PDA

View Full Version : ارتباط بین دو جدول با دو فیلد

aminzadeh_mojtaba
چهارشنبه 21 مرداد 1383, 09:48 صبح
سلام به همگی
چگونه می شود بین دو جدول بوسیله دو فیلد ارتباط برقرار کرد.با استفاده از BDE
متشکر از پاسخهایتان

amin joon
چهارشنبه 21 مرداد 1383, 10:11 صبح
با سلام

آق مجتبی بستگی دارد به نوع رابطه (یک به یک یا یک به چند مسئله این است) :?: :?:

aminzadeh_mojtaba
چهارشنبه 21 مرداد 1383, 18:28 عصر
سلام امین جون
رابطه یک به چند هست(برای یک رکورد از جدول Master چند رکورد از جدول Detail)
ممنون میشم زود جواب بدی

Mohammad S
جمعه 23 مرداد 1383, 00:47 صبح
خاصیت MasterSource مربوط به جدول Detail را برابر با DataSource جدول Master قرار دهید.
خاصیت MasterFields مربوط به جدول Detail را کلیک کرده و دو فیلد مشترک را انتخاب کرده و گزینه Add را انتخاب کنید.
همین 8)
البته تمام عملیات فوق باید پس از تعیین نام دیتابیس و نام تیبل باشد.
موفق باشید

aminzadeh_mojtaba
شنبه 24 مرداد 1383, 12:28 عصر
سلام دوست عزیز
تمام مشکل اینجاست که نمی توان دو ارتباط را انتخاب کرد.
بعد از انتخاب دو فیلد بعدی فیلدهایی که اول add شده اند حذف می شوند

amin joon
شنبه 24 مرداد 1383, 16:13 عصر
اگر در جدول master دو فیلد کلید داشته باشی و ایندکس
جدول detail نیز ترکیبی از دو فیلد باشد .در قسمت MASTER FIELDS میتوان فیلد ها را دو به دو با هم ربط داد. در این حالت رابطه ترکیبی از دو فیلد است.

ایشالله که خودشه :roll: :roll:

ninaz
دوشنبه 07 دی 1383, 15:55 عصر
با سلام
به نظر من اگه بتونی از SQL Server در دلفی استفاده کنید می تونه حلال خیلی از مشکلات در این زمینه هاباشه. :wink:

parniant
شنبه 04 آبان 1387, 20:02 عصر
ببخشید می شه بگید در دلفی بابانک sql چطور می تونیم بین دو جدول ارتباط برقرار کنیم باتوجه به اینکه در هر دو جدول یک فیلد مشترک (نام و نوع آن ) وجود داره ؟ ممنون

vcldeveloper
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:01 صبح
ببخشید می شه بگید در دلفی بابانک sql چطور می تونیم بین دو جدول ارتباط برقرار کنیم باتوجه به اینکه در هر دو جدول یک فیلد مشترک (نام و نوع آن ) وجود داره ؟
به همون شیوه ایی که در پست شماره 4 همین تاپیک توضیح داده شد. برای دلفی فرقی نمیکنه که شما به بانک SQL Server وصل شید، یا Oracle یا هر چیز دیگه، روش کار یکسان هست.

parniant
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:42 صبح
رابطه جدول من یک به یک است آیا نحوه اتصال فرق می کنه ( و می شه بگید منظورتون از master , detailچیه ؟ ) و در همون پست 4 که گفتید ( خاصیت MasterSource مربوط به جدول Detail ) یعنی روی adotable مربوط به اون جدول در قسمت object inspector و بعد در قسمت properties و اون خصوصیت master source رو از اونجاانتخاب و تغییر بدیم یا روش دیگه ای داره ؟ ممنون می شم که کمک کنید

parniant
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:43 صبح
یا اگه سایتی می دونید که در مورد اینها به صورت کامل توضیح داده باشه ممنون می شم معرفی کنید (یا اصلا اینطوری بگم دلیل اینکه دوتا جدول رو با استفاده از یک فیلد به هم وصل می کنیم چیه ؟ )
چون من برنامم اینطوریه که دو تا جدول بنام های tteacherو ttclockدارم

که در جدول tteacher اطلاعات شخصی مراقبین(که شامل فیلدهای کد ، نام ، فامیل ، کارمند ، تلفن و آدرس است ) رو وارد کرده ام

و در جدول ttclock مربوط به زمانبندی مراقبین است (شامل فیلد های کد ، نام ، فامیل و تاریخ و ساعت اول ،ساعت دوم ، ساعت سوم ، ساعت چهارم ) (در ضمن در جدول ttclock در فیلدهای ساعت اول و ساعت دوم و... افرادی که وقت آزاد داشته اند علامت ستاره زده اند )

حال من باید بگم که افرادی که از جدول ttclock که در فلان تاریخ در فلان ساعت وقت آزاد دارند (یعنی فیلد تاریخشان مطابقت دارد در ضمن فیلد ساعت مربوطه هم ستاره دارد ) و همچنین آنهاییشان که در جدول tteacher در فیلد karmand شان هم ستاره خورده اند (یعنی کارمند دانشگاه هستند )
پس در کل شد افرادی که در تاریخ مشخص شده در maskedit1 و در ساعت مشخص شده در combobox1 وقت آزاد دارند و کارمند دانشگاه هم هستند (در اولویت هستند ) و باید آنها را انتخاب نمایم و در adoquery نمایش بدم

(در ضمن اگه مثلا 10 نفر خواستم و فقط 7 نفر بودند که کارمند بودند آنها در adoquery نشون داده بشه و 3 نفر دیگه از بین افرادی باشه که کارمند نیستند ولی وقت آزاد دارند ) انشاا... متوجه منظورم شده باشین ممنون

آیا در مورد اینکه گفتم نیاز به اتصال دوجدول هست یا نه (با توجه به اینکه در هر دو جدول فیلد مشترک کدido وجود دارد ؟ )
و اگه می شه راهنمایی ام کنید که چطور باید این کار رو انجام بدم ممنون

vcldeveloper
یک شنبه 05 آبان 1387, 12:12 عصر
در همون پست 4 که گفتید ( خاصیت MasterSource مربوط به جدول Detail ) یعنی روی adotable مربوط به اون جدول در قسمت object inspector و بعد در قسمت properties و اون خصوصیت master source رو از اونجاانتخاب و تغییر بدیم یا روش دیگه ای داره ؟
بله.

می شه بگید منظورتون از master , detailچیه ؟

یا اگه سایتی می دونید که در مورد اینها به صورت کامل توضیح داده باشه ممنون می شم معرفی کنید (یا اصلا اینطوری بگم دلیل اینکه دوتا جدول رو با استفاده از یک فیلد به هم وصل می کنیم چیه ؟ )
چون من برنامم اینطوریه که دو تا جدول بنام های tteacherو ttclockدارم
یک کتاب آموزش طراحی بانک اطلاعاتی تهیه کنید، اینجور چیزها و مفاهیم مربوط به آنها درش آموزش داده شده.

موفق باشید

parniant
یک شنبه 05 آبان 1387, 12:26 عصر
می شه یک کتاب خوب در این زمینه معرفی کنید که خوب باشه من به اون نیاز دارم ممنون می شم ضمنا
ببخشید تاپیک تب شیت رو که قفل کرده بودید من قبلا جستجو کردم تاپیک مربوطه رو هم پیدا کردم ولی جواب درست حسابی که جواب بده وجود نداشت (ببخشید در این تاپیک نوشتم آخه تاپیک تب شیت رو قفل کردید )

vcldeveloper
یک شنبه 05 آبان 1387, 23:58 عصر
تاپیک تب شیت رو که قفل کرده بودید من قبلا جستجو کردم تاپیک مربوطه رو هم پیدا کردم ولی جواب درست حسابی که جواب بده وجود نداشت (ببخشید در این تاپیک نوشتم آخه تاپیک تب شیت رو قفل کردید )
سوالتان را در همون تاپیکی که پیدا کردید مطرح کنید. این باعث میشه که اون تاپیک بالا بیاد و در صفحه اول قرار بگیره تا دیگران آن را ببینند.

یک کتاب خوب در این زمینه معرفی کنید که خوب باشه من به اون نیاز دارم ممنون می شم
الان یک مرجع خوب یادم نمیاد، ولی شما بهتر هست که این سوال را در تالار بانک های اطلاعاتی مطرح کنید، اونجا دوستان با بانک اطلاعاتی بیشتر سر و کار دارند، و احتمالا منبع بهتری معرفی می کنند.

موفق باشید