تقریبا سال ۸۴ یا ۸۵ با سیستم های مدیریت محتوا آشنا شدم و از اینکه این سیستم‌ها تا چه اندازه طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی را سهل و آسان می کنند، شگفت زده! شدم. جوملا اولین سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS بود که اولین سایت رسمی خودم رو برای روابط عمومی دانشگاه پیام نور مرکز تبریز راه اندازی کردم. جوملا نسخه ۱.۵ ایده آل نبود ولی برای بسیار مانند من، مفید و کارگشا بود. بعد از جوملا دروپال، دات نت نیوک، موجوپرتال و وردپرس و چند سیستم مدیریت محتوای دیگر بررسی و در واقع سعی کردم ازشون استفاده کنم اما جوملا در عین سادگی ، کارآیی مورد نیاز من رو در بر داشت. به جز سیستم های مدیریت محتوا، گاها از انواع دیگری از سیستم که اکثر اپن سورس بودند استفاده کردم مانند اپن کارت و پرستا برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی. گفتم اپن سورس، نرم افزارهای اپن سورس، نرم افزارهایی هستند که کد برنامه قابل دریافت ، ویرایش و انتشار مجدد از طرف شما هستند، به عبارت ساده شما می توانید مثلا جوملا را دانلود و با کمی تغییر در کد، اون رو با نام دیگری ارایه دهید. البته محدودهای و لایسنس های اپن سورس مختلفی وجود دارد که نرم افزارهای اپن سورس به همراه یک یا چند مجوز اپن سورس، منتشر می شوند. برخی از این مجوزها محدودیت های کمی دارند، مثلا شما می توانید نرم افزار را دانلود و حتی بدون تغییر هیچ چیزی اون رو به نام خودتون منتشر یا حتی بفروشید!! و البته در مقایل بعضی مجوز ها وجود دارند که مثلا اگر حتی قسمت خیلی کوچکی از کدشون رو استفاده کنید باید تمام نرم افزار خودتون رو هم با همان مجوز منتشر کنید! در کل مبحث جالبی هست!! اما اینکه خواستم این مطلب رو بنویسم، شاید یک گلایه باشد از برخی از همکاران، هرچند این حق بر اساس مجوزهای اپن سورس وجود دارد که بتوانید یک نرم افزار اپن سورس را به نام دیگری منتشر کنید و حتی بفروشید، اما تغییر نام یک محصول نرم افزار خیلی کاربردی و فقط استفاده از عدم اطلاع مشتری و فروش همان نرم افزار با هزینه فوق العاده بالا، به نظر من، بی انصافی در حق مشتری است!!
شاید به دلیل وجود همین همکارانم هست که قبل از اجرای هر پروژه، اطلاعات اولیه ای در باره ابزارهایی که در پروژه استفاده خواهد شد، به مشتریانمان می دهیم و فکر می کنم مشتریانی که صادقانه اطلاعات قابل قبولی درباره پروژه خودشان دریافت می کنند هم از این بابت راضی هستند. هر شرکت و فردی می تواند سیاست متفاوتی برای معرفی و فروش محصول و خدمات خود در پیش بگیرد اما سیاستی که ما سعی داریم همواره پی بگیریم، عدم استفاده از ناآگاهی مشتریان و در عوض یادگیری متقابل و اعتماد است. در حالتی که از نرم افزارهای اپن سورس استفاده می کنیم، باید تا حدودی به اخلاق پروژهای اپن سورسی احترام بگذاریم، لازم نیست هیچ کس را متقاعد کنیم تا نرم افزاری که متعلق به ما نیست و در اغلب موارد به رایگان قابل دسترس است، را «بخرند»، کیفیت اجرای پروژه ها، به تنهایی می تواند دلیل کافی برای ایجاد یک رابطه برد - برد بین کارفرما و کارگزار باشد.

منبع : http://bit.ly/1V8NhJl