نمایش نتایج 1 تا 7 از 7

نام تاپیک: توسعه و فروش نرم افزار آزاد

توسعه و فروش نرم افزار آزاد

سلام
    میخاستم بدونم اگر یک برنامه اپن سورس ک تحت لایسنس مثلا LGPL V3 هست رو میشه modify کرد و بصورت تجاری فروختش؟
    کلا در مورد لایسنس های اپن سورس اطلاعات میخام ک از لحاظ حقوقی به چه صورت هست!

ممنون

نقل قول: توسعه و فروش نرم افزار آزاد

نقل قول نوشته شده توسط alimooghashang مشاهده تاپیک
    میخاستم بدونم اگر یک برنامه اپن سورس ک تحت لایسنس مثلا LGPL V3 هست رو میشه modify کرد و بصورت تجاری فروختش؟
    برنامه ای که تحت LGPL باشه رو میشه بصورت یک کتابخانه در پروژهء تجاری بکار برد. البته لینک استاتیک نباید بکنید.
    ولی خود برنامهء تحت LGPL بهرصورت نمیتونه انحصاری بشه.

کلا در مورد لایسنس های اپن سورس اطلاعات میخام ک از لحاظ حقوقی به چه صورت هست!
    مجوزهای بازمتن/آزاد دو نوع کلی هستن از این دیدگاه.
    یکی مجوزهای کپی لفت (copy left) که میگن اگر شما از این برنامه استفاده کنید حق ندارید اون رو انحصاری کنید و باید بازمتن بمونه (مثل GPL)، یکی مجوزهای غیر کپی لفت که به شما اجازۀ این کار رو میدن (مثل مجوز BSD).

مجوز LGPL یک مجوز خاص هست که میشه گفت چیزی بینابین این دوتاست، چون میگه شما بصورت یک کتابخانهء خارجی میتونید از کدهای تحت این مجوز در برنامهء انحصاری خودتون استفاده کنید (ولی خود اون کتابخانه باید همچنان بازمتن باشه ها).

نقل قول نوشته شده توسط SZsXsZS مشاهده تاپیک
    برنامه ای که تحت LGPL باشه رو میشه بصورت یک کتابخانه در پروژهء تجاری بکار برد. البته لینک استاتیک نباید بکنید.
    ولی خود برنامهء تحت LGPL بهرصورت نمیتونه انحصاری بشه.
    ممنون
    متوجه نشدم،
    یعنی چی کتابخانه، برنامه رو ک نمیتونم کتابخانه ش کنم، یعنی از کتابخانه های برنامه استفاده کنم؟ یا کدش رو بردارم کتابخانه کنم استفاده کنم؟
    دوتا بحث هست اون اینه که دقیقا برداری همونو بفروشی، یا از کتابخانه هاش استفاده کنی و یه برنامه جدید بنویسی با ظاهر جدید و کد های خودت بهمراه اون کتابخانه ها و بفروشی!!!
    دومی مشکلی نداره؟

فرض کنید من یک کتابخانه که توش کلاسها و توابعی برای رمزنگاری وجود داره مینویسم، این کتابخانه رو تحت LGPL منتشر میکنم.
    الان شما دارید برنامهء X رو مینویسید که بازمتن نیست و تجاری/انحصاری است، میتونید از کتابخانهء من در برنامتون استفاده کنید (اگر کتابخانهء من تحت GPL بود نمیتونستید ازش در برنامه انحصاری خودتون استفاده کنید).
    البته گفتم که نمیتونید برنامتون رو به کتابخانه من لینک استاتیک کنید. چون در حالت استاتیک، کتابخانهء من در خود برنامهء شما بصورت یکپارچه گنجانده میشه و دیگه یک برنامهء خارجی و جانبی محسوب نمیشه.

اما یک وقت هست شما همین کتابخانهء من رو برمیدارید و مثلا چندتا کلاس و تابع رمزنگاری دیگر بهش اضافه میکنید، یا بهرصورت هر تغییری میدید، اونوقت حق ندارید این کتابخانه رو بصورت انحصاری منتشر کنید، بلکه باید تحت LGPL و بنابراین بازمتن باشه. همچنین اگر از این کتابخانهء تغییر یافته در یک برنامهء انحصاری خودتون استفاده کردید، باید کتابخانه رو تحت LGPL قرار بدید.

اساسا LGPL رو برای کتابخانه ها ساختن که به گسترش نرم افزار آزاد کمک کنن. بطور مثال کتابخانه ای که روی فایلهای PNG عملیاتی انجام میده، هدف جنبش بازمتن و نرم افزار آزاد اینه که فرمت PNG بخاطر آزاد بودنش گسترش و عمومیت پیدا کنه، بنابراین اومدن و LGPL رو برای اینطور موارد درست کردن.

و اما درمورد کدهای تحت مجوزهای غیرکپی لفت و بقول معروف Permissive مثل BSD، شما میتونید بهرصورتی که میخواید ازشون در برنامه هاتون استفاده کنید. البته باید قبلش مجوز رو دقیقتر بررسی کنید تا مطمئن بشید واقعا اینطوره و محدودیت و شرط خاصی نداره.

ضمنا دقت کنید رعایت شرایط GPL و LGPL فقط وقتی لازمه که برنامه به هر شکلی منتشر میشه و به دست کاربران و مشتریان دیگری میرسه.
    وگرنه مثلا شما اگر یک برنامه بنویسید که خودتون شخصا ازش استفاده کنید (حتی اگر کاربرد درآمدزا باشه)، یا مثلا فقط در شرکت خودتون ازش استفاده کنید و کاربران دیگر دریافت کنندگان و خریداران و کاربران مستقل اون نرم افزار محسوب نشن بلکه صرفا ازش در مجموعهء تحت مالکیت شما استفاده و کاربری میکنن، اونوقت نیازی نیست که بر اساس این مجوزها عمل کنید.
    البته درمورد مجوزهای کمتر شناخته شده باید متن اونا رو بررسی کنید ببینید شرط و محدودیت دیگری نذاشته باشن.

ممنون
    متوجه شدم ، حالا اگر از یک برنامه متن ازاد ایده بگیریم و کپیش کنیم چی؟ باز میتونن مدعی بشن ک شما از کد ما استفاده کردین و باید متن آزاد باشه؟

نقل قول نوشته شده توسط alimooghashang مشاهده تاپیک
    حالا اگر از یک برنامه متن ازاد ایده بگیریم و کپیش کنیم چی؟ باز میتونن مدعی بشن ک شما از کد ما استفاده کردین و باید متن آزاد باشه؟
    کدی که شما خودت بنویسی، یا ایده ای که خودت مجدد کدش رو بنویسی، دیگه مشکل کپی رایت نداره.
    مشکل اونجایی هست که از نظر قانونی بشه ثابت کرد که شما یک کدهایی رو عینا از جایی برداشتی و استفاده کردی.

البته لزوما همیشه فقط بحث قانون کپی رایت نیست و بعضی وقتا ایده ها خودشون (و نه صرف کدهایی که پیاده سازی ایده ها هستن) تحت Patent هستن و باید دید مالک اون پتنت آیا محدودیتی روش گذاشته که شما باهاش مواجه بشید یا نه. البته این مورد فکر میکنم بخصوص درمورد دنیای نرم افزار آزاد و بازمتن نادر باشه.

تاپیک های مشابه

1. (مقاله)::تعریف نرم افزار آزاد::
    نوشته شده توسط hosseinzadeh در بخش توسعه‌ی لینوکس و نرم افزارهای آزاد
    پاسخ: 49
    آخرین پست: سه شنبه 21 آذر 1391, 12:14 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •