PDA

View Full Version : سیستم اثر انگشت

nouri2015
شنبه 14 اردیبهشت 1387, 15:58 عصر
در سیستم های اثر انگشت از الگوریتم های پردازش تصویر برای تشخیص اثر انگشت استفاده می شود لطفا اگر کسی الگوریتمی برای این کار دارد ارائه کند .
موفق باشید.

hafizi
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 06:56 صبح
با سلام
دوست عزیز من تا حالا الگوریتم پردازش تصویری ندیدم ولی فکر می کنم که ایده ای که دارم راهگشا باشد.
فکر می کنم که چاره مشکل در استفاده از چندتایی های مرتب باشد.
دوتایی مرتب A(1,1) و B(1,1) رو در نظر بگیرید در ریاضیات این دو تایی ها با هم برابرند چون تمام اعضای آنها با هم برابر هستند، به طور کلی اگر دو تا n تایی مرتب داشته باشیم در صورتی این دوتایی ها با هم برابرند که تمام اعضای آنها با هم برابر باشند.
حال پنج تایی های مرتب A(1,2,3,4,5) و B(2,1,3,4,5) رو در نظر بگیرید این دو پنج تایی با هم برابر نیستند چون اعضای آنها با هم برابر نیستند .
اگر دقت کنید سه عضو آخر A وB باهم یکسان هستند( منظور 3 و4 و5 است) بنابراین 60% اعضای B با A یکسان است.
ایک فرض جالب دیگر:
فرض کنیم A(1,2,3,4,5,6) و B(2,1,3,4,5,6,7,8,9) باشد A و B با هم برابر نیستند چون اولا تعداد اعضای یکسانی ندارند( A شش عضو و B نه عضو دارد) ولی A و B چهار عضویکسان دارند (3و4و5و6) بنابراین 100*(4/9) درصد اعضای B با A یکسان هستند و (4/6)*100 درصد اعضای A با B برابر هستند.
در مورد تصاویرهم فکر می کنم این روش کارایی خوبی داشته باشد.
فرض کنیم دو تصور داریم هر دو دارای 5 پیکسل هستند، هر تصویر را در یک پنج تایی ذخیره می کنیم ترتیب پر کردن پنج تایی ها به این شکل است که رنگ پیکسل گوشه بالا وسمت راست تصویر را به عنوان اولین عضو پنج تایی در نظر می گیریم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا به گوشه پایین و چپ تصویر برسیم،رنگ پیکسل قرار گرفته در این قسمت به عنوان آخرین عضو این پنج تایی خواهد بود. پنج تایی مربوط به تصویر اول رو A و مربوط به تصویر دوم رو B می نامیم، در صورتیکه A و B باهم برابر باشند دوتصویر یکسان هستند، اما حال اگر تفاوت A و B در یک عضو باشد A و B دارای 4 عضو یکسان هستند و به بیان دیگر 80% اعضای A در B و بالعکس وجود دارد، از اینجا به بعد دیگر به عهده خود شماست که آیا A وB را که دارای 80% اعضای یکسان هستند را با هم برابر بگیرید یا نه.
همانطور که می دانید گاهی اوقات دو تصویر از یک شی که توسط یک اسکنر گرفته شده 100% بر هم منطبق نیستند که دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد ولی از نظر شخص شما این دو تصویر بیان گر یک شی هستند به این دلیل فکر می کنم که اگر پیکسل های دو تصویر در 95% موارد یکسان باشد این دو تصویر یکسان هستند البته این عدد بطور مثال گفته شد و شاید در موارد متفاوت درصدهای متفاوتی نیاز باشد.
کار دیگری که شما می تونید انجام بدهید این است که بجای اینکه بگویید که دو تصوی با هم برابر هستند یا نه بگویید که دو تصویر دارای چند درصد پیکسل یکسان هستند.
با این تفاسیر فکر می کنم که الگوریتم می تواند به صورت زیر باشد:
1- تصویر اول را در n تایی A ذخیره کن
2- تصویر دوم را در m تایی B ذخیره کن
3- تعداد اعضای یکسان A وB رو محاسبه کن
4- درصد اعضای A در B را محاسبه کن
5- درصد اعضای B در A را محاسبه کن
6- نتایج را اعلام کن

فقط دقت کنید که ممکن است که تعداد پیکسل های دو تصویر با هم برابر نباشند به این دلیل صحبت از n وm کردم.
توجه:
در این نوشته صحبت از خیلی موارد دیگر نشد، به طور مثال:
فرض کنیم که دو تصویر از یک شی داریم، یک رنگی و دیگری سیاه و سفید است، از نظر ریاضی این دو تصویر با هم یکسان نیستند ولی در واقعیت هر دو تصویر یک شی هستند برای حل این مشکل باید اول تصویر رنگی رو به سیاه و سفید تبدیل کنیم و بعد شروع به مقایسه کنیم.
یا فرض کنیم دو تصویر از یک شی با کیفیت های 1 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل داریم، این دوتصویر نیز از نظر ریاضی با هم برابرنیستند، فکر می کنم اگر تصویر 2 مگاپیکسلی به تصویر 1 مگاپیکسلی تبدیل شود مشکل حل شود.
اینها مشکلاتی هستند که با کمی فکر کردن به سادگی برطرف می شوند.

sasan_vm
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 07:52 صبح
در سیستم های اثر انگشت از الگوریتم های پردازش تصویر برای تشخیص اثر انگشت استفاده می شود لطفا اگر کسی الگوریتمی برای این کار دارد ارائه کند .
موفق باشید.

الگوریتم اثر انگشت مسئله پردازش تصویر (البته نه مقایسه پیکسل به پیکسل :چشمک:) است این لینک رو ببین ، http://barnamenevis.org/forum/showpost.php?p=428088&postcount=27

اگر پروژه تجاری هست همکاری میکنم. :لبخندساده:

nouri2015
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 08:42 صبح
به قول این دوستمون مسئله با مقایسه پیکسل به پیکسل حل نمی شه روشهائی که شما در لینک خود گفته اید درست است ولی سوال من این است که نقاطی که در یک مسیر مشخص به دلایلی از بین رفته باشند یا نقاط انفصال را چگونه تشخیص دهیم؟

whitehat
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387, 12:09 عصر
براي شروع بد نيست نگاهي به اينجا (http://bias.csr.unibo.it/maltoni/handbook/toc.html)بياندازيد