نمایش نتایج 1 تا 3 از 3

نام تاپیک: اشنایی مختصر با اسمبلر Fasm

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ایران .

Smile اشنایی مختصر با اسمبلر Fasm

با سلام به همه دوستان و با کسب اجازه از مدیر محترم بخش اسمبلی جناب xman :

اشنایی با اسمبلر Fasm :

اسمبلر Fasm در سال 1999 توسط یک ریاضیدان لهستانی بنام توماس گریتزار ساخته شد . این اسمبلر از روی اسمبلر قدیمی و معروف Tasm ساخته شده است .

برخی خصوصیات اسمبلر Fasm

1- رایگان است
    2- اوپن سورس است
    3- خودمیزبان است یعنی سورسش توسط خودش نوشته شده و کامپایل می شود و می توان با ان نسخه ی جدیدی از این اسمبلر را بسادگی ساخت .
    4- بسیار سریع است
    5- بسیار کوچک است
    6- دارای نسخه های مختلف برای انواع سیستم عاملها از جمله داس ، ویندوز ، لینوکس ، یونیکس و ..... می باشد .
    7- از مدل برنامه نویسی 16 ، 32 و 64 بیتی استفاده می کند .
    8- اخیرا برخی برنامه نویسان برای اندروید نیز از این اسمبلر استفاده می کنند .
    9- از برنامه نویسی شیئ گرا پشتیبانی می کند .
    10- دارای ماکروهای قدرتمندی است که امکان برنامه نویسی برای انواع پردازنده ها و میکروکنترولرها را فراهم می کند لذا یک اسمبلر کاملا قابل حمل است .
    11- تاکنون چندین سیستم عامل از جمله kolibrios و dexos توسط این اسمبلر ساخته شده اند .
    12- بیش از 5000 برنامه نویس فعال دارد .
    13- دارای چندین IDE می باشد از جمله Fresh
    14- دارای نسخه های مختلف می باشد از جمله Fasmg و FASMARM

برای اشنایی با هر نسخه از این اسمبلر به ادرس سایت رسمی ان که در زیر امده رجوع کنید :

سایت اسمبلر Fasm

https://flatassembler.net

بعد از ورود به این سایت روی عبارت Message Board کلیک کنید تا وارد انجمن برنامه نویسان زبان اسمبلی شوید .

اگر فرصت داشتید یکسری به این سایت بزنید تا با عجایب دنیای اسمبلی اشنا شوید . زبان اسمبلی از سال 1999 میلادی احیا شده و در کل دنیا هزاران برنامه نویس علاقمند درحال برنامه نویسی با این زبان هستند و از ان برای موارد متعدد و مختلف استفاده می کنند و ثابت کرده اند که اسمبلی یک زبان خاص یا منسوخ و مرده نیست بلکه زبانی زنده و همه منظوره و کامل است و پاسخگوی همه ی نیازهای ما می باشد . عملا در شرایطی که اسمبلی در دنیا درحال استفاده ی مستمر می باشد لازمست ما نیز پا به پای برنامه نویسان خارجی از اسمبلی نهایت استفاده را بکنیم و از برنامه نویسی با این زبان هم لذت ببریم و هم مزایای فراوانی را بدست اوریم . برخلاف همه ی تصورات رایج علیه زبان اسمبلی ، قاطعانه می گویم که تنها زبان برنامه نویسی که اینده ی روشن و درخشانی دارد و هیچوقت منسوخ نمی شود و هیچ زبانی حریف ان نمی شود زبان اسمبلی است . این تعصب نیست عین حقیقت است که خودتان باید زحمت انرا بکشید و جستجو کنید .
    سایت اسمبلر Fasm یک پایگاه بسیار بزرگ و غنی برای اشنایی شما با زبان اسمبلی و کاربردهای متعدد این زبانست . کافیست یک برنامه ی حرفه ای و کامل را تحت ویندوز با زبان اسمبلی بنویسید انوقت شاید هیچوقت به سمت زبانهای سطح بالا برنگردید . این حسی است که من دارم . من اگرچه ذاتا عاشق زبانهای پاسکال و بیسیک هستم و با انها برنامه نویسی کردم و لذت بردم ولی بعد از اشنایی با زبان اسمبلی و مقایسه ی ان با اکثریت زبانها خصوصا زبانهای خانواده ی C دیگر واقعا نمی توانم از اسمبلی دل بکنم زیرا اسمبلی کاملترین و بهترین زبان برنامه نویسی دنیا می باشد و همه ی نیازهای مرا براورده می کند . قصد من تحقیر کردن زبان C نیست قصدم انست که بگویم اگر زبان C را دوست دارید و قبول دارید ، اسمبلی نسخه ی ساده تر و خالصتر و کاملتر زبان C می باشد و بخصوص اسمبلر قابل حمل و شیئ گرا و خودکامپایل Fasm عملا شما را از زبانهای C و ++C بی نیاز می کند .

اسمبلر Fasm یکه تاز است و با سرعت برق درحال پیشروی است . اینده ی برنامه نویسی در دست زبان اسمبلی است . گرچه زبان اسمبلی هیچ مشکلی با زبانهای سطح بالا ندارد و هرگز جای انها را تنگ نمی کند ولی قدرتمندانه درحال پیشروی و تکامل است و یک زبان استثنایی و بی نظیر و بی همتاست .

من شخصا هیچ مشکلی با زبانهای سطح بالا ندارم ولی از برخی مهندسین محترم و اساتید بزرگوار و برنامه نویسان عزیز که زبان اسمبلی را تحقیر می کنند یا دستکم میگیرند یا علیه زبان اسمبلی بیانیه می نویسند و در جزوات اموزشی خود یا سایتهایشان این زبان مظلوم را لگدمال می کنند واقعا دلخور و ناراحت هستم . این رفتار بجز تعصب چیز دیگری را ثابت نمی کند .

همانطور که من با هیچ زبان سطح بالایی مخالفتی ندارم شما نیز با اسمبلی مخالفت نکنید و بدانید که اسمبلی همیشه به دردتان می خورد و همیشه در دنیای برنامه نویسی به اسمبلی نیاز دارید و زبانهای سطح بالا هرچقدر هم که کامل و هوشمند و قوی و عالی و پر از امکانات باشند بازهم شما را از زبان اسمبلی بی نیاز نمی کنند .

بهرحال برای من و زبان اسمبلی فرقی نمی کند که شما از اسمبلی خوشتان اید یا بدتان اید اما خیلی فرق می کند که بطور واضح علیه این زبان حرفهای خشن و ازار دهنده نوشته شود .

لطفا اگر از زبان اسمبلی بدتان می اید این نفرت را در دل خود نگه دارید و انرا در جزوات اموزشی خود اشکار نکنید و ذهن دانشجویان و برنامه نویسان مبتدی را اشفته نکنید و اجازه دهید انها ازادانه درمورد زبان اسمبلی تحقیق کنند . بهرحال وظیفه ی انسانی خودم را در قبال زبان اسمبلی ادا کردم . شما نیز لطفا از اسمبلی بدگویی نکنید و ان ذهنیت منفی را در مورد این زبان از بین ببرید .

بهرحال همه ی شما عزیزان به اسمبلی نیاز دارید چه خوشتان اید و چه بدتان اید . ضمنا فناوریهای امروز و اینده هرگز از کاربردها و ارزشهای زبان اسمبلی نمی کاهد . اسمبلی جاوادنه است .

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ایران .

نقل قول: اشنایی مختصر با اسمبلر Fasm

با سلام مجدد:

همه می دانیم که زبان اسمبلی در اواخر دهه ی 40 میلادی یعنی حول و حوش سال 1947 جایگزین زبان برنامه نویسی ماشین شد (توی اینترنت در به در به دنبال نام مخترع زبان اسمبلی می گردم ولی هنوز نمی دانم چه کسی این زبان عجیب و بی همتا را اختراع کرد شاید آلن تورینگ بوده شاید هم نه . کسی نمی داند ) . اما از اواسط دهه 50 میلادی با اختراع زبانهای سطح بالا خصوصا فورترن و کوبول و بیسیک و پاسکال و لیسپ و الگول و فورث نقش زبان اسمبلی کمرنگ شد تا اینکه تیر خلاص توسط زبان سی در سال 1972 میلادی به پیشانی زبان اسمبلی خورد و این زبان را ظاهرا به قتل رساند .

بعد از انتشار ویندوز 3 توسط شرکت مایکروسافت ، جمع کثیری از برنامه نویسان ، زبان اسمبلی را زبانی مرده و منسوخ دانستند و معرفی کردند و خوشحال و شاد با زبانهای سی و سی پلاس پلاس شروع به برنامه نویسی و طراحی سیستم عامل کردند . تا اینکه کم کم به مشکلاتی برخورد کردند که فهمیدند ناشی از کشتن زبان اسمبلی بوده است.
    این بود که از اواخر دهه 90 میلادی زبان اسمبلی مجددا احیا شد و به دنیای برنامه نویسی برگشت . اسمبلرهای فراوانی امدند و رفتند و اکنون اسمبلر Fasm تنها بازمانده ی زنده و فعال دهها کامپایلر زبان اسمبلی است . این اسمبلر طوری ساخته شده که همه ی سلیقه ها را بسوی خود جذب کند . طراح این اسمبلر هیچ مشکلی با زبانهای سطح بالا ندارد و عملا میدان را برای ازمون و خطا بازگذاشته است . این پست را نوشتم که برخیها خیال نکنند زبان اسمبلی سابقه ی چندانی ندارد و بود و نبودش فرقی نمی کند . اسمبلی قدیمی ترین زبان برنامه نویسی قابل فهم اتوماتیک الگوریتم پذیر انعطاف پذیر چند گرامری دنیا می باشد و از همه ی سبکهای برنامه نویسی از جمله شیئ گرایی بخوبی حمایت می کند . اگر دنبال ازادی در برنامه نویسی هستید و از تردید بین صدها زبان سطح بالا خسته و بیزار شده اید و اگر از محدودیتهای فنی زبانهای سطح بالا نیز خسته شده اید پیشنهاد می کنم با اسمبلی اشتی کنید و به سمت او بروید که ازادی شما در گرو استفاده از اسمبلی است .
    اگر آزادی می خواهید با اسمبلی اشتی کنید. اسمبلی فراتر از یک زبان است . با نوشتن مطالب احساساتی علیه زبان اسمبلی عملا فقط به خودتان انگ بیسوادی می زنید وگرنه طرفداران زبان اسمبلی هیچ مشکلی با زبانهای سطح بالا ندارند و تعصب هم ندارند اما می دانند که اسمبلی همه ی نیازهای انها را تامین می کند لذا نیازی به زبانهای سطح بالا ندارند و البته به برنامه نویسان زبانهای سطح بالا نیز احترام می گذارند ولی این احترام باید دوطرفه باشد یعنی شما برنامه نویسان زبانهای سطح بالا نیز سعی کنید به اسمبلی کارها احترام بگذارید و رفتاری دوستانه داشته باشید و علیه زبان اسمبلی حرفهای عجیب و بعضا خنده دار نزنید . برخی عزیزان توی این سایت حرفهای عجیب و خنده دار علیه زبان اسمبلی زده اند که من تا جایی که توانستم پاسخ دادم . البته برخی جاها نیز ناخواسته عصبانی شدم زیرا دیدم طرف امده بکلی زبان اسمبلی را زیر پایش له کرده و از روی جنازه ی اسمبلی رد شده . جالب اینکه برخی از این عزیزان برنامه نویسان بزرگ و معروفی هم هستند ولی دلیل اینهمه نفرت از اسمبلی را در این افراد نمی فهمم . یعنی واقعا نمی دانم اینهمه نفرت از زبان اسمبلی برای چیست .
    من پیشنهاد می کنم با اسمبلرهای زیر برنامه های حرفه ای بسازید و حتی اگر توانستید یک اسمبلر جدید و یک سیستم عامل جدید بسازید و لذت ببرید:
    Fasm,Nasm,RosAsm,GoAsm,Basm,Gas,HLA,Tasm,Yasm,Vasm ,Masm

می بینید که اسمبلی هم مثل زبانهای سطح بالا دهها کامپایلر مختلف و البته قدرتمند دارد . پس هرگز اسمبلی را دستکم نگیرید . فعلا خدا حافظ .......

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ایران .

نقل قول: اشنایی مختصر با اسمبلر Fasm

بازهم سلام:

لطفا در مقابل دستورات زبان اسمبلی کامنت بنویسید . متاسفانه برخی عزیزان صدها دستور زبان اسمبلی را بدون حتی ذره ای توضیح نوشته اند . این سبک برنامه نویسی اصلا خوب نیست زیرا برنامه نویس بعدی اصلا نمی فهمد که برنامه ی شما چه عملی را انجام میدهد . کامنت نوشتن جلوی تک تک دستورات اسمبلی نباید زیاد سخت باشد ولی عملا خوانایی برنامه ی شما را افزایش می دهد و به برنامه نویس بعدی کمک می کند. پس لطفا کامنت فراموش نشود . ضمنا اسمبلی را محدود به سیستم عامل داس نکنید . والا بخدا قسم اسمبلی دهها کامپایلر ویندوزی و لینوکسی دارد . بروید تحقیق کنید. با تشکر .

تاپیک های مشابه

1. پاسخ: 3
    آخرین پست: پنج شنبه 18 اسفند 1390, 22:49 عصر
  2. . . . چند سوال برای آشنایی بیشتر با ویژوال بیسیک . . .
    نوشته شده توسط DoctorJay در بخش برنامه نویسی در 6 VB
    پاسخ: 6
    آخرین پست: پنج شنبه 21 شهریور 1387, 07:44 صبح
  3. آشنایی مقدماتی با XPCOM
    نوشته شده توسط oxygenws در بخش برنامه نویسی با زبان C و ++C
    پاسخ: 0
    آخرین پست: دوشنبه 01 بهمن 1386, 13:25 عصر
  4. آشنایی مقدماتی با دلفی
    نوشته شده توسط i am a kheng در بخش برنامه نویسی در Delphi
    پاسخ: 1
    آخرین پست: سه شنبه 21 تیر 1384, 16:29 عصر
  5. آشنایی مقدماتی با لینوکس در یک ساعت