نمایش نتایج 1 تا 13 از 13

نام تاپیک: سوال در مورد جدول فروش

کاربر دائمی آواتار daffy_duck376
    محل زندگی
    قزوین

سوال در مورد جدول فروش

یه جدول فروش رو چطور باید تعریف کرد که بشه میزان کاهش یا افزایش فروش یک کالا رو تو دو سال بشه مقایسه کرد و نتیجه رو به این شکل نشون داد؟ اگه میشه کد sql اون رو هم بنویسید که این نتیجه رو با چه کدی بدست بیارم
    نام کالا - سال_1- میزان فروش_سال_1-سال_2-میزان فروش سال سال_2-میزان افزایش یا کاهش فروش

نقل قول: سوال در مورد جدول فروش

کد لینک زیر را ببینید
    https://rextester.com/KZXVG10464

نقل قول نوشته شده توسط Mahmoud.Afrad مشاهده تاپیک
    کد لینک زیر را ببینید
    https://rextester.com/KZXVG10464
    جناب افراد چطوری میشه واسه سال های شمسی همچین کدی نوشت؟ در حالی که تاریخ ها رو بصورت میلادی توی دیتابیس ذخیره کردم

نقل قول نوشته شده توسط mr.sirwan مشاهده تاپیک
    جناب افراد چطوری میشه واسه سال های شمسی همچین کدی نوشت؟ در حالی که تاریخ ها رو بصورت میلادی توی دیتابیس ذخیره کردم
    دو تا راه دارید
    یکی اینکه بازه شروع و پایان هر سال شمسی مورد نظر را به میلادی بدست بیارید و کوئری بنویسید .
    راه دیگر هم استفاده از فانکشن برای تبدیل میلادی به شمسی هست که کافیه همون کوئری pivot را اصلاح کرد.

نمیخوام از فانکشن استفاده کنم چون دارم از ef code firstاستفاده میکنم نمیخوام اصلا هیچ وابستگیی به توابع و ستور پروسیجرها داشته باشم، اما مورد اولی که گفتین بله بدست آوردم، بازه شروع و پایان سال شمسی به اینصورته، مثلا برای سال ۹۸:
    2019/03/21 تا ۲۰۲۰/۰۳/۲۰
    حالا اینو به چه صورت داخل کوئری بذارم؟

نمیخوام از فانکشن استفاده کنم چون دارم از ef code firstاستفاده میکنم نمیخوام اصلا هیچ وابستگیی به توابع و ستور پروسیجرها داشته باشم، اما مورد اولی که گفتین بله بدست آوردم، بازه شروع و پایان سال شمسی به اینصورته، مثلا برای سال ۹۸:
    2019/03/21 تا ۲۰۲۰/۰۳/۲۰
    حالا اینو به چه صورت داخل کوئری بذارم؟
    در کد linq ، برای یک سال کافیه کوئری به همراه شرط برای مقایسه تاریخها و گروهبندی براساس کدکالا صورت بگیرد اما برای چند سال کار پیچیده میشه.
    برای pivot هم باید کد تبدیل رو خودتون بنویسید و یا از کتابخانه های آماده استفاده کنید.

توی استفاده از ado توی برنامه مشکلی نیست میتونم از دستورات اس کیو ال توسط sqlcommand و sqlconnection استفاده کنم اونیکه گفتم فقط واسه فانکشن ها و ستورپروسیجر ها بود که برنامه رو وابسته به فانکشن های تعریف شده توی بانک میکنه و کار توسعه و انتشارش رو پیچیده میکنه، همونطور که خودتون میدونین ef code first خودش بانک رو ایجاد میکنه و کار باهاش خیلی راحته و نیازی به چیز اضافه نیس مثلا نیازی نیس فانکشن ها رو هم همراه بانک توی ستاپ قرار بدی، اصلا لازم نیس بانک رو توی ستاپ قرار بدیم، خودش توی سیستم مقصد بانک رو ایجاد میکنه
    حالا با این اوصاف با همون دستورات اس کیو ال چجوری برای دوتا سال شمسی این نتیجه رو بگیرم

میتونم بازه سال شمسی رو توسط کد سی شارپ به دست بیارم و به اون دستور توی sql command بفرستم

به طریقی رکوردهای هر سال(بازه) را نشانه گذاری (در مثال زیر با case این کار انجام شده) و براساس اون گروهبندی کنید.
    declare @d1from as date; 
    set @d1from = '2018/03/21'; -- آغاز سال 1397
    declare @d1to as date;
    set @d1to = '2019/03/21'; -- آغاز سال 1398

declare @d2from as date;
    set @d2from = '2019/03/21'; -- آغاز سال 1398
    declare @d2to as date;
    set @d2to = '2020/03/21'; -- آغاز سال 1399

select ProductId, [year1], [year2], [year2]-[year1] as Diff
    from
    (
    select
    ProductId,
    gLabel,
    SUM(TotalPrice) as TotalPrice
    from
    (
    select
    sales.*,
    (case when (SalesDate>=@d1from and SalesDate<@d1to) then 'year1'
    when (SalesDate>=@d2from and SalesDate<@d2to) then 'year2' else null end) as gLabel
    from sales
    where (SalesDate>=@d1from and SalesDate<@d1to) OR (SalesDate>=@d2from and SalesDate<@d2to)
    ) nnnnnnn
    group by ProductId, gLabel
    ) ssss
    PIVOT
    ( SUM(TotalPrice)
    FOR gLabel IN ([year1],[year2])
    ) ppppp
    آخرین ویرایش به وسیله Mahmoud.Afrad : پنج شنبه 09 خرداد 1398 در 20:11 عصر

خیلی خیلی ممنون از لطفتون جناب افراد جواب داد سپاس از پیگیریتون

کد قبلی را اصلاح کردم.
    یک اشکالی وجود داشت و اون هم اینکه روز آخر سال محاسبه نمیشد. به همین دلیل باید در برنامه خودتون ابتدای سال بعد رو به عنوان انتهای بازه به sql بفرستید(نیاز نیست یک روز از انتها کم کنید) و در شرطهای کوئری مساوی را از SalesDate<=@d2to حذف کنید تا به صورت SalesDate<@d2to در بیاید.

نقل قول نوشته شده توسط Mahmoud.Afrad مشاهده تاپیک
    کد قبلی را اصلاح کردم.
    یک اشکالی وجود داشت و اون هم اینکه روز آخر سال محاسبه نمیشد. به همین دلیل باید در برنامه خودتون ابتدای سال بعد رو به عنوان انتهای بازه به sql بفرستید(نیاز نیست یک روز از انتها کم کنید) و در شرطهای کوئری مساوی را از SalesDate<=@d2to حذف کنید تا به صورت SalesDate<@d2to در بیاید.
    ممنون بابت لطفتون این مشکلو قبلا حل کردم، شاید راه خوبی نباشه ولی چون فیلد InvoiceDate من شامل زمان هم میشه برای مقایسه هام میام تاریخ رو همراه زمان بصورت 24 ساعتی چک میکنم، مثلا برای سال 98 به این شکل:
    declare @DateTwoFrom date = '03/21/2019 00:00:00';
    declare @DateTwoTo date = '03/19/2020 23:59:59';

و سمت کد سی شارپ میام تاریخ شمسی انتخاب شده توسط کاربر رو تبدیل به میلادی میکنم، به خاطر همون مسئله سال کبیسه و... که مشکلی پیش نیاد
    اما مسئله ای که الان با این کد دارم اینه که من میخوام تمامی کالاها رو واکشی کنم حتی اونایی که هیچ فروشی طی این دو سال نداشته باشن، ولی این کوئری فقط اونایی که فروشی داشتن رو واکشی میکنه، میدونم به این دلیله که داریم از جدول فروشها عمل واکشی رو انجام میدیم اما میخواستم بدونم ایا راهی هست که کالاهایی که فروشی نداشتن رو هم بشه توسط این کوئری واکشی کرد؟

......
    اما مسئله ای که الان با این کد دارم اینه که من میخوام تمامی کالاها رو واکشی کنم حتی اونایی که هیچ فروشی طی این دو سال نداشته باشن، ولی این کوئری فقط اونایی که فروشی داشتن رو واکشی میکنه، میدونم به این دلیله که داریم از جدول فروشها عمل واکشی رو انجام میدیم اما میخواستم بدونم ایا راهی هست که کالاهایی که فروشی نداشتن رو هم بشه توسط این کوئری واکشی کرد؟
    در کوئری قبل، جدول کالا را با نتیجه مجموع فروش left join کنید
    به صورت زیر
    declare @d1from as date; 
    declare @d1to as date;

declare @d2from as date;
    declare @d2to as date;

with cte_Sales
    AS
    (
    select
    sales.ProductId,
    sales.QUANTITY,
    sales.SalesDate,
    sales.TotalPrice,
    (case when (SalesDate>=@d1from and SalesDate<@d1to) then 'year1'
    when (SalesDate>=@d2from and SalesDate<@d2to) then 'year2' else null end) as gLabel
    from sales
    where (SalesDate>=@d1from and SalesDate<@d1to) OR (SalesDate>=@d2from and SalesDate<@d2to)
    ),
    cte_allProductSales
    AS
    (
    select
    Product.ProductId,
    Product.Name,
    SUM(cte_Sales.TotalPrice) AS SumOfTotalPrice,
    cte_Sales.gLabel
    from Product left join cte_Sales on Product.ProductId = cte_Sales.ProductId
    group by
    Product.ProductId,
    Product.Name,
    cte_Sales.gLabel
    )
    select
    ProductId,
    ISNULL([year1] , 0) AS YEAR1,
    ISNULL([year2] , 0) AS YEAR2,
    ISNULL([year2],0)-ISNULL([year1],0) as Diff
    from cte_allProductSales
    PIVOT
    ( SUM(SumOfTotalPrice)
    FOR gLabel IN ([year1],[year2])
    ) pivotResualt

کوئری زیر هم همان نتیجه رو میده و فکر کنم performance بهتری داشته باشه
    declare @d1from as date; 
    declare @d1to as date;

declare @d2from as date;
    declare @d2to as date;

select
    ssssss.*,
    ssssss.year2-ssssss.year1 as diff
    from
    (
    select
    Product.ProductId,
    SUM(case when Sales.ProductId=Product.ProductId AND SalesDate>=@d1from and SalesDate<@d1to then sales.totalPrice else 0 end) as year1,
    SUM(case when Sales.ProductId=Product.ProductId AND SalesDate>=@d2from and SalesDate<@d2to then sales.totalPrice else 0 end) as year2
    from Product, Sales
    group by Product.ProductId
    ) ssssss
    آخرین ویرایش به وسیله Mahmoud.Afrad : شنبه 11 خرداد 1398 در 06:40 صبح

سپاس از کمکتون جناب افراد خیلی ممنون، برای کوئری فعلیم که دارم تعداد فروش کالاهارو مقایسه میکنم و چون مکانیسم برگشتی در برنامه م هست و کوئری کمی پیچیده شده مجبور شدم از همون کوئری اولی استفاده کنم، اما برای مجموع فروش ها حتما از کوئری دوم استفاده میکنم و اینکه همین کوئری رو به بازه ماهانه هم تعمیم دادم که خیلی جالبتر شده بازم ممنون از لطفتون

تاپیک های مشابه

1. حرفه ای: دانلود سورس تابلوی تبلیغاتی Led و سورس office 2007
    نوشته شده توسط farboodj1375 در بخش برنامه نویسی در 6 VB
    پاسخ: 8
    آخرین پست: شنبه 28 خرداد 1390, 12:12 عصر
  2. پاسخ: 9
    آخرین پست: یک شنبه 01 خرداد 1390, 20:11 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید