PDA

View Full Version : سوالاتی پیرامون دلفی

hector2000
پنج شنبه 02 خرداد 1387, 21:18 عصر
با سلام
دوستان من سابقا با وی بی برنامه می نوشتم به چند دلیل خواستم ان را کنار بگذارم و به سراغ زبان ویژال سی رفتم بعد دیدم که این زبان هم مشکلات خودش را دارد و تصمیم گرفتم که از این به بعد روی دلفی کار کنم چون به نظرم دلفی محدودیتهای زبانها اشاره شده را ندارد.
یکی از مسائلی که من اصلا نمی تونم باهاش کنار بیام مساله محدودیته که به نوعی در دو زبان مورد اشاره نیز وجود دارد.وی بی دات نت که هیچ(برای اجراشدنش نیاز به فریم ورک دارد که بهتره اصلا در موردش صحبت نکنیم)همچنین این اقازاده نسخه های قدیم ویندوز را اصلا قبول نداره.میرسیم به ویژال سی :منکر قدرت این زبان نمی شوم اما یک زمان تحت mfc کار می کردم و پیچیدگی و دشواری این زبان را کاملا حس کردم تازه این اقازاده هم یه یک dll برای کارش نیاز داره که البته میتونه اون فایل را در خودش هم قرار بده که ماشاال.. حجمش به بالای یک مگ میرسه(باور کنید طراحی یک پروژه ساده در اون عمر نوح و صبر ایوب می خواد چون معمولا ویژال سی در دیباگ کردن یک مقدار ضعیفه و در بعضی اوقات به کدهای خودش هم گیر میده) باور کنید از اینکه اینقدر از این شاخه به اون شاخه پریدم خسته شدم.از انجایی که در دانشگاه به ما پاسکال را یاد دادند و نمره خوبی هم گرفتم و دست و پا شکسته با دلفی 6 هم تا حدودی کار کردم لذا تصمیم گرفتم که زبان برنامه نویسی خودم را انتخاب کنم که در اصل همون دلفیه.اما برای شروع چندتا سوال دارم :

اخرین نسخه دلفی که همون 2007 است ایا پروژه ای که بسازد برای اجرا شدن به dll و یا فریم ورکی(بستری) نیاز دارد یا خیر؟
ایا پروژه هایی که در دلفی 2007 میسازیم در ویندوز 98 هم اجرا می شود(برنامه هایی که با نسخه 6 نوشته شده است که اجرا می شود)
ایا اینده شغلی خوبی در ایران دارد؟
سریع میتونم بهش مسلط بشم؟
کلا شما ان را توصیه می کنید یا خیر؟
ممنونم

aserfg
پنج شنبه 02 خرداد 1387, 22:43 عصر
دوست عزيز نسخه
2006و2007 دلفي يه محيط مجتمع است ولي قابل شخصي سازي است يعني مي شه تنظيماتي رو انجام بدين كه تنها همون ideخودتون با همون امكانات مورد نياز بالا بياد موقع نصب هم شما مي تونيد همونايي رو كه نياز دارين نصب كنيد در كل دلفي به دلايلي بهترينه. انشااله كه موفق باشي.

hector2000
پنج شنبه 02 خرداد 1387, 22:48 عصر
با سپاس ولی جواب من را به طور دقیق و واضح ندادید
ایا اگر با دلفی 2007 پروژه ای بنویسم و بخواهم در یک سیستم دیگری ان را اجرا کنم باید همانند وی بی 6 که نیازمند یک فایل dll یک مگی بود در کنارش dll قرار بدم یا نه؟
با سپاس

اصغر (پآچ)
جمعه 03 خرداد 1387, 01:54 صبح
تا اونجا که من می دونم پروژه هایی که با Win32 نوشته می شن نیاز به هیچ برنامه ای برای اجرا در رایانه مقصد نداره وخیلی راحت می تونی بدون هیچ محدودیتی برنامه رو اجرا کنی اما net. رو نمی دونم!

vcldeveloper
جمعه 03 خرداد 1387, 02:22 صبح
اخرین نسخه دلفی که همون 2007 است ایا پروژه ای که بسازد برای اجرا شدن به dll و یا فریم ورکی(بستری) نیاز دارد یا خیر؟
تمام نسخه های دلفی، که برای Win32 برنامه تولید می کنند، بطور پیش فرض فایل های Stand-alone تولید می کنند؛ یعنی فایل هایی که برای اجرا نیازی به فایل های دیگه ندارند. در این حالت یک برنامه با یک فرم خالی چیزی در حدود 300 کیلوبایت حجم خواهد داشت. البته می تونید این رفتار پیش فرض را تغییر بدید، یا در همین حالت اصلا از VCL استفاده نکنید و کل برنامه را با استفاده از API های ویندوز بنویسید که این موجب کاهش بسیار زیاد حجم فایل میشه.

ایا پروژه هایی که در دلفی 2007 میسازیم در ویندوز 98 هم اجرا می شود(برنامه هایی که با نسخه 6 نوشته شده است که اجرا می شود)
بطور عادی مشکلی با ویندوز 9x ندارند، البته به شرطی که خودتون از APIهای مخصوص سیستم عامل های جدیدتر در کد استفاده نکنید.

سریع میتونم بهش مسلط بشم؟

بستگی به شما داره.

hector2000
جمعه 03 خرداد 1387, 12:29 عصر
با سلام
ایا خود دلفی 2007 برای کارهایش از api های ویندوز های جدید استفاده می کند؟

aserfg
جمعه 03 خرداد 1387, 14:13 عصر
براي چه كاري اين خود كاربره كه براي برنامه هاش از اين توابع استفاده مي كنه

hector2000
جمعه 03 خرداد 1387, 14:43 عصر
با سلام
دوستان میدونم ممکن افراد زیادی این سوال من را پرسیده باشند ولی باور کنید به نتیجه مطلوبی نرسیدم
چه کنابی را برای دلفی 2007 پیشنهاد می کنید؟(برای شروع و سر اغاز حرفه ای شدن)
ممنونم

اصغر (پآچ)
جمعه 03 خرداد 1387, 16:09 عصر
اکثر دستورات دلفی در نگارش های مختلف یکی است و در این رابطه کتاب های زیادی تالیف شده شما هر کتاب از هر نسخه دلفی رو که گیر بیاری می تونی ازش در تمام نسخه های دلفی استفاده کنی مگر مواردی که در نسخه های جدید دلفی اضافه شده!

پیشنهاد من برنامه نویسی با دلفی تالیف عین ا... جعفر نژاد قمی از انتشارات جهاد دانشگاهی است.

vcldeveloper
جمعه 03 خرداد 1387, 18:45 عصر
ایا خود دلفی 2007 برای کارهایش از api های ویندوز های جدید استفاده می کند؟
همه نرم افزارهایی که در ویندوز اجرا میشند باید از API های ویندوز استفاده کنند. خود IDE دلفی 2007 ویندوزهای 9x نصب نمیشه، اما برنامه هایی که تولید میکنه مشکل خاصی با ویندوزهای 9x ندارند. گفتم که، بستگی داره که برنامه نویس از چه API هایی استفاده کنه.
در هر حال ویندوزهای 9x منسوخ شده هستند و دیگه شرکت سخت افزاری یا نرم افزاری خاصی تلاشی برای پشتیبانی از آنها نمیکنه، بخصوص که خود شرکت سازنده آنها هم پشتیبانی از آنها را قطع کرده.

vcldeveloper
جمعه 03 خرداد 1387, 18:46 عصر
چه کنابی را برای دلفی 2007 پیشنهاد می کنید؟(برای شروع و سر اغاز حرفه ای شدن)
در تاپیک جداگانه ایی بپرسید.

babak_delphi
جمعه 03 خرداد 1387, 18:54 عصر
من توصیه می کنم به تاپیکهایی که برای مقایسهء دلفی و #C ایجاد شده اند هم سر بزنید
من از سال 82 دلفی کار می کنم ولی حالا شروع کرده ام به یادگیری #C
من به هیچ وجه منکر امکانات و مزایای بسیار زیاد دلفی نمیشم ولی همونطور که بین بد و بدتر ، بد را باید انتخاب کرد ، بین خوب و خوبتر هم باید خوبتر را انتخاب کنیم که (با توجه به دلایل و مباحث گفته شده در تاپیکهایی که برای مقایسه دلفی و #C وجود دارد) #C ارجحتر است
بحث من مقایسهء NET. و Win32 نیست بلکه مقایسهء دوزبان #C و دلفی و آیندهء آنهاست
پس دوباره میگم
توصیه می کنم به تاپیکهایی که برای مقایسهء دلفی و #C ایجاد شده اند هم سر بزنید

hector2000
جمعه 03 خرداد 1387, 19:04 عصر
با سلام
دوست عزیز من 3 سال است که وی بی دات نت کار می کنم و مدت 5 ساله خوده وی بی 6 را کار می کنم. اگر دارم ازان کوچ می کنم تنها و تنها به دلیل محدودیت و سازگاری است
محدودیت از این حیض که حتما در کنار برنامه های دات نت فریم ورک وجود داشته باشد(خود وی بی 6 هم یک فایل 1 مگی برای اجرا شدنش نیاز دارد) اما دلفی این محدودیت را ندارد.
سازگاری از این حیض که اصلا باید قید دات نت را در ویندوزهای 9x زد و عملا شما محدود به دو الی سه سیستم عامل هستید(سازگاری برنامه با سیستم عامل های مختلف خودش یک مزیت است.فرض کنید شما برنامه حسابداری نوشتید که در تمام نسخه های ویندوز اجرا می شود خوب این یک مزیت است نه به قول بعضی ها که می گویند برای مثال چشم کاربر کور اول بره قطعاتش را درست کنه تا بتونه اکس پی سرویس پک دو و یا ویستا بریزه و بعد هم اگر مشکلی پیش نیاید فریم ورک را برید و ادامه ماجرا) به نظر من این برنامه نویس نیست که برای کاربرانش تعیین تکلیف کنه که از چه سیستم عامل و قطعاتی استفاده کنه و از چه نه.
لطا لینک چند تاپیک مقایسه دلفی با سایر زبانها را بگذارید(من فقط دوتاشو گیر اوردم)

babak_delphi
جمعه 03 خرداد 1387, 19:52 عصر
جستجو کنید زیاده
ضمنا win98 خیلی وقته که از رده خارج شده (الان 2008 ِ) و اگر کاربر سیستمش به قدری قدیمیه که حتی ویندوز XP هم نمی تونه نصب کنه این دیگه مشکل شما نیست
اون خیلی از قافله عقبه و اگر من و شما (به عنوان برنامه نویس) به خاطر سازگاری با نسخه های خارج از رده یا هر دلیل دیگه بخواهیم از تکنولوژی روز دنیا (که در ایران به اندازه کافی از اون عقب هستیم) فاصله بگیریم ، ما هم مثل همون مشتریها از قافله عقب می مونیم
به هر حال همه برای ادامهأ بقا و پیشرفت مجبورند که همگام با تکنولوژی جلو برند
هم ما و هم مشتریها
این نظر منه و البته همون طور که گفتم در تاپیکهای نسبتا زیادی افراد بسیاری (از جمله اساتید) هم نظر مشابه همین رو دارند