PDA

View Full Version : سوال: شبکه در Linux

H4i0 ACP
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 23:32 عصر
سلام
چطوری می شه چند تا سیستم رو در Linux Fedora Core شبکه کرد ؟
آیا روش شبکه بندی در تمام مدل های Linux یکیه ؟
ممنون

ramkly
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 09:40 صبح
شبکه بندی در لینوکس و ویندوز و سایر سیستم عاملها از نظر فیزیکی هیچ تفاوتی ندارند.
ولی برای ip دادن به کامپیوتر در لینوکس می تونید از دستور system-config-networks استفاده کنید با اجرای این دستور کنسول تنظیمات شبکه ظاهر می شه که اول باید کارت شبکه را انتخاب کنید بعد بش IP و Subnet mask و denfult geteway بدید در tab، dns هم در صورت داشتن dns server می تونید ip آن را set کنید بعد از همه این مراحل باید کارت شبکه را active کنید. بعد از این کار کامپیوترها با هم شبکه می شند البته می تونید با ویندوز هم ارتباط برقرار کنید و ... و سایر کارهایی که در یک شبکه می توان انجام داد را می توانید انجام دهید.
موفق باشید.

cybercoder
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 14:25 عصر
سلام
چطوری می شه چند تا سیستم رو در Linux Fedora Core شبکه کرد ؟
آیا روش شبکه بندی در تمام مدل های Linux یکیه ؟
ممنون

من به شما پیشنهاد می کنم مبانی شبکه رو بخونید به طور مثال Network+یا مبانی شبکه پیتر نورتون. قیمتش زیاد هم نیست. فارسیش هم هست.

اونوقت خیلی مسائل مثل توپولوژی ها و ... رو یاد گرفتی مقدار زیادی از مسائل برات مسجل می شه.

mohammad.tanoomand
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 15:21 عصر
دوست گرامی بستگی به نوع شبکه ای که می خوای راه بندازی داره اگه همون یک lan ساده نیازه که فرق چندانی نمی کنه تنها همونطوری که دوستمون گفت باید یا به صورت گرافیکی و یا کنسول آی پی ها رو ست کنید اگر می خواهید فایل ها رو هم اشتراک بگذارید می تونید از samba که توی خود لینوکس هست استفاده کنید
اگر که منظورتون از شبکه سطح دیگه ای است بگید تا در صورتی که توانایی کمک داشته باشیم دریغ نکنیم

H4i0 ACP
جمعه 03 خرداد 1387, 03:58 صبح
سلام
ممنون از mohammad.tanoomand (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=63884)
من فقط می خوام روش ایجاد یه سرور کوچیک با چند کلاینت رو در linux یاد بگیرم .اگر ممکنه روش کاررو مرحله مرحله برام توضیح بدید .
ممنون

msh_gold
جمعه 27 دی 1387, 20:47 عصر
با سلام دوستان من هم می خواهم چند تا کلاینت را با سرور لینوکس شبکه کنم .اگه لطف کنید و بگید که چه کاری باید انجام بدم و چه تنظیماتی داره ممنون میشم.