نمایش نتایج 1 تا 28 از 28

نام تاپیک: شوق برنامه نویسی

منتظر تایید آدرس ایمیل

شوق برنامه نویسی

سلام دوستان
    من یک سوال بپرسم بهم نخندینا من برنامه نویسم اینقد به این کار علاقه دارم شب و روز ندارم دیشب نخوابیدم ، الانم بعدظهره من شدیدا خستم چشام دارخ خواب میره ولی نمی تونم کامپیوترو ول کنم . وقتیم میرم بخوابم باز دو دقه دیگه پا میشم میام کامپیوترو روشن میکنم . ماه قبل یه هفته کلا نخوابیدم بعدش یه هفته ای مریض شدم من چیکار کنم این اشتیاقم کم بشه؟

نقل قول: شوق برنامه نویسی

سلامتی مهمتر از هر عامل دیگریست.
    منطق برنامه ریزی پیدا کنید و بر اساس آن کار کنید.

یه سوال داشتم من که هیچ تخصصی تو برنامه نویسی ندارم ایا میتونم تو این کارموفق باشم
    آخرین ویرایش به وسیله mabasy : دوشنبه 27 دی 1395 در 11:47 صبح

منتظر تایید آدرس ایمیل

نقل قول نوشته شده توسط mabasy مشاهده تاپیک
    یه سوال داشتم من که هیچ تخصصی تو برنامه نویسی ندارم ایا میتونم تو این کارموفق باشم
    دوست من مگه همه اونایی که تخصص دارن از اولش متخصص بودن؟ منم اول هیچی بلد نبودم . الان هر سایتی بخوام را میندازم . شروع کن یادبگیر سوالم داشتی بپرس

منتظر تایید آدرس ایمیل

نقل قول نوشته شده توسط پیام حیاتی مشاهده تاپیک
    سلامتی مهمتر از هر عامل دیگریست.
    منطق برنامه ریزی پیدا کنید و بر اساس آن کار کنید.
    اره باید فکر سلامتیمم باشم..میخواستم آرام بخش اینا مصرف کنم ولی الان یه مقدار از تب و تابم کم شده

سلام.

دوست عزیز من مثل شما بودم اولش اما بعد از گذشت 6 سال برنامه نویسی دیدم هیچ چیزی بهتر از سلامتی نیست ...

باور کن بخاطر همین اشتیاق و بدون برنامه ریزی درست الان مشکل دیکس گردن دارم که حاظرم کل اطلاعاتم بره ولی برگردم به روز اولم.

اشتیاق همراه با برنامه ریزی درست راز موفقیتت هست ... اشتباه منو تکرار نکن. موفق باشی.

منتظر تایید آدرس ایمیل

نقل قول نوشته شده توسط isaac23 مشاهده تاپیک
    سلام.

دوست عزیز من مثل شما بودم اولش اما بعد از گذشت 6 سال برنامه نویسی دیدم هیچ چیزی بهتر از سلامتی نیست ...

باور کن بخاطر همین اشتیاق و بدون برنامه ریزی درست الان مشکل دیکس گردن دارم که حاظرم کل اطلاعاتم بره ولی برگردم به روز اولم.

اشتیاق همراه با برنامه ریزی درست راز موفقیتت هست ... اشتباه منو تکرار نکن. موفق باشی.
    آقا ممنون ، من خودمم خیلی وقته کار میکنم ، تازگیا احساس میکنم برگشتم به سن 16-17 سالگیم . یک لذتی از کد نویسی میبرم که نمیدونمم به خاطرش باید خدارو شکر کنم یا ازش کمک بخوام!
    تندرست و کامروا باشید

شواهد به بنده نشون داده که اکثر افراد برنامه نویسی رو سطحی یاد میگیرن، با اینکه باهوش و با استعداد باشن، و این باعث میشه بعد از چند سال کار در این زمینه دیگه زده میشن و به هیچ وجه اون علاقه و رغبت اوایل رو ندارن.

دیدگاه اکثر افراد نسبت به همه چیز زندگی همینطور کودکانه است!
    مثلا یه برنامه ویندوز و GUI و این حرفا، اونم با ویژوال دیزاینرها درست میکنن عشق دنیا رو هم میکنن اسم اینو هم میذارن برنامه نویسی

ولی من از اولش خیلی با بینش تر و عمیق تر از این حرفا بودم، بخاطر همین سالها فقط در عمق کار کردم ریشه و پایه ای که من برای خودم ایجاد کردم اکثریت مطلق برنامه نویسان دیگر ندارن.
    بعضی چیزهایی که رفتم دنبالش و یاد گرفتم حتی در ایران تقریبا شناخته شده نبود، چه برسه به اینکه بخواد آشنایی و سابقه و مطالب و آموزشی چیزی ازش موجود باشه. بطور مثال علم رمزنگاری مدرن، که در اصل جزو برنامه نویسی هم نیست و جزو علوم کامپیوتر محسوب میشه و یک رشتهء جداگانه است، ولی خب در برنامه نویسی هم خیلی کاربرد داره اگر ازش سردربیاری یک مزیت بزرگه.

من همیشه به عمق و زیر کار توجه و علاقه داشتم، چون میدونستم اصلش اونه و اگر به اون چیزها احاطه نداشته باشی، قدرتت به شدت محدود میشه و خیلی کارها رو عملا نمیتونی انجام بدی. خودم خیلی برنامه ها دیدم که مثلا از نظر گرافیک و ظاهر و اینترفیس اینها بنظرم حرفه ای میامدن ولی در عمق و الگوریتم و منطق و جزییات درونیش واقعا ضعیف بودن گاهی کاملا مشخص بوده که سواد و توان انجامش رو نداشتن!

ایرانیها توی همه چیز اکثرا همینطور سطحی و ظاهربین هستن، نه فقط برنامه نویسی.
    مثلا اول بدنهء اتومبیل رو طراحی میکنن در حد لامبورگینی هم میتونن، ولی فقط همین و بعد توی بحث چیزهای اساسی درونی مثل موتور و خیلی تشکیلات مهم دیگه که زیر کار و پایهء اتومبیل هست میبینی اصولا سواد و توان لازم رو ندارن حتی در حد پیکان هم شاید نتونن طراحی و پیاده سازی کنن!

من بودم که برای اولین بار بعضی مباحث مهم و پایه ای رو در ایران مطرح کردم، وگرنه ملت سطحی و کم سواد که این چیزا حالیشون نبود.
    چقدر هم در این راه با آدمهای کم سواد ادعای هوش بحث کردم چقدر وقت و انرژی صرف کردم حتی بهم توهین کردم باهام دشمن شدن، اما فکر میکنم بالاخره این مطالب و بحث ها تاثیر خودشو گذاشت و الان میبینم یکسری چیزهایی که در گذشته کسی نمیدونست یا کمتر کسی میدونست الان افراد بیشتری میدونن و مطرح میکنن، هرچند هنوز هم ضعیف هستن چون خودشون آدمهای دانشمند و قوی ای نیستن در این فیلد کاری، ولی حداقل دیگه از وجود این چیزها اطلاع دارن!!
    ببینید الان میاید میگید خودشیفته و از خودت تعریف میکنی، ولی من اینجا ناشناس هستم چه اهمیتی داره؟
    میخوام واقعیت ها رو نشون شما ملت بدم، چون میدونم اینقدر که خودتون رو گنده میدونید ادعاتون میشه نصفش هم نیستید!
    حداقل بدونید در چه حدی هستید کجای کارید. فکر کنم براتون بهتر باشه نه؟

کی قبل از مطالب و بحثهای من کسی میدونست علم امنیت و رمزنگاری واقعی چیه؟
    ملت فرق Obfuscate و Encryption رو نمیدونستن. الگوریتم هایی هم که برای Encryption استفاده میکردن یا طراحی شده خودشون بود اکثرا درحد بسیار ضعیف، یا از موارد و استانداردهای ضعیف و قدیمی و بعضا شکسته شده استفاده میکردن. اصلا نمیدونستن الگوریتم های استاندارد بروز چی هستن، و خیلی جزییات دیگه. چون آدمهایی که سواد و توان در این حد ندارن که یه مقالهء ویکیپدیای انگلیسی رو درست و درمون بخونن و بفهمن مسلم بدونید به جایی نمیرسن و محدودیت اساسی دارن.
    اصلا شما برید بررسی کنید ببینید از این همه برنامه نویسی چه تعدادی توانایی خوندن مطالب زبان انگلیسی تخصصی و فنی رشتهء خودشون رو در حد قابل قبول دارن! بعضیا کمی بلدن ولی کافی نیست و خیلی جاها مشکلات جدی دارن حتی دیدم مطالبی رو میخونن برعکس میفهمن.

خب شما آقای شیفتهء برنامه نویسی، باید بدونی و بفهمی که اون سطحی از برنامه نویسی که شما شیفته اش شدی خیلی سطحی و محدود هست نسبت به کل گستره و عمق برنامه نویسی. به هیچ وجه چیز زیادی نیست. مثلا یدونه مقالهء ویکیپدیا رو میتونی واقعا بخونی و بفهمی؟ اگر نه، پس یکی دو سال فقط باید جدی کار کنی زبان خودت رو به این حد برسونی. دست کم چند هزارتا لغت باید حفظ کنی.

ملت برنامه های سمت سرور مینوشتن نمیدونستن lock چیه و چرا لازمه!!
    اینم من به خیلی ها یاد دادم. هرچند هنوزم خیلی ها نمیتونن درست بفهمن و استفاده کنن، ولی بهرحال وضع بهتر شده. شاید حتی بعضی سامانه های ملی که درست میکردن این کمبود رو داشت و درش باگ و مشکل پیش میامد نمیفهمیدن از چیه بخاطر بی اطلاعی از همینطور چیزها بود. جالب اینه اوایل که بحث میکردم اصلا طرفها طوری با من بحث میکردن مخالفت میکردن که انگار از اساس دارم چرت میگم و چنین چیزی واقعیت نداره ممکن نیست!! شاید چون تاحالا کلی برنامه نوشته بودن و این نکات و مسائل ظریف اما مهم رو نمیدونستن و پیاده نکرده بودن، و فکر میکردن برنامه های خوب و حرفه ای و بی نقصی نوشتن، اینه براشون سنگین بود حالا یکی بیاد این چیزا رو نشونشون بده.

من کسی بودم که وقتی اولین بار کامپیوتر خریده بودم دستم میخورده به کیبورد یک کامپیوتر، روشن کردم کمی ور رفتم، خیلی سریع فهمیدم که اول باید دانش پایهء خودم رو به شدت افزایش بدم، عمدتا اولش زبان انگلیسی. بخاطر همین تا چندین ماه کامپیوترم بیشتر وقتها خاموش بود و داشتم کتاب میخوندم یا انگلیسی یاد میگرفتم لغت حفظ میکردم. چون من کار رو از همون اول اساسی و عمقی و علمی و اصولی شروع کردم، بخاطر همین بعدها چیزهایی رو تونستم متوجه بشم و یاد بگیرم که دیگران نمیتونستن.
    حالا طرف میره همینطور با ور رفتن و کلیک کردن و next زدن و دوتا ویزارد و ویژوال کامپیوتر رو یاد میگیره فکر میکنه خیلی باهوش و هنرمنده!!
    نه عزیزم اینا بچه بازیه!

نقل قول نوشته شده توسط SZsXsZS مشاهده تاپیک
    من بودم که برای اولین بار بعضی مباحث مهم و پایه ای رو در ایران مطرح کردم، وگرنه ملت سطحی و کم سواد که این چیزا حالیشون نبود.
    چقدر هم در این راه با آدمهای کم سواد ادعای هوش بحث کردم چقدر وقت و انرژی صرف کردم حتی بهم توهین کردم باهام دشمن شدن، اما فکر میکنم بالاخره این مطالب و بحث ها تاثیر خودشو گذاشت و الان میبینم یکسری چیزهایی که در گذشته کسی نمیدونست یا کمتر کسی میدونست الان افراد بیشتری میدونن و مطرح میکنن، هرچند هنوز هم ضعیف هستن چون خودشون آدمهای دانشمند و قوی ای نیستن در این فیلد کاری، ولی حداقل دیگه از وجود این چیزها اطلاع دارن!!
    ببینید الان میاید میگید خودشیفته و از خودت تعریف میکنی، ولی من اینجا ناشناس هستم چه اهمیتی داره؟
    میخوام واقعیت ها رو نشون شما ملت بدم، چون میدونم اینقدر که خودتون رو گنده میدونید ادعاتون میشه نصفش هم نیستید!
    حداقل بدونید در چه حدی هستید کجای کارید. فکر کنم براتون بهتر باشه نه؟

کی قبل از مطالب و بحثهای من کسی میدونست علم امنیت و رمزنگاری واقعی چیه؟
    ملت فرق Obfuscate و Encryption رو نمیدونستن. الگوریتم هایی هم که برای Encryption استفاده میکردن یا طراحی شده خودشون بود اکثرا درحد بسیار ضعیف، یا از موارد و استانداردهای ضعیف و قدیمی و بعضا شکسته شده استفاده میکردن. اصلا نمیدونستن الگوریتم های استاندارد بروز چی هستن، و خیلی جزییات دیگه. چون آدمهایی که سواد و توان در این حد ندارن که یه مقالهء ویکیپدیای انگلیسی رو درست و درمون بخونن و بفهمن مسلم بدونید به جایی نمیرسن و محدودیت اساسی دارن.
    اصلا شما برید بررسی کنید ببینید از این همه برنامه نویسی چه تعدادی توانایی خوندن مطالب زبان انگلیسی تخصصی و فنی رشتهء خودشون رو در حد قابل قبول دارن! بعضیا کمی بلدن ولی کافی نیست و خیلی جاها مشکلات جدی دارن حتی دیدم مطالبی رو میخونن برعکس میفهمن.

خب شما آقای شیفتهء برنامه نویسی، باید بدونی و بفهمی که اون سطحی از برنامه نویسی که شما شیفته اش شدی خیلی سطحی و محدود هست نسبت به کل گستره و عمق برنامه نویسی. به هیچ وجه چیز زیادی نیست. مثلا یدونه مقالهء ویکیپدیا رو میتونی واقعا بخونی و بفهمی؟ اگر نه، پس یکی دو سال فقط باید جدی کار کنی زبان خودت رو به این حد برسونی. دست کم چند هزارتا لغت باید حفظ کنی.

ملت برنامه های سمت سرور مینوشتن نمیدونستن lock چیه و چرا لازمه!!
    اینم من به خیلی ها یاد دادم. هرچند هنوزم خیلی ها نمیتونن درست بفهمن و استفاده کنن، ولی بهرحال وضع بهتر شده. شاید حتی بعضی سامانه های ملی که درست میکردن این کمبود رو داشت و درش باگ و مشکل پیش میامد نمیفهمیدن از چیه بخاطر بی اطلاعی از همینطور چیزها بود. جالب اینه اوایل که بحث میکردم اصلا طرفها طوری با من بحث میکردن مخالفت میکردن که انگار از اساس دارم چرت میگم و چنین چیزی واقعیت نداره ممکن نیست!! شاید چون تاحالا کلی برنامه نوشته بودن و این نکات و مسائل ظریف اما مهم رو نمیدونستن و پیاده نکرده بودن، و فکر میکردن برنامه های خوب و حرفه ای و بی نقصی نوشتن، اینه براشون سنگین بود حالا یکی بیاد این چیزا رو نشونشون بده.

من کسی بودم که وقتی اولین بار کامپیوتر خریده بودم دستم میخورده به کیبورد یک کامپیوتر، روشن کردم کمی ور رفتم، خیلی سریع فهمیدم که اول باید دانش پایهء خودم رو به شدت افزایش بدم، عمدتا اولش زبان انگلیسی. بخاطر همین تا چندین ماه کامپیوترم بیشتر وقتها خاموش بود و داشتم کتاب میخوندم یا انگلیسی یاد میگرفتم لغت حفظ میکردم. چون من کار رو از همون اول اساسی و عمقی و علمی و اصولی شروع کردم، بخاطر همین بعدها چیزهایی رو تونستم متوجه بشم و یاد بگیرم که دیگران نمیتونستن.
    حالا طرف میره همینطور با ور رفتن و کلیک کردن و next زدن و دوتا ویزارد و ویژوال کامپیوتر رو یاد میگیره فکر میکنه خیلی باهوش و هنرمنده!!
    نه عزیزم اینا بچه بازیه!
    بیشتر رزومه بود تا کمک رسانی!
    کسی که علم زیاد داره فروتن هست نه بیدادگر!

بیشتر رزومه بود تا کمک رسانی!
    کسی که علم زیاد داره فروتن هست نه بیدادگر!
    دوست عزیز اینکه چیزهایی رو که خوشمون نمیاد تفسیر به رای کنیم که نشد کار!
    شما فقط در پی نفی کردن و زیر سوال بردن هستید انگار.
    البته این هم مثل چیزهایی که بهش اشاره کردم از خصیصه های مشهود و مشترک میان ملت ماست!
    شما ملت تا وقتی اینطور دغل و مغرور هستید به هیچ کجا نمیرسید. این پول نفت هم نبود هیچی نداشتید داشتید مثل افغانستان زندگی میکردید! فکر کردید چی هستید چی بارتونه؟
    من آدم واقعیت گرا و عملگرا و رکی هستم. همین!
    چیزهایی هم که میگم بنظر خودم خیلی هم میتونه مفید باشه منتها برای آدمی که ظرفیت دیدن و پذیرش واقعیت ها رو داشته باشه و جدیت و همت و استعداد پیشرفت واقعی به درجات بالا، نه فقط چیزی که توی ایران میشناسن، رو داشته باشه. که البته اینطور آدمها هم دیگه توی ایران زیاد نیستن، خیلی از باهوش ترین ها و نخبه های ما به کشورهای دیگر مهاجرت کردن، و طبق آماری که شاید در اینترنت دیده باشید ضریب هوشی ایرانی ها زیر متوسط جهانی است.
    علم زیاد رو هم بنظرم بهتره بجای این ضرب المثل ها و اینها از شواهد واقعی برآورد کنید، نه اینکه از اول بدون توجه به چیزهای دیگه مستقیم با یک ضرب المثل که حالا خودش جای کلی تحقیق و تامل و تفسیر داره برای انکار و نادیده گرفتن یکسر چیزی استفاده کنید! مثلا این وبلاگ بنده که البته یه مشت آیکیو پایین زدن فیلترش کردن: http://hamidreza-mz.tk/
    در ضمن علم من اگر کم باشه بقول شما، پس سواد شما درمقابلش حول و حوش صفر باید باشه

دوست عزیز اینکه چیزهایی رو که خوشمون نمیاد تفسیر به رای کنیم که نشد کار!
    شما فقط در پی نفی کردن و زیر سوال بردن هستید انگار.
    البته این هم مثل چیزهایی که بهش اشاره کردم از خصیصه های مشهود و مشترک میان ملت ماست!
    شما ملت تا وقتی اینطور دغل و مغرور هستید به هیچ کجا نمیرسید. این پول نفت هم نبود هیچی نداشتید داشتید مثل افغانستان زندگی میکردید! فکر کردید چی هستید چی بارتونه؟
    من آدم واقعیت گرا و عملگرا و رکی هستم. همین!
    چیزهایی هم که میگم بنظر خودم خیلی هم میتونه مفید باشه منتها برای آدمی که ظرفیت دیدن و پذیرش واقعیت ها رو داشته باشه و جدیت و همت و استعداد پیشرفت واقعی به درجات بالا، نه فقط چیزی که توی ایران میشناسن، رو داشته باشه. که البته اینطور آدمها هم دیگه توی ایران زیاد نیستن، خیلی از باهوش ترین ها و نخبه های ما به کشورهای دیگر مهاجرت کردن، و طبق آماری که شاید در اینترنت دیده باشید ضریب هوشی ایرانی ها زیر متوسط جهانی است.
    علم زیاد رو هم بنظرم بهتره بجای این ضرب المثل ها و اینها از شواهد واقعی برآورد کنید، نه اینکه از اول بدون توجه به چیزهای دیگه مستقیم با یک ضرب المثل که حالا خودش جای کلی تحقیق و تامل و تفسیر داره برای انکار و نادیده گرفتن یکسر چیزی استفاده کنید! مثلا این وبلاگ بنده که البته یه مشت آیکیو پایین زدن فیلترش کردن: http://hamidreza-mz.tk/
    در ضمن علم من اگر کم باشه بقول شما، پس سواد شما درمقابلش حول و حوش صفر باید باشه
    همه چیز رو با هم قاطی کردید ملت و نفت و... ... بنده ادعای سواد نکردم کسی هم با منم منم به جایی نرسیده و اینکه چقدر سواد دارید به بنده ارتباطی نداره.
    شما رک گویی رو با بی احترامی اشتباه گرفته اید و اینکه اینجا جای خالی کردن مشکلات روحی و روانی نیست!

همه چیز رو با هم قاطی کردید ملت و نفت و... ... بنده ادعای سواد نکردم کسی هم با منم منم به جایی نرسیده و اینکه چقدر سواد دارید به بنده ارتباطی نداره.
    شما رک گویی رو با بی احترامی اشتباه گرفته اید و اینکه اینجا جای خالی کردن مشکلات روحی و روانی نیست!
    خخخ مشکلات روحی روانی!
    اتفاقا برعکس من یکی از سالم ترین انسانها در بین این ملتم.
    دلیل هم داره چون طور دیگری زندگیم بوده و طور دیگری زندگی کردم که به خیلی چیزها که دیگران بهش تن در دادن تن در ندادم.
    نیازی به کسی و چیزی هم ندارم. حمایت خدا و ماوراء کافیست!
    شماها هستید که نیاز به کار و کاسبی و پول زیاد درآوردن دارید اگر بهتون پول کافی نرسه قاطی میکنید و حاضرید توی سر و کله هم بزنید همدیگر رو مثل گرگ بدرید که پول مورد نیازتون رو جور کنید.
    همین برنامه نویسی مثلا کلاسهای آموزشی میذاره پول درمیاره از این راه، ولی یادم باشه با آقای شهرکی هم سر همین که اونم براشون بنوعی رقیب محسوب میشد به مشکل خوردن و شهرکی هم قهر کرد از اینجا رفت.
    حالا یکی اگر اعتبار و منبع درآمدتون رو مورد تهدید قرار بده خودتون بدتر از هر آدم بی اخلاق و گرگی میشید.
    شما ملت همتون دروغگو و ریاکار و دغل های ماهری هستید. بخاطر همین که شناختمتون براتون احترامی قائل نیستم چون واقعا لیاقت احترام رو هم ندارید. یه مشت آدم توخالی متظاهر بیش نیستید!

حالا شاید شما یک مقدار متفاوت باشی، بهت برنخوره کلی گفتم، ولی پیشفرض من الان بر اساس این واقعیت هست، مگر اینکه درمورد خاصی خلافش ثابت بشه!
    یه زمانی آدمها رو دست بالاتر میگرفتم، که سر این چقدر هم ضرر کردم چقدر ازم سوء استفاده شده، تا بالاخره فهمیدم که هیچکس هیچی نیست و من دیگران رو خیلی از اونچه که واقعا هستن جدی تر و بالاتر گرفته بودم.
    اما امروز میدونم که دیگه چطور باید فکر و عمل کنم!
    واقعیت!
    تطابق با واقعیت از همه چیز برتر و بهتره.
    از تمام تظاهرها، از تمام تواضع ها، از تمام ادب و احترام ها!
    یه زمانی بود بله قدیم مردم شاید بهتر بودن آدمهای قابل احترام بیشتر بودن، ولی امروزه روز مردم اکثرا متظاهر و دغل هستن و از درون خالی از ابعاد و ارزشهای واقعی، و چنین افرادی شایستهء احترام نیستن.
    البته هنوز هم گهگاه بعضی آدمهای قابل احترام رو میبینم، ولی کم هستن. بعضیا هم در مقابل تو کارهایی میکنن که لازمهء پاسخگویی به اونا احترام گذاشتن است، نه اینکه آدمهای بی نقصی باشن خیلی درست و حسابی باشن که همینطوری بخوای براشون احترام قائل باشی.
    در کل من اعتقاد دارم هرکس شایستهء احترام است باید خودش اینو در عمل ثابت کنه، وگرنه بصورت پیشفرض باید همه رو دوزاری و توخالی دانست، چون اینطور در زندگی کمتر اشتباه و ضرر میکنی! چون اکثریت آدمها واقعا اینطور هستن.
    البته شخصا هم نیازی به احترام و تایید و دوست داشته شدن از جانب دیگران ندارم، چون آدم قوی و مستقلی هستم. حالا کسانی که خیلی احترام دوست دارن میتونن براش تلاش کنن شاید تونستن دیگران رو وادار به احترام به خودشون بکنن! ولی نه با مغلطه و مثلا مطرح کردن دوتا ضرب المثل و کلمات قصار! اینطور چیزا به درد امثال خودتون آدمهای متظاهر میخوره، و روی شخصی مثل من هیچ اثری نداره!
    شما ملت اینقدر حقه بازید که گاهی شک میکنم این ضرب المثل ها اینا رو هم در پی سودجویی و فرصت طلبی خودتون ساختید که هرجا به نفعتون هست و مثلا آدمی پیدا میشه چیزهایی میگه رسواتون میکنه به چالش میطلبه مطرح کنید.

کلا بنظر من این ملت خودمون که یه مشت شارلاتان واقعی هستن! حالا کم و زیاد داره فقط.
    درمورد بقیهء ملت های دیگر هم نمیدونم قضاوت قطعی نمیکنم چون از نزدیک تجربه نکردم، ولی مسلما دیگه کسی نمیتونه منو به این سادگی ها فریب بده چون ضریب هوشی بالا+تجربه=فریب ناپذیری.

حالا شاید شما یک مقدار متفاوت باشی، بهت برنخوره کلی گفتم، ولی پیشفرض من الان بر اساس این واقعیت هست، مگر اینکه درمورد خاصی خلافش ثابت بشه!
    یه زمانی آدمها رو دست بالاتر میگرفتم، که سر این چقدر هم ضرر کردم چقدر ازم سوء استفاده شده، تا بالاخره فهمیدم که هیچکس هیچی نیست و من دیگران رو خیلی از اونچه که واقعا هستن جدی تر و بالاتر گرفته بودم.
    اما امروز میدونم که دیگه چطور باید فکر و عمل کنم!
    واقعیت!
    تطابق با واقعیت از همه چیز برتر و بهتره.
    از تمام تظاهرها، از تمام تواضع ها، از تمام ادب و احترام ها!
    یه زمانی بود بله قدیم مردم شاید بهتر بودن آدمهای قابل احترام بیشتر بودن، ولی امروزه روز مردم اکثرا متظاهر و دغل هستن و از درون خالی از ابعاد و ارزشهای واقعی، و چنین افرادی شایستهء احترام نیستن.
    البته هنوز هم گهگاه بعضی آدمهای قابل احترام رو میبینم، ولی کم هستن. بعضیا هم در مقابل تو کارهایی میکنن که لازمهء پاسخگویی به اونا احترام گذاشتن است، نه اینکه آدمهای بی نقصی باشن خیلی درست و حسابی باشن که همینطوری بخوای براشون احترام قائل باشی.
    در کل من اعتقاد دارم هرکس شایستهء احترام است باید خودش اینو در عمل ثابت کنه، وگرنه بصورت پیشفرض باید همه رو دوزاری و توخالی دانست، چون اینطور در زندگی کمتر اشتباه و ضرر میکنی! چون اکثریت آدمها واقعا اینطور هستن.
    البته شخصا هم نیازی به احترام و تایید و دوست داشته شدن از جانب دیگران ندارم، چون آدم قوی و مستقلی هستم. حالا کسانی که خیلی احترام دوست دارن میتونن براش تلاش کنن شاید تونستن دیگران رو وادار به احترام به خودشون بکنن! ولی نه با مغلطه و مثلا مطرح کردن دوتا ضرب المثل و کلمات قصار! اینطور چیزا به درد امثال خودتون آدمهای متظاهر میخوره، و روی شخصی مثل من هیچ اثری نداره!
    شما ملت اینقدر حقه بازید که گاهی شک میکنم این ضرب المثل ها اینا رو هم در پی سودجویی و فرصت طلبی خودتون ساختید که هرجا به نفعتون هست و مثلا آدمی پیدا میشه چیزهایی میگه رسواتون میکنه به چالش میطلبه مطرح کنید.

کلا بنظر من این ملت خودمون که یه مشت شارلاتان واقعی هستن! حالا کم و زیاد داره فقط.
    درمورد بقیهء ملت های دیگر هم نمیدونم قضاوت قطعی نمیکنم چون از نزدیک تجربه نکردم، ولی مسلما دیگه کسی نمیتونه منو به این سادگی ها فریب بده چون ضریب هوشی بالا+تجربه=فریب ناپذیری.
    شفای عاجل!

کاربر دائمی آواتار golbafan
    محل زندگی
    در قلب دوستان

شفای عاجل!
    خدا صبر بده

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    tabriz tehran

کسی که نمیدونه lock چیه برنامه در حد سامانه های ملی نوشته؟! و کمتر کسی میدونه Lock چیه؟! و کسیم بدونه کار بلده؟!
    دوست عزیز تو بحث چند نخی و پردازش موازی این داستان لاک خیلی خیلی پیش افتادست مثلا مثل فهمیدن متغیر int میمونه . اینکه شما با افرادی برخورد کردین که lock رو نمیدونن دلیل بر بیشعور بودن برنامه نویسان ایران نیست!! و اینکه شما اومدن تو مملکت این داستان هارو رواج دادین و قبل شما کسی نبود بلد باشه !! یا شما تو یه دهات هستین و افرادیم که اونجا برنامه نویسی بلدن کم بلد هستن و شمارو خدای خودشون میدونن و شما فکر میکنن خیلی سرتون میشه یا که خیر شما مدیر ارشد تحقیقات گوگل یا ibm هستن و خودتونو معرفی نمیکنین! البته اوناهم این چنین ادعاهایی رو نمیکنن و اگرم چیزی که میگین راست باشه باید تا الان مقالات بسیار بزرگی رو تو علوم کامپیوتر داشته باشین معرفی کنید ماهم بخونیم بدونیم لاک چیه!!!

نقل قول نوشته شده توسط prans68 مشاهده تاپیک
    کسی که نمیدونه lock چیه برنامه در حد سامانه های ملی نوشته؟! و کمتر کسی میدونه Lock چیه؟! و کسیم بدونه کار بلده؟!
    دوست عزیز تو بحث چند نخی و پردازش موازی این داستان لاک خیلی خیلی پیش افتادست مثلا مثل فهمیدن متغیر int میمونه . اینکه شما با افرادی برخورد کردین که lock رو نمیدونن دلیل بر بیشعور بودن برنامه نویسان ایران نیست!! و اینکه شما اومدن تو مملکت این داستان هارو رواج دادین و قبل شما کسی نبود بلد باشه !! یا شما تو یه دهات هستین و افرادیم که اونجا برنامه نویسی بلدن کم بلد هستن و شمارو خدای خودشون میدونن و شما فکر میکنن خیلی سرتون میشه یا که خیر شما مدیر ارشد تحقیقات گوگل یا ibm هستن و خودتونو معرفی نمیکنین! البته اوناهم این چنین ادعاهایی رو نمیکنن و اگرم چیزی که میگین راست باشه باید تا الان مقالات بسیار بزرگی رو تو علوم کامپیوتر داشته باشین معرفی کنید ماهم بخونیم بدونیم لاک چیه!!!
    خب دوست عزیز اینا سند و مدرکش هم خوشبختانه موجوده.
    مثلا من در همین فروم تاپیک زدم درمورد لاک (در بخش PHP)، و اکثریت مطلق افراد یا براشون این مسئله کامل یا تاحد زیادی ناشناخته بود یا در عمل جزییات و پیچیدگی های سناریوهای ظریف رو قادر نبودن درک و پیاده سازی کنن. وگرنه خود مفهوم لاک و موارد خیلی ساده که چیز خاصی نیست، ولی در عمل هست که کار پیچیده میشه و اینکه دقیقا کجا چرا چطور چه نوع لاکی پیاده کنی.
    اون تاپیک رو بخونید تازه میبینید که این بی سوادها چقدر هم با من بحث و جدل کردن و اصلا وجود و ضرورت استفاده از لاک رو هم بنوعی انکار میکردن
    حالا شما میگی باسواد زیاد هست، اگر هست پس چرا اونجا یکی پیدا نشد بگه بابا این داره حرف حساب میزنه؟ من همیشه هر بحث و موضوع پیشرفته ای رو باز کردم چندین نفر فقط با من بحث و جدل و دعوا کردن و تحقیر و توهین و این حرفا! اونم بدون اینکه هیچ مدرک و سند و سواد درست و حسابی داشته باشن.
    البته خوشبختانه مدیر تالار اونجا یک اظهار نظری در دفاع از بنده فرمودن، ولی خیلی کند و با اکراه!
    کاربران پیشرفته تر هم البته بودن که این چیزا رو میدونستن، ولی اونا هم مشخص شد دونستنشون به درد عمه شون میخوره، چون بازم درک و مهارت و بینش واقعا ضعیفی داشتن. مثلا چند نفر اومدن به من گفتن اگر از ترنزکشن استفاده کنیم نیازی به لاک نداریم، ولی من با تست عملی فهمیدم و ثابت کردم که اینطور نیست، و جزییات بیشتری رو از طریق تحقیق و منابع معتبر درآوردم، ولی با این حال هنوزم معلوم بود خوب درک نکردن و در استفاده مشکل دارن. اصلا خودشون همش سوال میپرسیدن و توضیح میخواستن! ضمنا یک دلیل این مسائل هم ضعف زبان و درک مطلب انگلیسی اکثریت مطلق برنامه نویسان ما است! میگم خودتون برید سرچ کنید بخونید مطالعه کنید تحقیق کنید بپرسید، طرف میگه داداش تو که زبانت خوبه برو دربیار واسه ما!
    این ملت خیلی بی سوادن!
    سند هم داره. شواهد داره.
    آدم با سواد واقعی هم داشته باشیم خیلی کمه، شاید یک درصد، و ظاهرا فقط یا بیشتر سرگرم کارهای دیگری هستن (پول درآوردن!) و اهمیتی به نشر علم و آگاهی دیگران نمیدن. البته بنظر من اونا هم اکثرشون سواد خیلی زیادی ندارن!

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    tabriz tehran

کسی که کاربلد هست فکر نکنم وقت پیاده کنه بیاد تو انجمن های فارسی زبان وقت بگذاره چون زیاد بار علمی ندارن و بخاطر این من خودم استک اورفلو و کد پراجکت و گیتاب رو بیشتر ترجیح میدم و دوستان فارسی زبان و ترک زبان ریادی دارم تو اون سایت ها که از سوادشون بهرمند شدم. استفاده از لاک هم مثل چاقو هست بلد نباشی استفاده کنی دستتو میبره و بنده تا چای ممکن سعی میکنم از اول برنامه وابستگی ابجکت هارو کم کنم تا به منابع مشترک نیازی در پردازش نباشه اینجوری هم میتونم موازی پردازش کنم و هم از لاک استفاده نکنم اگر شما تجربه ای دارین بفرمایید ماهم بهرمند بشیم

کسی که کاربلد هست فکر نکنم وقت پیاده کنه بیاد تو انجمن های فارسی زبان وقت بگذاره چون زیاد بار علمی ندارن و بخاطر این من خودم استک اورفلو و کد پراجکت و گیتاب رو بیشتر ترجیح میدم و دوستان فارسی زبان و ترک زبان ریادی دارم تو اون سایت ها که از سوادشون بهرمند شدم. استفاده از لاک هم مثل چاقو هست بلد نباشی استفاده کنی دستتو میبره و بنده تا چای ممکن سعی میکنم از اول برنامه وابستگی ابجکت هارو کم کنم تا به منابع مشترک نیازی در پردازش نباشه اینجوری هم میتونم موازی پردازش کنم و هم از لاک استفاده نکنم اگر شما تجربه ای دارین بفرمایید ماهم بهرمند بشیم
    آره در استک اورفلو هموطن ها رو دیدم. البته اکثرا انگلیسیشون یک مقدار چپرچلاقه، ولی خب بد نیست. امیدوارم حداقل پاسخ ها رو بتونن کامل و مطمئن بخونن درست بفهمن! آخه حکایتی بود یه نفر یه روز با من بحث میکرد مخالفت میکرد، دست آخر یه منبع انگلیسی بعنوان سند گذاشت، بعد خوندم جالب اینکه دیدم اون منبع درواقع مستقیما حرف منو تایید کرده، ولی طرف خونده بود برعکس متوجه شده بود شاید بخاطر همین هم اونقدر با من بحث و مخالفت میکرد
    البته شاید افراد حرفه ای تری هم باشن نمیدونم.
    در استک اورفلو بعضی آگهی های کار در شرکتهای ایرانی اینها هم هست اونا انگلیسیشون خوبه نمیدونم دیگه داستانش چیه

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    tabriz tehran

کلا علاقمندی به بحث ها!! البته بحث از روی عقل باشه خیلی خوبه و اختلاف نظر هم باعث پیشرفت ولی هنر بحث و هنر مباحثه چیزی هست که هر کسی شعورشو نداره و باید بدونی باکی و برای چی بحث میکنی و الا بشینی یه کتاب یا مقاله علمی یا کتابخانه ی زبان برنامه نویسی متن باز توسعه بدی شاید بهتر از بحث هایی باشه که با افراد کم سواد میکنی مگه اینکه انسان بخاد بگه من برترم و همه بدونین هیچ کس نمیتونه با من بحث کنه. که اونم بحث نیست جهل هست زیرا که انسان عاقل کار عبث نمیکنه. البته بنده در حدی نیستم بخام به کسی راه نشون بدم بیشتر خودمو میگم تا دیگران رو. اگر فکر میکنی زیاد کاربلدی خوب یه تاپیک را بنداز و دوستانی که علاقمندن بیایم یه کتابخانه ای یا پروژه ای رو به صورت متن باز استارت بزنیم و همه هم بتونن ازش استفاده بکنن. علاقمند باشی روت کیت در سطح کرنل بنویسیم یا تروجان های آفتاب پرست. البته بنده خیلی تروجان ها نوشتم رو پلتفورم های مختلف ولی این بار هدفم سیستم های اطلاعاتی اسرایل هست مرد عمل هستین بیاین میدان Malek.Ashtar.Tabriz@gmail.com بنده خدمت دوستان هستم.

محل زندگی
    در قلب دوستان

کلا علاقمندی به بحث ها!! البته بحث از روی عقل باشه خیلی خوبه و اختلاف نظر هم باعث پیشرفت ولی هنر بحث و هنر مباحثه چیزی هست که هر کسی شعورشو نداره و باید بدونی باکی و برای چی بحث میکنی و الا بشینی یه کتاب یا مقاله علمی یا کتابخانه ی زبان برنامه نویسی متن باز توسعه بدی شاید بهتر از بحث هایی باشه که با افراد کم سواد میکنی مگه اینکه انسان بخاد بگه من برترم و همه بدونین هیچ کس نمیتونه با من بحث کنه. که اونم بحث نیست جهل هست زیرا که انسان عاقل کار عبث نمیکنه. البته بنده در حدی نیستم بخام به کسی راه نشون بدم بیشتر خودمو میگم تا دیگران رو. اگر فکر میکنی زیاد کاربلدی خوب یه تاپیک را بنداز و دوستانی که علاقمندن بیایم یه کتابخانه ای یا پروژه ای رو به صورت متن باز استارت بزنیم و همه هم بتونن ازش استفاده بکنن. علاقمند باشی روت کیت در سطح کرنل بنویسیم یا تروجان های آفتاب پرست. البته بنده خیلی تروجان ها نوشتم رو پلتفورم های مختلف ولی این بار هدفم سیستم های اطلاعاتی اسرایل هست مرد عمل هستین بیاین میدان Malek.Ashtar.Tabriz@gmail.com بنده خدمت دوستان هستم.
    سلام
    من یکی که خیلی علاقه مند هستم!
    البته قبلا تروجانهایی نوشتم، ولی میدونم در این راه باید خیلی بیشتر چیز یاد بگیرم. خوشحال میشم اگه بتونم روی یک سیستم جدید همکاری کنم

مثلا همین تروجان آفتاب پرست فکر کنم چیز جالبی باشه . از اسمش پیداست که با توجه به شرایط تغییر میکنه!

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    tabriz tehran

بله بسته به شرایط تغیر شکل میده و الان تروجان های جدید در سطح دولتی این مدلی هستن. میتونیم از همون اول کرنل مد اینو پیاده سازی کنیم و هم میتونیم برای راحتی کار و شناخت ریسک ها یوزر مد اینو در زبان های سطح بالا مثل پایتون یا سی پلاس تحلیو پیاده سازی کنیم و این پروژه یه پروژه خیلی زمان بر خواهد بود و نیاز به تحقیق و برسی های خیلی دقیق میخاد- برای نوشتن در سطح کرنل باید درایور نویسی بشه و بهتر هس سیستم عامل ویندوز یا اندروید رو برای فاز اول در نظر گرفت که شناخت از این محصول کاملتر بشه. و البته میشه روی ماشین های زامبی هم کار کرد با نوشتن تروجان هایی بتونیم قستمی از پهنای باند سیستم های الوده رو بگیریم و تو حمله به رمز یا حملات دی داس یا پردازش داده های کلان ازشون سو استفاده بکنیم - البته هدف سیستم های داخل کشور نیست و بیرون از کشور هست. بلاخره بستگی داره هدف کسب درآمد باشه و یا منابفع ملی یا کسب تجریه.

بنده به هک و ویروس نویسی اینها علاقه ای ندارم.
    اینطور کارها کثیف هستن هم از نظر برنامه نویسی (ابعاد فنی) و هم از نظر روانی و اخلاقی اینها کار جالبی نیست، ضمنا خطر هم داره مثلا فردا پلیس فتا میاد ازت استفاده میکنه میگه فلان جا رو هک کردی حالا اگر میخوای نندازیمت زندان باید با ما همکاری کنی بهمون سرویس بدی

بعدم زیاد دلخوش نباشید اگر مثلا فکر میکنید بر علیه آمریکا و اسرائیل و این حرفا هم دارید نبرد میکنید. اونا خودشون علم و فناوری از ما بیشتر دارن مغز و نفوذگر خفن تر دارن NSA دانشمندان و محققان و ریاضیدان هایی داره که فکر نمیکنم یک پنجم اون سطح هم در کل ایران پیدا بشه. ولی میذارن شما دلتون به همین هک و این حرفا خوش باشه!
    البته هک و مسائل سایبری هم بالاخره امروزه مهم هست تاثیر داره، مثلا میگن اطلاعات f35 رو چینی ها سرقت کردن و در ساخت هواپیمای جدید خودشون از این اطلاعات استفاده کردن، ولی بهرحال فکر نکنید حالا چون میتونید دو جا رو هک کنید به معنای اینه که خیلی قدرت دارید و از اونا برتر هستید. اونا چون فناوری ها و سطوح پیشرفته تری مشغله های بیشتری دارن نیازی ندارن براشون صرف نمیکنه همهء منابع مالی و انسانی خودشون رو به مسائلی مثل هک یا دفاع در برابر هک اختصاص بدن. در خیلی زمینه های دیگر هم فعالیت میکنن و توسعه میدن. شما فقط هک میکنید، اونا کل علوم کامپیوتر رو توسعه میدن. تمام الگوریتم های رمزنگاری درست و حسابی رو هم اونا درست کردن. صنایع اونا خیلی بیشتر و پیشرفته تر از ماست. دانشمندان برتری دارن. اقتصادشون ده ها برابر ماست. نیروی نظامیشون همینطور.

اینترنت هم دست خودشونه! خیلی بهشون فشار بیاد واقعا بخوان، اینترنت رو هم یجوری محدود میکنن یا ساختارش رو تغییر میدن به مرور، و خیلی از روشهای نفوذ شما جلوش گرفته میشه خیلی از دانش و مهارت و ابزارهای شما تاحد زیادی بیهوده میشه!

سخت افزارها رو اونا تولید میکنن، CPU ها رو اونا میسازن که شما همین برنامه های خودتون رو روش اجرا میکنید.
    هیچ میدونید توی این سخت افزارها هم میتونن backdoor کار بذارن؟
    ما در خیلی فناوری ها و محصولات هیچی نداریم و وابسته به همونا هستیم.

حملهء داس توزیع شده مثلا فکر میکنید حالا میخواد چکار کنه.
    واسه مقداری نمایش و جلب افکار عمومی هست فقط.
    هنری نیست. نمیشه هم بصورت نامحدود و دائم ازش استفاده کرد.
    یا مثلا میخواید بصورت توزیع شده رمزها رو brute-force کنید. خب کدوم رمز، مال کی، مال چه شخصی، سازمانی، اطلاعاتی؟
    اونایی که میشه توزیع شده شکست اونایی هست که یک ضعفی در طراحی یا پیاده سازی سیستم رمزنگاری بوده؛ یا شاید اکثرا بخاطر ضعف پسورده.
    هیچوقت با چنین چیزی نمیتونید بر قدرت رمزنگاری حرفه ای غلبه کنید. اونایی که میشه شکست هم چون مشکل دارن و ضعیف هستن پس معمولا مال سازمانها و اطلاعات خیلی مهم نیستن.
    هرچند با همهء اینها بهرحال میشه کارهایی کرد و ضربه هایی زد؛ از نظر اقتصادی هم میشه خسارت زد. ولی میخوام بگم فکر نکنید علم و قدرت هک دیگه خیلی قدرت داره خیلی سرنوشت سازه و الان چون کشور ما از نظر مقام قدرت هک و ارتش سایبری رتبه خوبی داره حالا خیلی قدرتمنده و این کار خیلی خفن و پیشرفته است! نه بابا جان ما یک کار خفن داریم یک فیلد خفن داریم که توش مثل اونا برجسته هستیم، اونا بجاش 50 تا کار و فیلد خفن دیگر هم دارن! دانشمند و مغز و نخبه و نابغه و ریاضیدانی که اونا دارن میذارن روی پروژه های خیلی مهمتر و پربازده تری هم کار کنه، نه اینکه مثل شما نهایت فکر و توانایی و فرصت هاتون همین هک و ویروس نوشتن باشه.
    حالا شما دلتون خوش باشه با هک و ویروس نوشتن.
    من هیچوقت به این کارها علاقهء زیادی نداشتم. یعنی به کارهای سالم تر و علمی و اصولی تر بیشتر علاقه دارم.

سطح فکر اینجا پایینه. سطح علم پایینه.
    آدمهاش اغلب کوچک هستن کوچک فکر و عمل میکنن!
    سیستم های این مملکت هم کوچکه و ظرفیت زیادی ندارن.
    ظرفیت من بیشتر از این بوده و هست.
    فکر من متعالی تر از این بوده. ذهنم بازتر بوده.
    البته من زیاد کسی رو سرزنش نمیکنم مقصر نمیدونم، چون بنظر من وسع و امکانات مالی و انسانی مملکت ما چندان بیشتر از این نبوده.
    بالاخره آمریکا جایی هست که سرمایه های عظیم مالی و انسانی جمع شده. ما مسلما نمیتونیم با امکانات محدودتر خودمون در تمام یا حتی بیشتر عرصه ها با اونا رقابت کنیم. ما در حد وسع خودمون هستیم. فرض مثلا یکی هم نابغه باشه، یدونه نابغه دوتا نابغه فقط کافی نیست به خیلی چیزهای دیگر و تعداد بیشتری افراد مستعد و باسواد نیاز هست، و خیلی شرایط محیطی و امکانات مختلفی که برای ایجاد و توسعهء علوم و فناوریهای مختلف مورد نیازه. اینجا توی این مملکت اصلا آدم حسابی خیلی کمه! خودم در طی سالها اینو فهمیدم. نخبه خیلی کم داریم. آدم فهمیده و بی طرف و منصف خیلی کم داریم. فرض مثلا من سوادم بالا بوده حرف حساب زدم ولی هیچکس پیدا نشده ازم دفاع کنه، حتی اگر یه آدم مدیر و پرقدرتی بوده؛ همه فقط به فکر مقام و منافع و توهمات خودشون هستن. همه میدونن که این مملکت جای این حرفا و این کارها نیست!

محل زندگی
    در قلب دوستان

بنده به هک و ویروس نویسی اینها علاقه ای ندارم.
    اینطور کارها کثیف هستن هم از نظر برنامه نویسی (ابعاد فنی) و هم از نظر روانی و اخلاقی اینها کار جالبی نیست، ضمنا خطر هم داره مثلا فردا پلیس فتا میاد ازت استفاده میکنه میگه فلان جا رو هک کردی حالا اگر میخوای نندازیمت زندان باید با ما همکاری کنی بهمون سرویس بدی
    سلام
    صحبت هک با تروجان درسته در یک مقوله هست ولی فرق های اساسی داره
    وقتی ما از تروجان صحبت میکنیم یعنی قرار نیست یک ویروس بفرستیم رایانه های داخل اسرایل رو خراب کنیم یا حتی اطلاعاتشو بگیریم!
    معمولا قرار نیست تروجان روی سیستم های غیر قابل دسترسی اجرا بشه. بیشترین استفاده و البته موثر ترین استفاده برای نصب تروجان روی رایانه یا موبایل افرادی هست که از طرف دشمن مامور میشن در داخل خرابکاری بکنن و در ایران حضور داشته باشن.
    و از اونجایی که این مساله به امنیت ملی مربوطه، بنابراین اتفاقا برای نیل این هدف، یک همکاری نزدیک با پلیس فتا نیازه. چون قرار نیست تروجان ها برای رایانه های مردم عادی پیاده بشه و اطلاعاتشون رو بدزده!

بعدم زیاد دلخوش نباشید اگر مثلا فکر میکنید بر علیه آمریکا و اسرائیل و این حرفا هم دارید نبرد میکنید. اونا خودشون علم و فناوری از ما بیشتر دارن مغز و نفوذگر خفن تر دارن NSA دانشمندان و محققان و ریاضیدان هایی داره که فکر نمیکنم یک پنجم اون سطح هم در کل ایران پیدا بشه. ولی میذارن شما دلتون به همین هک و این حرفا خوش باشه!
    البته هک و مسائل سایبری هم بالاخره امروزه مهم هست تاثیر داره، مثلا میگن اطلاعات f35 رو چینی ها سرقت کردن و در ساخت هواپیمای جدید خودشون از این اطلاعات استفاده کردن، ولی بهرحال فکر نکنید حالا چون میتونید دو جا رو هک کنید به معنای اینه که خیلی قدرت دارید و از اونا برتر هستید. اونا چون فناوری ها و سطوح پیشرفته تری مشغله های بیشتری دارن نیازی ندارن براشون صرف نمیکنه همهء منابع مالی و انسانی خودشون رو به مسائلی مثل هک یا دفاع در برابر هک اختصاص بدن. در خیلی زمینه های دیگر هم فعالیت میکنن و توسعه میدن. شما فقط هک میکنید، اونا کل علوم کامپیوتر رو توسعه میدن. تمام الگوریتم های رمزنگاری درست و حسابی رو هم اونا درست کردن. صنایع اونا خیلی بیشتر و پیشرفته تر از ماست. دانشمندان برتری دارن. اقتصادشون ده ها برابر ماست. نیروی نظامیشون همینطور.
    هر کشوری هم با توجه به نیازها و فرصت ها و تهدیداتی که داره کار هک و نفوذ رو انجام میده. مثلا چین ممکنه اطلاعات هواپیما رو سرقت کنه. ایران هم ممکنه اطلاعات مربوط به هسته ای رو سرقت کنه و یا از کار جواسیس دشمن سر دربیاره و اونها رو خنثی کنه. مثلا فکر کن ببین چرا داعش در ایران موفق نشد عملیات مهمی انجام بده.

اینترنت هم دست خودشونه! خیلی بهشون فشار بیاد واقعا بخوان، اینترنت رو هم یجوری محدود میکنن یا ساختارش رو تغییر میدن به مرور، و خیلی از روشهای نفوذ شما جلوش گرفته میشه خیلی از دانش و مهارت و ابزارهای شما تاحد زیادی بیهوده میشه!
    سخت افزارها رو اونا تولید میکنن، CPU ها رو اونا میسازن که شما همین برنامه های خودتون رو روش اجرا میکنید.
    هیچ میدونید توی این سخت افزارها هم میتونن backdoor کار بذارن؟
    ما در خیلی فناوری ها و محصولات هیچی نداریم و وابسته به همونا هستیم.
    بله امکان گذاشتن بکدور در سخت افزار هست. اما کدوم شرکت عاقلی میاد برای میلیاردها نفر این بکدور رو بزاره و اصلا چطور ممکنه بتونه همه رو پردازش کنه و به اطلاعات مورد نظرش برسه؟ تازه در این وضعیت خطر آبروریزی و ورشکستگی رو هم باید اضافه کرد. (اینهم بیشتر تو فیلمهای تخیلی میشه دید) مثل این میمونه که یک تروجان رو روی تمام رایانه های دنیا نصب کنی و بخوای در انبوه اطلاعاتی که دریافت میشه به یک سری مورد مهم برسی!!!
    اینکه کسی بگه اینترنت دست خودشونه و هر کاری بخوان میکنن حرف کاملا اشتباهیه. البته آدم های نا آگاه و تازه وارد ممکنه از این تصورات تخیلی داشته باشن ولی متخصصان و آگاهان به زیرساخت های اینترنت میدونن که اونقدر ها هم راحت نیست که بشه هرکاری رو تغییر داد.

حملهء داس توزیع شده مثلا فکر میکنید حالا میخواد چکار کنه.
    واسه مقداری نمایش و جلب افکار عمومی هست فقط.
    هنری نیست. نمیشه هم بصورت نامحدود و دائم ازش استفاده کرد.
    یا مثلا میخواید بصورت توزیع شده رمزها رو brute-force کنید. خب کدوم رمز، مال کی، مال چه شخصی، سازمانی، اطلاعاتی؟
    اونایی که میشه توزیع شده شکست اونایی هست که یک ضعفی در طراحی یا پیاده سازی سیستم رمزنگاری بوده؛ یا شاید اکثرا بخاطر ضعف پسورده.
    هیچوقت با چنین چیزی نمیتونید بر قدرت رمزنگاری حرفه ای غلبه کنید. اونایی که میشه شکست هم چون مشکل دارن و ضعیف هستن پس معمولا مال سازمانها و اطلاعات خیلی مهم نیستن.
    هرچند با همهء اینها بهرحال میشه کارهایی کرد و ضربه هایی زد؛ از نظر اقتصادی هم میشه خسارت زد. ولی میخوام بگم فکر نکنید علم و قدرت هک دیگه خیلی قدرت داره خیلی سرنوشت سازه و الان چون کشور ما از نظر مقام قدرت هک و ارتش سایبری رتبه خوبی داره حالا خیلی قدرتمنده و این کار خیلی خفن و پیشرفته است! نه بابا جان ما یک کار خفن داریم یک فیلد خفن داریم که توش مثل اونا برجسته هستیم، اونا بجاش 50 تا کار و فیلد خفن دیگر هم دارن! دانشمند و مغز و نخبه و نابغه و ریاضیدانی که اونا دارن میذارن روی پروژه های خیلی مهمتر و پربازده تری هم کار کنه، نه اینکه مثل شما نهایت فکر و توانایی و فرصت هاتون همین هک و ویروس نوشتن باشه.
    حالا شما دلتون خوش باشه با هک و ویروس نوشتن.
    در مورد رمز هم قبلا صحبت کردیم. قرار نیست 2 بتوان 128 کلید رو رندم تست کنیم! کافیه سیستم هدف رو شناسایی کنیم و کلید رو از روی حافظه برداریم اونهم البته زمانی که داره یک دیتا رو رمز گشایی میکنه...
    مجدد باید بگم هدف تروجان ضربه (اقتصادی و ...) نیست. هدف فقط جمع آوری یک سری دیتا است. و این هم همه چیز نیست ولی یک ابزار کمکی هست. قرار هم نیست قدرت هسته ای داشته باشه ولی میتونه کمک کنه بعد ها کشور به قدرت هسته ای برسه. اینکه اونها دانشمندان زیادی دارن که نباید باعث بشه ما دلسرد بشیم و هیچ کاری نکنیم و بزتریم اونها هرکار میخوان بکنن! این تفکر شما اشتباهه. مثل این میمونه که بگیم چون قدرت مرگ زیاده و در نهایت ما رو در بر میگیره پس دکتر نریم و درمان نکنیم...

من هیچوقت به این کارها علاقهء زیادی نداشتم. یعنی به کارهای سالم تر و علمی و اصولی تر بیشتر علاقه دارم.
    سطح فکر اینجا پایینه. سطح علم پایینه.
    آدمهاش اغلب کوچک هستن کوچک فکر و عمل میکنن!
    سیستم های این مملکت هم کوچکه و ظرفیت زیادی ندارن.
    ظرفیت من بیشتر از این بوده و هست.
    فکر من متعالی تر از این بوده. ذهنم بازتر بوده.
    البته من زیاد کسی رو سرزنش نمیکنم مقصر نمیدونم، چون بنظر من وسع و امکانات مالی و انسانی مملکت ما چندان بیشتر از این نبوده.
    شما هم که به فیلد رمز علاقه داری میتونی در این زمینه و حفظ اطلاعات کشورت از دست بیگانگان فعالیت کنی. بالاخره جنگ شامل دفاع و حمله میشه. نمیشه فقط حمله کرد و دفاع نکرد و نمیشه فقط دفاع رو قوی کرد و حمله نکرد... این حتی مثل فوتبال هم هست. مثلا تیمی که فقط دفاع میکنه و دفاع قوی داره ولی حمله نداره یا ضعیفه نباید انتظار برد داشته باشه. و بالعکسش هم البته صادقه...
    سطح فکر کسانی پاییه که فکر میکنن فقط کار و علاقه خودشون برای جامعه مفیده و بقیه توانایی های و علم ها بی ارزشه. این افراد خیلی کوچیک فکر میکنن و همه چیز رو فقط دارن از زاویه دید خودشون نگاه میکنن و به سایر موارد نمیتونن حتی فکر کنن!

بالاخره آمریکا جایی هست که سرمایه های عظیم مالی و انسانی جمع شده. ما مسلما نمیتونیم با امکانات محدودتر خودمون در تمام یا حتی بیشتر عرصه ها با اونا رقابت کنیم. ما در حد وسع خودمون هستیم. فرض مثلا یکی هم نابغه باشه، یدونه نابغه دوتا نابغه فقط کافی نیست به خیلی چیزهای دیگر و تعداد بیشتری افراد مستعد و باسواد نیاز هست، و خیلی شرایط محیطی و امکانات مختلفی که برای ایجاد و توسعهء علوم و فناوریهای مختلف مورد نیازه. اینجا توی این مملکت اصلا آدم حسابی خیلی کمه! خودم در طی سالها اینو فهمیدم. نخبه خیلی کم داریم. آدم فهمیده و بی طرف و منصف خیلی کم داریم. فرض مثلا من سوادم بالا بوده حرف حساب زدم ولی هیچکس پیدا نشده ازم دفاع کنه، حتی اگر یه آدم مدیر و پرقدرتی بوده؛ همه فقط به فکر مقام و منافع و توهمات خودشون هستن. همه میدونن که این مملکت جای این حرفا و این کارها نیست!
    البته اگر کسی با این نوع تفکر بخواد در آمریکا هم فعالیت کنه خیلی سریع دیپورت خواهد شد.
    این هم برای حسن ختام صحبتم از قول معمار کبیر انقلاب میگم: آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.
    آخرین ویرایش به وسیله golbafan : سه شنبه 19 بهمن 1395 در 08:36 صبح

نقل قول نوشته شده توسط golbafan مشاهده تاپیک
    بله امکان گذاشتن بکدور در سخت افزار هست. اما کدوم شرکت عاقلی میاد برای میلیاردها نفر این بکدور رو بزاره و اصلا چطور ممکنه بتونه همه رو پردازش کنه و به اطلاعات مورد نظرش برسه؟
    مثل این میمونه که یک تروجان رو روی تمام رایانه های دنیا نصب کنی و بخوای در انبوه اطلاعاتی که دریافت میشه به یک سری مورد مهم برسی!!!
    قرار نیست این backdoor بصورت پیشفرض فعال باشه و اطلاعات تمام رایانه های رو جایی بفرسته.
    قضیه میتونه خیلی پیچیده تر باشه و چنین سیستمی خیلی هوشمندانه تر و حساب شده تر طراحی بشه.
    چیزی که شما میگید خیلی بدوی و ساده و فله ایه.
    این backdoor میتونه هر زمان که میخوان و توسط سیگنالی که بهش از طریقی میرسه و مثلا از طریق کلید رمزنگاری خاصی فعال بشه. حالا جزییات مختلفی میتونه داشته باشه برای کارهای مختلف به شکل های مختلفی استفاده بشه، حتی این backdoor میتونه خودش معیارهایی و هوشمندی داخلی هم داشته باشه مثلا تحت شرایط خاصی و وقتی از روی داده ها و مشخصات سیستمی و الگوها و کلمات خاصی تشخیص میده که اون سیستم ممکنه سیستم حساسی باشه، فعال بشه.

تازه در این وضعیت خطر آبروریزی و ورشکستگی رو هم باید اضافه کرد. (اینهم بیشتر تو فیلمهای تخیلی میشه دید)
    بله البته این مسئله به اعتبار اون شرکت صدمه میزنه. ولی با توجه به اینکه تولید یکسری سخت افزارها مثل CPU در انحصار خودشونه، به همین راحتی و سرعت کسی نمیتونه از محصولات دیگری استفاده کنه!
    ضمنا تمام اینها به شرطی هست که کسی بتونه وجود اون backdoor رو ثابت کنه یا طوری اطلاعاتش نشت کنه. بهرحال امروزه علم رمزنگاری به پنهان کردن چنین چیزهایی هم خیلی کمک میکنه. مثلا payload اصلی برنامهء مخرب میتونه بصورت رمزنگاری شده ذخیره شده باشه و بنابراین تنها وقتی کلید رمزگشایی رو داشته باشید میتونید بفهمید واقعا چیه و چکار میکنه. البته وجود backdoor رو بطور کلی با روشهایی شاید بشه تشخیص داد یا حداقل مشکوک شد، ولی نه اینکه دقیقا چیه و چکار میکنه. کسی چه میدونه شاید اصلا همین الانش هم در بعضی سخت افزارها این backdoor ها وجود داشته باشن ولی هنوز کسی نفهمیده باشه! چون شاید اینها رو فقط برای کارهای خیلی مهم و هدف های ارزشمند استفاده میکنن و تنها در اون حالت عملکردش شاید قابل مشاهده بشه. کلا تشخیص backdoor های مخفی در سخت افزار فکر نمیکنم کار راحتی باشه، بخصوص سخت افزارهای پیچیده و ظریفی مثل CPU که کشورهای معدودی هم فناوری طراحی و ساخت و بررسی اونها رو دارن. ضمنا میدونید که ماجول های رمزنگاری بنام TPM همین الانش هم در CPU های مدرن وجود داره که تاجاییکه میدونم پردازشهایی که از این امکانات استفاده میکنن رو نمیشه به این سادگی ها بهشون نفوذ کرد.

در مورد رمز هم قبلا صحبت کردیم. قرار نیست 2 بتوان 128 کلید رو رندم تست کنیم! کافیه سیستم هدف رو شناسایی کنیم و کلید رو از روی حافظه برداریم اونهم البته زمانی که داره یک دیتا رو رمز گشایی میکنه...
    خب خیلی وقتا شناسایی و نفوذ به سیستم هدف شاید عملا امکان پذیر نباشه!
    ضمنا دوستتون گفتن «با نوشتن تروجان هایی بتونیم قستمی از پهنای باند سیستم های الوده رو بگیریم و تو حمله به رمز یا حملات دی داس یا پردازش داده های کلان ازشون سو استفاده بکنیم» که فکر میکنم منظورشون همون کرک (brute-force) توزیع شده بود.
    از طرف دیگر بنظر شما نفوذ به سیستم و دستگاه های خیلی آدمها و استفادهء مخفی و مصرف منابعشون در خدمت اهداف شما آیا کار مشروعی است؟

این هم برای حسن ختام صحبتم از قول معمار کبیر انقلاب میگم: آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.
    من در زندگی با کلمات قصار و حرف همینطوری کاری ندارم بنظرم ارزشی نداره!
    اون چیزی که مهم و معیاره واقعیت و عمل است.
    البته شاید بنظر شما کارهایی مثل سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و کشته شدن کلی آدم بی گناه، حمله به ناوچه و کشته شدن کلی ملوان و نظامی کشور، تحریم کردن و نابود کردن بخش بزرگی از رونق بازار و مشاغل و اقتصاد یک کشور در ظرف مدت کوتاهی، غلط محسوب نمیشن! نمیدونم. لابد شکم خودتون پره و جاتون امن و بخاطر همین بحساب نمیارید
    اصلا غلط کردنی که شما میگید بالاخره چی هست مثلا؟
    به گمانم شما فقط به حملهء نظامی مستقیم و تصرف یک کشوری میگید غلط کردن!

محل زندگی
    در قلب دوستان

قرار نیست این backdoor بصورت پیشفرض فعال باشه و اطلاعات تمام رایانه های رو جایی بفرسته.
    قضیه میتونه خیلی پیچیده تر باشه و چنین سیستمی خیلی هوشمندانه تر و حساب شده تر طراحی بشه.
    چیزی که شما میگید خیلی بدوی و ساده و فله ایه.
    این backdoor میتونه هر زمان که میخوان و توسط سیگنالی که بهش از طریقی میرسه و مثلا از طریق کلید رمزنگاری خاصی فعال بشه. حالا جزییات مختلفی میتونه داشته باشه برای کارهای مختلف به شکل های مختلفی استفاده بشه، حتی این backdoor میتونه خودش معیارهایی و هوشمندی داخلی هم داشته باشه مثلا تحت شرایط خاصی و وقتی از روی داده ها و مشخصات سیستمی و الگوها و کلمات خاصی تشخیص میده که اون سیستم ممکنه سیستم حساسی باشه، فعال بشه.
    بله البته این مسئله به اعتبار اون شرکت صدمه میزنه. ولی با توجه به اینکه تولید یکسری سخت افزارها مثل CPU در انحصار خودشونه، به همین راحتی و سرعت کسی نمیتونه از محصولات دیگری استفاده کنه!
    ضمنا تمام اینها به شرطی هست که کسی بتونه وجود اون backdoor رو ثابت کنه یا طوری اطلاعاتش نشت کنه. بهرحال امروزه علم رمزنگاری به پنهان کردن چنین چیزهایی هم خیلی کمک میکنه. مثلا payload اصلی برنامهء مخرب میتونه بصورت رمزنگاری شده ذخیره شده باشه و بنابراین تنها وقتی کلید رمزگشایی رو داشته باشید میتونید بفهمید واقعا چیه و چکار میکنه. البته وجود backdoor رو بطور کلی با روشهایی شاید بشه تشخیص داد یا حداقل مشکوک شد، ولی نه اینکه دقیقا چیه و چکار میکنه. کسی چه میدونه شاید اصلا همین الانش هم در بعضی سخت افزارها این backdoor ها وجود داشته باشن ولی هنوز کسی نفهمیده باشه! چون شاید اینها رو فقط برای کارهای خیلی مهم و هدف های ارزشمند استفاده میکنن و تنها در اون حالت عملکردش شاید قابل مشاهده بشه. کلا تشخیص backdoor های مخفی در سخت افزار فکر نمیکنم کار راحتی باشه، بخصوص سخت افزارهای پیچیده و ظریفی مثل CPU که کشورهای معدودی هم فناوری طراحی و ساخت و بررسی اونها رو دارن. ضمنا میدونید که ماجول های رمزنگاری بنام TPM همین الانش هم در CPU های مدرن وجود داره که تاجاییکه میدونم پردازشهایی که از این امکانات استفاده میکنن رو نمیشه به این سادگی ها بهشون نفوذ کرد.
    این باز شبیه همون فیلم های تخیلی شد! اولا که وقتی هنوز این بکدورها بقول شما ثابت نشده چرا اینقدر روش اصرار دارید؟ ثانیا الان تمام مراکز حساس و دارای اطلاعات حیاتی در کشور ما و البته خیلی کشورهای دیگه یا شبکه نیستن و یا اگر باشن شبکه داخلی دارن که کلا مساله رو منتفی میکنه. این tpm هم که مثال زدید کلا مساله اش یک چیز دیگست و ربطی به موضوع بحث نداره. در رابطه با مقابله با نفوذ، بیشتر برای جلوگیری از حملات از نوع cold boot بکار میره که مورد بحث ما نیست.

خب خیلی وقتا شناسایی و نفوذ به سیستم هدف شاید عملا امکان پذیر نباشه!
    ضمنا دوستتون گفتن «با نوشتن تروجان هایی بتونیم قستمی از پهنای باند سیستم های الوده رو بگیریم و تو حمله به رمز یا حملات دی داس یا پردازش داده های کلان ازشون سو استفاده بکنیم» که فکر میکنم منظورشون همون کرک (brute-force) توزیع شده بود.
    از طرف دیگر بنظر شما نفوذ به سیستم و دستگاه های خیلی آدمها و استفادهء مخفی و مصرف منابعشون در خدمت اهداف شما آیا کار مشروعی است؟
    در دین و مذهب ما تجسس در امور دیگران حرامه.(سوره حجرات آیه 12) مگر مواردی که مربوط به امنیت جامعه اسلامی داشته باشه که در پست قبلیم مثال زدم و گفتم قرار نیست
    به رایانه افراد عادی نفوذ انجام بشه.

من در زندگی با کلمات قصار و حرف همینطوری کاری ندارم بنظرم ارزشی نداره!
    اون چیزی که مهم و معیاره واقعیت و عمل است.
    البته شاید بنظر شما کارهایی مثل سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و کشته شدن کلی آدم بی گناه، حمله به ناوچه و کشته شدن کلی ملوان و نظامی کشور، تحریم کردن و نابود کردن بخش بزرگی از رونق بازار و مشاغل و اقتصاد یک کشور در ظرف مدت کوتاهی، غلط محسوب نمیشن! نمیدونم. لابد شکم خودتون پره و جاتون امن و بخاطر همین بحساب نمیارید
    اصلا غلط کردنی که شما میگید بالاخره چی هست مثلا؟
    به گمانم شما فقط به حملهء نظامی مستقیم و تصرف یک کشوری میگید غلط کردن!
    این مسایل رو بهتره بسپارید به افرادی که حرف امام رو میتونن بفهمند. شما چند مورد جزئی از جنایات آمریکا رو مثال میزنی ولی واقعیت اینه که وقتی آمریکا این کارها رو میکنه و دلش رو خوش میکنه یعنی واقعا نتونسته غلطی بکنه. این غلطی که اونها دنبالش بودن و هستن براندازی نظام جمهوری اسلامیه که 40 ساله دارن تلاش میکنن و نتونستن غلطی بکنن. الان وضع خیلی با قبل فرق کرده. آمریکا دیگه توان حمایت از دوستانش رو در منطقه نداره و حتی بعد از ترامپ مردم خودش در آمریکا پرچم اون کشور رو دارن آتیش میزنن. فکر میکنی این حرکت رو از کی یاد گرفتن؟ مسلما این از نتایج انقلاب اسلامی ایران بوده که آمریکا نتونست جلوی وقوعش رو بگیره و رژیم قبلی رو که پایگاه خوبی براش بود رو حفظ کنه. آمریکا الان وضعیتش طوریه که حتی از شنیدن اسم یک سردار ایرانی مثل قاسم سلیمانی واهمه داره و تحریمش میکنه!!!
    پس واقعا نمیتونه هیچ غلطی بکنه. همونطور که نتونست ماموریت نجات سفیران لانه جاسوسی رو تموم کنه و گرفتار طوفان شن شد. همونطور که کودتای آمریکایی نوژه شکست خورد. همونطور که ملوانان آمریکایی همین اخیرا با اون وضع دستگیر و خلع لباس نظامی شدن و با کت و شلوار دیپورت شدن. یا مثلا جنگ نیابتی ایران با آمریکا بر سر سوریه که دیدید نتایجش رو و یا مثلا هزینه های هنگفت آمریکا برای جنگ در عراق و نتیجه این جنگ که به نفع ایران تمام شد و صدام حذف شد و عراق درهاش رو بروی ایران باز کرد و...
    اصولا وقتی کسی فحش میده دلیلش اینه که کار دیگه ای نمیتونه بکنه...
    آخرین ویرایش به وسیله golbafan : چهارشنبه 20 بهمن 1395 در 00:10 صبح

سلام
    صحبت ها از یه جایی نه به برنامه نویسی ربط داره و نه کامپیوتر
    قوانین سایت برنامه نویس [ به سوالات از طریق پیام خصوصی پاسخ داده نمی شود ]

تاپیک های مشابه

1. نکته های برنامه نویسی
    نوشته شده توسط JavanSoft در بخش برنامه نویسی در Delphi
    پاسخ: 2
    آخرین پست: یک شنبه 14 تیر 1383, 12:24 عصر
  2. زبان برنامه نویسی جدید AFP یا Active Foxpro Pages
    نوشته شده توسط Afshinpour در بخش Foxpro
    پاسخ: 2
    آخرین پست: یک شنبه 30 آذر 1382, 15:54 عصر
  3. برنامه نویسی با استفاده از امکانات فارسی ویندوز، بله یا نه؟؟
    نوشته شده توسط مهدی کرامتی در بخش برنامه نویسی در Delphi
    پاسخ: 14
    آخرین پست: دوشنبه 24 شهریور 1382, 14:19 عصر
  4. مقایسه دلفی و ویژوال بیسیک برای یک برنامه نویسی دیتابیسی
    نوشته شده توسط موسوی در بخش بانک های اطلاعاتی در Delphi
    پاسخ: 19
    آخرین پست: چهارشنبه 24 اردیبهشت 1382, 08:19 صبح
  5. برنامه نویسی برای ریموت کنترل با دلفی
    نوشته شده توسط afshincomputer در بخش توسعه نرم افزارهای تحت شبکه
    پاسخ: 4
    آخرین پست: پنج شنبه 28 فروردین 1382, 23:25 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار