سلام.

در SQL Server Enterprise Manager 2000 ابزاری وجود داشت که به کمک آن می شد به سختی Stored Procedure ها را بطور نیمه خودکار ایجاد کرد و از نوشتن آنها بصورت دستی خلاص شد. اون ابزار خیلی خوب نبود، اما بقول قدیمی ها کوزه شکسته ای بود که گاهی وقتا ازش آب می خوردیم.

فقدان اون ابزار در SQL Server Management Studio 2005 باعث شد دنبال یک ابزار آماده بگردم، و راه دست ترین چیزی که یافتم این بود: EZStoredProc

ابزار فوق هم تمام کارهایی که من میخواستم رو انجام نمی داد، و از نسخه آزمایشی اش استفاده میکردم، اونقدرها هم برام نمی ارزید که قیمت 45 دلاری اش رو پرداخت کنم و بخرمش.

این روزها کمی وقت آزاد بیشتری دارم و میتونم بیشتر برای بازی با کد وقت بگذارم، بنابراین تصمیم گرفتم خودم یکی مثل اون، البته با قابلیت های مد نظرم رو بنویسم. نتیجه اش هم چیزی شده که تصویرش رو در زیر می بینید:

اگر شما هم دوست دارید از یک ابزار آماده برای تولید Stored Procedure هاتون استفاده کنید می تونید از این برنامه استفاده کنید. چیز ساده ای است، اگر پیشنهادی برای بهتر شدنش دارید در خدمت هستم.

کار کردن با این ابزار خیلی ساده است، اسم سرور رو وارد میکنید، دکمه Connect رو کلیک می کنید، دیتابیس، و سپس جدول مورد نظر رو انتخاب میکنید و کلید Generate ... رو کلیک میکنید.
برای ایجاد Stored Procedure ها کافیه اسکریپت SQL ایجاد شده رو در SQL Management Studio در یک Query جدید Copy/Paste کنید و اجرایش کنید.

بعدا که این برنامه کاملتر بشه سورس اش رو هم جهت مقاصد آموزشی ارائه خواهم داد.

موفق باشید.