PDA

View Full Version : معماری portal

tizdast
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 09:00 صبح
لطفا اگه کسی معماری ساختار یک portal کامل رو میدونه یه توضیح در موردش بده.منظورم اینه که معمولا پرتال ها از چه بخشهایی تشکیل میشن و برای ساخت یه پرتال با php بهترین روش برنامه نویسی چی هست ؟

mehran_337
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 09:41 صبح
با اینکه تجربه 8 سال برنامه نویسی داس و ویژوال دارم اما در مورد وب من هم به چنین مشکل برخورد کردم.
سوال خوبیه اگر دوستان خوب و با حوصله این بخش ، کمک کنند و ارجاع به بخش دیگه ندهند.
متاسفانه هر بخش از یک مسئله ای در چند تاپیک جواب داده می شه و کمتر تاپیکی رو مشاهده می کنیم که در پایان یک جمع بندی داشته باشد.
بنده 1 ماهه که برای php شروع کردم البته سفارش گرفتم و قرار داد هم بستم . در این مدت مطالعه کردم و اتودهایی زدم اما با مشاهده مباحث دوستان تامل کردم . انقدر مسائل داغ مطرح می شه که واقعا جرئت شروع به کار ازم گرفته شده .
مثلا مراحل ورود کاربر به سایت که همیشه برای بنده الگوریتم ساده ای بنظر می رسید ( با دیدگاه ویژوالی) چقدر ریز و قشنگ بحث شده ( ولی متاسفانه بازهم مشکل جمع بندی )
یا بحث url هایی که اجازه دستکاری از طرف هکرها و کلا ایمن سازی برنامه توسط برنامه نویس. و یا اسمارتی که بنده هنوز به نتیجه نرسیدم که کل یک صفحه چگونه به سلولی از جدولی درون tpl ارسال می شه و یا سیستم بلوک بندی نیوک چطور داره کار می کنه.
نیازمندی به دستکاری در apachi و htacces و در یک جمله بنده اونقدر سر در گمم که هنوز شروع به کار نکردم.
شاید هم در فروم فاکس بد عادت شدیم که هر کس جواب مشکلی رو می گیره برای اینکه نفر بعدی با این مشکل راحت تر کنار بیاد تمام الگوریتم کار و از ابتدا تا انتها تشریح می کنه
نه اینکه یه خط جواب و دوباره ایجاد طرح سوالی دیگر در ذهن مخاطب و ...!
به هر حال این تایپک اگر جمع بندی بشه فکر کنم شروع خیلی خوبی برای افراد مبتدی و کم تجربه ای مثل من باشه .
جمع بندی این موراد :
1 - قالب یا تمپلیت سایت
2 - چند زبانه بودن
3 - الگوریتم سیستم عضو گیری امن
4 - ارسال و مشاهده مطالب فارسی در ادیتور پیش فرض فارسی
5 - امنیت سایت
6 - پنل مدیریت
...

با تشکر از دوستان خوبم .
یا علی

tizdast
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 10:58 صبح
من هم دقیقا دنبال همین مساله هستم.اگر در مورد مسایل زیر بنایی پروژهها و تکنیک های پیاده سازی بحث بشه بهتر هست تا این که در مورد دستورات یک زبان .چون به طور مثال شما برای برنامه نویسی یک نرم افزار تحت وب که با php و mysql کار کنه کلا شاید با 10 دستور کارتون راه میفته.اما اینکه از نظر ساختاری برنامه مشکل داره یا نه اون چیز دیگه ای هست. من هم از دوستان میخوام که چیزهایی رو که در این مورد میدونند مطرح کنند تا به یه نتیجه خوب برسیم.

tizdast
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 13:18 عصر
خوب به نظر میرسه خودمون از یه جایی بای شروع کنیم.فکر کنم برای شروع بحث تمپلیت سایت رو شروع کنیم.من توی سیستمهایی که کار میکنم فقط از php و html برای تمپلیت هام استفاده میکنم و قسمتهایی رو که به عنوان قالب هستند به شکل فایلهای جداگانه ذخیره میکنم و توی برنامه هر جا که لازم باشه صداشون میزنم.تا حالا هم با smarty کار نکردم.توی روشی هم که استفاده میکنم تا حالا به مشکل بر نخوردم.البته پروژه های پیچیده و پروژه هایی که به صورت تیمی برنامه نویسی میشه هم نبوده و تمام کارها به عهده خودم هستند . حالا اگه در مورد استفاده از smarty یا چیزهایی از این دست به نتیجه برسم که البته خوب هم مسلط بشم روش شاید روش رو عوض کنم.

vahid4134
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 13:47 عصر
شما بهتره که روش رو از همین حالا تعیین کنید. MVC بحث بسیار مهمی هست که دارید نادیده می گیرید. کد شما باید قابلیت توسعه رو داشته باشه و بسیاری از موارد دیگه که می تونید در پرتالهای دیگه با دیدن کدشون ببینید.

tizdast
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 14:00 عصر
میشه در مورد MVC توضیح بدهید.چون قرار بر عدم ارجاع به جای دیگه هست پرسیدم.

mehran_337
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 15:53 عصر
اینکه با کارهای اصولی آشنا بشیم خیلی خوبه ولی همه جا هم کاربرد ندارد بلکه سربار هم دارند.
مثلا دیتابیس محل ذخیره اطلاعاته اما اگر خواستیم یه کانتر داشته باشیم بازکردن فایل سریع تر انجام می شه تا دیتابیس.
پس باید ببینیم رنج کاری ما چیه؟
من هم (بعنوان تازه کار )ترجیح می دم یک فایل تمپلت داشته باشم و توابع هدر و فوتر و انجا تعریف کنم.
دوستان اگر در این زمینه نقدی دارند خوشحال می شم .

amirhosein
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 20:48 عصر
اگه نمونه کدهای انجام شده یا کدهای cmsهایی مثل نیوک رو ببینید خیلی بهتون کمک میکنه و ایده های نابی رو بدست میارین. در ضمن در زمینه نیوک هر سوالی دارین من در خدمتم.

behzadzh
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 21:01 عصر
به نظر من پورتال به وب سایتهای گفته می شه که ساختار بانک اطلاعاتی و کد های صفحات طوری دینامیکی طراحی شده باشند که پس از نصب و راه اندازی هیچ نیازی به گروه برنامه نویسی نباشه

sweb
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 22:04 عصر
http://en.wikipedia.org/wiki/Web_portal

به معنای ساده تر شما وقتی یک سایت طراحی می کنین و از منابع و دیتا بیس های طراحی شده خودتونو مدیریت می کنین میشه یک CMS ولی وقتی از منابع و دیتا سنتر های سایر سایت ها، پردازش و مدیریت اطلاعات خودتونو همزان انجام می دین و تمامی قسمت های سایتتون با هم مرتبط میشه میشه گفت یک پرتال دارید. نمونه خوب یک پرتال سایته یاهو هستش.

محمد.مولانا
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 23:52 عصر
جالب بود.
لطفا بقیه هم نظرشون رو بگن

tizdast
پنج شنبه 29 فروردین 1387, 09:26 صبح
در مورد استفاده از دیتاسنتر های سایت های دیگه , من فکر میکنم این به شرطی هست که اونها مثلابا یه کد جاوااسکریپت که در اختیار ما میذارن اجازه نمایش اطلاعات تو سایت رو به ما بدن و این نباید تو تعریف پورتال قرار بگیره.به نظر میرسه این تعریف برای پورتال درست نباشه.

امید امرایی
پنج شنبه 29 فروردین 1387, 17:42 عصر
سلام
خوشحالم از اینکه این بحث مطرح شده .

قبل از هر چیز ایجاد یک نرم افزار نیازمند آگاهی از توانایی های پایه و مدرن زبان مورد استفاده است . ولی مهمترین از اون استفاده از اون توانایی هاست .
بنده 6 ساله که به طراحی سایت و استفاده از php مشغولم ولی می تونم بگم که تقریبا 1 ساله متوجه شدم تا حالا نخواستم از توانایی های PHP استفاده کنم .

طراحی واسط برنامه ها از مهمترین قسمت های یک برنامه است که می تونه کل ساختار برنامه رو تحت شعاع قرار بده . استفاده از Header و Footer های مبتنی بر HTML صرف که تقریبا رایج شده یکی از اشکالاتیه که برنامه ها رو به سمت غیر قابل ترجمه بودن سوق می ده .

استاندارد ها هیچ گاه سرباری برای برنامه نخواهند داشت و اگه خود استاندارد به صورت استاندارد رعایت بشه سربار برنامه ها رو به طرز شگرفی کاهش می ده . اما باید توجه کنیم که استاندارد با روش و متد مفهوم متفاوتی داره .

بین المللی سازی (Internationalize) یکی از استاندارد های مهم برای ایجاد پرتال های قدرتمنده . چیزی که بنده در کمتر پرتالی مشاهده کردم . بطور کلی بین المللی سازی (i18n) یعنی عمل آماده سازی برنامه برای ترجمه به زبان های دیگه . برنامه نویس کار ترجمه رو انجام نمی ده بلکه اونو آسون می کنه .

محلی سازی اصل بسیار مهم دیگریه که توجه نکردن بهش گاهی باعث ایجاد هزینه اضافی زیادی می شه . محلی سازی به زبان ساده یعنی آماده کردن بستر برنامه برای تبدیل به فرمت های مختلف . مثال ساده و ملموس این مورد فرمت تاریخ ها و همینطور چیدمان (Direction) برنامه است . (RTL , LTR , UTD).

استفاده از شی گرایی در حد امکان و رعایت کردن استاندارد UML (http://www.irandoc.ac.ir/com/Reports/Documentation_std/report_9.htm)در مدلسازی

و در پایان امنیت که از نیازهای بسیار مهم و حیاتی یک برنامه است . متکی بودن بیش از حد به برنامه های سورس باز یکی از مهمترین خطرات برای نا امن شدن برنامه است . نه به خاطر عدم امنیت در سورس (یعنی اگه نادیده بگیریم) بلکه به خاطر نا مفهوم شدن قسمت های (Units) برنامه و عدم تعامل سازگار با هم . جالبه بدونبد 30% از حملات موفق به نرم افزار ها از طریق حفره های موجود در راه های تعاملی بین Unit ها به انجام می رسن .
توجه نداشتن به ابزار های مورد استفاده کاربران ناکارآمد ترین روش پیاده سازی یک برنامه از نظر امنیت در محیط وب و شبکه است .

tizdast
جمعه 30 فروردین 1387, 11:34 صبح
ممنون که دوستان دارن با محبتشون بحث رو کامل باز میکنن.این تاپیک تا الان هم تونسته خیلی چیزها باز کنه.اما فکر کنم اگر دونه دونه پیش بریم و هر مبحثی در مورد معماری رو جداگانه در موردش بحث کنیم بهتره.الان یکی از مسائل مهمی که همه باهاش درگیریم مساله امنیت نرم افزار هست.برای داشتن یه portal امن چه مواردی باید رعایت بشه؟چیزهایی که به نظر من میرسه اینهاست :
1-کنترل ورودی های کاربر برای جلوگیری از Cross-Site Scripting
2- استفاده از Session برای نگه داشتن اطلاعات لاگین
3-استفاده از الگوریتمهایی مانند MD5 برای تغییر کلمات عبور

البته که خیلی ناقص هست ولی تجربیات دوستان مطمئنا کمک بیشتری خواهد کرد.

امید امرایی
جمعه 30 فروردین 1387, 13:03 عصر
بله کاملا موافقم ولی امنیت نمی تونه انتخاب اول باشه . چرا یک بحث کلی تر رو شامل می شه و یه مقوله انفرادی هم نیست . بهتره ابتدا از استاندارد ها شروع بشه چرا که هر کدوم نکات امنیتی خاص خودشون رو به همراه دارن .

کلا امنیت یک بحث منفرد نیست که بشه صرفا در موردش صحبت کرد . یه تفکر غلط اینه که اکثر طراحان فکر می کنن که خطر امنیتی فقط برای سیستم های تعیین اعتبار یا ورودی کاربر وجود داره . در حالی که اصلا اینطور نیست .

یک هکر می تونه حتی با استفاده از یک رابط ضعیف و یا ساختار درختی یک سایت به اون نفوذ پیدا کنه .

پس بهتره هر مبحث خودش شامل زوایا و نکات امنیتی منحصر به خودش باشه .

mehran_337
شنبه 31 فروردین 1387, 09:02 صبح
من هم به نوبه خود از همه دوستان تشکر می کنم . اما اینجا بحث یادگیری است .
گفتن اینکه فلان روش یا فلان استاندارد وجود دارد مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه باید گفت هرکدام چه کاربردی دارند و چگونه استفاده می شوند؟
ببینید شاید خیلی ها باشند ( امثال خودم) مطالعه داشتند ، مثالهای جزئی انجام دادند ، زبانهای دیگر هم کار کردند اما حالا سر شروع کردن و استفاده از استاندارد ها مشکل دارند. فکر میکنم هدف این دوستمون هم از ایجاد این تاپیک همین بوده است.

vahid4134
شنبه 31 فروردین 1387, 12:34 عصر
از بابت اینکه دیر میام شرمنده
اول در مورد mvc بهتره از ویکی پدیا کمک بگیریم
http://en.wikipedia.org/wiki/Model-view-controller
البته شاید خیلی ها وقتی صحبت از mvc میاد فوری میگن قسمت ویو اسمارتی که این خودش جای بحث داره که خود php هم می تونه یه ویو باشه (بهتره بحثش رو نکنم که بی خودی به بی راه کشیده نیشیم)
اما روشی که برای نوشتن یک پروژه (هر پروژه ای باشه چه پرتال چه سی ام اس چه ... ) این هست که همیشه باید به فکر یک هسته قوی برای اون باشیم که ماژولها به راحتی بتونن باهاش ارتباط برقرار کنن. البته شاید خیلی ها به دلیل اینکه یا به کد خودشون اطمینان ندارند یا اینکه فریم ورکها رو قدرت برتر در مدیریت یک هسته می دونن بیشتر از فریم ورکها استفاده می کنند .
اما از این نظر که امنیت در کجا قرار داره به نظر من دوستان دارند اشتباه فکر می کنند. که کدوم مسئله اوله یا دومه. مسئله امنیت در مقوله modal قرار می گیره و در هر لحظه از نوشتن کدها باید رعایت بشه. مخصوصا در نوشتن هسته.
البته اون دوستمون که در مورد نیوک صحبت کردند. شاید نیوک قدرت زیادی داشته باشه و امنیتش هم خوب باشه. اما پرفورمنس خیلی بدی داره و همین نکته باعث میشه که نیوک برای یک برنامه نویس غیر قابل قبول باشه. به نظر من یکی از بهترین فریم ورک سی ام اس ها jaws هست که یکی از بهترین پی اچ پی کاران ایران یعنی امیر محمد سعید توش حضور داره. و همچنین joomla واقعا هم از نظر کد نویسی هم پرفرمنس هم امنیت و هم توصعه خیلی خوب جوابگو بوده.
دیدن کدها و ایده گرفتن از اونها نقطه آغاز خوبی هست

امید امرایی
شنبه 31 فروردین 1387, 20:44 عصر
شاید راه بهتر هم این باشه که مثل همه برنامه های سورس باز که ابتدا با یک تحقیق و پژوهش ایجاد می شن . ما هم یه تیم داشته باشیم و کار رو به یه پروژه عملی و ملموس تبدیل کنیم .

خوشبختانه اینجا اساتید زیادی حضور دارن که همه با هم می تونن کمک کنن یه کار جدید و شاید بهتر انجام بشه . هم اینکه واقعا کاری انجام شده و هم اینکه می تونه بحث رو از این حال تنها تئوری های کم بازده خارج کنه .

در ضمن در جواب دوستمون mehran_337 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=12755) باید گفت که توضیح دادن یک استاندارد جایگاه خاص خودشون رو داره و در قالب یک تالار قابل توضیح نیست . فکر می کنم هر مبحث خودش یک تاپیک جداگانه ، پیوسته و مرتبط نیاز داره .

vahid4134
شنبه 31 فروردین 1387, 21:09 عصر
حالا مگه قراره برنامه کد باز شروع بشه؟؟؟
البته شاید دوستان اطلاع داشته باشن که من قبلا سعی کردم که شروع به یک cms کنم. توی این راه تحقیقات زیادی رو کردم و تجربیات خوبی رو به دست آوردم. و هسته خیلی قوی برای خودم نوشتم. دقیقا همونچیزی که همیشه توی تصورم بود.از خیلی از کدها ایده گرفتم و تونستم هسته رو با این قدرت بسازم. اما خوب به دلیل اینکه پروژه های خوبی بهم معرفی شد و وقتی این هسته رو وارد پروژه های بزرگی که به زودی قراره به مرحله اجرا قرار بگیره گذاشته به دلایلی دیگه از روند بازمتن شدن خارج شد و قدرت مرکزی این پروژه های که به هم مرتبط هستند شد.
kassit (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=56730) دوست عزیز واقعا نکته خوبی رو راجع به تحقیق بیان کردند. به نظر من اولین راه موفقیت در نوشتن یک هسته یا یک پرتال یا هر کد دیگه ای تحقیق هست
برای هر برنامه نویس استفاده از یک هسته که بتونه کارش رو جلو ببره خیلی خوبه . خواه این هسته یک فریم ورکی باشه که خود برنامه نویس نوشته باشه یا از فریم ورکهای آماده استفاده کنه یا حتی از هسته CMS ها استفاده کنه. وقتی که کسی قصد نوشتن هسته برای خودش رو داره باید از تجربیات و کدهای دیگران استفاده کنه تا وقتی که این هسته رو نوشت از یک طرف به راحتی خود هسته قابل گسترش باشه و از طرف دیگه ماژول ها بتونن به راحتی باهاش ارتباط برقرار کنن.

mehran_337
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 10:08 صبح
با تشکر از نظرات خوب دوستان !اتفاقا نکته اساسی و هدف این تاپیک هم همین بود . مسلما داشتن یک هسته قوی و شخصی دغدغه اکثر برنامه نویسان هست . پس تقاضا برای این موضوع همین بود که بچه هایی که انجام دادند راهنمایی کنند . الان واقعا سردرگم هستم و همش حرف از اصطلاحات و اینکه "می شه - وجود فلان روش " هست ما با هستی کاری نداریم چون می دونیم می شه ام چطور؟این چطور می شه رو آخر نتونستم پیدا کنم که یکی از این دوستان بگن بابا این راهشه .

tizdast
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 10:31 صبح
اصل موضوع دقیقا همین مساله ای هست که مهران عزیز به اون اشاره کرد.الان تو این تاپیک حداقل 15 پست داریم که توش به این نتیجه رسیدیم که چه چیزهایی لازم هست.اما در مورد روشهای تحلیل و پیاده سازی هنوز شروع نکردیم.من با نظر دوستمون که گفتند هسته قوی برای نرم افزار اصل اساسی هست موافقم.دوستانی که تجربه دارند بیان و در مورد این موضوع تجربیات رو شفاف با بقیه در میون بگذارند.در مورد طراحی و چیاده سازی یه هسته قدرتمند چه باید کرد.لطفا از کلی گویی پرهیز کنیم و بریم به سمت کارهای اجرایی.

vesal
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 11:32 صبح
با تشکر از نظرات خوب دوستان !اتفاقا نکته اساسی و هدف این تاپیک هم همین بود . مسلما داشتن یک هسته قوی و شخصی دغدغه اکثر برنامه نویسان هست . پس تقاضا برای این موضوع همین بود که بچه هایی که انجام دادند راهنمایی کنند . الان واقعا سردرگم هستم و همش حرف از اصطلاحات و اینکه "می شه - وجود فلان روش " هست ما با هستی کاری نداریم چون می دونیم می شه ام چطور؟این چطور می شه رو آخر نتونستم پیدا کنم که یکی از این دوستان بگن بابا این راهشه .

از اونجایی که خود من هم به تازگی شروع به یادگیری PHP کردم تقریبا درگیر همین مشکلات شدم. نتیجه این دو سه هفته تفصح روی PHP تقربا نتایجی داشت که عرض می کنم خدمت دوستان

1- اولین نتیجه ای که من گرفتم این بود که در PHP به راحتی می تونید واسه خودتون جهنمی از کدها بسازید:اشتباه:
راه حل: استفاده از Framework !!! برای شروع
پیشنهاد : CodeIgniter یک Framework سورس باز و رایگان که شدیدا در بهینه شدن کد ها به شما کمک می کنه http://codeigniter.com/

2-قالب یا تمپلیت سایت : یکی از دوستان PHP کار که در این مدت از کمک هاش زیاد استفاده کردم نظرش این بود که از Smarty استفاده نکنیم، علتش هم این بود که نحوه کار Smarty روند کندی داره، من هنوز فرصت نکردم روی Smarty کار کنم اما تا حدودی ساختارهای CMS هایی مثل جوملا و ... رو که برسی کردم دیدم به اون صورت هم نیاز به استفاده از Template Engine نیست چون خود PHP به تنهایی قدرت کافی برای حل این مسئله رو داره. فقط کافیه شما قسمت مربوط به نمایش را از قسمت پردازش جدا کنید. من پیشنهاد می کنم یه نگاهی به کدهای Joomla بندازید http://joomla.org/

شرمنده اگر کافی نبود:خجالت:

mehran_337
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 12:28 عصر
تیز دست عزیز ! این کلمه شفاف و که گفتی حرف دل من بود . بقول تو اینهمه پست خورده هر کدوم هم به یه سمت شوت می زنن.

Framework ؟؟؟؟؟؟؟

امید امرایی
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 14:02 عصر
Localization (محلی سازی)

یکی از استداندارد های مهم و اصول ثابت در هر برنامه چه مبتنی بر وب و چه سیستم عامل . مفهوم کلی اون یعنی ایجاد شرایطی برای اجرا شدن در شرایط مختلف و نه محیط های مختلف .

تصور اینکه تبدیل یک واسط برای تغییر دادن چیدمان چه هزینه ای رو می تونه در بر داشته باشه امر خیلی مهم در برنامه سازیه چرا که هزینه فرایند بسیار تاثیر گذار و تعیین کننده ای هست .

Stylesheet ها یکی از نقاط قوت در مسئله محلی سازی هستند که هم انعطاف پذیری قابل توجهی ایجاد می کنن و هم حجم کد نویسی رو کاهش می دن .

بهته در ابتدا بحث قالب رو از واسط قابل تفکیک بدونیم . واسط یعنی مجموعه ای قالب ها و این واسط باید توانایی گنجاندن این قالب ها رو در خود داشته باشه .

خیلی سادست که بدونید وقتی قراره این برنامه توسط یک کاربر انگلیسی زبان اجرا بشه پس چیدمان صفحه باید از چب به راست باشه . اگر محلی سازی از ابتدا رعایت نشده باشه یا مجبورید واسطی جدا برای این محل جدید ایجاد کنید و یا واسط قبلی رو بهینه کنید . مسلما در هر دو صورت سربار هزینه خواهید داشت . گذشته از زمان مورد نیاز و توانایی تیم در حال انجام .

سیستم های آماری در پرتال ها بخصوص از نقاط قوت یک برنامه هستند که سرو کار زیادی با اعداد ، ارقام تاریخ و زمان دارند . بدیهیه که اهمیت موضوع محلی سازی در مورد فرمت تاریخ ها و یا محاسبه اونها می تونه شفاف تر هم باشه . برای یک کاربر بسیار خوشایند تره که تاریخ و یا زمان رو بتونه در فرمت محلی خودش ببینه و چیزی بهش تحمیل نشه . نکته جالب هم اینجاست که بدونید پیاده کردن یک سیستم آماری کار چندان پیچیده ای نیست اما اکثر برنامه سازان این برنامه ها چون از ابتدا محلی سازی رو یا بی اهمیت و یا کم اهمیت دونستن وقتی به مسئله آمار می رسن چون حجم زیادی از برنامه به انجام رسیده و طبیعتا سیستم های آماری در پایان طراحی می شن ، بنابراین ترجیح می دن این توانایی ها رو از برنامه حذف کنند . چرا که تغییر ساختار ها خیلی هزینه بر و زمان گیرتر از نوشتن همون برنامه از اوله .

Mohajerx
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 16:15 عصر
چه اصراری در استفاده از فریم ورک هست ؟
پروژه هایی هستند که از ابتدا لازم است هسته کاملا مخصوص به
خودشون رو داشته باشند و برنامه نویس و توسعه
دهندگان خودشون از ابتدا بر همه چیز تسلط داشته باشند.

امید امرایی
یک شنبه 01 اردیبهشت 1387, 21:46 عصر
Internationalization بین المملی سازی

این موضوع رو با یک مثال تشریح می کنم .

globals.php

<?php
$WellcomeMessage = 'Hello World';
$content = 'This is a simple sample for showing Internationalization';
?>

index.php

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
<title><?php echo $WellcomeMessage; ?></title>
</head>
<body>
<h4><?php echo $WellcomeMessage; ?></h4>
<h1><?php echo $content; ?></h1>
</body>
</html>

در این صورت تنها با تغییر محتوای متغیر های سراسری امکان تغییر زبان سایت فراهم شده و البته که سلیقه و متد های شخصی هم می تونن راه گشا باشن .

tizdast
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 08:34 صبح
با عرض معذرت.بازم داریم دور خودمون می چرخیم.چون هنوز یه مطلب به نتیجه نرسیده.میریم سراغ یکی دیگه.لطفا مطالب رو یکی یکی پیش ببریم.همه نظرات مفید هست اما اگر به نتیجه نرسه فقط سردرگمی به دنبال خودش داره.

mehran_337
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 09:16 صبح
هنوز تکلیف تمپلیت مشخص نشده . البته تا دلت بخواد لینک انگلیسی داریما !!!!
اما فکر کنم روش جواب دادن kassit خیلی خوبه . این همون چیزیه که دنبالشم . اینکه اسمارتی و سونت و یا هر موتور دیگه ای وجود داره شکی نیست اما انتقال مطلب هم بحثیه

vahid4134
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 13:44 عصر
به نظر من دوستانی که با این مشکلات برخورد کردند چون هنوز شروع به نوشتن یک هسته نکرده اند. شما با یک جستجو در اینترنت به نظرات بسیاری بر می خورید. این نظرات ناشی از این هست که هر کسی روشی رو برای پیشبرد فریم ورکش داره.
یکی استفاده از فریم ورکها رو پیشنهاد می کنه . یکی دیگه استفاده از فریم ورکها رو درست نمی دونه و میگه آدم باید خودش بنویسه. یکی دیگه میاد میگه که برای داشتن هسته خوب باید از یک فریم ورک استفاده کرد و اون رو تغییر و پیشرفت داد.
از یک طرف دیگه افرادی اسمارتی رو پیشنهاد می کنند . افراد دیگه با اسمارتی مخالفند و savant رو پیشنهاد می کنند و افراد دیگه خود php رو پیشنهاد می کنند
افرادی هستند که full oop رو پیشنهاد دارند و افرادی مخلوط رویه ای و OOP رو پیشنهاد دارند
افرادی می خواند که از تمام امکانات OOP در php بهره بگیرند و افرادی هستند که می خواهند از بعضی از ویژوگی های OOP مثل کپسوله سازی بهره بگیرند
همه اینها وجود داره و این بسته به خود آدم هست که بخواد کدومش رو انتخاب کنه
من از بین اینها بعضی ها رو برای خودم انتخاب کردم و یک هسته رو نوشتم
مثلا با اسمارتی مخالف و استفاده از savant رو درست دونستم
فریم ورکها رو دوست نداشتم استفاده کننم اما کاملا موافق با بسته های pear هستم که در نوشتم هسته به من کمک کردند.
OOP رو قبول داشتم اما در پروژه های بزرگ که همیشه به فکر سرعت بودن نمی خواستم از همه امکانات OOP استفاده کنم. چون یک شعار همیشه در ذهنم هست و اونم اینه که php جاوا نیست.
البته مطالبی رو که kassit (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=56730) بسیار مفید هستند و باید در همه کدها رعایت بشه. اینها چیزهایی هستند که هر کسی بهش رسیده
MVC هم یادتون نره

mehran_337
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 14:41 عصر
وحید عزیز !
مطالب قشنگی رو توضیح دادی . من هم به همین نتیجه رسیدم به قول جناب متقی استانداردی وجود نداره .
این صفحه هم توضیحات خوبی در زمینه MVC داده .
http://javaborder.radmanitd.com/archives/000291.html

cybercoder
دوشنبه 02 اردیبهشت 1387, 21:43 عصر
لطفا اگه کسی معماری ساختار یک portal کامل رو میدونه یه توضیح در موردش بده

جستجو پیش از پرسش
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=39197&highlight=what+is+portal
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=72875&highlight=what+is+portal

hamedkh16522
شنبه 28 اردیبهشت 1387, 00:11 صبح
من تا مدتی دیگه در مورد پرتال ها توضیح خواهم داد دوستان اگه مایلند من مطلب بزارم نظرشونو اعلام کنند نظرات زیاد باشه و ببینم درخواست کننده زیاد این کا رو میکنم.

mehran_337
شنبه 28 اردیبهشت 1387, 09:37 صبح
در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست .
مسلما می دونید که مبحثیه که خیلی ها درگیرند و خیلی ها در آینده درگیر خواهند شد.
پس اگر تعداد مطلوب شما به دست نیومد مطمئن باشید در آینده هر کسی به تاپیک شما رجوع کنه یه فاتحه ای هم واسه امواتتون خواهد خوند. ;-)
بنده مشتاقانه منتظر شنیدن مطلب شما هستم.
موفق باشید

zoghal
یک شنبه 02 تیر 1387, 10:29 صبح
پرا اینجا داره خاک می خوره .دوستان لطفا این mvc رو به زبان فارسی و با یک مثال کوچیک توضیح بدن خیلی از مشکلات من و دوستان رو حل می کنند

Arman_gh
یک شنبه 02 تیر 1387, 12:31 عصر
پرا اینجا داره خاک می خوره .دوستان لطفا این mvc رو به زبان فارسی و با یک مثال کوچیک توضیح بدن خیلی از مشکلات من و دوستان رو حل می کنند
من این مقاله (http://www.phpro.org/tutorials/Model-View-Controller-MVC.html) را ترجمه کرده‌ام. بعد از پایان امتحاناتم که ۱۴ تیر است. آن را می‌نویسم و در برنامه‌نویس می‌گذارم. خیلی وقت است که ترجمه شده ولی حال نوشتنش در open office writer را نداشتم.

zoghal
یک شنبه 02 تیر 1387, 12:55 عصر
من این مقاله (http://www.phpro.org/tutorials/Model-View-Controller-MVC.html) را ترجمه کرده‌ام. بعد از پایان امتحاناتم که ۱۴ تیر است. آن را می‌نویسم و در برنامه‌نویس می‌گذارم. خیلی وقت است که ترجمه شده ولی حال نوشتنش در open office writer را نداشتم.

من شدیدا منتظر 14 تیر هستم. خسته نباشید