PDA

View Full Version : datamodel چیست ؟

Modifier
شنبه 14 اردیبهشت 1387, 13:18 عصر
با سلام

یکی از خروجی های RUP در فاز دوم Datamodel است. البته مشخصه که این خروجی نیز به مرور و با انجام هر تکرار کامل تر میشود فقط محدود به این فاز نیست.

میخواستم یه نفر که میدونه یه توضیح خوب در مورد این خروجی بده که چند نوع است یا در چند سطح است و اینکه در هر مرحله چقدر باید تکمیل شود و ...

خیلی ممنون

موفق باشید

یا علی

whitehat
یک شنبه 15 اردیبهشت 1387, 16:54 عصر
Data Model را معمولا به شكل يك كلاس دياگرام نشان مي دهند كه Sterotype‌جدول به خود مي گيرند. به آن Object Model هم گفته ميشه . در اين دياگرام بايد جداول،ستون ها ،كليدهاي اصلي و روابط بين جداول همچنين استور پروسيجرها و تريگرها نمايش داده بشه. البته زياد بر روي اين مدل مي توانيد سخت گيري نكنيد و از Data Diagramي كه Sql Server توليد مي كند استفاده كنيد

Modifier
یک شنبه 15 اردیبهشت 1387, 22:19 عصر
با سلام

مطمئنا این هم با تکرار و به مرور کامل میشود . درسته ؟

نکنه منظورتون قسمت diagrams هست ؟

اون که خوب نیست !!!

datamodel یکی از artifact های RUP هست چه ربطی داره به اون
تازه توی Sql دیتابیس باید طراحی بشه بعد بریم سراغ اون ولی من حالا تو فاز 2 هستم و نیاز به یک تحلیل کوچک در سطح منطقی دیتا مدل دارم !

ممنون

موفق باشید

یا علی

amin joon
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 09:36 صبح
مرحله دوم RUP:
1- collaboration diagram
2- Class and object model
3- analyses modeling
به طور كلي در اين فاز بايد اعمال زير انجام شود:
همون طور كه ميدونيد هر UC يك يا بيش از يك نيازمندي رو توضيح ميده. در اين فاز هر يوز كيس بطور جداگانه بررسي ميشود تا آبجكت هاي مورد نياز براي پياده سازي اون UC مشخص بشن.
همچنين UC ها بررسي ميشن تا ارتباطات آبجكت هاي استفاده شده در اون و مسئوليت هر يك از آن ابجكت ها مشخص بشه.
در اين مرحله از collaboration diagram براي مشخص كردن ازتباط بين آبجكت هاي يك يوز كيس استفاده ميشه سپس با استفاده از collaboration ها وظايف هر آبجكت مشخص ميشه.( هر آبجكت چه متد ها و خاصيت هايي داره) كه نتيجه ي اين تحليل analysis class ( همان كلاس دياگرام) هست.

اين كل كاري هست كه شما بايد در فاز دوم(requirment analysis) انجام بديد.

منبع: object oriented system analysis and design using uml

GoOd LuCk

whitehat
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 10:28 صبح
مطمئنا این هم با تکرار و به مرور کامل میشود . درسته ؟
بله

نکنه منظورتون قسمت diagrams هست ؟
يك بار ساختار SAD را بررسي كنيد

datamodel یکی از artifact های RUP هست چه ربطی داره به اون
بله اين مدل يكي از Artifact ها است اما نمي دونم منظورتون از اون چيه

آيا شما فكر مي كنيد در فاز دوم هيچ كدي نوشته نميشه؟

Modifier
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 22:39 عصر
يك بار ساختار SAD را بررسي كنيد

از ساختار SAD تقریبا با خبرم (5 تا ویو) این طوری که من فهمیدم این ساختار در پایان فاز دوم تکمیل میشه البته اگه وقت کافی باشه تا بشه artifact های مربوط به تکمیل SAD رو درآورد. من تا اون جایی که بتونم انجام میدم اما فکر کنم 3 یا حداکثر 4 ویو را بتونم در بیارم . امام منظور من این نبود که شما گفتید !
منظورم از diagrams توی sqlserver هست که قبلش شما گفته بودید از data diagram استفاده کن من هم فکر کردم اون قسمت رو میگید.

بله اين مدل يكي از Artifact ها است اما نمي دونم منظورتون از اون چيه

منظورم diagrams توی sqlserver هست که چه ربطی به data model در rup داره ؟!!!

آيا شما فكر مي كنيد در فاز دوم هيچ كدي نوشته نميشه؟

اصلا من میخوام طبق فرایند rup که گفته تو این فاز 20 یا 30 درصد از کل پروژه که مربوط به یوزکیس های مهم و حیاتی سیستم هست رو پیاد سازی کنم تا قسمتی از ریسک های پروژه رو بشه اصلاح کرد یا اضافه کرد و به همین ترتیب کلاس دیاگرام رو تکمیل میکنم و کم کم میریم تو فاز سوم ...

یه کتابی دارم به نام rup made easy که grady booch هم اون رو به نوعی تایید کرده
توی اون نوشته :

در اولین بار اجرای فاز دوم 5 کار انجام شود که یکیش :
-->> طرح مقدماتی سطح منطقی بانک اطلاعاتی

اینو من میخوام و اگه بشه یه توضیح بیشتر برای بقیه فاز ها در مورد این artifact

ممنون

موفق باشید

یا علی

whitehat
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1387, 15:21 عصر
از ساختار SAD تقریبا با خبرم (5 تا ویو) این طوری که من فهمیدم این ساختار در پایان فاز دوم تکمیل میشه البته اگه وقت کافی باشه تا بشه artifact های مربوط به تکمیل SAD رو درآورد.
علاوه بر 5 ویو SAD تعدادی از نیازهای غیر وظیفه مندی، دیتا مدل و ... را در بر می گیرد

منظورم diagrams توی sqlserver هست که چه ربطی به data model در rup داره ؟!!!
اونم ساختار دیتا مدل را داره

منظور از سوال آخر را دقیقا نفهمیدم

Modifier
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387, 00:06 صبح
سلام

منظور از سوال آخر را دقیقا نفهمیدم

طرح مقدماتی سطح منطقی بانک اطلاعاتی - یعنی چه چیزهایی میخواد توی "طرح مقدماتی سطح منطقی " ؟؟؟؟

یا علی