PDA

View Full Version : گفتگو: شیوه سوییچ کردن از ASP.NET به PHP

aynehband
سه شنبه 14 خرداد 1387, 23:03 عصر
با سلام
من طراحی وب سایت را با ASP.Net تا حد بسیار خوبی بلدم و با اصطلاحات طراحی وب آشنایی کامل دارم و سایت هم طراحی کرده ام.
اما مشکل این جاست که حالا به هر دلیل وب سایت شخصی ام را مجبورم با PHP طراحی کنم.
تا حالا هم صفحه طراحی PHP رو ندیدم!:تشویق:

این مبحث برای خیلی ها پیش میاد که مجبور به سوییچ کردن از یک WebDesigner به دیگری باشند. حال لطف کنید برای من و سایر دوستانی از این قبیل یک منبع راهنمایی سریع برای آشنایی با PHP معرفی کنید.

Arman_gh
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 09:07 صبح
این مبحث برای خیلی ها پیش میاد که مجبور به سوییچ کردن از یک WebDesigner به دیگری باشند.
منظور شما از سوییچ کردن از یک Web Designer به دیگری چیست؟

aynehband
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 10:46 صبح
مثلا از VS2005 به یک Designer PHP شرمنده .من حتی اسمش را هم بلد نیستم.

vahid4134
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 11:06 صبح
یکی از ویژوال های php رو borland ارائه داده. اما استقبالی ازش نشد چون که php رو باید کد نویسی کرد مثل c و باید با خیلی از اصول آشنایی داشت که در ویژوال های مایکروسافت خیلی از این اعمال در پشت پرده به دور از چشم برنامه نویس انجام میشه.
در کل طراحی با php با طراحی که شما یادگرفتید خیلی فرق می کنه

Arman_gh
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 17:22 عصر
در کل طراحی با php با طراحی که شما یادگرفتید خیلی فرق می کنه
خیلی بیشتر از خیلی ;-)
بگذار اینطوری بگم، همه‌ی آن کنترلرهای را که می‌کشیدی حالا باید با کد بکشی ;-) و از طریقه‌ی وصل شدن به پایگاه‌داده و اعتبارسنجی هم نگم بهتره.

aynehband
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 23:32 عصر
البته اولا من از کد نویسی نمی ترسم . چون تو دانشگاه c تدریس می کنم. اما خوب ارشدم در زمینه سخت افزاره. پس یه جورایی فرقشون مثل VC و TC می مونه. حالا از صفر که نه اما یه راه حل سریع برای برنامه نویسان بخواهید ارائه بدید ، چی پیشنهاد می کنید؟
البته به جز یاس و نا امیدی.

vahid4134
چهارشنبه 15 خرداد 1387, 23:50 عصر
دنیای php خیلی زیباست و چون از طریق کد نویسی انجام میشه. یاس و نا امیدی نیست. یادگیری php برای شما که c بلد هستید به قول معروف مثل زنگ تفریح می مونه. شما وقتی که با php کد بنویسید به راحتی اون پی خواهید بود اما خوب گفتم که یک ویژوال برای php وجود داره و اونم delphi هست که اصلا توصیه نمیشه ازش استفاده کنید. همون کد نویسی رو انجام بدید بهتره. اگر واقعا c رو خیلی خوب بلد باشید و با مفاهیم وب آشنا باشید در عرض یکی تا دو هفته اگر وقت بزارید به جاهای خیلی خوبی از php خواهید رسید
در مورد اینکه چه کتابی هم استفاده کنید قبلا خیلی بحث شده

el_abdollahi
پنج شنبه 16 خرداد 1387, 00:03 صبح
من به عنوان كسي كه با هر دو محيط كار كردم فكر ميكنم براي شما كه با كد خيلي دوست هستيد ممكنه php حتي خيلي شيرين تر از asp باشه . چون توي php همه كدها رو خودتون مينويسين و به كار مسلط تر هستين . در صورتي كه توي asp .net خيلي از كارها رو ويژوال استاديو ميكنه و شما به كنترل هاي اون اطمينان ميكنيد . در صورتيكه توي php همه كارها به عهده خودتونه . بيشتر از نرم افزار dreamweaver براي طراحي سايت هاي php استفاده ميشه . كلا php كار خاصي نداره و دستور هاي زيادي هم نداره ، فقط بايد يه خورده ديدتون رو تغيير بدين . اگر به خواين به صورت يه لايه كد بنويسين كه خيلي خيلي راحته و براي شما مثل آب خوردنه ولي اگه بخواين چند لايه بنويسين مثل نون خوردن ميشه . :D به جاي sql server هم بايد برين سراغ my sql كه در مقابل sql server چيزي نيست .فكر كنم تا يكي ، دو هفته ديگه سايتتون آماده باشه .موفق باشيد.

aynehband
پنج شنبه 16 خرداد 1387, 13:32 عصر
با تشکر از همه دوستان که به من کمک کردند.
ولی در اینجا چند تجربه کوچک تدریس را می خواهم خدمت اساتیدم درس پس بدهم.

بگذار اینطوری بگم، همه‌ی آن کنترلرهای را که می‌کشیدی حالا باید با کد بکشی ;-) و از طریقه‌ی وصل شدن به پایگاه‌داده و اعتبارسنجی هم نگم بهتره.

این گونه بیان کردن قطعا بیش از 80 درصد هر شخصی را از یادگیری پشیمون می کند. در علم کامپیوتر و بخصوص برنامه های کاربردی که اصلا شاگرد و استاد چندان به سن و سال مطرح نیست باید یک مقداری این چیز ها را رعایت کرد. و هر کسی را پشیمان از یادگیری نکرد.
البته من هم در اوایل تدریس این مشکلات را داشتم اما حالا مثلا وقتی می خواهم طراحی مدارات را با میکرو درس بدم ، میگم: این مباحث آن قدر ساده است که خیلی از بچه های دبیرستانی هم بلدند در صورتیکه تابلوهای روانی را که در آخر ترم به عنوان پروژه تحویل دادند حداقل در اهواز فقط یک شرکت وجود داشت که آن ها را مونتاژ میکرد . اما با این کار حداقل 10 نفر کاملا در حد بسیار خوبی اون را طراحی کرده بودند.
شرمنده که زیاد صحبت کردم.

Arman_gh
پنج شنبه 16 خرداد 1387, 20:36 عصر
این گونه بیان کردن قطعا بیش از 80 درصد هر شخصی را از یادگیری پشیمون می کند.
بهتر است اینگونه بگویید.

حقیقت را درباره‌ی PHP بیان کردن بیش از ۸۰ درصد افراد را از یادگیری پشیمان می‌کند.
چون من چیزی را به جز حقیقت نگفتم. البته این نقل‌قول من هم درست نیست. چون PHP واقعا آسان است. اما، به دید من البته؛ نه برای کسی که با ASP.NET آن هم نه به صورت حرفه‌ای کار کرده باشد.

در علم کامپیوتر و بخصوص برنامه های کاربردی که اصلا شاگرد و استاد چندان به سن و سال مطرح نیست باید یک مقداری این چیز ها را رعایت کرد.
کدام چیزها؟ نگفتن حقیقت؟

البته من هم در اوایل تدریس این مشکلات را داشتم اما حالا مثلا وقتی می خواهم طراحی مدارات را با میکرو درس بدم ، میگم: این مباحث آن قدر ساده است که خیلی از بچه های دبیرستانی هم بلدند در صورتیکه تابلوهای روانی را که در آخر ترم به عنوان پروژه تحویل دادند حداقل در اهواز فقط یک شرکت وجود داشت که آن ها را مونتاژ میکرد . اما با این کار حداقل 10 نفر کاملا در حد بسیار خوبی اون را طراحی کرده بودند.
همشهری، شما داری این استدلال را می‌کنی که با توجه به گفته‌ی شما درباره‌ی آسانی طراحی مدارات توانستی ۱۰ نفر کاربلد در این زمینه را آموزش بدهید؟ پس پشتکار خود دانشجو چی؟ از کجا اینقدر مطمئنید که اگر این را نمی‌گفتید همین وضعیت هم پیش نمی‌آمد؟

aynehband
جمعه 17 خرداد 1387, 16:37 عصر
اولا که من به هیچ وجه قصد اهانت یا برداشت دیگری نداشتم. فقط یک تجربه بیان کردم.
اما برای جواب سوالات پیشنهاد می کنم حتما فیلم secret را نگاه کن. تا حالا چند بار از شبکه 4 پخش شده.
توی اون این واقعیت وجود داره که هر چیز را هر جور فکر کنی برات همون می شه. همون ضرب المثل : هر چی را سخت گرفتی برات سخت میشه.
ضمنا اصلا هم مدارات آسون نیستند. باید هم الکترونیک هم سی و هم اسمبلی و ... را بلد باشی.
فعلا

musiox
جمعه 17 خرداد 1387, 18:45 عصر
منطق یکیه . ولی اون کنترل های سرور رو باید خودت بنویسی . اول باید php رو شروع کنی بعد چون برنامه نویسی کردی خودت براحتی میتونی تبدیل کنی . زیاد کارت سخت نیست .

Arman_gh
جمعه 17 خرداد 1387, 21:08 عصر
این فیلم را نگاه کردم. بهت پیشنهاد می‌کنم اینجا (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_(2006_film)#Criticism)را بخوانی

و همچنین کتاب «فلسفه درعمل: مدخلی بر پرسش‌های عمده» ترجمه‌ی فریبز مجیدی، عنوان کتاب به انگلیسی:Philosophy in Practice: An Introduction to the Main Questions.

ضمنا اصلا هم مدارات آسون نیستند. باید هم الکترونیک هم سی و هم اسمبلی و ... را بلد باشی.
مگر من گفتم آسونه؟!

میگم: این مباحث آن قدر ساده است که خیلی از بچه های دبیرستانی هم بلدند در صورتیکه تابلوهای روانی را که در آخر ترم به عنوان پروژه تحویل دادند حداقل در اهواز فقط یک شرکت وجود داشت که آن ها را مونتاژ میکرد . اما با این کار حداقل 10 نفر کاملا در حد بسیار خوبی اون را طراحی کرده بودند.

من اینو گفتم

همشهری، شما داری این استدلال را می‌کنی که با توجه به گفته‌ی شما درباره‌ی آسانی طراحی مدارات توانستی ۱۰ نفر کاربلد در این زمینه را آموزش بدهید؟ پس پشتکار خود دانشجو چی؟ از کجا اینقدر مطمئنید که اگر این را نمی‌گفتید همین وضعیت هم پیش نمی‌آمد؟

Arman_gh
جمعه 17 خرداد 1387, 21:28 عصر
راستی یادم رفت یک چیز دیگری را بگم.

توی اون این واقعیت وجود داره که هر چیز را هر جور فکر کنی برات همون می شه.
خوب من فکر می‌کنم همچین واقعیتی وجود نداره! پس با توجه به استدلال بالا همچینین واقعیتی نباید باشه.
این مشکل استدلال‌های است که با «هر چی» شروع می‌شوند.

aynehband
جمعه 17 خرداد 1387, 22:59 عصر
خوب وقتی روی یک اصل نشه توافق کرد پس گفتگو اینجا تموم میشه. البته قبول دارم که این شرط لازم است نه کافی.

amirhosein
شنبه 18 خرداد 1387, 18:29 عصر
فکر کنم بحث سوئیچ کردن از دات نت به پی اچ پی شد کلاس فلسفه!
در مورد سوالتون اگه از مخالفین جعفرنژاد نیستید پیشنهاد میکنم که کتاب پی اچ پی اون رو بگیرین و یه هفته بخونید.خیلی راحت و سریع یاد میگیرین چکار کنید. برای ادیتور هم یا می تونید از دریم ویور استفاده کنید یا از دلفی یا حتی یه ادیتور برای دات نت هم هست به اسم وی اس پی اچ پی. خود من هم که اهل سوسول بازی نیستم از یه ادیتور خیلی ساده به اسم پی اچ پی اکسپرت استفاده می کنم. فضای کار با دات نت فرق می کنه اما فکر کنم زود دستتون بیاد.اگه هم ابهام و مشکلی بود من و دوستان در خدمتیم.

vahid4134
یک شنبه 19 خرداد 1387, 09:08 صبح
یک چیز رو باید به حقیقت بیان کرد که وقتی یک فرد یک کامپیوتر رو چیز خیلی باهوشی می دونه نمیشه بهش گفت برنامه نویس. من دوستانی داشتم که ASP.NET کار می کردند. اما از حقیقت برنامه نویسی آگاه نبودند. وقتی که در php بحث از auth میشه کل بحثهای حرفه ای در موردش میشه و کلی نکته و هیجان برنامه نویسی پشتش میاد و وقتی کار به اتمام میرسه و شما یک کلاس auth درست کردید در مورد منطق اصلی همه auth ها پی خواهید برد. php درسته با کد نویسی همراه هست اما کدنویسی آسان. برنامه نویسی یعنی کد نویسی همراه با منطق از روش نوشتن کد. این یک حقیقت هست.
من خودم ASP.NET رو در عرض دو هفته یاد گرفتم. (البته دیگه وارد جزئیاتش نشدم ) اما هیچوقت لذتی رو که از نوشتن کد گرفتم از ASP.NET نگرفتم .
از طرف دیگه شما وقتی که داری از php استفاده می کنی برای هر مشکلی که بهش برمی خوری توی اینترنت جستجو کنی حتما یه چیزی پیدا می کنی. گسترده بودن php از بزرگترین مزایای اون هست
بهتره کلاه خودمون رو قاضی کنیم و ویژگی های خوب و بد هر چیز رو بزاریم کنار هم تا اون وقت بتونیم بگیم که کدوم خوب هست کدوم بد.
البته این حقیقت رو هم من قبول دارم که اگر هدف فقط نوشتن و تحویل یک پروژه (خوب یا بد) فقط زودتر تموم بشه ASP.NET بهترین گزینه هست.

musiox
یک شنبه 19 خرداد 1387, 09:42 صبح
از طرف دیگه شما وقتی که داری از php استفاده می کنی برای هر مشکلی که بهش برمی خوری توی اینترنت جستجو کنی حتما یه چیزی پیدا می کنی. گسترده بودن php از بزرگترین مزایای اون هست

asp.net هم همینطوره .

اگر هدف فقط نوشتن و تحویل یک پروژه (خوب یا بد) فقط زودتر تموم بشه ASP.NET بهترین گزینه هست.

به نظر من این طور نیست هر جفت این زبان ها حرفه ای هستن .

نقل قول: شیوه سوییچ کردن از ASP.NET به PHP
کلا اینجا بحث در مورد سوئیچ کردنه . نه اینکه کی بهتره کی نیست .
البته بگم این فقط نظرات منه و بی احترامی به بقیه نباشه ؟!!!!

mehregan
یک شنبه 19 خرداد 1387, 16:21 عصر
برای کدنویسی از ادیتور ساده EmEditor میتونید استفاده کنید.
http://www.emeditor.com

vahid4134
یک شنبه 19 خرداد 1387, 17:26 عصر
asp.net هم همینطوره .

به نظر من این طور نیست هر جفت این زبان ها حرفه ای هستن .

کلا اینجا بحث در مورد سوئیچ کردنه . نه اینکه کی بهتره کی نیست .
البته بگم این فقط نظرات منه و بی احترامی به بقیه نباشه ؟!!!!
از بابت اینکه به به نوشته هایم توجه کردید ممنون اما چند سوال که کسی به دیده اهانت بهش نگاه نکنه.
آیا شما دارید گسترده بودن php رو با گسترده بودن ASP.NET مقایسه می کنی؟
cross platform بودن که برای یک نرم افزار یکی از بزرگترین نیازها هست که بتواند گسترده باشد آیا ASP.NET دارد؟
پشتیبانی از API های مختلف و دیتابیس های مختلف و تکنولوژی های جدید را به نظر شما ASP.NET به پای php دارد؟
قدرت تغییر هسته در ASP.NET هست؟ اگر هست آیا به راحتی نوشتن برای php و امکان دسترسی به همه قسمتها هست؟
در مورد ASP.NET من نگفتم حرفه ای نیست. کتابخانه های اون رو یکی از بهترین برنامه نویسان جهان نوشته اند. من از دید خود برنامه نویس دارم به قضیه نگاه می کنم.

musiox
یک شنبه 19 خرداد 1387, 18:36 عصر
از بابت اینکه به به نوشته هایم توجه کردید ممنون اما چند سوال که کسی به دیده اهانت بهش نگاه نکنه.

زیاد جدی نگیر . به نظر من این بحثا خوبه چون باعث بالا رفتن اطلاعات میشه ( در مورد خودم می گم )

آیا شما دارید گسترده بودن php رو با گسترده بودن ASP.NET مقایسه می کنی؟

از چه نظر ؟ از نظر اینکه پروژه های open source زیادی بر روی اینترنت وجود داره که با php نوشته شدن ؟
خب اینکه مسلمه به دلیل ماهیت open source بودن php .
یا از نظر تعداد سایتهایی که روی اینترنت با php نوشته شدن ؟!
من آمار دقیقی از این جور چیزا ندارم . اگه دارین ارائه بدین.
یا از نظر برنامه نویسا ؟
ولی یه جامعه آماری کوچیک همین سایت . تعداد تاپیک ها و پست های بخش asp.net و php رو بررسی کنین . آمار های دیگه اون مانند تعداد کاربران شرکت کننده در بحث ها و غیره رو که نداریم ( ما نداریم ) .

cross platform بودن که برای یک نرم افزار یکی از بزرگترین نیازها هست که بتواند گسترده باشد آیا ASP.NET دارد؟

خب حق باشماست ولی برای اجرای asp.net روی پلت فرم های دیگه پروژه هایی نوشته شدن مثل mono که open source هم هست . یه مسئله دیگه که هست اینه که مایکروسافت فقط واسه سیستم عامل های خودش دات نت فریم ورک رو نوشته .

پشتیبانی از API های مختلف و دیتابیس های مختلف و تکنولوژی های جدید را به نظر شما ASP.NET به پای php دارد؟

اینکه به پاش می رسه یا نمی رسه رو من نمی فهمم منظورت چیه ؟ یعنی منظورت اینه که با دات نت نمی شه از mysql یا oracle یا postgre استفاده کرد ؟

قدرت تغییر هسته در ASP.NET هست؟ اگر هست آیا به راحتی نوشتن برای php و امکان دسترسی به همه قسمتها هست؟

بازم برگشتیم سره بحث open source . آیا php هم مثله محصولات مایکروسافت پولی بود و open source نبود همین بود ؟

در مورد ASP.NET من نگفتم حرفه ای نیست. کتابخانه های اون رو یکی از بهترین برنامه نویسان جهان نوشته اند. من از دید خود برنامه نویس دارم به قضیه نگاه می کنم.

به نظر شما اگه حرفه ای هست و حرفه ای ها اون رو نوشتن . امکان تغییر هسته نداره ؟!
از دید برنامه نویس : من به برنامه نویسی حرفه ای میگم که فکرش برنامه نویسی باشه . جدای از محیط ها و زبان ها و... .
البته نباید سایتا و کسایی رو که با ابزار ها ی مایکروسافت پروژه های open source رو انجام میدن و پایه گذاری می کنن نادیده گرفت .
امید وارم منظورم رو خوب رسونده باشم ( البته با اطلاعات و عقل ناقص خودم )

vahid4134
یک شنبه 19 خرداد 1387, 19:31 عصر
زیاد جدی نگیر . به نظر من این بحثا خوبه چون باعث بالا رفتن اطلاعات میشه ( در مورد خودم می گم )
بنده هم مثل شما.

از چه نظر ؟ از نظر اینکه پروژه های open source زیادی بر روی اینترنت وجود داره که با php نوشته شدن ؟
خب اینکه مسلمه به دلیل ماهیت open source بودن php .
یا از نظر تعداد سایتهایی که روی اینترنت با php نوشته شدن ؟!
من آمار دقیقی از این جور چیزا ندارم . اگه دارین ارائه بدین.
یا از نظر برنامه نویسا ؟
ولی یه جامعه آماری کوچیک همین سایت . تعداد تاپیک ها و پست های بخش asp.net و php رو بررسی کنین . آمار های دیگه اون مانند تعداد کاربران شرکت کننده در بحث ها و غیره رو که نداریم ( ما نداریم ) .

من به دید کلی گفتم. در ضمن این آمار در ایران هست که windows راحتتر از لینوکس به دست میاد در حالی که خارج از ایران در کشورهایی که کپی رایت رو رعایت می کنند رایگان بودن php یکی از بزرگترین مزایای اون هست.
دیدهای دیگه ای هم هست. سایتهای بزرگ و معروف و سایتهای کوچیک لینکهایی که می تونم بدم
http://www.pretechno.com/i/php-asp.net-comparison.html
ا stronghttp://www.gmpservicesinc.com/Articles/115/PHP.versus.Microsoft.ASP.net.A.Straightforward.Com parison.aspx
این لینک هم از ویکیپدیا قابل توجه هست
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_programming_languages
البته من همینجا بگم که منکر قدرت ASP.NET نیستم. به قول فلونی هر زبان برنامه نویسی کاربردهای خودش رو داره. اما باید مقایسه رو از دید کلی بررسی کرد که توی لینکهایی که دادم ارایه شده.

بازم برگشتیم سره بحث open source . آیا php هم مثله محصولات مایکروسافت پولی بود و open source نبود همین بود ؟
دوست عزیز یکی از بزرگترین و مهمترین ویژگی های php بازمتن بودنش هست. قدرت php رو یکنفر بهش نداده. هر کاربری که داره ازش استفاده می کنه بهش میده. من می تونم هسته php رو ببینم پس می تونم اشکالاتش رو بگیرم و درست کنم (البته با علم به C ) اگر اینگونه نبود که الان اسمی از php نبود.
هر نرم افزار بازمتنی اینگونه هست.
یادمه یکی از دوستان که بهش ubuntu رو پیشنهاد کردم بعد از دو ماه برگشت گفت: "من هر چی باگ می خوام ریپورت بدم میبینم که ۶ ماه پیش یکی دیگه گفته"

به نظر شما اگه حرفه ای هست و حرفه ای ها اون رو نوشتن . امکان تغییر هسته نداره ؟!
من از شما پرسیدم داره یا نداره. چون حقیقتش نمی دونم اما به نظر میاد بر اثر سیاستهای مایکروسافت نباید داشته باشه. (البته خودشون که می تونن تغییر بدن)

از دید برنامه نویس : من به برنامه نویسی حرفه ای میگم که فکرش برنامه نویسی باشه . جدای از محیط ها و زبان ها و... .
من هم همین نظر رو دارم به اضافه اینکه. به قدرتها و مزایا و معایب هر زبان هم نگاه کنه.
هر زبانی نیازهایی رو برآورده می کنه و بعضی ها رو خیر.
من خودم با php شروع کردم دو سال هم بیشتر نیست کار می کنم. و این رو مدیون php هستم که من رو به عمق هر چیز برد. اول من رو وادار کرد با html آشنا بشم بعد جاوااسکریپت بعدش mysql بعدش به جزئیات بیشتر بعدش لینوکس بعدش python بعدش داشتن یک وبسرور بر اساس php (هیجان انگیز ترین قسمتش بود که تونستم یک وب سرور بر اساس php داشته باشم و به راحتی تغییر بدم)

من هنوز میگم که سرعت طراحی در asp.net به مراتب خیلی خیلی بیشتر از php هست و این رو یک مزیت می گیرم.

البته نباید سایتا و کسایی رو که با ابزار ها ی مایکروسافت پروژه های open source رو انجام میدن و پایه گذاری می کنن نادیده گرفت .
کسی منکر قدرتهای مایکروسافت نشد. مایکروسافت شاهکارش ویندوز بود وگرنه اینقدر ثروتمند نمیشد. اما دنیای بازمتن هم دنیایی هست که با رویاهای خودش اومد جلو. رویاهایی که منشا و چشمه اش خود کاربران بود نه افرادی که سود می بردند.
در ضمن زیاد هم نرم افزار بازمتن نیست که بر روی محصولات مایکروسافت نوشته شده باشه. اما خوب وجود داره. ولی باید به محتوا نگاه کرد.
از صحبتهای شما لذت بردم
امیدوارم حرفهای حقیرانه من مورد توجه شما قرار بگیره (و با گفته های خودتون من رو آگاه تر کنید)

musiox
یک شنبه 19 خرداد 1387, 19:51 عصر
بله منم دقیقا همین نظر ها رو دارم . من اصلا طرفدار مایکروسافت نیستم . این که میگید قیمت و راحتی دسترسی به windows و سی دی های 500 تومنی و ارزونتر ( فله ای ) درسته . منم با زبان بیسیک کومودور 64 شروع کردم (عهده عتیق ) با خیلی چیزا هم کار کردم ولی من به شخصه برای برنامه نویسی وب php رو ترجیح میدم .
منم از صحبتای شما لذت بردم و امیدوارم بقیه اگه لذت نبردن حداقل قر نزنن .
موفق باشی.