PDA

View Full Version : طراحی پایگاه داده برای سیستم کتابخانه

bahar_babaee
سه شنبه 10 اردیبهشت 1387, 20:16 عصر
سلام.من میخوام برای یک سیستم کتابخانه پایگاه داده طراحی کنم.این اولین کار منه و نمیدونم دقیقا باید چی کار کنم.من یک سری جدول در نظر گرفتم و فیلدهای آنهارو تعریف کردم.
1-جدول کتاب
2-جدول اعضای کتابخانه
3-جدول کتابهای به امانت برده شده
4-جدول کتابهای رزرو شده
حالا میخوام بدونم که چطور بین این جدول ها باید relation ایجاد کنم و اینکه چه جدول های دیگه ای لازم هست که وجود داشته باشند.
با تشکر

SYNDROME
سه شنبه 10 اردیبهشت 1387, 21:53 عصر
فکر کنم یادتان رفت فیلدهای جداول را در اینجا بنویسید.
باید برای کتابها و اعضاء یک فیلد Key داشته باشید تا در جداول از آن فیلد استفاده کنید ماننده
جدول کتابها:
شماره،نام،ناشر،....
جدول اعضاء
شماره،نام،نام خانوادگی و . . .
حالا مثلا در جدول امانت دادن کتابها به شکل زیر عمل می کنید
شماره کتاب،شماره اعضاء؛تاریخ دریافت،تاریخ برگرداندن و . . .
موفق باشید

najme975
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 10:39 صبح
فکر کنم یادتان رفت فیلدهای جداول را در اینجا بنویسید.
باید برای کتابها و اعضاء یک فیلد Key داشته باشید تا در جداول از آن فیلد استفاده کنید ماننده
جدول کتابها:
شماره،نام،ناشر،....
جدول اعضاء
شماره،نام،نام خانوادگی و . . .
حالا مثلا در جدول امانت دادن کتابها به شکل زیر عمل می کنید
شماره کتاب،شماره اعضاء؛تاریخ دریافت،تاریخ برگرداندن و . . .
موفق باشید
من هم نيازشديد به پايگاهداده كتابخانه دارم لطفا كمكم كنيد:افسرده:

pooyar
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 17:05 عصر
خوب جداولی که به ذهن من میرسه این هاست:

کتاب ، ناشر ، نویسنده ، کارمند ، امانت گیرنده ، اتاق ( اتاق های کتاب خانه یا راه رو ها منظورم هست ) ، قفسه ، طبقه ، جدول عکس ها ، جدول موضوعات ، جدول امانت ، جدول رزرو

فکر کنم رابطه رو هم بتونید تشخیص بدید به عنوان مثال با استفاده از id کتاب ها اونها رو در جدولی به id اتاق و قفسه و طبقه می تونید محل دقیق کتاب رو بر گردونید.

In_Chan_Nafar
سه شنبه 31 اردیبهشت 1387, 09:58 صبح
دوست عزیز طبق استاندارد کنگره و یا دیویی (مربوط به کتابخانه) شما بایستی جدول مهم دیگری بنام اطلاعات ثبت مدارک (کتاب، سی دی ، روزنامه و...) را در نظر بگیرید در ضمن نگاه شما به اشیا موجود در کتابخانه به عنوان مدرک باشه اگه پروژه تون دانشجویی به این موضوع ها فکر نکنید اگه پروژه تون تجاری برین دنبال دو تا استاندارد بالا + استاندرد IS2709 و استاندارد web z3950 که در مورد انتقال اطلاعات (رکوردهای مدارک) مابین کتابخانه ها است
نرم افزار هایی که اکثر کتابخانه های دانشگاهی و عمومی در ایران استفاده می کنند کاوش - پارس آذرخش و...
است قویترین نرم افزار کتابخانه دنیا یه نرم افزار اسرائیلی است اسمش یادم نیست

en-babak
جمعه 03 خرداد 1387, 03:43 صبح
جدول کتابها
جدول اعضا
جدول ...

kazemhoma
جمعه 17 خرداد 1387, 00:32 صبح
سلام ابتدا شما مشخص کرداید با چه برنامه ای می خواید پایگاه داده درست کنید.
من خودم با برنامه sql server طراحی کردم با
1-جدول کتاب
2-جدول اعضای کتابخانه
3-جدول کتابهای به امانت برده شده
درست کردم راستی حتما کلیدرو درست انتخاب کن

razadazadazadj
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:45 عصر
با سلام من دانشجوي ترم يك كامپيوتر هستم و به عنوان پروژه درسي خود در درس مباني مهندسي نرم افزار تحليل سيستم كتابخانه دانشگاه را انتخاب كرده ام و دياگرام متن و دياگرام سطح يك آن را ترسيم كرده ام ولي در طراحي سطح دوم آن مشكل دارم خواهشمندم اگر ممكنه دياگرام سطح دوم رو براي يكي ازموجوديت ها ترسيم كنيد تا متوجه شوم
ضمنا كار هايي كه تا به حال انجام دادم رو ضميمه مي كنم
با تشكر

razadazadazadj
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:47 عصر
با سلام
در صورت امكان اطلاعاتي راجع به شبكه هاي Grid مي خواستم
ممنون

Elham_gh
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 16:54 عصر
در اين دو نمودار تا جاييكه شده چهار چوب رو نشون دادمواگر سئوالي بود توضيح مي دم
http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=30776&stc=1&d=1242128896

http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=30775&stc=1&d=1242128896

اگر منابع ديگري هم داشته باشيد ، مثل CD ، مجله يا ..... فقط كافيست مثل شكل دوم(مانند TitleInstance) RefrenceID رو به عنوان كليد اون جدول انتخاب كنيد.فقط يادتون باشه refrenceID در جدول refrence فقط در يكي از جدولهاي TitleInstance يا سي دي يا مجله يا ... وجود دارد.
با اين روش هر منبع ديگري براي امانت دادن اضافه شود هيچ تغيير در اين ساختار ايحاد نمي شود.

البته مي توان امانت داخل سالن يا خارج سالن رو هم ديد

majid325
شنبه 13 تیر 1388, 22:26 عصر
اگر راجع به عملکرد هر کدوم از جدولها توضیح نیم خطی بدی خیلی ممنون میشم(معلوم روش خوب کار شده)

sara99
چهارشنبه 24 تیر 1388, 14:40 عصر
سلام الهام من خیلی فوری احتیاج به ERD دارم قسمتهایی از آن را کشیدم ولی چون خیلی پیچیده و زیاد هستند نمی توانم آنها را با هم مرتبط کنم.اگر لازم است DFD آنها را برایتان بفرستم.ممنون می شم کمکم کنید.:ناراحت:

rashad-OT
یک شنبه 28 تیر 1388, 17:24 عصر
به عنوان یک دوست توصیه می کنم زمان طراحی یک سیستم از طراحی جداول آن شروع نکنید. به این روش Data Driven Development می گویند که خیلی وقته منسوخ شده است.

mrvakil
چهارشنبه 18 فروردین 1389, 17:10 عصر
سلام دوست عزیز

اگر راجع به z3950 مخصوصا راجع به نحوه پاسخگویی سرور تحت این پروتکل توی یه زبان برنامه نویسی خاص (ترجیحاً c#) اطلاعاتی دارید ، ممنون میشم اگه اونو به اشتراک بذارید.

stellar
یک شنبه 02 خرداد 1389, 12:51 عصر
من در شروع نوشتن برنامه بانك اطلاعاتي يك كتابخانه به زبانcدچار مشكل هستم اگر راهنمايي ام كنيد ممنون ميشوم

Elham_gh
دوشنبه 03 خرداد 1389, 17:45 عصر
من در شروع نوشتن برنامه بانك اطلاعاتي يك كتابخانه به زبانcدچار مشكل هستم اگر راهنمايي ام كنيد ممنون ميشوم

مشکلتون چیه؟

hasty_s4000
شنبه 22 خرداد 1389, 17:00 عصر
سلام ، پروژه من سیستم کتابخانه است اما نمیدونم باید از کجا شروع کنم! میشه راهنماییم کنید؟
ابتدا باید نمودار er را رسم کرد یا dfd ها را؟
اصلا تفاوت er با erd در چیست و dfd چند سطح دارد؟

whitehat
شنبه 22 خرداد 1389, 17:35 عصر
سلام ، پروژه من سیستم کتابخانه است اما نمیدونم باید از کجا شروع کنم! میشه راهنماییم کنید؟
ابتدا یک سناریو برای خود بنویسید، چه هدفی دارید؟ چه نیازهایی را برای کتابخانه دنبال می کنید؟ کتابخانه چه اجزایی دارد؟ چه توقعی (گزارشهای خروجی) از سیستم مکانیزه دارید؟ چه کسانی با سیستم درگیرند؟ و ...

ابتدا باید نمودار er را رسم کرد یا dfd ها را؟
این نمودارها در طول هم نیستند یعنی مهم نیست که کدام اول رسم شود، بهترین حالت اینه که تواما رسم بشوند و به تدریج آنها را کامل کنید. باید ببینید ابتدا می توانید موجودیت ها و روابط بین آنها را تشخیص دهید یا جریان داده ای سیستم ؟

اصلا تفاوت er با erd در چیست و dfd چند سطح دارد؟
هر دو یکی هستند ER مخفف Entity Relation است که وقتی به آن دیاگرام ER گفته می شود ، انگلیسی آن ERD می شود. DFD به سیستم شما و پیچیدگی آن بستگی دارد ، هر چه سیستم شما پیچیده تر باشد باید سطحهای بیشتری را برای DFD در نظر بگیرید. (معمولا تا دو سطح برای اکثر سیستم ها کافی است)

hasty_s4000
شنبه 22 خرداد 1389, 21:16 عصر
ابتدا یک سناریو برای خود بنویسید، چه هدفی دارید؟ چه نیازهایی را برای کتابخانه دنبال می کنید؟ کتابخانه چه اجزایی دارد؟ چه توقعی (گزارشهای خروجی) از سیستم مکانیزه دارید؟ چه کسانی با سیستم درگیرند؟ و ...

این نمودارها در طول هم نیستند یعنی مهم نیست که کدام اول رسم شود، بهترین حالت اینه که تواما رسم بشوند و به تدریج آنها را کامل کنید. باید ببینید ابتدا می توانید موجودیت ها و روابط بین آنها را تشخیص دهید یا جریان داده ای سیستم ؟

هر دو یکی هستند ER مخفف Entity Relation است که وقتی به آن دیاگرام ER گفته می شود ، انگلیسی آن ERD می شود. DFD به سیستم شما و پیچیدگی آن بستگی دارد ، هر چه سیستم شما پیچیده تر باشد باید سطحهای بیشتری را برای DFD در نظر بگیرید. (معمولا تا دو سطح برای اکثر سیستم ها کافی است)

ممنون از پاسختون ، من تقریبا تمام موجودیت هایی که تشخیص دادم رو با صفات و ارتباط هاشون مشخص کردم آیا چیز دیگه ای هم برای رسم دیاگرام ER نیازه؟ البته من مسئول کتابخانه رو هم جزء موجودیت ها گذاشتم که نمیدونم درسته یا نه؟! بعد یه چیزی هر کدوم این موجودیت ها یک جدول باید در پایگاه داده داشته باشند دیگه نه؟
در مورد dfd هم باید ابتدا دیاگرام متن را رسم کنم یا نه ؟ یک توضیحی در مورد سطوحش بدید ممنون میشم
من با اجازتون میخوام دیاگرام ها رو بعد رسم اینجا بزارم و نظرتونو بدونم البته اگه بهم نمیخندید :لبخندساده:

whitehat
یک شنبه 23 خرداد 1389, 18:56 عصر
ممنون از پاسختون ، من تقریبا تمام موجودیت هایی که تشخیص دادم رو با صفات و ارتباط هاشون مشخص کردم آیا چیز دیگه ای هم برای رسم دیاگرام ER نیازه؟
اگه مطمئن هستید کامل در آوردید-> خیر

البته من مسئول کتابخانه رو هم جزء موجودیت ها گذاشتم که نمیدونم درسته یا نه؟!
آیا مشخصات مسئول کتابخانه در سیستم ثبت می شود؟

بعد یه چیزی هر کدوم این موجودیت ها یک جدول باید در پایگاه داده داشته باشند دیگه نه؟
لزوما اینطور نیست، بسته به سطوح نرمال سازی در سطح پایگاه داده ، انواع ارجاعات و ارتباطات میان موجودیت ها تعداد آنها فرق می کند

در مورد dfd هم باید ابتدا دیاگرام متن را رسم کنم یا نه ؟ یک توضیحی در مورد سطوحش بدید ممنون میشم
من با اجازتون میخوام دیاگرام ها رو بعد رسم اینجا بزارم و نظرتونو بدونم البته اگه بهم نمیخندید :لبخندساده:
نمودار متن واژه لاتین آن چیست؟ در رابطه با این نمودار اطلاعاتی ندارم، dfd سطح صفر را بکشید و در آن مشخص کنید سیستم کتابخانه شما با چه سیستم ها یا زیر سیستم هایی در ارتباط است، باید مشخص کنید داده ها را از چه سیستم هایی گرفته یا به چه سیستم هایی می دهد و ... در سطح یک به خود زیر سیستم کتابخانه و اجزای آن می پردازید و نمایش می دهید که جریان داده ها در آن چگونه است. اگر یکی از این اجزا دارای جزئیات بیشتری بود نیاز پیدا می کنید که سطح بعدی را نیز ترسیم کنید.
اگه وقت کنم حتما دیاگرام را بررسی خواهم کرد

hasty_s4000
دوشنبه 24 خرداد 1389, 14:18 عصر
اگه مطمئن هستید کامل در آوردید-> خیر

آیا مشخصات مسئول کتابخانه در سیستم ثبت می شود؟

لزوما اینطور نیست، بسته به سطوح نرمال سازی در سطح پایگاه داده ، انواع ارجاعات و ارتباطات میان موجودیت ها تعداد آنها فرق می کند

نمودار متن واژه لاتین آن چیست؟ در رابطه با این نمودار اطلاعاتی ندارم، dfd سطح صفر را بکشید و در آن مشخص کنید سیستم کتابخانه شما با چه سیستم ها یا زیر سیستم هایی در ارتباط است، باید مشخص کنید داده ها را از چه سیستم هایی گرفته یا به چه سیستم هایی می دهد و ... در سطح یک به خود زیر سیستم کتابخانه و اجزای آن می پردازید و نمایش می دهید که جریان داده ها در آن چگونه است. اگر یکی از این اجزا دارای جزئیات بیشتری بود نیاز پیدا می کنید که سطح بعدی را نیز ترسیم کنید.
اگه وقت کنم حتما دیاگرام را بررسی خواهم کرد

بله مشخصات مسئول هم ثبت میشه ، منظورم از نمودار متن همان Context Diagramهست که البته فکر کنم همان dfd سطح صفر باشه!

این نمودار er که کشیدم ممنون میشم نظرتونو بدونم

http://faraza.persiangig.com/erd.jpg

ansarinia
شنبه 24 مهر 1389, 19:48 عصر
سلام من نمودارER کتاب خانه را نوشتم ولی صدور کارت عضویت و انتخاب کارمندان و حقوقشان و امانت کتاب را چه طوری به نمودار اضافه کنم؟؟؟اصلا چی دیگه نیازداره؟؟خواهش میکنم کمکم کنید.اینم فایلش

ansarinia
یک شنبه 25 مهر 1389, 14:38 عصر
کسی نیست کمکم کنه؟منباید تا آخرهفته نمودارER تحویل بدم.اساتید محترم لطفا کمک کنید:ناراحت:

sitesite
سه شنبه 07 دی 1389, 19:31 عصر
من یک نمودار ERD برای کتابخانه کشیده ام در مور ارتباط ها و کلیدهای جدول امانت دادن وبرگشت دادن تمدید کردن رزرو کردن شک دارم و نمی دانم آیا می بایست در رزرو کلید جدا ایجاد می کردم یا نه اگر کامل تر از این دارید به سایت بفرستید.

sitesite
سه شنبه 07 دی 1389, 19:35 عصر
من یک نمودار ERD برای کتابخانه کشیده ام در مور ارتباط ها و کلیدهای جدول امانت دادن وبرگشت دادن تمدید کردن رزرو کردن شک دارم و نمی دانم آیا می بایست در رزرو کلید جدا ایجاد می کردم یا نه اگر کامل تر از این دارید به سایت بفرستید.http://barnamenevis.org/%5C

setareh6968
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 22:56 عصر
با سلام اگه میشه به من کمک کنین آخه پروژه ام زیاد وقت نداره اما نمیدونم چکارکنم....:ناراحت:
نمودار ER رو لازم دارم ویکم راهنمایی که چطور شروع کنم لطفا بهم کمک کنین ممنون.

kazemsabzi
دوشنبه 29 مهر 1392, 13:49 عصر
سناریوی کامل کتابخونه رو میشه لطف کنن دوستان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم