PDA

View Full Version : سوال: کامپوننتی مشابه DBGrid اما مستقل از دیتابیس

babak_delphi
یک شنبه 19 خرداد 1387, 15:29 عصر
سلام
من نیاز به کامپوننتی دارم که از نظر ظاهری تقریبا شبیه DBGrid باشه ولی به دیتابیس وصل نشه
من از اون برای ورود اطلاعات می خوام استفاده کنم
StringGrid بد نیست ولی می خوام ظاهرش مثل DBGrid باشه ولی مثل StringGrid بشه موقع تایپ کردن در سلول هاش ، روی کاراکترهای ورودی کنترل داشت
کسی کامپوننت مناسبی سراغ داره یا راه حلی که بشه این کار رو انجام داد؟
ممنون

SYNDROME
یک شنبه 19 خرداد 1387, 21:20 عصر
از DBGrid معمولی استفاده کنید و آن را به ClientDataSet متصل کنید.
ClientDataSet را Create و Open کنید و بدونه اینکه به جایی وصل کنید اطلاعات را داخل آن نگهداری کنید.
موفق باشید

Mahdi-563
یک شنبه 19 خرداد 1387, 22:32 عصر
DBGridEH از ehlib يه همچين قابليتي داره و خوب خيلي امكاناتش و ظاهرش بهتر از DBGrid استاندارد دلفيه!!!
موفق باشي

babak_delphi
دوشنبه 20 خرداد 1387, 14:40 عصر
من میخوام نمرات دانش آموزان رو وارد کنم
در یک جدول لیست دانش آموزان رو دارم که یکی از فیلدهای اون جدول هم شماره کلاس است
در یک جدول دیگه نمرات نگهداری میشه که ساختار جدول شامل چند فیلد از جمله فیلدهای زیر است

کد دانش آموز
کد درس
نمره مهرماه
نمره آبان
.
.
.
خب حالا میخوام وقتی فرم ورود اطلاعت را باز کردم بعد از انتخاب کلاس ،در یک جدول نمرات را وارد کنم
ستونهای جدول باید شامل موارد زیر باشد

نام دانش آموز
نمره مهرماه
نمره آبان
.
.
.
حالا اگر مثلا الان آبان ماه باشه و قبلا نمرهء مهر ماه را وارد کرده باشیم باید در ستون مهر ،نمرات دیده شوند
ضمنا کل نمرات تمام دانش آموزان در یک جدول قرار دارد
پس طبیعتا اگر برای یک دانش آموز 10 درس داشته باشیم پس در این جدول باید برای او 10 رکورد وجود داشته باشد
من نمیخوام که کل لیست را از قبل وارد کنم بلکه هر دفعه برای هرکلاس اگر نمره جدیدی خواستیم وارد کنیم (مثلا برای ماه جدید) در اون زمال یک سری از لیست دانش آموزان اون کلاس به جدول نمرات اضافه شوند
برای این ساختار از چه ابزاری برای ورود اطلاعات استفاده کنم بهتره و به چه صورت؟
میبینید که کار با DBGrid برای این مساله احتمالا مشکله

SYNDROME
دوشنبه 20 خرداد 1387, 22:06 عصر
می توانید برای دادن امکانات قویتری مانند جستجو از یک جدول Temp استفاده کنید ولی اگر نمی خواهید از همان ClientDataSet استفاده کنید.
موفق باشید