سلام دوستان برنامه نویس

قبل از هر چیز بگم من صرفا برنامه نویسم (نه از نوع خوبش!) و تو مبانی شبکه خیلی ضعیفم ولی خب یه وظیفه ایی بم محول شده که باید درست انجامش بدم و ممنون میشم اگه راهنمایی کنید دوستان.

ما قرار تو شرکتمون دو تا نرمافزار php یکی یه سیستم دسته بندی مطالب و یکی هم یک HRMS (سامانه مدیریت منابع انسانی) نصب کنیم روی یک سرور روی شبکه داخلیمون.
خب ما اینجا یه سرور ویندوزی داریم که سرور اصلی هست و همه کارکنان بهش وصلند و مثلا فولدر شیر داریم روش و برای هم فایلی چیزی داشته باشیم میریزیم فولدر همدیگه و از این قبیل کار ها. اما از اونجایی که برای php سرور لینوکس بهتره و از طرفی نمیخان سیستم عامل این سرور ویندوز رو عوض کنن قرار شد یه سرور بگیریم برای این دو تا نرمافزارمون و روش لینوکس بریزیم و بعد اون رو توی همون شبکه اصلی قرار بدیم ولی نه به عنوان سرور اصلی.

برای مثال فرض کنید ما 50 کارمند داریم IP کلاینتشون هست 192.168.1.1 تا 192.168.1.50 و IP سرور ویندوزیه هست مثلا 192.168.2.1 حالا ما یه سرور لینوکس میزاریم توشبکه با آی پی 192.168.3.1 حالا همه پرسنل میتونن مثلا به آدرس http://192.168.3.1/HRMS/login.php برن و به نرم افزار دسترسی داشته باشند (الان این روندی که گفتم از لحاظ علم شبکه درسته دیگه؟ نیاز نیست سرور ویندوزی رو از شبکه خارج کنیم؟)

خب حالا مشکل اینجاست که من تا حالا هر چی نرمافزار با php نوشتم یا یه هاست براش خریدم یا یه VPS و همه چی دیگه حاضر آماده بوده من کدم را آپلود میکردم و تمام. اما الان قراره روی یک شبکه کاملا آفلاین و روی یک سرور اختصاصی و فیزیکی برنامه نصب کنم که این یعنی نصب سیستم عامل از بیس که خب کار سحتی نیست ولی مشکل انتخاب سخت افزار سرور هست.
راستش من تو شرکت خیلی قپی اومدم و همه فکر میکنن من ختم این کارای فنی ام و خیلی راحت رئیسمون اومد گفت بگو چه سروری با چه کانفیگی نیازه تا بخریم ولی خب من تا حالا یه سرور معمولی از نزدیک ندیدم و نمیدونم مثلا رمش باید چند باشه یا CPUش چی باشه که بعدا هنگ نکنه. اینجاست که به مشورت شما دوستان نیاز دارم.

ببینید این نرم افزاری که نوشتم از لحاظ تعداد کاربری که باش کار میکنن فشاری به منابع سرور نمیاره چون ما کمتر از 50 نفر پرسنل داریم که اگه همه هم زمان کانکت شن چیز زیادی نیست (مثلا همین سرور ویندوزیه از همین 4 یا 5 میلیونیسات و سروره خفنی نیست) ولی خب بحث سر اینه که نوع کار نرمافزارمون به نوعی پایش اطلاعات هم توش داره و برخی مواقع باید چند میلیون رکورد رو از دیتابیس بخونه و روی اونا تحت الگوریتمی نسبتا پیچیده پردازشی رو انجام بده و خروجی بده لذا تعداد کاربر درسته کمه ولی همون کاربرای کم ممکنه کار زیادی از نرمافزار بکشن(البته دفعات کم این اتفاق میفته) یا مثلا موقع بک آپ گیری ممکنه فشار بیاد به سرور. من میترسم یه سروری بگیرم بعد فردا هی هنگ کنه یا مشکلی پیش بیاد بعد همه به من به چشم یک کودن نگاه کنن از طرفی فکر نکنم بیشتر از 4 یا 5 ملیون بم بودجه بدن برای خرید سرور لذا باید انتخابم دقیق باشه.

خلاصه سوال من اینه که به نظرتون چه کانفیگی مناسب هست برای کار ما. من خودم فقط هاردش رو میتونم بگم چون بچه ها فایل ها کوچیک زیاد آپ میکنن فکر کنم یه هارد 2 ترا تا چند سال آینده پر نشه و کافی باشه برامون. اما رم، مادر بورد یا CPU و بقیه مخلفات هیچ ایده ایی ندارم که چه کانفیگی باشه بهتره. (علاوه بر شبکه تو سخت افزار هم چیز زیادی بلد نیستم)

میشه لطفا شما دوستان برنامه نویس تجربیاتتون رو در این زمینه به ما هم انتقال بدین و راهنمایی کنید؟ لطفا بفرمایید به نظرتون چه کانفیگی برای سرور بهتره ممنون میشم ازتون.
و یا هر پیشنهاد، توصیه، نکته یا تجربه ایی که در این زمینه داشتید رو گوشزد کنید لطفا تا کارم درست انجام بشه و اعتبار من تو شرکت از بین نره دوستان. من اینجا یه سری همکار فرصت طلب دارم که مثل گرگ کمین کردن من یه اشتباهی بکنم تا برن جار بزنن فلانی هیچی هالیش نیست :( لذا خیلی رو کمک شما دوستان مجازی حساب کردم

تشکر از همه شما عزیزان و ممون بابت وقتی که گذاشتید.