PDA

View Full Version : قالب و cms

miladr
چهارشنبه 21 فروردین 1387, 11:01 صبح
در cms هایی که قابلیت تعویض پوسته از طریق کنترل پنل سایت وجود داره.
شیوه نوشتن همچین چیزی چطوریه؟

miladr
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 02:24 صبح
یعنی کسی تا حالا اینجا CMS کار نکرده.
میخوام بدونم چطوری میشه دست مدیر سایت رو باز گذاشت که صفحاتی با ظاهر متفاوت ایجاد کنه؟

nazaninam
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 11:59 صبح
دوست عزیز بین دو تا پست شما فقط 3 ساعت فاصله هست !! انتظار دارید مثل چت روم تا سوال می پرسید جواب بگیرید ؟
ساده ترین روش برای مدیریت قالب بنا کردن سایت بر اساس Css هست .
اگر گرافیک سایت شما بر اساس Css بنا بشه با تغییر Css ظاهر اون کاملا عوض میشه .
یک Css اصلی برای سایت طراحی کنید و با تغییر اون چند Css دیگه بسازید تا ظاهر عوض بشه بعد لیست Css هارو به مدیر نشان بدید تا از بین اونا یکی رو انتخاب کنه .
موفق باشید

maxpayn2
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 12:51 عصر
سلام
بعدش چه طوری مشخص کنیم از کدوم css استفاده بشه ؟

miladr
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 15:24 عصر
دوست عزیز بین دو تا پست شما فقط 3 ساعت فاصله هست !! انتظار دارید مثل چت روم تا سوال می پرسید جواب بگیرید ؟
ساده ترین روش برای مدیریت قالب بنا کردن سایت بر اساس Css هست .
اگر گرافیک سایت شما بر اساس Css بنا بشه با تغییر Css ظاهر اون کاملا عوض میشه .
یک Css اصلی برای سایت طراحی کنید و با تغییر اون چند Css دیگه بسازید تا ظاهر عوض بشه بعد لیست Css هارو به مدیر نشان بدید تا از بین اونا یکی رو انتخاب کنه .
موفق باشید

فکر نمی کنم بعد 1 سال عضویت هنوز این رو یاد نگرفته باشم.
اما شما یکم دقت کنی پست اول 10:31 دقیقه قبل از ظهر هست و پست دوم 1:54 دقیقه قبل از ظهر فرداست. فکر می کردم شاید سوالم رو گنگ مطرح کردم. ( اجازه بدیم تذکر جز وظایف مدیر بمونه)
البته از راهنمائیتون ممنونم.این روش به کار من نمیاد چون فکر می کنم با CSS ظاهر رو میشه کنترل کرد اما Structure رو به سختی بشه ( شایدم نشه) مثلا دو تا قالب یکی سه ستونه و یکی دیگه دو ستونه و ...

mojniknam
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 18:45 عصر
باید دقیقا یگی میخوای چه چیزی رو تغییر بدی
اگر تنها رنگ باشه باید از css ها استفاده کنی
اگر تغییر محدود در قالب باشه میتونی از MasterPage های مختلف استفاده کنی
درغیر ایصورت باید از صفحاتی با طراحی های مختلف استفاده کنی

miladr
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 18:57 عصر
یه چیز مثل Dotnetnuke .
که شما میتونی قالب هایی کاملا متفاوت داشته باشی.من document های DNN رو هم گرفتم اما خیلی گنگ توضیح داده

merlin_vista
پنج شنبه 22 فروردین 1387, 21:51 عصر
این طور که من فهمیدم شما میخواهید قالب کاملاً پویا باشه ! برای این کار میتونی از این روش استفاده کنی . ولی فکر کنم روش های بهتری هم باشه ؟
ولی فعلاً همین به فکرم رسید .

1- در صفحه اول سایت خود یا اگه از masterpage استفاده میکنی در آن هیچ کدی نباشد ... فقط کد Page باشه :

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

2 - تمام کدهای دیگه HTML و ASP.net را در بانک اطلاعاتی باید ذخیره کنی : بانک شما باید حداقل شامل 4 فیلد باشد :
ID = آی دی سطر به سورت identiti
Tempelet = کل کدهای قالب را هم در این فیلد باید قرار گیرد .
name = نام قالب
Control = به صورت True و False باشد برای تشخیص قالب فعال

3 - سپس به عنوان مثال با Query زیر میتونی قالبی را که مدیر در کنترل پنل خود فعال کرده را انتخاب کنی

select Tempelet From Tb_Tempelet Where Control='True'

البته دقت داشته باش وقتی که مدیر یه قالب را True میکنه بقیه قالب ها را تو False کن

4 - به عنوان مثال تو میخواهی در مسترپیچ این قالب را اجرا کنی که سایت با این قالب بیاد بالا .
حالا بعد ار اجرای کوئری بالا یک فیلد داری که یه قالب توش هست که مدیر انتخاب کرده . حالا اون فیلد را مثلاً با DataReyder میخونی و میریزی تو یه متغیر به نام Temp و بعد اون را روصفحه اعمال میکنی :

Response.Write(Temp);
Response.End();

امیدوارم منظورم را فهمیده باشی اگه جایی اشکال داشتی بپرس !

miladr
جمعه 23 فروردین 1387, 14:09 عصر
ممنظورتون رو کامل متوجه شدم.
فکر می کنم به جای همه این کار ها میشه چند تا master داشت و بعد اسمشون رو تو دیتابیس ذخیره کرد و اجازه انتخاب رو داد.
و هر وقت صفحه می خواد Load بشه بر اساس master یی که تو دیتابیس براش داریم master ش رو تعیین می کنیم.

merlin_vista
جمعه 23 فروردین 1387, 17:40 عصر
آره اینطوری هم که گفتی میشه !
از این روش که من گفتم هم میتونی امکان تغییر قالب را به کاربر هم بدی . و برای خودت تگ درست کنی و در قالب استفاده کنی . مثل کاری که سیستم های وبلاگ و CMS ها انجام مدین مثل وردپرس . که کاربر خودش میتونه قالب بسازه .. . .

nazaninam
جمعه 23 فروردین 1387, 19:02 عصر
سلام
بعدش چه طوری مشخص کنیم از کدوم css استفاده بشه ؟
خیلی سادست به صورت داینامیک Css رو آدرس دهی می کنید
برای اینکار میتونید تگ لینک Css رو Runat=Server کرده و یک آیدی به اون بدهید و سپس از طریق کد نویسی Href اونو تعیین کنید

برای اینکه قالب سایت به کلی عوض بشه شما می تونید ترکیبی از Css و MasterPage را استفاده کنید اکثر Cms های OpenSource از این روش استفاده می کنند مثل SplendidCrm یا DotnetNuke