یک سوال همیشگی در ذهن کسانی که cpu 64bit دارند و می خواهند لینوکس نصب کنندوجود دارد و آن اینست که لینوکس 32bit یا64bit را دانلود ونصب کنند.درادامه مطالبی در راستای این انتخاب بیان می کنم.

سرعت: صرفنظر از مجموعه بنچ مارکینگ باید گفت اندازه گیری این آیتم واقعا مشکل است.برخی مردم احساس می کنند توزیع مبتنی بر 64 بیت سریعترو کارآمد تراز آن یکی است در حالیکه تابحال از نظر علمی این مورد اثبات نشده است.اکثر برنامه های 64 بیتی همان برنامه های 32بیتی هستند که دوباره کامپایل شده اند بدون آنکه بهبودی که باعث مزیت خاصی ویا امکانات مشخصی در آنها باشد اتفاق بیفتد.اگر شما به دنبال استفاده از 64بیتی هستید بدلیل اینکه فکر می کنید این نسخه در سرعت از آن یکی سرتر است پیشنهاد می کنم تجدید نظر کنید.

سازگاری:همه نرم افزارها در لینوکس 64بیتی قابل اجرانیستند.هرچند که این توزیع چند سالی است که منتشر شده حتی قبل از windows XP64
مجتمع بودن نرم افزار شامل تمام جوانب تکنولوژی هم می شود.در تاریخ نگارش این مقاله نسخه 64 بیتی از ماکرو مدیا فلش وجود نداردو یا wine , java vmبرخی مشکلات را دارند.برخی سخت افزارها هم هنوز درایور 64 بیتی را ندارند.

حافظه اصلیram: اگر شما می خواهید بیش از 4گیگ رم استفاده کنید می بایست از توزیع 64 بیتی استفاده کنید چراکه توزیع 32 بیتی حداکثر تا 2 گیگ رم را ساپورت می کند.بنابراین حافظه کافی وجود ندارد هرچند این مورد خاصی برای کاربران عادی نیست ولی برای سرورها مسله مهمی است

بنا به آموخته هایم پیشنهاد می کنم از لینوکس 32 بیتی استفاده کنید چرا که تا زمانی که توسعه دهندگان و محققان کار ی بکنند که لینوکس 64 بیتی بهتر از حالا شود.شما با مشکلات 64بیتی سروکار دارید.امروزه همه دارندگانcpu 64 بیتی قادرند برنامه های 32 بیتی را اجرا کنند بدون هیچ مشکلی در کارایی و توزیعهای با ثباتی از این دسته توزیع وجود دارد.

---> برداشت از مقاله: Should you choose 32-bit or 64-bit Linux?