مشاهده دست آورد نظرسنجی: آیا با میکرو های arm کار کرده اید؟

رای دهنده
133. شما نمی توانید در این رای گیری رای بدهید
  • علاقه ای ندارم

5 3.76%
  • شاید بعدا کار کنم

27 20.30%
  • قصد دارم بزودی با میکرو های اتمل کارکنم

41 30.83%
  • قصد دارم بزودی با میکرو های فیلیپس (nxp) کارکنم

5 3.76%
  • دارم با میکرو های اتمل کار میکنم

36 27.07%
  • دارم با میکرو های فیلیپس (nxp) کار میکنم

19 14.29%
صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 109

نام تاپیک: میکرو کنترلر های 32 بیتی ARM

Wink میکرو کنترلر های 32 بیتی ARM

با سلام
    تو این تاپیک قراره در مورد میکرو کنترلر های ARM صحبت بشه . همونطور که میدونید از هسته های پردازشی ARM ،در حال حاظر، در تمامی موبایلها استفاده میشه ، این پردازنده ها توان پردازشی بالایی رو در کنار مصرف بسیار کم انرژی ارائه میکنند . همین عامل سبب شده بهترین گزینه برای استفاده در وسایل قابل حمل باشند(اخیرا یک netbook هم بر اساس همین خانواده cpu ساخته شده که میتونه فیلم 720p رو 8 ساعت پخش کنه)
    جالبه بدونید علارغم همه ی این برتری ها قیمت این میکروکنترلر ها(دارای هسته ی ARM) خیلی گرون نیست ، به طور مثال At91SAM7s (ساده ترین نوع) با قیمت 10 هزار تومن امکانات بسیار بالایی رو در اختیار میگذاره:
    High-performance 32-bit RISC Architecture
    64 Kbytes حافظه فلش
    16 kbytes رم داخلی (قابل اتصال به 4 گیگ رم خارجی!)
    Low-power RC Oscillator, 3 to 20 MHz On-chip Oscillator and one PLL
    20-bit Programmable Counter plus 12-bit Interval Counter
    Real-time Timer 32bit دارای alarm
    One USB 2.0 Full Speed (12 Mbits per Second) Device Port
    One Four-channel 16-bit PWM Controller
    One 8-channel 10-bit Analog-to-Digital Converter
    Fully Static Operation: Up to 55 MHz at 1.65V and 85°C Worst Case Conditions
    البته به این نکته هم توجه داشته باشید که این میکرو مثلا در 10 مگاهرتز خیلی بیشتر از یه avr (سریعترین میکروی 8 بیتی) تو همون فرکانس ،توان پردازشی داره.
    خب ممکنه سوال کنید اگه اینقدر خوبه پس دیگه چرا از بقیه میکرو ها استفاده میشه؟ در جواب باید گفت:
    1.این میکرو ها 4 ساله تولید میشن برای همین منابع آموزشی زیادی ندارن
    2.کد نویسی تو کامپایلر این میکرو ها (در حال حاظر) خیلی پیچیده تره. و علیرغم اینکه زبان برنامه نویسی مثلا c هست ولی دستورات بیشتر به اسمبلی نزدیکن!
    3.همه این ic ها smd هستن که کار باهاشون سختره (سوکت ندارن و سختر لحیم میشن)
    4.به علت موارد بالا برای افراد مبتدی مناسب نیستن!

در ادامه (اگر دوستان علاقه مند باشند) یکسری فایل آموزشی برای کار با این میکرو ها میگذارم.

----------------------------------------------------------------------
    معرفی حانواده میکروکنترلر های arm ساخت اتمل:

arm7

AT91SAM7A : این سری برای کار هایی که به شبکه های can نیازه مناسبه و بقیه امکاناتش معمولی هست.

AT91SAM7L : قابلیت ویژه این سری مصرف بسیار کم انرژی است. برای همین برای کار های پرتابل(استفاده از باتری) بسیار مناسبه.

AT91SAM7S : این سری برای شروع بسیار مناسبه و تقریبا همه امکانات ، مخصوصا sam-ba ، رو داره و یه چیز همه منظوره هست

AT91SAM7SE : این سری مثل همون 7s هست فقط یه باس اضافه برای مموری خارجی داره

AT91SAM7X : قابلیت ویژه این سری امکانات کامل شبکه مثل ethernet هست. در حقیقت کاملتر از 7a هست.

arm9 :

AT91SAM9 (مثل at91sam9260) : برنامه نویسی این سری شبیه arm7 هست و تقریبا تمام امکاناتی رو که در بالا گفته شد رو یکجا داره!!! علاوه بر اینحا دارای فرکانسی نزدیک به 3برابر arm7 هست!

AT91SAM9XE : این سری دارای امکانات بیشتری برای شبکه هست

AT91X40 : مشخصه ویژه این سری حجم بالاتر فلش و حافظه ،در حد چند مگ، هست
    (این مطلب رو قبلا یه جای دیگه نوشته بودم که دیدم خیلی جاها کپی شده ، برای همین اینجا هم گذاشتم)

دو نمونه بورد برای کار با میکرو های arm :

این برای lpc هست:
    http://farzadsw.persianblog.ir/post/9

اینم برای AT91SAM7s هست:
    http://farzadsw.persianblog.ir/post/11

آخرین ویرایش به وسیله farzadsw : شنبه 10 بهمن 1388 در 00:54 صبح دلیل: به روز رسانی

نقل قول: میکرو کنترلر های 32 بیتی ARM

به به چه استقبالی !
    حالا تعداد 0 پاسخ هیچی ، تعداد "مشاهده ها" واقعا چشمگیره!

کاربر دائمی آواتار kernel
    محل زندگی
    تهران

ادامه بده دوست عزیز

خب ، برای شروع این pdf رو بخونید تا با انواع سری های میکروکنترلر های arm ، ساخت شرکت اتمل آشنا بشید.
    http://www.4shared.com/file/11461188...dded_MPUs.html

اما برای ادامه بهتره هدف مشخص باشه . به طور مثال من دارم با میکرو های lpc 2148 , At91sam7s64 به طور عملی کار میکنم ، و اصولا برای یاد گرفتن و مسلط شدن به میکرو کنترلر باید در کنار تئوری کار عملی(یا حداقل شبیه سازی) هم انجام داد .
    حالا بقیه دوستان بگن ، دارن یا میخوان ، به طور عملی کار کنن یا فقط شبیه سازی با پروتئوس ؟

کاربر دائمی آواتار محمدامین شریفی
    محل زندگی
    تهران - شیراز

نقل قول: ریز پردازنده های ARM

نقل قول نوشته شده توسط farzadsw مشاهده تاپیک
    به به چه استقبالی !
    حالا تعداد 0 پاسخ هیچی ، تعداد "مشاهده ها" واقعا چشمگیره!
    با سلام.
    از اینکه میبینم kernel جان،مشوق این تاپیک هستند،جدا خوشحالم.
    دوست من،مهم تعداد پاسخ ها نیست،سعی نکن دوستان را تشویق به بحث های فلسفی کنی.
    ما قبلا یک کارهایی اینجا کردیم و همچنین درباره RTOS اینجا و اینجا بحث کردیم.
    ولی آن گونه که باید پیش می رفت پیش نرفت،به 2 علت:
    1)بچه های الکترونیک به PCB و شماتیک رسیدند
    2)شخصا نتوانستم در بازار بردی پیدا کنم که با دات نت میکرو،بشه پرت کرد.همچنین بدلیل جدید بودن موضوع یا SDK جدیدتر از ebook بود و یا برعکس،که متاسفانه با هم در بسیاری موارد نا هماهنگ بودند.به همین دلیل گذاشتم که net. micro به بلوغش برسد و همچنین بردی هم پیدا بشود که دات نت روش پرت بشه.
    -----------------------
    من خیلی به این موضوع(پورت کردن RTOS بر روی برد)علاقه مندم، و حاظرم مطالب زیادی بخوانم.
    ولی دوست ندارم از مبحث دات نت،دور شوم.یک توصیه هم که دارم به طرف ترجمه نرویم و یک راست به طرف کار عملی حرکت کنیم.اگر دوستان تخصص خود را در این باره بگویند و هدفشان را از یادگیری ARM بیان کنند،فکر کنم بتوانیم با هم کارهایی را انجام دهیم.

پیروز باشید.

دوست من،مهم تعداد پاسخ ها نیست،سعی نکن دوستان را تشویق به بحث های فلسفی کنی.
    ، آخه من توقع داشتم با توجه به اینکه میکروکنترلر های arm یه موضوع جدیده و منابع آموزشی براش کمتره ، استقبال (لا اقل از لحاظ بازدید نه پاسخ) در حد خوبی باشه . راستی منظورتون رو از بحث فلسفی نفهمیدم ؟ (من خودم عاشق بحث کردنم!)
    ما قبلا یک کارهایی اینجا کردیم و همچنین درباره RTOS اینجا و اینجا بحث کردیم.
    ولی آن گونه که باید پیش می رفت پیش نرفت
    از اونجایی که رشته من برقه قبلا کل مطالب مرتبط با ARM رو تو eca دیده بودم ولی چیزی که من برداشت کردم این بود که ؛
    بیشتر اعضا بدون داشتن هیچ تجربه عملی در این ضمینه میومدن و تو بحث شرکت میکردن و بحث بی نتیجه میموند.بعضی ها هم که قدم اول رو خیلی خیلی بلند انتخاب میکردن. مثلا طرف نه میدونه پردازش تصویر چیه (حتی تو متلب) و نه میدونه (و میتونه ) با arm حتی یه led رو روشن کنه ، اون وقت میاد میپرسه با arm چه جوری میشه پردازش تصویر کرد! به همین علت کل بحث تو اون تاپیک منعطف میشه به قیمت و مارک دوربین های مخصوص پردازش تصویر.
    برای همینم من تو این فروم و فروم iranled عضو شدم تا بتونم با کسایی که تونستن یه led رو با arm (به طور عملی)روشن کنن سر مباحث پیشرفته تری بحث کنیم.
    در مورد نصب سیستم عامل هم همینطوره ، اول باید تا حدودی به arm مسلط شد ، بعد روش لینوکس نصب کرد و در مرحله بعدی رفت سراغ ویندوز.
    من خیلی به این موضوع(پورت کردن RTOS بر روی برد)علاقه مندم، و حاظرم مطالب زیادی بخوانم.
    ولی دوست ندارم از مبحث دات نت،دور شوم.یک توصیه هم که دارم به طرف ترجمه نرویم و یک راست به طرف کار عملی حرکت کنیم.اگر دوستان تخصص خود را در این باره بگویند و هدفشان را از یادگیری ARM بیان کنند،فکر کنم بتوانیم با هم کارهایی را انجام دهیم.
    اگه شما خیلی به نصب ویندوز روی بورد علاقه مندید ، باید یه دفعه سراغ arm9 و به عنوان نمونه at91sam9261 بروید .
    اما با توجه به اینکه مطالب آموزشی arm9 حتی کمتر از arm7 هست و همچنین برد های آماده اون گرونتره گزینه مناسبی برای شروع نیست.
    مثلا قیمت یه همچین چیزی حدود 200 تومن بدون پول پست و گمرک ، در میاد

اگرم بخوای برد رو تو ایران تولید و مونتاژ کنی که بیشتر از این قیمت در میاد!

----------------------------------------------
    در مورد ترجمه ، به نظر من کسی که نتونه مطالب انگلیسی بخونه باید 4 سال صبر کنه تا 3-4 تا کتاب فارسی تو این زمینه در بیاد ! بنابراین با شما موافقم
    اگه قرار باشه با هم کار کنیم (البته نه مثل eca انحصاری!) باید بدونیم هرکس چقدر تو این زمینه اطلاعات داره؛ مثلا من همونطور که گفتم الان شروع به یاد گیری عملی arm7 کردم و هدفم استفاده از این میکرو کنترلر ها برای ساخت وسایل مختلف هست(نه لزوما نصب سیستم عامل روی arm ، هرچند اگه محقق بشه چه بهتر)

منتظر جواب بقیه دوستان هستم

محل زندگی
    تهران

دوست عزیز چرا ادامه نمیدی ؟

بی صبرانه منتظریم

دوست عزیز من منتظر جواب این 2 سوالم:
    بقیه دوستان بگن ، دارن یا میخوان ، به طور عملی کار کنن یا فقط شبیه سازی با پروتئوس ؟
    م هرکس چقدر تو این زمینه اطلاعات داره؟
    خود من هم فقط چند قدم ابتدایی رو برداشتم و تا مسلط شدن به این میکرو ها فاصله دارم ! بنابراین در این زمینه گفتگو بشه بهتره .
    البته من یه چند تا مطالب آموزشی میگذارم ولی قبلش لازمه به سوالات بالا جواب داده بشه. همچنین شما قصد دارید با lpc ها کار کنید یا at91sam ها ( زیاد فرقی نمیکنه ولی باید مشخص بشه)؟

محل زندگی
    تهران - شیراز

حالا بقیه دوستان بگن ، دارن یا میخوان ، به طور عملی کار کنن یا فقط شبیه سازی با پروتئوس ؟
    برای این پرسش ها نظر سنجی میزارن.
    شخصا کار عملی را دوست دارم.

تا اونجایی که من متوجه شدم تو این forum فقط ما 3 نفر علاقه به کار تو این زمینه داریم ، برای همین نیازی به گذاشتن نظر سنجی نیست!
    خب امین آقا ، شما برد برای کار عملی دارید دیگه (همون برد eca )!؟
    nxp یا اتمل ؟ برای من زیاد فرقی نمیکنه چون من برای هردوتاش برد دارم
    خدمت دوستان عرض کنم من اینجا خدای نکرده قصد leader بازی ندارم ، برای همین اگه موضوعی به ذهنتون برسه مطرح کنید.

محل زندگی
    تهران - شیراز

تا اونجایی که من متوجه شدم تو این forum فقط ما 3 نفر علاقه به کار تو این زمینه داریم ، برای همین نیازی به گذاشتن نظر سنجی نیست!
    خب امین آقا ، شما برد برای کار عملی دارید دیگه (همون برد eca )!؟
    nxp یا اتمل ؟ برای من زیاد فرقی نمیکنه چون من برای هردوتاش برد دارم
    خدمت دوستان عرض کنم من اینجا خدای نکرده قصد leader بازی ندارم ، برای همین اگه موضوعی به ذهنتون برسه مطرح کنید.
    PCB و شماتیک گروه را دارم ولی بنابر قوانین گروه،اجازه پخش آن به آقا وحید بستگی دارد.
    در ضمن،شما کار را شروع کنید تا دوستان بیایند.در آن گروه هم ابتدا یک نفر بود،70 درصد دوستان بعد از طراحی شماتیک پیوستند و خیلی ها هم بعد از آماده شدن و روشن شدن LED به گروه علاقه مند شدند.
    در ضمن،در جامعه برنامه نویس همه با هم دوست هستند و از کسانی که ضحمت می کشند تشکر می شود،همانطور که Kernel جان گفت شما استارت کار را بزن.تا دوستان استفاده کنند.
    میکرو های اتمل،در بازار بیشتر وجود دارد و همچنین فارم مشهوری هم برای تبادل نظر درباره میکرو می باشد.
    شما شروع کن،جزییات کار با پرسش های کاربران در طول مسیر مشخص می شود.

PCB و شماتیک گروه را دارم ولی بنابر قوانین گروه،اجازه پخش آن به آقا وحید بستگی دارد.
    منظور من هم همین بود ، من خودم برد آماده دارم (نه اون برد eca)و نیازی به pcb ندارم . اگه بقیه نیاز به برد داشتن با شما مذاکره خواهند کرد.
    من در عرض 1-2 روز آینده استارت رو میزنم !
    * کامپایلری که من استفاده میکنم keil uvision هست.

محل زندگی
    تهران

اگه میشه بردتون رو به ما هم معرفی کنین تا ازش استفاده کنیم

در ضمن لطف کنین و یه لینک خوب برای keil uvision قرار بدین

خب، برای آشنایی با معماری و نحوه برنامه نویسی arm7 بهتره (خیلی بهتره!) که این pdf رو بخونید:
    http://www.4shared.com/file/12054048...-book_srn.html

ممکنه قبلا این pdf رو دیده باشید ولی اگه ندید حتما بخونیدش( لا اقل تا صفحه 40) . البته این کتاب مخصوص lpc هست ولی از اونجایی که هسته میکرو های arm یکیه و فقط تو امکانات جانبی با هم فرق دارن ، برای یاد گیری at91sam هم مناسبه.

نقل قول نوشته شده توسط kernel مشاهده تاپیک
    اگه میشه بردتون رو به ما هم معرفی کنین تا ازش استفاده کنیم

در ضمن لطف کنین و یه لینک خوب برای keil uvision قرار بدین
    من این بورد رو به صورت آماده از خارج (با قیمت مناسبی!) خریدم .
    ولی مهم نیست که شما از چه بوردی استفاده کنید ، فقط یه بورد باشه که پایه های i/o میکرو رو بیرون آورده باشه ، کفایت میکنه (اونم به خاطر smd بودن میکرو) .

حجم کامپایلر حدود 70 مگه برای همین آپلودش طول میکشه ، من میگذارمش تو فولدر wampserver تا شما دانلود کنید ولی سرعت دانلودش حدود 7-8 بیشتر نمیشه!
    farzadsw.serveftp.com/Keil.rar
    اگه دانلود نمیشه بگید تا آپلودش کنم.

خب ، اگه احیانا بورد و پروگرمر دارید این برنامه ای که ضمیمه کردم رو امتحان کنید. برنامه روشن خاموش کردن led رویه پایه شمار 1 هست ، میدونم خیلی سادس ولی چون اولین برنامه من بود 2 ساعت وقتم رو گرفت، شما هم برای شروع حتما باید این کار رو بتونید انجام بدید!
    اینم چندتا عکس از بورد( اون مربع کوچیکه نه کل برد) .

عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه  
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

کاربر دائمی آواتار kiosksoft
    محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

دوست عزیز

شرکت نکردن در بحث شما دلیل بر فعالیت نکردن کاربران سایت در این زمینه نیست!

میکروکنترلهای ARM تازه وارد ایران شده است خیلی از مهندسان حتی الکترونیک هم با آن آشنایی کافی ندارند .
    و اینکه بدلیل هزینه بالا در استفاده از آن فعلا کسی سراغش نمیرود.
    معمولا استفاده از ARM در پروژه بزرگ استفاده میشود در انجام پروژه های معمولی صرف نمیکند از این میکرو استفاده شود. پروژه های بزرگ کمتر تعریف میشوند در نتیجه افراد کمتری در این زمینه فعالیت میکنند.

و اینکه در زمینه ARM قبلا توسط افراد دیگری در همین سایت بحث شده است ! نمونه ش همین آقای مهندس شریفی خودمون.

در کل بحث جالبی هستش ... ادامه ش هم می ارزه ...

نقل قول نوشته شده توسط asp.net.csharp.ir مشاهده تاپیک
    دوست عزیز

میکروکنترلهای ARM تازه وارد ایران شده است خیلی از مهندسان حتی الکترونیک هم با آن آشنایی کافی ندارند .
    معمولا استفاده از ARM در پروژه بزرگ استفاده میشود در انجام پروژه های معمولی صرف نمیکند از این میکرو استفاده شود. پروژه های بزرگ کمتر تعریف میشوند در نتیجه افراد کمتری در این زمینه فعالیت میکنند.

و اینکه در زمینه ARM قبلا توسط افراد دیگری در همین سایت بحث شده است ! نمونه ش همین آقای مهندس شریفی خودمون.

در کل بحث جالبی هستش ... ادامه ش هم می ارزه ...

علت اصلیش کم بودن منابع آموزشی و سختی یادگرفتنشه. قیمت at91sam9261 تو ایران حدود 20 تومنه ، در حالی که با این میکرو میتونید یه pda (ساده) با سیستم عامل بسازید، بقیه هم که ارزونترن.
    ایشونم جزو همون 3 نفرن دیگه ، حالا با شما شدیم 4 نفر ! من برام خیلی ، مهم نیست چند نفر تو بحث شرکت میکنن ، اون حرفو برای لازم نبودن نظر سنجی گفتم .

محل زندگی
    تهران

keil uvision ی که گذاشتی دانلود نمیشه برادر

آخرین ویرایش به وسیله farzadsw : دوشنبه 05 مرداد 1388 در 19:46 عصر

Thumbs up نقل قول: میکرو کنترلر های 32 بیتی ARM

سلام دوستان.
    می خواستم ببینم هیچکدوم از شما pcb آماده و قابل چاپ برای arm9 (at91sam9260 که پین های اونو فقط قابل استفاده کرده باشه ندارید؟؟؟؟
    ممنون میشم اگه بذارید چون نیاز دارم واسه یه پروژه ای از این آرم استفاده کنم.

باسپاس

درود بر دوستان
    من با avr تا حدودی آشنایی دارم
    هم با codevision کار کردم هم با bascom و تقریبا همه کاری باهاش کردم بجز کار در زمینه pc interface، در ترم تابستون هم استاد پروژه ای داده و اجبار کرده که از PIC استفاده کنم، برای همین الان یک هفته ای هست که دارم با pic سرو کله می زنم، اونم با شبیه سازی تقریبا بیشتر کارهاش رو انجام دادم،

اما بر اساس چیزهایی که در باره آرم شنیدم، خواه نا خواه باید تا 5 سال آینده برم سراغ این میکرو، برا همین تصمیم گرفتم این تابستون که دارم پروژه دانشجویی رو انجام میدم در باره آرم هم آموزش های نخستین رو بگذرونم، و از اونجا که هنوز کتاب رفرنس خوبی به زبان فارسی یافت نمی شه می خوام از تجربه شما استفاده کنم،

فقط یه چیزی از یکشنبه هفته بعد شروع می کنم، تا حالا فهمیدم که باید برنامه دانلود بشه، این کتابهایی که لینک داده بودید رو چند فصلش رو بخونم، یه برد پروگرمر برای شروع کار تهیه کنم، و در این تاپیک فعال باشم حالا اگه شما راهنمایی دیگه ای هم برای شروع کار داشته باشید ممنون میشم(اگه یه برد معرفی کنید که عالی میشه)

برای پروگرمر میتونید از wiggler که نقشه و برنامه طرف کامپیوترش به صورت رایگان موجوده ، استفاده کنید و خودتون بسازید. مزیت این پروگرمر اینه که ارزونه و راحت میشه ساخت اما پورتش LPT (پورت موازی) هست برای همین ممکنه به لپتاپ وصل نشه.
    بورد هم فقط در این حد باشه که تغذیه میکرو و کریستال (بهتره 12 مگ باشه) روش باشه و پایه های میکرو رو هم به پین هدر وصل کنه(تا شبیه ic های dip بشه و کار باهاش راحت بشه) .

کاربر دائمی آواتار aynehband
    محل زندگی
    اهواز

من هم شخصا علاقه ام را ابراز می کنم، من 8051 نسبتا مسلطم، دات نت و طراحی وب هم خوب بلدم (جفتشون را تدریس می کنم) فکر کنم توی جمع کردن دو بحث بتونیم با هم کار کنیم، به خاطر شرایط شغلیم شاید نتونم خیلی عملی کمکتون کنم ، اما توی سازگاریشون (دات نت و میکرو)، احتمالا به کارتون بیام.
    شما شروع کنید، ببینیم چی میشه.

محل زندگی
    تهران

آقا آرم رو ادامه بده
    keil رو گرفتیم

خب ، پس چرا شروع نمیکنید ؟ مثلا همون چشمک زن رو انجام بدید !
    اگه برد ندارید با برنامه پروتئوس که میتونید کار کنید . اگه برد میخواید تو وبلاگم یه آدرس برای pcb برد آموزشی lpc23xx گذاشتم :
    http://farzadsw.persianblog.ir/post/9
    اینجا قراره گفتگو بشه یعنی دوطرفه باشه .

دوستان عزیزی که رشتشون کامپیوتره(فکر کنم همه!) اگه علاقه دارن ، من توصیه میکنم روی نصب RTOS ها (مثلا freeRTOS)بر روی همین arm7 کار کنن . به دلایل زیر:
    * کاربردیه
    * من ندیدم کسی این کارو تا حالا(تو ایران) انجام داده باشه (یعنی مسلط باشه)
    * تقریبا یه پیشنیاز برای نصب linuxو wince هست
    * من خودم زیاد تو این مقوله اطلاعی ندارم!

البته این رو بگم که من کد آماده ucosii رو برای At91sam7s64 داشتم و رو خود میکرو امتحان کردم و کار هم کرد ولی دیگه حوصله دستکاری و تعریف task و کار با سیستم فایل و ... رو نداشتم . منظور من هم مسلط شدن به این قبیل امور(!) هست.
    اگه چیزی فهمیدید به ما هم آموزش بدید .

کاربر جدید
    محل زندگی
    بیدخت

با سلام
    این جور که من فهمیدم هنوز اول کارتونه
    من هم همین جا اعلام آمادگی در زمینه ی عملی و یه خورده برنامه نویسی میکنم
    منتظرم شروع کنید

نقل قول نوشته شده توسط Strange مشاهده تاپیک
    با سلام
    این جور که من فهمیدم هنوز اول کارتونه
    من هم همین جا اعلام آمادگی در زمینه ی عملی و یه خورده برنامه نویسی میکنم
    منتظرم شروع کنید
    کار ما (لا اقل من!) شروع شده ، شما هم اگه میخواید قدم به قدم کار کنید یه بورد تهیه کنید و کار کنید دیگه ! منتظر چی هستید؟!

کاربر جدید
    محل زندگی
    بیدخت

کار ما (لا اقل من!) شروع شده ، شما هم اگه میخواید قدم به قدم کار کنید یه بورد تهیه کنید و کار کنید دیگه ! منتظر چی هستید؟!
    ممنون میشم لینک دانلود برد رو بزارین
    یا راهنماییم کنید که چجوری تهیه کنم

برای کار با هر میکرو کنترلری یکی از مهمترین وسایل مورد نیاز ، پروگرمر هست. میکرو های آرم هم از این قاعده مستثنی نیستن . البته این ابزار فقط برای پروگرم کردن میکرو نیست بلکه برای emulate کردن میکرو (دیباگینگ) هم ازش استفاده میشه و به همین علت بیشتر به اسم emulator میشناسنشون تا پروگرمر ! یعنی به وسیله این ابزار شما میتونید کار کرد میکرو رو توی مدار اصلی زیرنظر داشته باشید و مثلا ببینید فلان متغییر یا پورت الان مقدارش چنده.

به طور کلی پروگرمر هایی که برای این میکرو کنترلر موجوده 2 دسته هستند:

wiggler:

این پروگرمر ها به وسیله پورت parallel یا همون lpt به کامپیوتر وصل میشن .مزیت این پروگرمر اینه که نقشش تو اینترنت موجوده و براحتی میشه ساختش.همچنین به وسیله برنامه H-Jtag کامپیوتر باهاش ارتباط برقرار میکنه که هم کار پروگرم و هم کار دیباگ رو انجام میده. برای پیدا کردن برنامه و نقشه مدار wiggler کافیه تو اینترنت عبارت wiggler Jtag یا H-Jtag رو جست جو بکنید. عیب این پروگرمر ها عمدتا همون پورت موازیشون هست که باعث میشه به لپتاپ و مادربورد های جدید وصل نشن.

به عنوان مثال تو این سایت نقشه پروگرمر رو داره و اینجا هم سایت اصلی H-Jtag .

USB Emulator:

این نوع پروگرمر ها نوع حرفه ای تر ، سریعتر و دارای امکانات زیادی هستن . تو این دسته Sam-ICE و J-Link و U-Link معروفن که هر کدوم برای یه شرکت خاصی هست. اما از بین اینها J-link از بقیشون بهتره و پشتیبانی بهتری هم شده . البته این پروگرمر ها یه عیبی که دارن اینه که : اولا تو ایران برای خرید پیدا نمیشن (به دلیل ثانیا!) و ثانیا قیمتشون خیلی زیاده (تقریبا 100 دلار به بالا !) . نقشه بوردشون هم در دسترس عموم نیست (البته من زیاد دنبالش نگشتم ، شایدم بشه پیدا کرد) و اگر هم باشه به دلیل smd بودن و استفاده از یه سری ic عجیب غریب نمیشه ساختش.

اما زیاد نا امید نشید برای پروگرم کردم(و دیباگینگ) میکرو های ARM ساخت شرکت Atmel از طریق پورت usb یه راه سوم و خیلی ساده دیگه هم هست به نام sam-ba (فکر کنم lpc ها هم یه همچین امکانی داشتن ولی مطمئن نیستم) :

sam-ba یه برنامه هست که داخل Rom خود میکرو های At91sam قرار داره . اگه میکرو رو با این برنامه بوت کنید(روشش رو میگم) و سپس به کامپیوتری که برنامه AT91-ISP توش نصبه ، به وسیله پورت USB و یا COM وصل کنید ، میتونید براحتی و بدون نیاز به پروگرمر میکرو رو پروگرم و دیباگ کنید(به همین راحتی!) .

خب ، حالا روش بوت کردن Sam-ba :

* شما باید یه بورد داشته باشید که usb داشته باشه و علاوه بر اون یه جامپر بین پایه TST و 3.3+ داشته باشه.(اکثر بورد ها این امکان رو دارن)

1. در حالی که میکرو به هیچ جا متصل نیست (خاموش) جامپر مذکور رو وصل میکنید تا TST به 3.3 ولت وصل بشه (تو حالت عادی نباید وصل باشه ها!)

2. بورد رو روشن میکنید(مثلا با وصل کردن کابل usb به کامپیوتر) و 10 ثانیه صبر میکنید ، تا samba از rom به flash منتقل بشه . توجه : تو این حالت برنامه قبلی پاک میشه.

3.بورد رو خاموش میکنید(usb رو جدا کنید) و جامپر رو جدا میکنید تا به حالت عادی برگرده

4. حالا بورد رو به کامپیوتر وصل میکنید و از طریق برنامه نام برده شده میکرو رو پروگرم میکنید.

حتما متوجه عیب این روش شدید ، اینکه برای هر بار پروگرم کردن باید قبلش samba رو به روش بالا بوت کنید ولی در عوض نه نیازی به چند صد هزار تومن هزینه هست و نه از پورت موازی خبری هست.

اینم آدرس دانلود برنامهAT91-ISP

این روش رو هم من به صورت عملی امتحان کردم و هیچ مشکلی نداره.

-----------------------------------------------------------------------------
    متاسفانه ، من اینطور دارم برداشت میکنم (درست یا غلط) که دوستانی که میان اینجا اعلام آمادگی میکنن ، اینجا رو مثل یه اتوبوس تصور کردن که هرکی بیاد سوارش بشه به مقصد میرسه .
    اگه قرار باشه بحث ها اینجا فقط یه طرفه باشه ، خب من این مطالب رو فقط تو وبلاگ ادامه بدم راحت ترم (الان این مطلب رو هم از وبلاگ کپی کردم) .

نقل قول نوشته شده توسط Strange مشاهده تاپیک
    ممنون میشم لینک دانلود برد رو بزارین
    یا راهنماییم کنید که چجوری تهیه کنم
    آقای aminsharifi67 یه نقشه برای بورد داره ولی باید با خودشون صحبت کنید که نقشه رو بهتون میده یا نه.
    برای سری LPC23xx هم که تو 4 تا پست قبلی توضیح دادم از کجا نقشه بورد رو پیدا کنید.

محل زندگی
    تهران - شیراز

متاسفانه ، من اینطور دارم برداشت میکنم (درست یا غلط) که دوستانی که میان اینجا اعلام آمادگی میکنن ، اینجا رو مثل یه اتوبوس تصور کردن که هرکی بیاد سوارش بشه به مقصد میرسه .
    اگه قرار باشه بحث ها اینجا فقط یه طرفه باشه ، خب من این مطالب رو فقط تو وبلاگ ادامه بدم راحت ترم (الان این مطلب رو هم از وبلاگ کپی کردم) .
    در واقع گروه هم به همین نتایج رسید که تصمیم گرفت،تمام مطالب رو نزاره و برخی از مطالب برای اعضا باشند.
    آقای aminsharifi67 یه نقشه برای بورد داره ولی باید با خودشون صحبت کنید که نقشه رو بهتون میده یا نه.
    برای سری LPC23xx هم که تو 4 تا پست قبلی توضیح دادم از کجا نقشه بورد رو پیدا کنید.
    بخدا منم از اول گفتم که تمام مطالب رو برای همه بگزارید.اما دوستان تصمیم گرفتند که برخی مطالب از جمله همین PCB و برخی sample های برد،فقط برای اعضای گروه باشد.
    تا به امروز پرسشی بغیر از "من برد می خوام" را داشته دوستان پاسخ داده اند.
    یک PCB چینی در گروه گذاشته شده است که آقای امید حبیبی،آنرا پیاده سازی کرده است.خوب دیگه اون PCB رو پیاده سازی کنید،اگر مشکلی بود،کمکتون میکنه.(برای پیوستن به گروه کاری را که فکر می کنید به گروه کمک کند را بهمدیر گروه بگویید و پس از انجام آن کار به گروه ملحق می شوید،به همین راحتی)
    آقا فرزاد،شما انتظار داری زود نتیجه بگیری و همه با یک سرعت پیش برن،در عالم واقعیت اینگونه نیست.
    در این فارم افرادی مانند kernel (که شخصا خیلی ارادت پیششون دارم)و asp.net.csharp.ir(که در شرکتی کار میکنند که مربوط به همین مقوله هست) که می تونن در این راه خیلی کمک کنند.
    شما هنگامی که پستی در برنامه نویس یا eca می زنی،مطمئا باش همه استفاده میکنند،گرچه نظر ندهند. ولی اگر مشکلی پیش بیاید و یا کمکی از دستشان بر بیاد،هیچ وقت دریغ نمیکنند.

آقا فرزاد شما پست هات رو ادامه بده،همه استفاده میکنند.(من هم کلی پست توی eca زدم و یک نفر هم جواب نداد،دلیل نمیشه که دلسرد بشم،چون می دونم به هر حال یکی دربارش نظر میده[البته هنوز هیچ کس نظر مرتبط نداده!]
    آخرین ویرایش به وسیله aminsharifi67 : سه شنبه 20 مرداد 1388 در 22:14 عصر

محل زندگی
    تهران

با تشکر ویژه از جناب aminsharifi و farzadsw بابت زحمات با ارزشتون تا به حال

به خاطر تحقیقاتم روی FPGA و Image proccesing بر روی اون خیلی وقت نمی کنم چیزی این جا بنویسم ولی هر روز چند بار به اینجا میام تا ببینم چقدر پیشرفت صورت گرفته .

اطمینان داشته باشین وقتی اعضا به سطح مطلوبی رسیدن در زمینه کار با ARM ، در مورد Port کردن OS بویژه لینوکس بر روی ARM به مقدار کافی مطلب و پست قرار میدم تا اعضا بتونن به طور حرفه ای با ARM کار کنن !

شما به کار با ارزشت ادامه بده نوبت ما که رسید دریغ نمیکنیم .

یا حق

فعلا که تا اینجا تنها مشکلی که بقیه داشتن ، نبود بورد بوده . من یه بورد جدید تو وبلاگ گذاشتم :
    http://farzadsw.persianblog.ir/post/11
    بنابراین دیگه نباید مشکلی از نظر بورد باشه ، چون بالاخره یکی از اون 3تا رو میتونید تهیه کنید !
    الان من در مرحله سرگردانی برای انتخاب کامپایلر هستم! :
    winARM - Eclipse : محیط ویرایش کد Eclipse که واقعا حرف نداره ( یه جورایی جادوییه !) و مثال هم براش زیاده ولی برای کانفیگ کردنش یه سری دنگ و فنگ اضافی داره که زیاد خوشایند نیست(مثلا makefile)
    Keil : برنامه نویسی توش یکم راحت تره ولی بیشتر کسایی که با lpc کار میکنن ازش استفاده میکنن و آموزش درست حسابی(خود آموز) نداره.
    IAR : برنامه نویسی توش یکم سختره ولی در عوض راهنما و خودآموز داره(هنوز نخوندمش) .
    حالا من موندم باکدوم کار کنم!؟ شما نظری ندارید ؟

محل زندگی
    تهران - شیراز

توی سایت ماکروسافت اسم realview رو زیاد شنیدم و گرانترین کامپایلر هم محسوب میشه.
    خرید RealView / دانلود Realview
    البته من هیچ تجربه ای ندارم و حتی این کامپایلر را تهیه نکردم،ولی انگار اسم بزرگی داره.
    این کامپایلر برای خود شرکت ARM هست و plug-in های زیادی برای کار با سیستم عامل ها و نرم افزار های گوناگون داره.

RealView دیگه خیلی حرفه ایه ، دراصل برای هسته های آرم استفاده میشه و چون خیلی گرونه استفاده کننده هاش کمترن و منابع آموزشی (مثال و مطلب) کمتر از بقیه (در مورد میکرو های آرم) باید داشته باشه .
    از اونجایی که keil زیر مجموعه شرکت arm هست (از کامپایلر real view استفاده میکنه!)، و کار باهاش ساده تره و احتمالا در آینده ورژن های جدیدتری ازش میاد ، تقریبا تصمیم گرفتم با اون کار کنم . اینم یه مقایسه از یه کتابی:

اون فایل آموزشی برای IAR رو هم دیدم ، همچینم خود آموز نبود! بیشتر درمورد موارد تقریبا پیشرفته بود .
    آخرین ویرایش به وسیله farzadsw : جمعه 23 مرداد 1388 در 19:36 عصر

محل زندگی
    تهران - شیراز

آیا کوتوله ها می توانند غول ها را شکست دهند؟

در Computex 2009 نسل بعدی لپ تاپ ها با نام Netbook توسط 2 شرکت Qualcomm و اینتل رونمایی شد،نسلی که آینده آن برایشرکت های سازنده اش هم ،مبهم است!
    رایانه هایی که بر پایه محاسبات ابر الکترونیکی ساخته شده اند.

اما داستان اصلی......

شرکت Qualcomm رایانه قابل حمل و کم مصرفی را بر پایه معماری ARM عرضه کرده است.

و شرکت اینتل رایانه قابل حمل و پرقدرتی را بر پایه معماری X-86 و با نسل جدید پردازنده ها-atom- به نام Menlowروانهبازار کرده است.

جدال تازه ای که بین تولید کننده های پردازنده ها رخ داده است،جدال بر سر توان بالا و مصرف پایین.
    شرکت بزرگ اینتل با دوستان بزرگی مانند ماکروسافت و ارگان های دولتی ایالات متحده و با داشتن تجربه بالایی در ضمینه تولید پردازنده های رایانه و لپ تاپ اکنون در مقابل ARM که دارای 100 تا 200 شریک و 10 سال تجربه در ضمینه گوشی های هوشمند می باشد،صف آرایی کرده است.
    در این جنگ،اینتل سعی در بهینه کردن مصرف پردازنده خود می کند و ARM هم سعی در قوی کردن قدرت پردازنده های خود می کند.
    اما برنده این میدان کیست؟ اینتل تازه کار یا ARM کهنه کار؟
    در اینجا هر شرکت برگ برنده خود را رو میکنند و قدرت دیگری را کم ارزش قلم داد می کنند:
    The software community is already on X86. They can develop on the PC and deploy on Menlow
    Intel's strategy is to provide X86 processors that will offer leading performance while reducing the footprint and power consumption
    according to Jon Jadersten, European marketing manager for the ultra mobile group at Intel Santa Clara, Calif.

Processor :X86
    We see it [the product category] as a grownup smart phone. We certainly think our experience of more than 10 years of saving power in mobile phones is relevant; it's what allows a variety of products
    A particular instruction set or operating system is not the key; rather, the company must get the whole package right
    said Ian Drew, segment marketing vice president for ARM at Cambridge, England
    Processor :ARM

one ARM executive, who shall remain nameless: "Intel's a big company. I would never bet against them."
    آخرین ویرایش به وسیله aminsharifi67 : جمعه 23 مرداد 1388 در 15:08 عصر

دفعه قبلی فقط خروجی میکرو رو امتحان کردیم ، اما ایندفعه هم حروجی و هم ورودی و البته با یه میکروی دیگه یعنی AT91sam7s64 . تو این پروژه 3 تا led به وسیله 4 تا دکمه کنترل میشن . به این صورت که دکمه های 1و2و3 به ترتیب led های 1و2و3 رو روشن و دکمه 4 هرسه رو با هم روشن میکنه.
    تو این مدت من 2 چیز رو متوجه شدم (هر چند تقریبا بدیهی بود!) ، یکی اینکه از بین کامپایلر های موجود keil نسبتا بهتره ، و دیگه اینکه برنامه های میکرو های اتمل با nxp تو اسم رجیستر ها ، کد startup و کار با peripheral های میکرو متفاوته ، بنابراین کار بر روی هرجفتشون و به طور همزمان ،خصوصا در زمان اولیه آموزش ، توصیه نمیشه!

فعلا من تصمیم دارم با اتمل کار کنم و بعدش برم سراغ NXP . البته امیدوارم تو پروژه بعدی خبری از LED نباشه D:

اینم یه عکس از پروژه:

http://rapidshare.com/files/267656289/LED_KEY.rar.html

خب ،اگه نوبتی هم باشه نوبت lcd کاراکتریه !
    تو این برنامه که تلفیقی از پروژه های قبلیه ، ابتدا یه متن روی lcd نشون داده میشه و بعد از حرکت اون و توقف ، سه تا led به ترتیب روشن خاموش میشن. سرعت روشن خاموش شدن این led ها توسط 2 تا کلید ، کم یا زیاد میشه .

این برنامه با برنامه های قبلی که گذاشتم یه فرقی داره ، اونم اینه که توش از کتابخونه کامپایلر keil استفاده کردم (کاری که قبلا باید میکردم ! ) . البته اون کتابخونه فقط یه سری تابع داره که کار کردن با امکانات جانبی میکرو رو ساده تر میکنه و توش خبری از تابعی برای کار کردن با lcd کاراکتری و غیره نیست. به همین دلیل یه فایل هدر برای این کار درست کردم(فعلا در مرحله بتا هست). اگه خواستید فایل هدر رو بررسی کنید توصیه میکنم یه دیتاشیت lcd هم کنار دستون باشه تا کامل متوجه کد ها بشید.
    http://www.4shared.com/file/127709987/7d...C_LCD.html

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •