سلام دوستان در مورد ایندکس گذاری مطالب زیادی تو انجمن هست و منم تا حدودی مطالعه کردم ویکسری سوالات به ذهنم رسیده میخواستم بپرسم از دوستان تا راهنمایی کنن
توی یکی از برنامه هام داده هایی رو که توی گرید ویو فراخوانی میکنم بر اساس سال مالی (مثلا 1396 یا 1395 و ... ) و من یک سری عملیات رو توی کوئری هام انجام دادم مثلا جمع و تفریق روی دو سه تا فیلد جدولم حالا میخواستم ببینم توی این جدول من باید فقط روی فیلد سال مالی ایندکس بزارم کافیه؟ یا اصلا نیازی نیست؟

و یچیز دیگه من عملیات جستجو رو هم با استفاده از قابلیتی که خود گرید ویو DevExpress داره استفاده میکنم و به کوئری و ... هم ربط ندادم تا بره از دیتابیس این جستجو رو انجام بده ازین نظر فکر کنم نیازی به ایندکس گذاری روی فیلد های مثلا نام مشتری و .... نداره چون فقط بر اساس سال مالی از جدول میخونه لود میکنه تو گرید و جستجو از قابلیت خود گرید هست. در این مورد نظرتون چیه؟

و بعضی بخش ها هم سال مالی و یک وضعیت پرداخت (True یا false) و نام روستا و نام واحد چک میشه آیا این بخش هم نیازه به هر 4 فیلد گفته شده ایندکس گذاری بشه یا نه؟ و اینکه این بخش مربوط به یک View ایجاد شده از چند جدول هست

یه نمونه از کوئری من به این شکله

SELECT NameMoshtari, SUM(AbBaha) AS JAbBaha, SUM(Pompax) AS JPompax, SUM(JameKol) AS JJameKol, SUM(COALESCE (MablagPardakhti, 0)) AS JPardakhti,
SUM(JameKol) - SUM(COALESCE (MablagPardakhti, 0)) AS JBagimande, ((CASE WHEN (SUM(JameKol)) = (SUM(COALESCE (MablagPardakhti, 0)))
THEN ('پرداخت شده') WHEN (SUM(JameKol) - SUM(COALESCE (MablagPardakhti, 0)) < 0) THEN ('بستانکار') ELSE ('بدهکار') END)) AS Results
FROM ViewOmorKoliPardakhti WHERE SaleMali = @SaleMali
GROUP BY NameMoshtari

این کوئری هم به صورت بهینه تر چجوری میشه نوشت ؟ که تائثیری در کند شدن نداشته باشه؟

ممنون میشم دوستان در این موارد راهنمایی کنن