ال به چگونگی ارتباط بین پورت های روتر و نحوه ایجاد ارتباط که در اصطلاح به آن روت کردن گفته می شود می پردازیم . می خواهیم تنظیماتی انجام دهیم که به پورتی از روتر سمت راست که به پورت روتر سمت چپ متصل است بگوییم که آی پی های پورت دیگر روتر سمت راست را بشناس و همچنین اجازه بده این آی پی ها از طریق تو به پورتی از روتر سمت چپ که به تو متصل هستند بروند . و در روتر سمت چپ هم به پورتی که به روتر سمت راست وصل است بگوییم آی پی هایی که پورت همسایه ات برایت می فرستد را اجازه بدهد به پورت دیگر که در همین روتر سمت چپ است برود و از آنجا هم به پی سی و شبکه سمت چپ برود
شاید جملات بالا یه کم گیج کننده باشه ولی چند بار بخونین و پیش خودتون طبق شکل بالا تجزیه تحلیل کنین می بینین که خیلی سخت نیست
البته من اینو به زبان ساده گفتم ولی همه اینا رو باید با دستور به روتر فهموند یا به قول معروف کانفیگش کرد .
برای این کار چند مدل روت هست . روت رو که خدمتتون گفته بودم یعنی چی ؟ باز توضیح میدم . روت به معنی شیوه عبور ترافیک از روتر گفته میشه . یه مثال بزنم که ملموس تر باشه
فرض کنید میخواین از خیابون عبور کنید چند روش وجود داره ؟ شاید بگین یه روش . ولی من میگم چندین روش هست .
یکی این که از رو پل هوایی بری . دوم اینکه از خط عابر پیاده بری . سوم اینکه از وسط ماشینا بری و ... .
شاید بگین چه فرقی میکنه همش برای اینه که از خیابون رد شی ولی من میگم هر کدوم از این روشها یه خوبیهایی داره یه بدیهایی . بگذریم
خواستم فقط مطلب جا افتاده باشه . در روتر ها هم برای عبور ترافیک مدل های مختلفی وجود داره که به اونا روت های مختلف گفته میشه . من چند نمونه رو فقط جهت نمونه بگم توضیحش در پستای بعدی
روت هایی از قبیل : static , dynamic , RIP , IGRP , EIGRP , ospf , isis و ... . اینا هر کدوم یه روش هست . شاید دوستان بپرسن که ما فقط می خوایم ترافیک شبکه رو انتقال بدیم چه فرقی میکنه از کدوم استفاده کنیم . ولی همونطور که گفتم هر کدوم از اینا یه مزایا و یه معایبی داره که بعدا اگه عمری باقی بود خواهیم گفت .
برای شروع از static route شروع میکنیم . این نوع روت به نام defult route معروف می باشد . برای یادگیر و نحوه استفاده و کارکرد و درک این نوع روت شکل زیر را در نظر بگیرید
0000.jpg
در شکل بالا روتر شماره یک از طریق پورت فست اترنت 0/0 به روتر شماره دو با پورت فست اترنت 0/0 وصل شده و روتر شماره دو با پورت فست اترنت 0/1 به روتر شماره سه با پورت فست اترنت 0/0 وصل شده است . تا اینجا که مشکلی نیست . من توصیه میکنم دوستان همین طرح را در نرم افزار پکت تریسر رسم و اجرا نمایند . تا مرحله به مرحله با هم پیش برویم .
در ابتدا برای پورتهای مورد نظر آی پی ست می نماییم و پورت ها را روشن ( به قول دوستمان no shot ) می کنیم . برای دادن آی پی به این صورت عمل نمایید . به پورت 0/0 از روتر شماره 1 آی پی 192.168.1.1 با سابنت مسک 255.255.255.0 را ست نمایید . اگر ست نمودن آی پی یادتون رفته به نوشته های بالاتر برگردید . برای پورت فست اترنت 0/0 از روتر شماره 2 آی پی 192.168.1.2 با سابنت مسک 255.255.255.0 را ست نمایید . برای پورت دیگر همین روتر ( یعنی پورت فست اترنت 0/1 ) آی پی 192.168.2.1 با سابنت مسک 255.255.255.0 را قرار دهید و برای پورت فست اترنت روتر شماره 3 آی پی 192.168.2.2 با سابنت مسک 255.255.255.0 را قرا دهید . تا اینجا باید همه لینک ها برقرار شده باشد اگر برقرار نیست چک کنید که اشکال کار از کجاست اگه مشکل داشتید بپرسید یا ایمیل بزنید . ایمیلم هم بالای صفحست .