بدون شک یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS شده است، پیشرفت در برنامه نویسی و ارائه زبان های نوین و پرکاربرد در این شاخه از علم می باشد. تمامی کاربرانی که در زمینه های مرتبط با علم و تکنولوژی در حال کار و پژوهش می باشند، نیاز مبرم به آشنایی با زبان های مختلف برنامه نویسی دارند. از جمله مهمترین این زبان های می توان به خانواده زبان برنامه نویسی C، زبان JAVA و … اشاره نمود.

یکی از محیط های برنامه نویسی که بر اساس زبان های برنامه نویسی C و ++C و Java توسط ریاضی دان و برنامه نویس آمریکایی، Cleve Moler طراحی شده است، MATLAB می باشد. این محیط برنامه نویسی که توسط کمپانی Mathworks ارائه شده، یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در علم ژئودزی و کار بر روی داده های سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS می باشد.

برنامه نویسی با Matlab

با توجه به گستردگی منابع ارائه شده برای آموزش برنامه نویسی با Matlab، در این نوشته به معرفی تعدادی از منابع فارسی و انگلیسی برای کار با این محیط برنامه نویسی می پردازم. با مطالعه هرکدام از این منابع می توانید به شناخت مناسبی از این محیط برنامه نویسی برسید. اگر هنوز نمی دانید که برای برنامه نویسی با Matlab از کجا شروع کنید، نوشته زیر را بخوانید.

قبل از معرفی منابع باید به یک نکته مهم اشاره کنم: به هیچ عنوان فقط با یادگیری یک زبان برنامه نویسی، برنامه نویس نمی شوید. چیزی که در این نوشته و منابع دیگر به آن اشاره شده، تعدادی دستور برای استفاده در محیط های مختلف برنامه نویسی از جمله Matlab می باشد. برای این که بتوانید برنامه نویس خوبی بشوید در اولین گام باید با الگوریتم نویسی و پارامترهای مرتبط با آن آشنا شوید.

به طور خلاصه باید متوجه شوید که برای نوشتن یک برنامه چه روندی را از 0 تا 100 باید دنبال کنید. هدف اصلی ما در برنامه نویسی حل یک مشکل می باشد. این مشکل می تواند محاسبه مختصات یک نقطه، پردازش تصویر، طراحی و ساخت یک اپلیکیشن و هزاران نمونه دیگر باشد. بنابراین در کنار یادگیری نحوه برنامه نویسی با Matlab، حتما منابع مرتبط با الگوریتم نویسی و اصول برنامه نویسی را نیز مطالعه نمایید.

الگوریتم نویسی
برنامه نویسی با Matlab
برای یاذگیری تمامی زبان های برنامه نویسی ابتدا باید بتوانید الگوریتم نویسی بکنید و سپس از راه های مختلف می توانید اصول برنامه نویسی به یک زبان خاص را فرا بگیرید.
من در سفری که با تور هند داشتم با برنامه نویسان بسیاری در این زمینه مشورت کردم و تمامی آن ها بر ضرورت تواناییی الگوریتم نویسی تأکید داشتند.