مطلب خوبی وبسایت نگارش در این رابطه تهیه کرده است.
اینجا نکات مفیدش را می‌آورم، متن کاملش را می‌توانید در لینک زیر ببینید
چگونه یک مقاله علمی بخوانیم؟

چگونه یک مقاله علمی را بخوانیم؟

با تمرین شما ماهرتر می‌شوید، حالا چه یادگیری شنا باشد یا خواندن یک مقاله علمی. شما پس از خواندن چند مقاله علمی مطمئنا مهارت بیشتری کسب می‌کنید، اما در هر کاری رعایت یک سری نکات و استفاده از تجربیات دیگرانی که این راه را رفتند، به شما در پیش بردن کارهایتان بسیار کمک می‌کند.
برای پیدا کردن فن‌ها و نکته‌ها مجله ساینس با گروهی از دانشمندان رشته‌های مختلف به بحث پرداخته است. در اینجا نکاتی که این دانشمندان برای خواندن مقاله علمی پیشنهاد داده‌اند آورده شده است.
اگر نکته و سؤالی به ذهنتان رسید، می‌توانید آن در بخش نظرات مطرح کنید.
یک مقاله را چطور می‌خوانید؟

با خواندن چکیده شروع می‌کنم. سپس نگاهی به مقدمه می‌اندازم و شکل‌ها را می‌بینم. سعی می‌کنیم یکی دو شکل اصلی را شناسایی کنم و کاملا بفهمم که این شکل‌ها چه چیزی را شرح می‌دهند. سپس خلاصه/نتیجه‌گیری را می‌خوانم. تنها بعد از انجام این‌ کارها سراغ جزئی خواندن می‌روم و به دنبال پاسخ سؤالات و ابهاماتی که دارم می‌گردم.
جسی شاناهان، کارشناسی ارشد ستاره‌ شناسی از دانشگاه ویسلی
از چکیده و نتیجه‌گیری شروع می‌کنم و سعی می‌کنم مقصود کلی مقاله را بفهمم. خواندن نتیجه‌گیری کمک می‌کند تا اهداف خلاصه‌ شده‌ای که در چکیده بیان شده‌ بودند را بهتر در کنم و همین‌طور بدانم که آیا این مقاله به درد من می‌خورد یا نه. همیشه به تصاویر و شکل‌ها نگاهی می‌اندازم این کار موجب می‌شود تا برای خواندن مقاله هیجان داشته باشم. سپس مقاله را از اول تا آخر می‌خوانم و اگر قسمت «پیشنهاد خواندن منابع دیگر» داشت حتما بررسیش می‌کنم تا ببینم چه منابع جالب دیگری می‌توانم پیدا کنم.
برای ماهر شدن در خواندن مقاله، ابتدا باید بدانید که دنبال چه نوع اطلاعاتی هستید و بر این نوع اطلاعات تمرکز کنید. با این کار می‌توانید نتایجی که به دنبالش هستید با نتایجی مقاله‌ای که دارید می‌خوانید مقایسه کنید و همین‌طور کمکتان می‌کند تا متن را تجزیه و تحلیل کنید و یا با استفاده از داده‌هایی که جدید منتشر شده است مقاله را توسعه دهید. چک کردن لیست‌های استناد به شما کمک می‌کند تا منابع مرتبط دیگری که به کارتان می‌آید را پیدا کنید و با شیوه‌ی گرد‌آوری مطالب نیز بیش‌تر آشنا شوید.
سیسیلیا توبیانا، دانشمند مؤسسه ماکس پلانک آلمان

آیا همیشه احساس می‌کنید خواندن یک مقاله زیاد طول می‌کشد؟ چطور با آن کنار می‌آیید؟

همیشه، اگر مقاله مرتبط با مسئله‌ای که در پی حلش هستم باشد، مطمئن باشید چیزهایی در این مقاله است که نمی‌فهمم. این گیجی تهدید نیست، بلکه فرصت است. نادان نیستم و باید کمتر نادان باشم. . این مقاله به من کمک می‌کند.
اما بعضی از مقالات به قدری بد نوشته شده‌اند، که ارش وقت‌گذاری ندارند. مطمئنا افراد دیگری این درباره این موضوع شیواتر و بهتر نوشته‌اند که خالی از غلط‌های املایی و نگارشی است.
نوسک
آری، مخصوصا اگر در حوزه‌ی تخصصیم نباشد و همین‌طور طولانی و پر از کلمات ناآشنا باشد. در چنین مواقعی، مقاله را به چند قسمت تقسیم می‌کنم و هر روز قسمتی را می‌خوانم. برای مقالات بسیار مشکل از همکارانم کمک می‌گیرم.
شاناهان