PDA

View Full Version : سوال: چطوراین دستور بنویسم

a-azad
چهارشنبه 01 خرداد 1387, 08:58 صبح
سلام.یک برنامه انبار دارم .ابتدا تعدادکالاها واردشده واردمیکنم .بعد توی کالاها خروجی موجودی میاد اینطور حساب می کنه=تعداد کالاها ورودی-تعدادکالاها خروجی
بعد یک مساله دیگه هم هست یک سری کالاها برگشتی ام داریم .موجودی=موجودی+تعدادبرگشتی ها
چطور اینکار انجام بدو.چه حلقه ای باید بنویسم.می تونم از قسمت formula sqlاستفاد کنم.ممنون راهنمایم کنین

delphiprog3000
پنج شنبه 02 خرداد 1387, 20:14 عصر
با سلام.
دوست عزیز راهنمایی که میتونم بکنم اینه که دراین برنامه ها شما باید با اصول حسابداری و ورود و خروج کالا ها اطلاعاتی داشته باشید. یعنی ابتدا مراحل تجزیه تحلیل آن را به درستی انجام داده باشید. و بعد از آن به سمت پیاده سازی آن بروید.

و در ضمینه دستورات sql هیچ محدودیتی ندارید.

لطفا برای راهنمایی بیشتر جداولی که ساختید به همراه توضیحات کامل ارائه دهید.

موفق باشید...................

a-azad
شنبه 04 خرداد 1387, 06:58 صبح
سلام.من سه تا جدول ساختم .1-اطلاعات اولیه2-جدول تعداد کالاها3-جدول مشخصات تاریخ وشماره حواله
ارتباطات جدول تعداد کالا وجدول مشخصات با جدول اصلی ازطریق فیلدی به نام کد گذاشتم.
حالا مساله ای که هست محاسبه مقدار موجودی که باید بر حسب تعداد کالاها اولیه تعداد کالاها برگشتی محاسبه می شه.موجودی=تعداد کالاها اولیه+تعداد کالاها برگشتی-تعداد کالاها خروجی این چه طور محاسبه کنم.آیا طراحی دیتا بیسم صحیح هست؟

delphiprog3000
شنبه 04 خرداد 1387, 08:14 صبح
با سلام.
اینطور که من برداشت کردم.جداول شما مفهوم ناقصی دارند .

مثلا جدول تعداد کالا مفهوم خاصی ندارد شما در عوض میتوانید جدول کالا را تعریف و فیلدی به نام تعداد کالا به آن اضافه کنید.

برای محاسبه این فرمول (موجودی=تعداد کالاهای اولیه + تعداد کالاهای برگشتی + تعداد کالاهای خروجی یا فروش رفته) آیا این فیلدهای که از آنها نام بردید در کدام جداول وجود دارد که بر حسب آن کد نویسی انجام دهیم.؟

a-azad
شنبه 04 خرداد 1387, 08:38 صبح
توجدول تعداد کالاهاهرچی تعداد هست با موجودی دارم.براساس این اعداد موجودی محاسبه می کنه.منظورم ازجدول ورود اولیه مشخصات کالا شماره سریال کارخانه سازنده و.............

delphiprog3000
شنبه 04 خرداد 1387, 08:57 صبح
برای محاسبه این فرمول (موجودی=تعداد کالاهای اولیه + تعداد کالاهای برگشتی + تعداد کالاهای خروجی یا فروش رفته) آیا این فیلدهای که از آنها نام بردید در کدام جداول وجود دارد که بر حسب آن کد نویسی انجام دهیم.؟

لطفا به ترتیب ذکر کنید که در کدام جداولتان این فیلدها موجود است.

دوست عزیز وقتی که شما تعداد رو در جداولتون ذخیره دارید میتوانید فرمول آن را بنویسید......

Arghavan_Reza
شنبه 04 خرداد 1387, 19:54 عصر
دوست عزیز، مگر جواب نگرفتید؟
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=522538#post522538

ali_habibi1384
سه شنبه 07 خرداد 1387, 07:54 صبح
با دستور where و تابع sum در sql مجموع هر رکورد رو بدست بیارید و در نهایت یه جمع و تفریق ساده انجام بدید.

delphiprog3000
سه شنبه 07 خرداد 1387, 16:48 عصر
با سلام.

دوست عزیز حرف شما صحیح ولی ایشون تعداد رو میخواد که باید از دستور Count در sql استفاده نمود. و بعد از آن با یکدیگر جمع نمود.
هم میتوان به گفته دوستمان از sum استفاده کرد و هم میتوان به صورت دستی مقادیر رو با هم جمع نمود.

در ضمن به نظرم ایشان تعداد رو در هر تیبل دارد که فقط با یک جمع مشکلشان حل میشود........

a-azad
شنبه 11 خرداد 1387, 22:20 عصر
چطور بگم موجودی بيا براساس آخرین کالا وارد شده محاسبه کن

SYNDROME
یک شنبه 12 خرداد 1387, 07:03 صبح
چطور بگم موجودی بيا براساس آخرین کالا وارد شده محاسبه کن
می توانید برای ورود کالاها یک Order قرار دهید و محاسبات خود را بر اساس بزرگترین Order انجام دهید.
موفق باشید

a-azad
یک شنبه 12 خرداد 1387, 08:37 صبح
سلام منظورتون ازorder چی؟

mohkia99
دوشنبه 12 بهمن 1388, 12:45 عصر
با سلام
به نظر بنده شما نياز به كاردكس كالا داريد . تا در تاريخ مشخص مانده موجودي هر كالا را داشته باشيد
حال در كاردكس به سه روش قيمت گذاري صورت مي گيرد
1- روش ميانگين
2- روش FIFO
3- روش Lifo

-ابتدا بايدسلكت كه ترتيب تاريخ باشد و سپس در يك تاريخ نيز اول ورودي ها مثل موجودي ابتداي دوره - رسيد - برگشتي ها و سپس خروجي ها مثل حواله - فروش - اماني نزد ديگران باشند
بعد اين سلكت را داخل يك حلقه قراردهيد و به ترتيب در دو فيلد مجزا مانده تعدادي و مانده ريالي را محاسبه نمائيد.شما با اين كار مانده كاردكس را در هر تاريخي مي توانيد به دست آوريد.

حسین شهریاری
سه شنبه 13 بهمن 1388, 10:10 صبح
سلام

جداول شما باید چارچوبی مثل زیر داشته باشند:

1-جدول مشخصات کالاها(کدکالا-نام کالا-واحداندازه گیری- مبلغ خرید-مبلغ فروش-محل استقرار.....)
2-مشخصات طرفین حساب(کد طرف حساب-نام-تلفن-آدرس-نوع ....)
3-سربرگ فاکتور(شماره فاکتور -تاریخ فاکتور- شماره طرفین حساب-نوع فاکتور-تخفیف....)
4-جزئیات فاکتور(شماره فاکتور-کدکالا-مبلغ-تعداد)

اگه با چنین چارچوبی کار کنید مشکلی پیش نمیاد و هرنوع گزارشی بخاین میشه تهیه کرد.همونطور که میبینید من فاکتورهای وارده و صادره را در یک جدول ذخیره و اونا را با یه فیلد قراردادی مثل(نوع) تفکیک کردم.برای بدست آوردن موجودی براحتی جمع تعداد وارده و تعداد صادره را بدست آورده از هم کم کنید موجودی واقعی بدست میاد.جالبتر این که شما میمونید انواع فاکتور را مثل برگشت از خرید و برگشت از فروش و ... را هم توی همین یه جدول ذخیره و با نوع اونا را از هم تفکیک کنید.البته من خیلی کلی گفتم اگه سوالی داشتید بفرمایید در خدمت شما هستم.اصل کار همینه بقیش فقط شاخ و برگ دادن هستش.من اتوماسیون انباری که طراحی کردم(که چهار سال طول کشید)ابتدا چنین ترکیبی داشت...

موفق باشید