیق کنی و بهترین کد رو ارائه بدید.

زبان انگلیسی
    همچین کار بزرگی هم نمیخواد. تافل و آیلتس و ... برای شروع کار ما لازم نیست(هر چند برای ادامه لازم میشه) در حد همون زبان تخصصی دوران دانشگاه. یا در حد فهمیدن لغات. یا اصلا ول کنید چرا دارم آیه و مثال میارم، به خودتون زحمت بدید که متن انگلیسی رو بخونید. هر کس میگه انگلیسی نمیفهمم تنبله و به خودش نمیخواد زحمت بده. این عده فکر میکنن همه چی آماده هست یا متن سلیس فارسی بصورت تخصصی همین طور ریخته. نه دوستان این خبرها نیست. از همین الان زحمت خوندن متن انگیسی رو به خودتون بدید. اگر نمیتونید پس دوباره همون حرف قبلی، برید دنبال شغل دیگه.

قدرت جستجو داشته باشید
    برنامه‌نویس باید ذهن خلاق داشته باشه. مدام به روز باشه. باید کنجکاو باشه و حسابی خودش را با محیط رو به پیشرفت وفق بده. این که به مشکلی برخوردید و فورا بیاین پست بزارید، اصلا کار مناسبی نیست. ببینید مشکل کجاست. لحظه‌ای فکر کنید که اینترنت ندارید. یاد همون دوراه ۷۰ و ۸۰ دوستان با تجربه این سایت بیفتید. که خودشون ساعتها وقت صرف برطرف کردن مشکلات میکردن. حاصل اون تلاشها تخصص شده.

برنامه روزانه مشخصی برای یادگیری داشته باشید
    متاسفانه عدم یادگیری رو میشه در عدم داشتن نظم هم دونست. خیلی از عزیزانی که هنوز در ابتدای راه هستن، بعد از یادگیری مطلب کوتاهی اون رو ول میکنن و بعد از یه هفته دوباره میان سراغش، در حالی که تمام اون مطالب رو فراموش کردن. بعد میشینن دوباره از اول یاد میگیرن. و چون در هنگام مطالعه دوباره مطالب آشنا هست، کسالت بهشون رو میاره و به خودشون میگن: اینو که بلدم اون روز یاد گرفتم. و خلاصه جستار گریخته مطالب رو خوب یاد نمیگیرن و آخرش هم هیچ کاری رو پیش نبردن و در آخر با سوال دوستان: php رو الان تا کجا یاد گرفتی؟ خوب بوده؟ جواب خواهند داد: یه چیزایی یاد گرفتم. الان یکم سرم شلوغه وایسادم تعطیلات عید حسابی روش کار کنم. خوبه البته شاید آندروید بهتر باشه. این دوستان هنوز با خودشون کنار نیومدن و هنوز اون نظم رو در خودشون ندارن. نظم یعنی مشخص کردن ساعتی در روز برای یادگیری روی php لازم نیست از تمام کارهای بزنید بجای ۴ ساعت بودن توی تلگرام، ۲ ساعت باشید و ۲ ساعت رو به php اختصاص بدید. این تلگرام منم عضوش هستم. همه دوستان دیگه هم هستن. ولی خودش وقت و ساعت داره. شما یه زمانی رو fix کنید برای یادگیری بقیش رو یکاری میکنیم.

پروژه بسازید برای خودتون
    هدف شما چی هست؟ قراره با یادگیری php چه کاری رو انجام بدید؟ اگر هدف مشخص هست مثلا انجام دادن پروژه پایانی و دانشگاهی. خب خوبه بازم جای امیدواری هست که دوستانی بجای دادن پروژه که براشون بسازن، خودشون همت به یادگیری و نوشتن کردن. ولی اگر هدف صرفا یادگیری هست. پس باید هدف بزرگتری برای خودتون دست و پا کنید. متوجه جمله نشدید باید دست و پا کنید. یعنی بگردید ببینید کی سایت میخواد براش سایت درست کنید. دیگه نه این که یه چیزی دستی بدید، همچنین شروع نشده روی پولش بحث نکنید. خیلی متین و وارسته بگید من درست میکنم و بعد از پایان پروژه هر چقدر کرمتون بود بدید. این طوری به خودتون فشار میارید هر جی بهتر این کار رو انجام بدید بلکه پول بیشتری گیرتون بیاد. اگر هم بازار کساد بود یا کسی رو پیدا نکردید، نا امید نشید و استارت رو برای ساخت یه سایت ساده برای خودتون بزنید. یه صفحه ساده برای خودتون روی اینترنت داشته باشید.

راهی که در پیش دارید
    باید بگم مسیر لذت بخشی هست. بعضی وقت‌ها اگر کفر نباشه، حس خدایی به آدم دست میده. وقتی ابزاری رو میسازی. یا ابزار قدیمی یه کسی رو ویرایش میکنی و یه چیز بهتر ازش در میاد. در کل اون روحیه بوجود آوردن چیزهای مفید باید در شما باشه. اگر اون دسته افرادی هستید که با ساخت یه ابزار کوچک کلی به شاف شما افزوده میشه، شما روحیه برنامه‌نویسی دارید. به جمع ما خوش اومدید. اگر اون دسته افرادی هستید که با فروش یه چیزی خوشحال میشید و در ابتدا دنبال سودهای کلانش هستید، خب php شاید روزی شما رو پولدار کنه ولی اکسیر پول دار شدن نیست. برای پولدار شدن برید کتابهای رابرت کیوساکی یا افزایش قدرت به کمک برایان ترسی و آنتونی رابینز رو یاد بگیرید. این جا مسیر یادگیری و تلاش برای موفقیت هست. نه فکر موفقیت. نه رویای موفقیت و تجارت. شما در ابتدای آموزش هستید و فعلا لذت ببرید. بعدش به پولش هم میرسید. اون روز دور نیست. ولی مسیر شیرینی هست، فراز و فرودهای زیادی خواهید داشت، مخصوصا لحظات رفع مشکل به کمک ذهن خلاق خودتون.

در پست بعدی به معرفی کتابهای برنامه‌نویسی خواهم پرداخت.

نقل قول: راهنمای شروع یادگیری php

معرفی کتابهای مفید برای شروع یادگیری php
    همون طور که در پست قبلی گفتم، باید زحمت بدید به خودتون برای خوندن متن انگیسی. کتابهای زیر گلچینی از هزاران کتاب انگلیسی برای php هست. ترتیب معرفی بر روی کیفیت نبوده و از نظر محتوا همه در سطح خوبی هست.

1. PHP for the Web: Visual QuickStart Guide
      نوشته لاری اولمن(Larry Ullman). نویسنده‌ای تونا. خودش برنامه‌نویس هست و بیشتر مطالبی رو که در کتابها گفته از تجارب شخصی خودش بوده. کتابهاش متن خیلی روانی دارن. مخصوصا دوستانی که روی انگیسی تسلط زیادی ندارن خیلی خوب هست. خودش سایت مستقل و فرومی برای رفع مشکل برنامه‌نویسان داره. حسابی طرفداران زیادی رو جمع کرده تا بدانجا که از سال ۲۰۱۵ برای فروش کتابهاش سایت و انتشارات مستقلی زده. این کتاب آخرین ویرایشش مربوط به 2011 هست. ولی موارد آموزشی همه بروز رسانی شده. در حد مبتدی هست. یعنی عمده مطالب رو برای استارت گفته. با حجم ۵۲۰ صفحه ای کتاب که مقدمه و شاخ و بالشو بزنی میشه حدود ۴۲۰ صفحه، ارزش وقت گذاشتن و یادگیری مطالب رو داره. لاری کتابهای دیگه هم داره. بعد از خوندن این کتاب برای ادامه باز هم کتاب تکمیل‌تری داره PHP Advanced and Object-Oriented Programming که مباحث پیشرفته و oop رو آموزش داده.
    2. Programming PHP, 3rd Edition
      این کتب نوشته Kevin Tatroe , Peter MacIntyre , Rasmus Lerdorf. ما بیشتر نویسنده سوم راسموس لردوف رو میشناسیم. بنیان‌گذار php. کتاب مباحث اصلی یادگیری رو بیان کرده. بروز هم هست. آخرین ویرایش سوم بوده و در سال ۲۰۱۵. سرفصل‌های کتاب:
      ۱. شروع php. معرفی php و تغییرات که تا کنون داشته. همراه با معرفی اجمالی فصل‌های دیگه
      ۲. دستورات پایه زبان php. به معرفی سینتکس‌های اصلی و برنامه‌نویسی با php پرداخته
      ۳. توابع. بعد از آموزش نوع داده، دستورات و ويژگی‌های php نسبت به دیگر زبانها، به بررسی توابع کاربردی و آموزش نحوه استفاده پرداخته شده
      ۴. رشته. بیشتر بخشهای php در ردو بدل کردن و تغییرات در رشته هست. کار با رشته خیلی راحت هست. این فصل توابع و نمونه‌کدهای خوبی برای کار با رشته داره
      ۵. آرایه. یکی از دوستان میگفت کل فریم‌ورک yii رو با آرایه درست کردن. هر کجا دست میزاری یه آرایه هست که باید کانفیگ بشه. دقیقا همین طور هم هست. php در بازی با آرایه‌ها مهارت زیادی داره. هنوز زبانی رو در قدرت آرایه هم‌پای php‌ ندیدم.
      ۶. آبجکتها. مانند آرایه کاربرد زیادی داره. نوع داده json در حالت عادی آبجکت هست(البته میشه با true کردن آرگومان دوم تبدیل به آرایه کرد. ولی xml و همچنین خیلی از سرویسها بر روی آبجکت کار میکنن. برای کار به oop فهم روی نوع object خیلی مهم هست.
      ۷. تکنیکهای وب. برای وب نویسی یه سری تکنیکها مثل روش ارسال داده به سرور، گرفتن داده از سرور و یا روش آپلود کردن فایل رو باید فرا بگیرید. متدهای کار با وب در php در این فصل بررسی میشه
      ۸. دیتابیس. به معرفی روشهای اتصال به انواع دیتابیس‌های mysql,sqlite و mongodb میپردازه.
      ۹. گرافیک. به بررسی توابع مفید برای کار بر روی تصویر در php میپردازه. با پایان این فصل روش ساخت captcha رو یاد میگیرید.
      ۱۰. pdf. برای خروجی گرفتن از نرم‌افزار یادگیری pdf میتونه مفید باشه
      ۱۱. xml. نوع داده معمولی هست و معمولا وب سرویسها خیلی ازش استفاده میکنن.
      ۱۲. امنیت. به بررسی تهدیدات و روش رفع اون‌ها در php اختصاص داره
      ۱۳. تکنیکهای کاربردی. مثل دیباگ‌گذاری بر روی وب، افزایش سرعت و ساخت تمپلیت سیستم
      ۱۴. بررسی php روی پلتفرمهای دیگه. مثل ارتباط با پورت com یا ارسال ایمیل
      ۱۵. وب‌سرویس. کاری که php خیلی روش مانور میده. اکثر نرم‌افزارهای سمت سرور که api‌ارائه میدن از امکانات RESTFUL در php‌استفاده میکنن.
      ۱۶. دیباگ. بررسی روشهای رفع خطا در php

در روزهای آینده کتابهای بیشتری رو معرفی میکنم. همچنین فیلم‌های آموزشی خوبی که برای php هست.

سلام.پیشنیازاش چیا هستن؟؟؟؟

سلام یک سوال کل کد های php من در صفحه کار نمی کند فرمت فایلم هم php است ولی کل کد های پی اچ پی من کار نمی کند هیچ خطایی هم در کد ها ندارم و هیچ خطایی نمیده چی کار کنم؟؟؟

نقل قول نوشته شده توسط mortazakasiri مشاهده تاپیک
    سلام یک سوال کل کد های php من در صفحه کار نمی کند فرمت فایلم هم php است ولی کل کد های پی اچ پی من کار نمی کند هیچ خطایی هم در کد ها ندارم و هیچ خطایی نمیده چی کار کنم؟؟؟
    سلام.شما حتما باید از یک شبیه ساز سرور استفاده کنید!

سلام ممنون مشکلم حل شد

من مقدار بازگشتی یک تابع را درون متغیر ریختم ولی تابع درون متغیر کار میکند باتوجه به این که درون متغیر است چطوری؟؟؟ من فقط می خواهم مقدار بازگشتی اون تابع را درون متغیر بریزد نمی خواهم تابع اجرا شود؟؟؟؟ اگر باید از return استفاده کنم نحوه استفاده از اونو لطفا بگید اما اگر نه چکار کنم

سلام. خیلی خوب بود ، این تاپیک کلی روشن کننده بود برای خیلی از افراد که رویای برنامه نویس شدن دارن.
    راستی من هم یه کتاب ترجمه شده از انتشارات مهرگان قلم دارم خیلی خوبه.

کاربر دائمی آواتار hahaie
    محل زندگی
    هنوز ازدواج نکردم!

سلام.
    بد نیس این نکته رو هم در مورد پکیج های آموزشی بدونید:
    https://barnamenevis.org/showthread.p...81%DB%8C%D8%AA

مگه میشه تابع اجرا نشه و شما ازش خروجی بگیرید؟ زمانی که یک تابع رو تو یه متغیر ذخیره میکنید طبیعتا تابع اجرا میشه. میتونید کد تابع رو بذارید اینجا؟

کاربر جدید آواتار jack_X
    محل زندگی
    مشهد

مختصر اما مفید ، این رو هم در نظر داشت که همیشه باید به عنوان یک برنامه نویس اطلاعات برنامه نویسی بروز باشه ( همیشه بدنبال یادگیری )

کاربر جدید آواتار roxment
    محل زندگی
    Tehran

از نظر من یادگیری این موضوع 2 بخش دارد بخش اول که ساده ترین بخش است یادگیری کلاس ها و ... که ابزار حساب می شوند و بخش دوم که سخت ترین هست خلاقیت برای استفاده از این ابزارها برای خلق یک سیستم است

تاپیک های مشابه

1. مبتدی: راهنمای شروع یادگیری jsp
    نوشته شده توسط judoka در بخش برنامه‌نویسی جاوا
    پاسخ: 1
    آخرین پست: پنج شنبه 07 آبان 1394, 21:49 عصر
  2. سوال: شروع یادگیری PHP
    نوشته شده توسط irpersian20 در بخش PHP
    پاسخ: 13
    آخرین پست: دوشنبه 24 آذر 1393, 13:44 عصر
  3. سوال: شروع یادگیری php
    نوشته شده توسط php2014 در بخش PHP
    پاسخ: 9