نمایش نتایج 1 تا 7 از 7

نام تاپیک: آموزش ساخت برنامه های کراس پلت فرم (اندروید) با زبان بزرگ ++C و فریم وورک Qt

آموزش ساخت برنامه های کراس پلت فرم (اندروید) با زبان بزرگ ++C و فریم وورک Qt

با سلام دوستان !
    از امروز اگر در توانم باشه می خواهم تجربیات خودم رو تو فریم وورک Qt برای ساخت برنامه های کراس پلت فرم به اشتراک بذارم و اگر استقبال بشه و دوستان کمک کنن ادامه خواهم داد.
    برای آموزش Qt هم می تونید در همین سایت به بخش برنامه نویسی زبان سی و فریم وورک Qt که آقای کامبیز اسدزاده خیلی خوب این آموزشها رو انجام دادن مراجعه کنید و البته تو سایت شخصی ایشان کتاب تازه منتشر شده خودشون هم هست.

برای شروع هم خودم نحوه نصب اندروید تو Qt رو خدمتتون ارائه میکنم امیدوارم مفید فایده باشد.!

1- بعد از نصب و راه اندازی Qt وارد منوی Tools -> Options شوید و بعد از تب های سمت چپ گزینه Devices را انتخاب نمایید.
    2- از تب های بالای فرم گزینه Android را انتخاب نمایید.
    3- طبق مراحل در تصویر ابتدا باید مسیرهای خواسته شده را انتخاب نمایید.

1.jpg

1- در مرحله بعد از تب های سمت چپ گزینه Build & Run را انخاب نمایید باید Kit اندروید با نوع کامپایلر هاش به درستی نمایش داده باشد و خطایی نداشته باشد(طبق تصویر)

2.jpg

1- در مرحله فوق از تب های بالای فرم گزینه CMake را انتخاب نمایید.
    2- باید آخرین CMake را ازسایت اندروید دریافت کنید. وبعد گزینه new را انتخاب نمایید و طبق تصویر یک نام و همچنین مسیر CMake را انتخاب نمایید.

3.jpg

1- در این مرحله طبق مراحل در تصویر یک پروژه جدید بسازید.

4.jpg

1- بعد از ساختن پروژه از گزینه های سمت چپ در محیط Qt گزینه Project را انتخاب نمایید.
    2- از لیست Kit های فعال خود Android را انتخاب نمایید.
    3- از قسمت Build Android APK گزینه SDK که می خواهید برنامه کامپایل شود انتخاب نمایید(Target SDK)
    4- و در آخر هم گزینه Create Template را انتخاب نمایید تا فولدرهای اندرویدی و فایل های پیکر بندی اندروید به پروژه شما اضافه شود.

5.jpg

1- در این مرحله از تب های سمت راست گزینه Edit را انتخاب نمایید اگر همه مراحل درست بوده باشد می توانید برنامه را کامپایل و اجرا نمایید.
    نکته : برای بار اول حتما باید به اینترنت متصل باشید با سرعت مناسب به همراه وی پی .. چون باید گریدل به پروژه شما اضافه شود و بعد از آن مطمئنا برنامه شما اجرا خواهد شد .
    و اینکه طبق توضیح تصویر باید از گرینه های پایین سمت چپ فرم گزینه خروجی دیباگ رو انتخاب کنید و بر روی اندروید قرار دهید.

6.jpg

موفق باشید..!
    آخرین ویرایش به وسیله farhad_shiri_ex : یک شنبه 30 اردیبهشت 1397 در 14:33 عصر

نقل قول: آموزش ساخت برنامه های کراس پلت فرم (اندروید) با زبان بزرگ ++C و فریم وورک Qt

دوستان عزیز!
    توجه داشته باشید که در نسخه 5.10.1 کیت های Qt نسخه ای برای پشتیبانی از پردازشگرهای با معماری 64 بیت (البته برای کامپایلر Minimal GCC Windows که به اختصار MingGW گفته می شود) روی گوشی در کیوت نسخه ویندوز وجود نداره حداقل من که پیدا نکردم برای رفع این اشکال پروژه ای که دارم رو با لینوکس Share کردم چون لینوکس معماری 64 بیت رو ساپورت میکنه پس یک نسخه تحت لینوکس برای معماری های 64 بیت ایجاد میکنم و یک نسخه هم برای معماری 32 بیت با ویندوز ایجاد میکنم.البته در آن واحد روی یک پروژه کار میکنم هم در لینوکس وهم در ویندوز
    برای برنامه های دسکتاپ هم از همین روش استفاده کنید اگر برنامه ای می نویسید که نیاز به معماری 64 بیت داره (مثلا موازی سازی های پیشرفته) یعنی تحت لینوکس 64 بیتی رو کامپایل کنید و تحت ویندوز هم 32 بیت برنامه را.
    البته اینم عرض کنم که در نسخه های پایینتر Qt مثل Qt5.3.0 برای ویندوز هم کامپایلر و هم کیت 64 بیتی وجود داره که تقریبا برای 3 سال پیش هست. که برای پکیج های ویژوال استودیو می باشد.
    از اینجا هم می تونید کل نسخه های 5.3.0 را دانلود کنید. http://p30download.com/fa/entry/52640/
    آخرین ویرایش به وسیله farhad_shiri_ex : یک شنبه 09 اردیبهشت 1397 در 18:35 عصر

نقل قول: آموزش ساخت برنامه های کراس پلت فرم (اندروید) با زبان بزرگ ++C و فریم وورک Qt

دوستان با سلام !
    تا همین دو تا سه سال پیش کسی فکرشو نمیکرد که یه روزی بتونیم بدون مشکل یه برنامه ای ساخت با Qt که هم روی گوشی اندروید و هم روی دسکتاپ و هم روی آی او اس بدون کوچکترین تغییری اجرا بشه البته که استارت اضافه کردن کلاس های اندروید و آی او اس در پرروژه Qt تقریبا از 2010 - 2011 شروع شد ولی اونموقع خیلی گیر داشت شاید بخاطر اینکه کلاسهای Android Native Development Kit و کلاسهای گریدل انقدر که الان قوی هستند نبودند به همین علت کمتر کسی سراغ Qt میرفت برای اپ موبایل ولی الان چنان به پختگی رسیده که فکر کنم کم کم باید این جاوا رو ببوسیم بذاریم کنار...
    حالا چرا.!
    همونطوری که در تصویر زیر مبینید یه برنامه ساختم با یکسری کنترل مشابه هم (توجه داشته باشید!کل کدها در یک پروژه است.) که هم زمان هم روی اندروید SDK 25 و هم روی ویندوز دسکتاپ 10 نسخه 64 بیتی اجرا کردم. حالا قضاوت با شما چطوری با کدوم محیط برنامه نویسی میتونیم به این ایده نبوغ آمیز برسیم...!!
    البته که سی شارپ و زامارین و همینطور React Native JS یه کارهایی تو زمینه کراس پلت فرم کردند حالا بحث زامارین به کنار ولی انصافا React هم خارق العاده است فقط یه بدی داره البته خودم رو عرض میکنم! باید جاو اسکریپت و Html 5 و CSS رو قورت بدی بیشتر برای کسانی که Back End Developer هستند خوبه ولی برای کسانی مثل من یکم سختم با جاوا اسکریپت کنار بیام.
    و صد البته که در کیوت هم امکان استفاده از کدهای جاوا اسکریپت و هم HTML استفاده کنید حالا چه برای طراحی و چه برای منطق برنامه میتونید از شی گرائی JS تو کیوت استفاده کنید.!
    تگ های HTML
    کد HTML:
    ui->label->setText("<b>This is C++‎  /Qt HTML Code</b>"); 
    تگ های JS

ui->pushButton->setToolTip("Hello <font color='red'><b>My name is Kambiz
    Asadzadeh</b></font>"
    "<ul>"
    "<li>Item 1</li>"
    "<li>Item 2</li>"
    "<li>Item 3</li>"
    "</ul>");

Ok.jpg

دوستان اینم بگم کلا راه اندازی کامپایلر های Qt و اندروید یکم طاقت فرساست ولی شدنی دوستانی که علاقمند بودن شروع کردن جایی گیر داشتند در توانم باشه در خدمتم چون برای راه اندازی بخش اندروید کیوت خیلی کم مستندات به زبان فارسی هست اگر هم هست اغلب قدیمی اند.
    در هر حال چه تو نصب کیوت تو لینوکس چه توی ویندوز اشکالی بود حتما اعلام کنید!
    آخرین ویرایش به وسیله farhad_shiri_ex : یک شنبه 09 اردیبهشت 1397 در 18:50 عصر

سلام
    چند وقته رفتم روی آرچ واسه تجربه بیشتر ولی دوهفته ای هست درگیر راه اندازی اندروید شدم نتم کلا شخم زدم کل sdk اندروید رو هم دانلود کردم ولی متاسفانه موفق نشدم .با اینکه آرچ ویکی قوی داره ولی در ابن مورد کمکی بهم نشده.
    یک از دوستان پیشنهاد کامپایل مجدد کیوت رو کردن ولی تست نکردم شما روی چه توزیعی نصبش کردید؟
    مشکل اصلی اینه که kit خودکار شناسایی نمیکنه ؟نمیدونم چرا؟

با سلام دوستان طرف سخنانم با کس خاصی نیست کلی مطالبی که میدونم را ارائه میدم...
    من روی آرچ لینوکس که نصب نکردم ولی روی لینوکس Mint که از توزیع های ابنتو هست و هم ویندوز 10 نسخه Qt5.10.1 و نسخه Qt creator 4.5.1 رو نصب دارم و البته کامپایلر ها یی ام که دارم برای ویندوز MinGW32bit , MCVC2015-64bit , CLANG دارم برای کیت ها هم برای ویندوز خوب برای نسخه های 32 بیتی MinGW و برای 64 بیتی هم MVC2015.
    وبرای لینوکس هم که کامپایلر فوق قدرتمند gcc انقدر خوبه که اصلا کامپایلر دیگه لازم نداره ولی اگر بخواهید می تونید از MCVC2017 و همچنین از CLANG استفاده کنید ولی خوب همونطوری که گفتم GCC در لینوکس هم کیت داره وهم کامپایلر برای کیوت.
    اگر بخواهید می تونید MinGW64bit برای ویندوز هم نصب کنید البته فقط کامپایلر داره که می تونید توی IDE هایی مثل Code Blocks ازش استفاده کنید چون کیت برای MinGW64bit برای کیوت نیست.!
    از اینجا هم دانلود کنید https://sourceforge.net/projects/min...e=typ_redirect

برای استفاده از کامپایلرهای VC ویندوز، یکی از نسخه های Visual Studio 2013,2015,2017 را حتما باید نصب کنید البته فقط کامپوننت های VC را نصب کنید که سبکتر باشه!
    خوب حالا چرا باید کامپایلر های برنامه دسکتاپی رو به درستی نصب کنید چون که باالطبع وقتی یک برنامه اندرویدی با کیوت می سازید دور از تصوره که فقط بخواهید نسخه موبایلی انتشار کنید پس حتما به نسخه های دسکتاپی هم فکر میکنید.
    برای اندروید هم که در بالا کامل توضیحات هست. دوتا کیت و دوتا کامپایلر بیشتر نداره برای پردازنده هایی که معماری ARM-7 هستند و پردازنده هایی که معماری Intel X86 هستند را حتما باید نصب داشته باشید و صد البته که باید Android Native Development Kit که به اختصار همون NDK هست را از سایت اندروید ویا از سایت های ایرانی نسخه r16Beta ویا نسخه های پایینتر را نصب داشته باشید.و البته CMake اندروید هم باید داشته باشید.
    برای دیوایس های مجازی هم که باید حتما دو نسخه متفاوت Intel X86 , ARM-7 رو کامپوننتهاش نصب باشند تا بتونید از ایمولاتور ها برای دیباگ برنامه تون استفاده کنید البته به نظر من برنامه Andriod SDK Manager تحت ویندوز را نصب کنید و به راحتی SDK هایی که میخواهید دانلود کنید.
    همونطور هم که می دونید برای نصب ایمولاتور ها هم که باید از همین برنامه SDK Manager کامپوننتهای Google APIs Intel x86, Google APIs ARM System Image را که البته فعلا تا SDK26 هر دونسخه موجود هست را نصب داشته باشید.
    - برای لینوکس هم که داستان کلا متفاوت هست خیلی سر راست هست کافی فایل نصبی Qt که به صورت آنلاین هست رو دانلود کنید یه Bash فایل هست بعد وارد مراحل نصب میشید که خودش کیت و کامپایلر هارو برای شما نصب میکنه و همینطور برای اندروید هم باید نسخه های SDK , NDK,Google APIs ,CMake برای توزیع های لینوکس را نصب کنید که البته تا SDK25 توسایت های ایرانی میتونید پیدا کنید ولی حجم هاشون بالای 15 تا 25 گیگ هست. ولی خوب متاسفانه چاره ای نیست باید دانلود کنید و تو لینوکس ازش استفاده کنید ویا اینکه اندروید استودیو رو از مخازن تو لینوکس دریافت کنید و از تو اندروید استودیو فقط نسخه هایی که میخواهید با وی پی از سایت اندروید دانلود کنید که البته عذاب آوره ولی شدنی فقط باید سرعت اینترنت خوبی داشته باشید وگرنه با سرعت پایین بعید میدونم بتونید دانلود کنید.
    و اگر بخواهید روی لینوکس از کامپایلرهای دیگه استفاده کنید اگر از توزیع های ابنتو استفاده میکنید اول باید آدرس مخازن سایت های ایرانی رو براش تنظیم کنید و بعد از Package Manager ها ویا Software Manager هر کامپایلری که لازم دارید البته به شرط اینکه کیت کیوت داشته باشه استفاده کنید.
    کیت های کیوت تو لینوکس gcc , clang , msvc2017 واگر هم که نخواهید با کیوت باشه از محیطهای کراس دیگه مثل Code Blocks هم می تونید تو لینوکس استفاده کنید.
    - برای مکینتاش هم که کافی روی یک سیستم Mac توزیع مکنیتاش رو نصب کنید و البته پس از گذشتن مراحل خسته کننده authorize شدن کافی پروژه رو یکبار کامپایل کنید البته Dynamic و اینکه روی ماشین های مجازی هم نمی تونید مک رو نصب کنید حتما باید یک سیستم مک باشه خیلی توضیح نمیدم برای اینکه خیلی کاربرد نداره وگرنه دوستان خواستند اطلاع بدهند.

وبعد از نصب کامپوننتها در کیوت وقتی پروژه اندروید را ایجاد کردید طبق آموزشهای بالا باید wrapper های گریدل را به صورت آفلاین داشته باشید و تو شاخه پیش فرض ویندوز نصب کنید که برای بعد ها هم قابل استفاده باشه ویا به صورت آنلاین هربار دانلود کنید. و بعد از تنظیمان AndroidManifest و انتخاب گزینه Run Qmake و بعد گزینه Build Project و تحویل فایل apk.
    فقط طبق آموزشهای اندروید استودیو که تو همین تالار گذاشتم حتما باید در تنظیمات فایل های گریدل project خودتون آدرس مخازن گوگل را درست تنظیم کنید.
    آخرین ویرایش به وسیله farhad_shiri_ex : جمعه 14 اردیبهشت 1397 در 15:51 عصر

برنامه کیوت خودش Maintenance Tool داره که می تونید با استفاده از مخازنی که در پایین ذکر میکنم کامپوننتهایی که لازم دارید رو حذف ویا اضافه ویا آپدیت کنید

** for Windows
    http://download.qt.io/online/qtsdkrepository/windows_x86/root/qt/
    http://download.qt-project.org/online/qtsdkrepository/windows_x86/desktop/tools_maintenance

**for Android
    http://download.qt-project.org/online/qt5/windows/x86_android/online_repository/

** for Mac
    http://download.qt.io/online/qt5/mac/x64/online_repository/

** for linux
    http://download.qt.io/online/qtsdkrepository/linux_x64/root/qt/

- وقتی هم که پروژه خود ر build کردید برای اجرای فایل باینری تو ویندوز اگر از QML استفاده کردید باید از دستور از روش زیر استفاده کنید.
    1- ساخت یک فولدر جدا در یک درایو و انتقال خروجی باینری که در حالت release کامپایل کردید به این فولدر.
    2- استفاده از دستور فوق در cmd.
    E:\QT\Qt5.10.1\5.10.1\mingw53_32\windeployqt --release --qmldir E:\QT\Qt5.10.1\5.10.1\mingw53_32\qml C:\Myapp\MyApp.exe

اگر هم که از QML استفاده نکردید از دستوات زیر استفاده کنید.
    E:\QT\Qt5.10.1\5.10.1\mingw53_32\bin\qtenv2.bat
    E:\QT\Qt5.10.1\5.10.1\mingw53_32\windeployqt.exe --compiler-runtime c:\MyApp

- برای لینوکس هم میتونید به مقاله آموزشی که در سایت iostream.ir هست مراجعه کنید. چون در این سایت روش خروجی گرفتن توی ویندوز برای QML نیست من اینجا گذاشتم.

برای به روز رسانی کامپوننت ها ی Qt توسط برنامه Qt maintenance tools طبق تصاویر مراحل را انجام دهید.
    1- برنامه Qt maintenance tools را از شاخه نصبی Qt باز کنید.
    1.png

2- به قسمت settings رفته در قسمتی که آدرس مخازن را می خواهد در پست قبل آدرسهای لازم را کپی کنید و در جای مناسب قرار دهید طبق تصویر...
    2.png

3- بعد از انتخاب گزینه next باید اینترنت شما متصل باشد و بعد از چک کردن مخازن لیست کامپوننتهایی که موجود می باشد آورده می شود ...
    3.png

موفق باشید..

تاپیک های مشابه

1. آیا کیوت برای ساخت برنامه های اندروید مناسب است؟
    نوشته شده توسط gholami.vahid در بخش برنامه نویسی در محیط QT و هم خانواده هایش
    پاسخ: 9
    آخرین پست: پنج شنبه 08 آبان 1393, 13:17 عصر
  2. آیا کیوت برای ساخت برنامه های اندروید مناسب است؟
    نوشته شده توسط gholami.vahid در بخش Android Studio
    پاسخ: 7
    آخرین پست: یک شنبه 27 مهر 1393, 10:12 صبح
  3. سوال: ساخت برنامه های اندروید با زبان سی شارپ
    نوشته شده توسط malekabadi_a در بخش C#‎‎
    پاسخ: 2
    آخرین پست: پنج شنبه 20 تیر 1392, 15:00 عصر
  4. نحوه ساخت برنامه های فرم ساز eForm در Asp.net
    نوشته شده توسط mehrdadpaknejad در بخش ASP.NET Web Forms
    پاسخ: 7
    آخرین پست: شنبه 25 خرداد 1392, 17:17 عصر
  5. پاسخ: 1