PDA

View Full Version : برنامه تولید کننده chm - HTML help files

Devilprogramer
یک شنبه 18 فروردین 1387, 10:12 صبح
سلام
یه برنامه تولید کننده فایلای chm خوب که بشه با درست کردن Source اش فایلهای chm فارسی تولید کرد سراغ دارید، برای Document کردن نرم افزارها به صورت موثر خیلی مفیدند چرا که Search و امکان دسته بندی کردن مطالب در ایم مدل فایلهای help خیلی خوب پیاده سازی شده.
لطفاً اگه برنامه های مناسبی سراغ دارید معرفی کنید لطفاً

vcldeveloper
یک شنبه 18 فروردین 1387, 17:24 عصر
این موضوع مربوط به این بخش نیست!

برای Document کردن نرم افزارها به صورت موثر خیلی مفیدند چرا که Search و امکان دسته بندی کردن مطالب در ایم مدل فایلهای help خیلی خوب پیاده سازی شده.Doc-o-matic (http://www.doc-o-matic.com/)

فایلهای chm فارسی تولید کردفایل CHM مجموعه ایی از صفحات HTML هست. صفحات HTML شما که فارسی باشه، فایل CHM شما هم محتواش فارسی میشه. البته توی بخش مربوط به فهرست و Index که بصورت Side-bar ظاهر میشه، فقط می تونید عربی رو انتخاب کنید و در صورت ترکیب واژه های فارسی و لاتین، متن درست نمایش داده نمیشه، ولی قابلیت راست-به-چپ رو داره و می تونید در صورت لزوم بخش فهرست و Index را از راهنما حذف کنید و فقط محتوی فارسی و بخش جستجو را حفظ کنید.
در ضمن، Doc-O-Matic یک ابزار استخراج Documentation از سورس کد هست، و ساختن فایل های CHM فقط یکی از قابلیت های ساده آن محسوب میشه. این نوع فایل ها رو با ابزارهای رایگان هم می تونید خودتون دستی بسازید.

mehrpars
یک شنبه 18 فروردین 1387, 17:56 عصر
POwer CHM5.5
genhelpprdemo
WinCHM_setup

silver rain
یک شنبه 18 فروردین 1387, 22:17 عصر
به نظر من از powerchm استفاده کن
به خاط این که راحته البته باید page هاتون فارسی باشه.

Devilprogramer
شنبه 24 فروردین 1387, 12:23 عصر
آقای کشاورز ممنون .. Doc-o-matic (http://www.doc-o-matic.com/) باید خریداری شه .. مساله اینه که فقط محتوای فارسی جواب نمی ده و لازم داریم که حتی بتونیم label ها رو فارسی کنیم .. search فارسی هم یحتمل مشکلاتی داره با برخی از حروف که باید بر طرف شه .. در حقیقت فارسی بودن و درست عمل کردن search و index برامون اهمیت زیادی داره .. یعنی با یه chm maker که open source باشه شاید بشه یه کارایی کرد .. یه سوال ؟ این نرم افزاری که شما معرفی کردید تا این حد قابلیت داره که search فارسی رو درست پشتیبانی کنه؟

از جناب مهرپارس و سیلور رین هم تشکر می کنم .. powerchm رو قبلاً download فقط باید رو همون جنبه هایی که توضیح دادم درست عمل کنه .. باید یه بررسی کنم و بعد نتیجه رو اینجا بگم .. اگر اطلاعات بیشتری در این موارد داشتید خیلی ممنون می شم راهنماییم کنید

Devilprogramer
شنبه 24 فروردین 1387, 14:50 عصر
کسی با help &manual 4 کار کرده، که بدونه چطوری می شه راست به چپش کرد؟

در منوی project در properties می شه در قسمت common porperties در قسمت Language settings در Bi-Directional Language Mode رفت و Right to Left رو انتخاب کرد ولی وقتی preview می گیریم و یا compile اش می کنیم دوباره چپ به راسته!

Devilprogramer
سه شنبه 27 فروردین 1387, 15:39 عصر
help & manual خوشبختانه unicode رو support می کنه و زبان فارسی رو هم می شه توش انتخاب کرد و charset اسم می شه عربی گذاشت .. راست به چپش هم کد صفحاتش رو تغییر می دیم .. یعنی جستجوی فارسی در topic ها ممکنه
برای دسترسی به کد صفحات می شه از مسیر زیر رفت
Project roperties>html help>topic page

و انتخاب گزینه let me edit html code directly و در آخر گذاشتن dir="rtl" در تگ body

vcldeveloper
سه شنبه 27 فروردین 1387, 17:58 عصر
آقای کشاورز ممنون .. Doc-o-matic (http://www.doc-o-matic.com/) باید خریداری شه .. مساله اینه که فقط محتوای فارسی جواب نمی ده و لازم داریم که حتی بتونیم label ها رو فارسی کنیم .. search فارسی هم یحتمل مشکلاتی داره با برخی از حروف که باید بر طرف شه .. در حقیقت فارسی بودن و درست عمل کردن search و index برامون اهمیت زیادی داره .. یعنی با یه chm maker که open source باشه شاید بشه یه کارایی کرد .. یه سوال ؟ این نرم افزاری که شما معرفی کردید تا این حد قابلیت داره که search فارسی رو درست پشتیبانی کنه؟اینایی که گفتید ربطی به نرم افزاری که معرفی کردم نداره، مشکل از خود CHM هست. این CHM هست که با فارسی مشکل داره، خود نرم افزارهای تولید CHM در این زمینه نمی تونند کار خاصی برای شما بکنند.
کاری که Doc-o-matic انجام میده اینکه کامنت ها را از سورس شما استخراج میکنه و به درستی فرمت بندی و فهرست بندی میکنه، بعدش به شما امکان میده که این رو به فرمت های مختلفی منتشر کنید، یکی از این فرمت ها CHM هست. مثلا به عنوان نمونه Help نرم افزار دلفی با همین ابزار ساخته شده. الان بجای CHM از فرمت های بهتری برای ساخت Help استفاده میشه، به عنوان نمونه می تونید Help دلفی یا Visual Studio رو ببینید. این نوع فرمت رو هم Doc-O-Matic پشتیبانی میکنه.

Devilprogramer
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 08:58 صبح
خوب حقیقتش اینه که من خیلی راجع به Chm فایلا اطلاعات نداشتم ولی فهمیدم که اگه برنامه chm maker انتخابی یک سری موارد رو در نظر گرفته باشه مشکلات فارسی فایلهای chm حل می شه .. مثلاً با این help & manual با تغییراتی که به صورت دستی داخل html code صفحات اعمال کردم مشکل راست به چپ بودن و مشکلات مربوط به فارسی انگلیسی تایپ کردن حل شد .. با انتخاب ها و تنظیمات درست در Project properties مشکلات مربوط به search و index و نمایششون به صورت فارسی حل شد. این نرم افزار هم امکان انتشار با چندین فرمت رو فراهم کرده حتی ms help 2 که فرمت مربوط به vstudio help هه رو هم داره .. جالبیش اینه که فقط chm هست که تقریباً درست فارسی می شه و برای مقصود ما کارایی داره .. و تنها یک اشکال خیلی کوچیک در موقع چاپ داره که در header که شماره صفحه رو می زنه می یاد caption فارسی مربوطه رو هم دوباره در سر صفحه چاپ کنه که نمی دونم چرا اونو چپر چلاق چاپ می کنه (برای این می گم دوباره که تو خود متن caption مورد نظر رو درست چاپش می کنه) و متن اصلی و باقی مطالب هم به درستی چاپ می شن .فرمت pdf اش که اصلاً unicode رو support نمی کنه .. فرمت Winhelp اشم کمی تو نمایش مشکلات ایجاد می کنه
نمونه help مربوط به visual studio رو دیدم حالا این فرمت MS help 2 حتی اگه با فارسی درست کار کنه ما که نمی تونیم واسه هر مشتری ای بریم ویژوال استودیو رو نصب کنیم و درددسر رجیستر شدن اینا داره شاید این فرمت برای خود برنامه نویسا عالی باشه ولی فکر نمی کنم به درد مشتری هایی که قراره با نرم افزارهای آماده کار کنن خیلی مورد مناسبی باشه ..
حالا می خوام بدونم شما تونستین document فارسی رو با نرم افزاری که معرفی کردید با فرمت MS help 2 منتشر کنید و index و search و نمایشش و چاپش درست صورت بگیره .. و آیا تونستید طوریInstaller واسش درست کرده باشید که رو یه کامپیوتر معمولی که visual studio روش نصب نیست، نصب شه و راحت کار کنه؟
اگه واقعاً چنین موردی رو تونستید پیاده سازی کنید اجازه بدید من هم بدونم چون من دنبال بهترین روش می گردم .. برای اینکه کاربرا به راحتی باهاش کار کنن و جواب سوالاشونو بگیرن .. دیگه اینکه در نظر داشته باشید من نمی خوام کامنت ها را از سورس برنامم استخراج کنم بلکه یک سری document با فرمت های Word و pdf دارم که قراره با فرمت مناسب تری تهیه شن تا مشکلاتی از قبیل search فارسی تو pdf و یا به هم ریختن قیافه و صفحه بندی تو Word رو نداشته باشه.. خیلی از لطفتون ممنونم

vcldeveloper
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 01:36 صبح
حالا می خوام بدونم شما تونستین document فارسی رو با نرم افزاری که معرفی کردید با فرمت MS help 2 منتشر کنید و index و search و نمایشش و چاپش درست صورت بگیره .. و آیا تونستید طوریInstaller واسش درست کرده باشید که رو یه کامپیوتر معمولی که visual studio روش نصب نیست، نصب شه و راحت کار کنه؟
تابحال ازش استفاده نکردم، چون Compiler اش روی سیستمم نداشتم.

Devilprogramer
سه شنبه 03 اردیبهشت 1387, 20:04 عصر
خیلی از راهنماییاتون ممنونم

eftekhai07
شنبه 02 مرداد 1389, 00:47 صبح
سلام .
من تونستم راه حلی برای تولید فایل های CHM فارسی تولید کنم. منظورم از فارسی همه چیز فارسی هست . ینی چه TOC ، چه Index چه Search و چه محتوای متن فایل ها به صورت کاملا فارسی .
مشکلی هم در مورد ترکیب فارسی ، انگلیسی ، عکس و ... نداره . دقیقا یه فایل CHM فارسی .
یه نرم افزار هم نوشتم که فرآیند کار رو کاملا اتوماتیک انجام میده .
اگه شرکت یا تولید کننده نرم افزاری تمایل داشته باشه که فایل های راهنماش رو فارسی کنه ، میتونم باهاش همکاری داشته باشم .راه حل رفع مشکلات فایل های CHM و حق امتیاز نرم افزارم رو هم به قیمت مناسبی میفروشم .
در صورت تمایل به من ایمیل بزنید : eftekhari07@gmail.com (eftekhari07@gmail.com)