سلام به همگی
من یه مسئله ای که خیلی وقته ذهنمو درگیر خودش کرده(از وقتی شروع به یادگیری جاوا کردم)در قالب چند سوال میپرسم و ممنون میشم نظرتون رو بدونم

**از کجا بدونم که تو جااو پیشرفت کردم؟
منظورم اینه که من چطور میتونم متوجه بشم برای انجام پروژه های بزرگ آماده هستم و میتونم حتی به کار در خارج از کشور فکر کنم(منظور از خارج اینه که آدم بتونه در برنامه نویسی با بهترینا در کشور های توسعه یافته رقابت کنه)؟

**اصلا برنامه نویس های شرکت های بزرگ چه فرقی با بقیه دارن و بهتره اینطور بپرسم چیکار میکنن که موفق تر هستن؟

**من منابع آموزشی خوبی در اختیار دارم از جمله فیلم آموزش پارس کلیک و آموزش باکی رابرتز و کتاب دیتل.ولی وقتی میرم تو سایتایی که نیاز به برنامه نویس دارن نگاه میکنم که ببینم نیاز فعلی بازار چیه سرفصل هایی که به عنوان شرط کار عنوان شده فرق داره با سرفصل هایی که من دارم یاد میگیرم(دست کم خودم اینطور احساس میکنم)به عنوان مثال **پرشین گیگ** این شرایط رو مطرح کرده و بعضی از عبارات تو منابع آموزشی نیست
.................................................

• معماری شیء گرا به منظور طراحی نرم افزار های مقیاس پذیر با بار بالا ونیازمندی در دسترس بودن همیشگی
  • پیاده سازی و توسعه سرویس های RESTFUL و آشنایی با مدل های داده JSON و XML
  • تسلط بر J2EE/Java و Spring Framework
  • تسلط بر Design Patterns
  • تسلط بر مفاهیم پایگاه داده و طراحی مدل داده نرمال، DB+JPA، hibernate و توانایی پیاده سازی منطق های پیچیده به صورت بهینه در SQL
  • تسلط بر Build Tools به ویژه Maven
  • آشنایی با مفاهیم Cloud
  • محیط لینوکس، ابزار مدیریت کد (Git) و آشنایی با متد توسعه Agile

...........................................
** به نظرتون چقدر طول میکشه آدم در برنامه نویسی(بخصوص j2ee و j2se) پیشرفت کنه و آماده انجام پروژه سنگین باشه؟؟

نمیدونم اصلا سوالم به عنوان یه آدم نیمه حرفه ای درسته یا نه ولی خوشحال میشم اگه دوستان صاحب نظر نظرشون رو درباره کل مطالبی که نوشتم بگن و اگه برای کسانی مثل من که این مطلب رو میخونن هر توضیح دیگه ای که میدونین ارائه بدین