1- شما فرمودید با fpga و طبق اطلاعات بنده یه کم برنامه نویسی این قطعه سخته و یه جایی هم خوندم که 5 برابر میکرو های دیگه زمان میبره. میخوام بدونم با ARM نمیشه این دوربین را راه انداخت؟
FPGA کلا دنیاش و زبونش با میکرو فرق داره. یه FPGA میتونه یه میکرو باشه ولی برعکسش نمیشه. مقایسه این 2 تا طولانی هست و اینجا نمی گنجه. میکرو های cortex A معمولا CSI رو دارن ولی مشکل اینجاست که درایور این دوربین که مدلش دقیق معلوم نیست رو از کجا پیدا کرد! میکرو های Cortex M هم رابط دوربین دارند ولی موازی هستند و دوربیناشون فرق داره.

2-شما فرمودید میکرو با اینترفیس دوربین ، میشه یکی دوتا از این میکرو ها رو برام نام ببرید ؟
مثلا LPC17xx ها و یا STM32F4xx یا 7 رابط دوربین موازی دارند. برای CSI هم از raspberry pi میشه استفاده کرد.

3- خروجی تفاضلی یعنی چه؟ یه توضیح یا یه لینک بزارید ممنون میشم.
برای هر خط ارتباط از 2 سیم استفاده میشه که مقدارش برابر تفاضل این 2 سیم هست. خیلی کاربردی هست تو ارتباط . از USB و کابل شبکه تا HDMI و ساتا و.... همگی رابط تفاضلی دارن.

4- این دوربین با توجه به پایه هاش به CSI2 که ربط نداره درسته؟
طبق اطلاعاتی که من از این لینک دارم
زیر عکس خودش نوشته دیگه CSI .

حالا یک سوال خروجی تفاضلی رو از کدوم پایه ها بگیرم .
اگه پایه ها رو هم بگید که کاربرد هر کدام چیه ممنون میشم.
اون که نوشته +/- یعنی تفاضلی هستند. پایه هایی که گزاشتید با عکس یه کم تفاوت داره ولی قاعدتا D+ و D- دیتای دوربین هستند و CLK+ و CLK- هم کلاک همزمانی.
SDA و SCL هم به i2c میکرو باید وصل بشه برای تنظیمات دوربین (سرعت و سایز و تنظیمات نور و.....)
بقیه پایه ها هم مربوط به تغذیه دوربین هستند.

و سوال دیگه اینکه همون پست اول یه حساب کتاب کردم که خروجی دیجیتالش میشد چیزی حدود 600 تا 800 مگابایت که به بیت میشه 5 تا 7 گیگا بیت . حالا من برا گرفتن تصویر تو مرحله اول و تست قرار نیست که 25 تا فریم در ثانیه بگیرم فرکانس کلاکش رو پایین انتخاب میکنم و مثلا تو یک ثانیه یک تصویر میگیرم و بعد که تست گرفتن تصویر جواب داد فرکانسش رو برا 25 یا 30 فریم تنظیم میکنم .با توجه به پین های کلاک که اگه ورودی باشه بنظر من باید بشه بنظر شما میشه؟
درسته که دوربین ورودی کلاک داره ولی هر فرکانسی رو قرار نیست قبول کنه!! این دوربین ها برای مقاصد آموزشی ساخته نشدند که بشه هر تنظیماتی رو بهش داد! میتونید سایز تصویر و یا تعداد رنگ ها رو کم کنید ولی از یه حد پایین تر نمی تونه.

دیگه اینکه fpga واقعا سخته ولی چاره چیه اگه با arm نشه مجبورم به fpga راش بندازم
قیمت یه FPGA با وسایلی که لازم داره خیلی گرون تر از حالتی هست که یه raspberry pi با یه دوربین جدید بخرید! تازه تو این حالت مطمئن هم هستید که آخر سر کار میکنه براتون.

یه سوال : آی سی های روی برد گوشی حتما یکیش مال رابط تفاضلی دوربینه دیگه. حالا اگه اسم این آی سی ها رو بزنم تو نت و دیتاشیتش رو پیدا کنم میشه تقریبا یه چیزی از این دوربین پیدا کرد و تا حدودی راهش انداخت . نظرتون چیه ؟ فردا یا پس فردا سعی میکنم گوشی رو باز کنم هم یه عکس از بردش میزارم و هم اسم آی سی ها رو ...
برای گرفتن نتیجه درست باید از ابزار درست استفاده کرد. خیلی از اون قطعات فقط یه کد روشون هست که تو کارخونه بتونن تشخیصش بدن. حالا متوجه هم شدید چی هست که نمی تونید براش برد طراحی کنید و....