PDA

View Full Version : میانبر برای تغییر زبان

oxygenws
شنبه 10 مرداد 1383, 17:33 عصر
سلام،
چطور می تونم یک کلید میانبر برای تغییر زبان درست کنم؟؟
ممنون.

whitehat
شنبه 10 مرداد 1383, 18:03 عصر
شما باید در فایل XF86Config این کار را انجام دهید . این فایل در مسیر /etc/X11/XF86Config قرار دارد .
کافی است که خط زیر را به آن اضافه کرده و alt+ctrl+backspace را زده تا دوباره محیط X را اندازی شود.

Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle"
که می توانید کلید های مختلف را بکار ببرید .
موفق باشید

oxygenws
شنبه 10 مرداد 1383, 20:26 عصر
من این تغییر رو داده بودم، ولی درست نشده!!!! این محتویات همین بخش از فایل من می باشد:

Section "InputDevice"
# Specify which keyboard LEDs can be user-controlled (eg, with xset(1))
# Option "Xleds" "1 2 3"

# To disable the XKEYBOARD extension, uncomment XkbDisable.
# Option "XkbDisable"

# To customise the XKB settings to suit your keyboard, modify the
# lines below (which are the defaults). For example, for a non-U.S.
# keyboard, you will probably want to use:
# Option "XkbModel" "pc102"
# If you have a US Microsoft Natural keyboard, you can use:
# Option "XkbModel" "microsoft"
#
# Then to change the language, change the Layout setting.
# For example, a german layout can be obtained with:
# Option "XkbLayout" "de"
# or:
# Option "XkbLayout" "de"
# Option "XkbVariant" "nodeadkeys"
#
# If you'd like to switch the positions of your capslock and
# control keys, use:
# Option "XkbOptions" "ctrl:swapcaps"
# Or if you just want both to be control, use:
# Option "XkbOptions" "ctrl:nocaps"
#
Identifier "Keyboard0"
Driver "keyboard"
Option "XkbRules" "xfree86"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle"
Option "XkbLayout" "us,ir"
EndSection

ممنون، امید

whitehat
یک شنبه 11 مرداد 1383, 01:18 صبح
منظور شما در کدام محیط است gnome یا kde ؟
همچنین توزیع شما چیست؟ و آیا می توانید فارسی بنویسید؟
توجه کنید که در محیط gnome این کار بدون هیچ گونه تغییری انجام میشود :) یعنی شما تا تایپ نکنید نمی فهمید فارسی شده یا نه .

oxygenws
یک شنبه 11 مرداد 1383, 01:32 صبح
سلام،
من الان توی ردهت لینوکس انترپرایز ای اس ۳ هستم و دارم فارسی تایپ می کنم!! با kde هم وارد سیستم شدم.
ممنون، امید

whitehat
یک شنبه 11 مرداد 1383, 02:24 صبح
من دقیقا نفهمیدم آیا مشکل شما حل شده یا نه ؟ :oops: :oops:
الان شما چگونه بین فارسی و انگلیسی سوییچ می کنید ؟
:متفکر:

oxygenws
یک شنبه 11 مرداد 1383, 02:48 صبح
ممنون از وقتی که می ذارید....

من با موشواره!! کار می کنم ولی می خوام با کیبورد سویچ کنم!!!

ممنون، امید

hosseinzadeh
یک شنبه 11 مرداد 1383, 08:49 صبح
سلام
ابتدا Control Center رو باز کنید.سپس برید توی Keyboard Layout .(آدرس دقیقش رو نمی دونم.تو هر نسخه KDE عوض می شه)بعد قسمتی برای تعیین کلید تغییر زبان داره.می تونید Alt+Right Shift رو برای فارسی بگذارید!

oxygenws
یک شنبه 11 مرداد 1383, 11:13 صبح
متاسفانه این بخش که در نگارش ۹ بود، اینجا نیست!!! (منظورم همین بخش کلید میانبر در بخش keyboard layout می باشد)
اما در بخش keyboard shortcut بخشی برای تغییر زبان هست که کلید هایی مثل ctrl+alt یا ctrl+shift رو قبول نمی کنه (یعنی حتما باید یه کلید اصلی تو مجموعه باشه، مثل ctrl+alt+K) و مشکل دیگه ای که داره اینه که فقط می تونه از زبان اصلی (انگلیسی) به زبان فرعی (فارسی) بره و برعکسش رو انجام نمی ده!!!!!

ممنونم از توجهتون، امید

whitehat
یک شنبه 11 مرداد 1383, 13:32 عصر
با توجه به چیزهایی که گفتید شما احتمالا یک keyboard layout بر روی پنل پایین دارید و با آن toggle می کنید درسته ؟
شما ببینید می توانید keyborad layout انگلیسی (us) را پاک کنید ؟ اگر این کار را بتوانید بکنید که فقط layout فارسی داشته باشید می توانید با همان کلید هایی که در XF86Config تعریف کردید این کار را انجام دهید .(من در ردهت 8.0 از این روش استفاده کردم :wink: )
موفق باشید

oxygenws
یک شنبه 11 مرداد 1383, 14:30 عصر
:lol: تا حدود زیادی فهمیدم مشکل کجاست!!!!!
مثلا وقتی من با دکمهء alt+ctrl+K کیبورد رو فارسی می کنم..... دیگه کاراکتر K کاراکتر فارسی می شه!!! این مشکل رو با گزینهء Alternate shortcu حل کردم.
اما من دوست دارم با فشردن مثلا CTRL+ALT زبان رو تغییر بدم که هنوز تو این بخش مشکل دارم!!!‌:(

ممنون، امید

irix
یک شنبه 11 مرداد 1383, 17:56 عصر
امید جان درست فهمیدی! دقیقا به همین خاطر هست که نمی تونید کیبورد رو یک بار دیگه از فارسی به انگلیسی تغییر بدید! همینطور نمی تونید با کیبورد کپی ، کات و ... رو هم انجام بدید. ( وقتی کیبورد فارسی هست) . به نظر من این یکی از ضعف های XFree86 هستش! قاعدتا نباید اینجوری باشه! مگه نه ؟ :wink:

irix
یک شنبه 11 مرداد 1383, 17:57 عصر
در ضمن همونطور که خودتون فهمیدید نمی تونید از ctrl+alt استفاده کنید و باید یک کارکتر دیگه هم باشه. من خودم برای رفع این مشکل از ctrl + --> ( جهت نمای چپ ( نمی دونم اسمش رو درست گفتم یا نه ولی منظورم همون 4 دکمه برای حرکت به جهات مختلف هستش) ) که نزدیک دکمه کنترل راست هست استفاده می کنم که اینجوری در هر دو حالت فارسی و انگلیسی هم می تونید کیبورد رو عوض کنید. :D