PDA

View Full Version : گفتگو: فیلتر wavelat در پردازش تصویری

en-babak
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 14:24 عصر
دوستان عزیز جهت تبادل اطلاعات در مورد فیلترهای wavelat و پردازش تصویری هر کس اطلاعاتی را دارد در این تاپیک جهت پیشرفت ارائه فرمایید ممنون

------------------------------------------------------------------------------------------
زندگی گرمی دست های بهم پیوسته است / تا در ان دوست نباشد همه درها بسته است

Alireza_Salehi
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 15:55 عصر
این کتاب
Fundamentals of wavelets. Theory, algorithms, and applications, Goswami, Chan, Wiley (http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-0471197483.html)

اطلاعات کاملی در مورد مفاهیم wavelet دارد.

برای مرجعی خلاصه تر و در زمینه پردازش تصویر و wavelet هم کتاب گنزالس فصل 7 (http://www.amazon.com/Digital-Image-Processing-Rafael-Gonzalez/dp/0201180758)را بخوانید.

برای مثال های عملی هم Toolbox موجود در نرم افزار Matlab توضیحات و مثال های خوبی داره.

en-babak
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 18:14 عصر
ممنون از کتابی که معرفی کرده اید ولی این کتاب را دارم اگر ممکن است منبع دیگری را معرفی کنید و یا نمونه برنامه کوچکی را ارائه نمایید

-----------------------------------------------------------------------------

Alireza_Salehi
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 18:56 عصر
ممنون از کتابی که معرفی کرده اید ولی این کتاب را دارم اگر ممکن است منبع دیگری را معرفی کنید و یا نمونه برنامه کوچکی را ارائه نمایید

-----------------------------------------------------------------------------
این کتاب کاملا در مورد Wavelet هستش و به نظر من حرف نداره:
Wavelet Transforms: Introduction to Theory & Applications (http://www.amazon.com/Wavelet-Transforms-Introduction-Theory-Applications/dp/0201634635)

یک pdf هم در مورد Image Fusion و Wavelet ضمیمه کردم.

ولی به هر حال مقاله زیاد هست (چون Wavelet بحث روزه) جستجو کنید.

مثلا در این مقاله از wavelet استفاده شده: A Novel Retinal Identification System (http://www.hindawi.com/Getpdf.aspx?doi=10.1155/2008/280635)

en-babak
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 19:11 عصر
با تشکر pdf خوبی بود و برای کسانی که به طور حرفه ای می خواهند کار کنند مفید می باشد و منطق این نوع فیلتر را درک خواهند کرد

-------------------------------------------------------------------------

زندگی گرمی دستهای بهم پیوسته است / تا در ان دوست نباشد همه درها بسته است

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 08 خرداد 1387, 22:44 عصر
ببخشید اول باید هدف کاربردی تون مشخص کنین تا اهل فنش راهنمایی کنن

Alireza_Salehi
پنج شنبه 09 خرداد 1387, 05:51 صبح
با تشکر pdf خوبی بود و برای کسانی که به طور حرفه ای می خواهند کار کنند مفید می باشد و منطق این نوع فیلتر را درک خواهند کرد

-------------------------------------------------------------------------

تبدیل (و نه فیلتر) Wavelet کاربرد های وسیعی دارد، و دارای منطق ریاضی محکمی است و در علوم مختلف استفاده می شود. حالا تا منظور شما از حرفه ای چی باشه ولی کلا بحث تحلیل سیگنال (تصویر همی یک نوع سیگنال گسسته فرض می شود) در حوزه فرکانس بحث گسترده ای است و Wavelet نسبت به تبدیل های قدیمی تر موقعیت و کاربرد های ممتازی دارد.
البته تبدیل های دیگری نیز مشابه Wavelet بدست آمده اند.

هم اینک Wavelet کاربرد های زیادی در پردازش تصویر دارد و پردازش تصویر حوزه گسترده ای است، حوزه کاری و سطح معلومات تخصصی و فنی خودتون رو مشخص کنید تا بهتر راهنمایی شوید.

en-babak
شنبه 11 خرداد 1387, 02:34 صبح
ممنون از دوستانی که به تاپیک اهمیت می دهند
در زمینه تشخیص لبه و مرزبندی ها از این فیلتر می خواهم استفاده کنم
دانسته هایی که در باره wavelat کسب کرده ام به طور خلاصه می توان گفت که بر اساس تفکیک constract ها که به صورت یک هرم تبدیل می شود که هر سطح این هرم تقریبا روشنایی هایی که در یک سطح هستند قرار می گیرد و سپس می توان بر اسا هرم گوسین و لاپلاسین تبدیلات لازم را بر روی تصویر با توجه به اینکه در چه سطحی قرار دارد را اعمال کرد
که این مطالب مفاهیم پایه ای از عملکرد این فیلتر است و بعد از درک این مفاهیم به subband coding می رسیم خواهشنا اگر کسی با subband coding اشنا هست در این تاپیک شرکت کند
ممنون

-----------------------------------------------------------------------------------

en-babak
جمعه 17 خرداد 1387, 19:53 عصر
استفاده از subband coding در این گونه فیلترها برای به اصطلاح نرم کردن لبه مورد استفاده قرار می گیرد هنگامی که یک سری روی تصویر پیاده می کنیم یک نمودار گسسته و تیز به ما می دهد که ما برای کیفیت بهتر subbad coding استفاده می کنیم تا لبه ها را نرم تر نمایش ده9د تا البته مستندات مربوط به این موضوع را حتما ارائه خواهم کرد

-------------------------------------------------------------------

rasep1983
یک شنبه 25 مرداد 1388, 11:13 صبح
قبل از هر چیز باید ذکر بشه که عنوان پست کاملا غلطه wavelet فیلتر نیست و مانند فوریه یه تبدیل ریاضیه

http://arjmand.persiangig.com/file/test_wavelet.rar
این اسلاید راجع به مقایسه تبدیل فوریه با تبدیل wavelet هستش که البته اوایلش یه کم بحث های محض ریاضیاته اما این مقایسه خیلی چیزا رو مشخص میکنه حتما ببینید

راجع به این موضوع چند تا ایبوک و اسلاید دارم اما حجمشون زیاده سر فرصت آپلود میکنم