عنوانی تکراری در پستهایی که همه روزه شاهدش هستیم. معمولا در هسته ۳ یا ۴ بار با این عنوان برخورد میکنیم. میخوام php رو یاد بگیرم. کتاب و فیلم و منبع دارید معرفی کنید.
بعضا مشاهده شده حتی با جستجوی زیاد، باز هم تاپیک با چنین عنوانی میزنن. چون دوست دارن آخرین نظرات دیگران رو هم جویا بشن. این تاپیک شاید پایانی خواهد بود برای راهنمایی دوستانی که قصد یادگیری php رو دارن. یا شاید دلیلی برای پاک کردن تاپیک‌هایی با چنین عنوان.
هر چه کتاب، سایت، فیلم‌آموزشی در این حوزه بوده و تا بحال خودم دنبالش بودم در این‌جا گردآوری کردم. و اگر مشکل ذخیره سازی نداشتم شاید اون چند ترابایت مجموعه‌های آموزشی رو هم نگه میداشتم. به هر حال بیشتر چیزهایی رو که معرفی میکنم به رایگان در دسترس هست. یعنی قضیه جالب این بوده که هر چی تا کنون رایگان بوده، خوب بوده و تجاری‌ها تمرکز بر روی تجارتشون اجازه کار با کیفیت رو بهشون نداده. میتونید از وب دانلود کنید. هر عنوانی رو که در این جا ذکر شده در گوگل جستجو کنید و لینکهای دانلود رو پیدا کنید.

توصیه برای شروع
خیلی‌ها شروع نکرده وسواس دارن. این وسواس تا جایی که حتی ۲ ساله بر روی یادگیری این زبان دارن درجا میزنن. از انتخاب منبع مناسب گرفته تا انتخاب ادیتور مناسب. توصیه این که اگر منبعی رو پیدا کردید و مناسب نبوده، و تا الان هم ۱۰ تا منبع عوض کردید، مشکل از خودتون بوده. این شاخه به اون شاخه. از منابعی که در این جا معرفی کردم خودم استفاده کردم و هنوز هم دنبال میکنم. پس اگر این منابع هم کارساز نبوده، برید دنبال شغل دیگه‌ای همه که نباید برنامه‌نویس بشن. شما مشکل یادگیری برنامه‌نویسی دارید. برنامه‌نویسی رو با شغل‌های روتین دیگه اشتباه گرفتید. این‌جا جایی هست که مدام باید بروز باشی و برای یادگری خودت باید یاد بگیری، کلاس درس نیست بلکه زیر فشار کار باید R&D کنی. تحقیق کنی و بهترین کد رو ارائه بدید.

زبان انگلیسی
همچین کار بزرگی هم نمیخواد. تافل و آیلتس و ... برای شروع کار ما لازم نیست(هر چند برای ادامه لازم میشه) در حد همون زبان تخصصی دوران دانشگاه. یا در حد فهمیدن لغات. یا اصلا ول کنید چرا دارم آیه و مثال میارم، به خودتون زحمت بدید که متن انگلیسی رو بخونید. هر کس میگه انگلیسی نمیفهمم تنبله و به خودش نمیخواد زحمت بده. این عده فکر میکنن همه چی آماده هست یا متن سلیس فارسی بصورت تخصصی همین طور ریخته. نه دوستان این خبرها نیست. از همین الان زحمت خوندن متن انگیسی رو به خودتون بدید. اگر نمیتونید پس دوباره همون حرف قبلی، برید دنبال شغل دیگه.

قدرت جستجو داشته باشید
برنامه‌نویس باید ذهن خلاق داشته باشه. مدام به روز باشه. باید کنجکاو باشه و حسابی خودش را با محیط رو به پیشرفت وفق بده. این که به مشکلی برخوردید و فورا بیاین پست بزارید، اصلا کار مناسبی نیست. ببینید مشکل کجاست. لحظه‌ای فکر کنید که اینترنت ندارید. یاد همون دوراه ۷۰ و ۸۰ دوستان با تجربه این سایت بیفتید. که خودشون ساعتها وقت صرف برطرف کردن مشکلات میکردن. حاصل اون تلاشها تخصص شده.

برنامه روزانه مشخصی برای یادگیری داشته باشید
متاسفانه عدم یادگیری رو میشه در عدم داشتن نظم هم دونست. خیلی از عزیزانی که هنوز در ابتدای راه هستن، بعد از یادگیری مطلب کوتاهی اون رو ول میکنن و بعد از یه هفته دوباره میان سراغش، در حالی که تمام اون مطالب رو فراموش کردن. بعد میشینن دوباره از اول یاد میگیرن. و چون در هنگام مطالعه دوباره مطالب آشنا هست، کسالت بهشون رو میاره و به خودشون میگن: اینو که بلدم اون روز یاد گرفتم. و خلاصه جستار گریخته مطالب رو خوب یاد نمیگیرن و آخرش هم هیچ کاری رو پیش نبردن و در آخر با سوال دوستان: php رو الان تا کجا یاد گرفتی؟ خوب بوده؟ جواب خواهند داد: یه چیزایی یاد گرفتم. الان یکم سرم شلوغه وایسادم تعطیلات عید حسابی روش کار کنم. خوبه البته شاید آندروید بهتر باشه. این دوستان هنوز با خودشون کنار نیومدن و هنوز اون نظم رو در خودشون ندارن. نظم یعنی مشخص کردن ساعتی در روز برای یادگیری روی php لازم نیست از تمام کارهای بزنید بجای ۴ ساعت بودن توی تلگرام، ۲ ساعت باشید و ۲ ساعت رو به php اختصاص بدید. این تلگرام منم عضوش هستم. همه دوستان دیگه هم هستن. ولی خودش وقت و ساعت داره. شما یه زمانی رو fix کنید برای یادگیری بقیش رو یکاری میکنیم.

پروژه بسازید برای خودتون
هدف شما چی هست؟ قراره با یادگیری php چه کاری رو انجام بدید؟ اگر هدف مشخص هست مثلا انجام دادن پروژه پایانی و دانشگاهی. خب خوبه بازم جای امیدواری هست که دوستانی بجای دادن پروژه که براشون بسازن، خودشون همت به یادگیری و نوشتن کردن. ولی اگر هدف صرفا یادگیری هست. پس باید هدف بزرگتری برای خودتون دست و پا کنید. متوجه جمله نشدید باید دست و پا کنید. یعنی بگردید ببینید کی سایت میخواد براش سایت درست کنید. دیگه نه این که یه چیزی دستی بدید، همچنین شروع نشده روی پولش بحث نکنید. خیلی متین و وارسته بگید من درست میکنم و بعد از پایان پروژه هر چقدر کرمتون بود بدید. این طوری به خودتون فشار میارید هر جی بهتر این کار رو انجام بدید بلکه پول بیشتری گیرتون بیاد. اگر هم بازار کساد بود یا کسی رو پیدا نکردید، نا امید نشید و استارت رو برای ساخت یه سایت ساده برای خودتون بزنید. یه صفحه ساده برای خودتون روی اینترنت داشته باشید.

راهی که در پیش دارید
باید بگم مسیر لذت بخشی هست. بعضی وقت‌ها اگر کفر نباشه، حس خدایی به آدم دست میده. وقتی ابزاری رو میسازی. یا ابزار قدیمی یه کسی رو ویرایش میکنی و یه چیز بهتر ازش در میاد. در کل اون روحیه بوجود آوردن چیزهای مفید باید در شما باشه. اگر اون دسته افرادی هستید که با ساخت یه ابزار کوچک کلی به شاف شما افزوده میشه، شما روحیه برنامه‌نویسی دارید. به جمع ما خوش اومدید. اگر اون دسته افرادی هستید که با فروش یه چیزی خوشحال میشید و در ابتدا دنبال سودهای کلانش هستید، خب php شاید روزی شما رو پولدار کنه ولی اکسیر پول دار شدن نیست. برای پولدار شدن برید کتابهای رابرت کیوساکی یا افزایش قدرت به کمک برایان ترسی و آنتونی رابینز رو یاد بگیرید. این جا مسیر یادگیری و تلاش برای موفقیت هست. نه فکر موفقیت. نه رویای موفقیت و تجارت. شما در ابتدای آموزش هستید و فعلا لذت ببرید. بعدش به پولش هم میرسید. اون روز دور نیست. ولی مسیر شیرینی هست، فراز و فرودهای زیادی خواهید داشت، مخصوصا لحظات رفع مشکل به کمک ذهن خلاق خودتون.

در پست بعدی به معرفی کتابهای برنامه‌نویسی خواهم پرداخت.