PDA

View Full Version : سوال: نحوه قرارگیری جداول و فیلدها

ihpled
چهارشنبه 12 تیر 1387, 11:14 صبح
سلام دوستان
چند سوال ساده و اساسی داشتم که می تونه در طراجی دیتابیس ها کمکمون کنه:

در طراحی جداول بانک که بیشتر با اکسس کار می کنم این سوالات را جواب دهید:

1- آیا بهتر است در یک فایل اکسس جداول زیادتری داشته باشیم یا در چند فایل اکسس آنها را پخش کنیم (اتصال برنامه همزمان به چند فایل بهتره یا یک منبع)

2- اگر بتونیم مثلا یک فیلد که کاملا جدا از موضوع دیگر جداول است رو در یکی از جداول فایل اکسس قرار بدیم بهتره یا اینکه اون رو در جدولی جدا قرار بدیم (پردازش کدوم بهتره)

3- اگر اندازه یک فیلد رو که مثلا از نوع استرینگ است با Length مثلاً 80 در نظر بگیریم بهتر است یا اینکه بیاییم دو فیلد 40 تاییش کنیم و اگر مثلا بیشتر از 40 کاراکتر زده شد ادامش بره فیلد کمکیش

4- شاید در جواب مورد چهار این مورد رو جواب داد باشید که آیا اگر طول را 80 گذاشتیم و بیست کاراکتر زده شد فضای باقی مانده جایی در دیتابیس اشغال خواهد نمود یا خیر

منتظر پاسختون هستم
موفق باشید

ihpled
دوشنبه 24 تیر 1387, 15:11 عصر
ممنون میشم راهنماییم کنید
سپاس

Hsimple11
دوشنبه 24 تیر 1387, 15:18 عصر
بهتر است فیلدهایی را که بیشتر با آنها کار میشود و باز میشوند را در یک Dataset تعریف کنید تا کمتر مجبور به Join شوید.

delphiprog3000
دوشنبه 24 تیر 1387, 19:50 عصر
با سلام.
در مورد سوال 1: اگر منظورتون از فایل همان دیتابیس باشد . پیشنها میکنم که جداول رو از حالت بزرگ به قسمت های کوچکتر و خلاصه تر در آورید . در این صورت هم سریعتر و هم راحت تر قابل دستیابی میباشند.

در مورد سوال 2: بسته به وسعت داده ها و فیلدهاتون داره اگه مقادیر فیلدهاتون زیاد باشه جدولی مجزا بسازید . اگه نه که میتوانید آن را در یک جدول دیگر بگنجانید.

موفق باشید...................

ihpled
دوشنبه 24 تیر 1387, 21:16 عصر
Hsimple11 جان ممنون زیاد نفهمیدم چی گفتی میشه بیشتر توضیح بدید :دی

و طبق گفته delphiprog3000 جان، بهتره که مثلا دو تا ادوکانکشن داشته باشیم بجای یه دونه (در طراحی های بزرگتر)

و ممنون میشم به سوال سه و چهار هم پاسخ بدید:

3- اگر اندازه یک فیلد رو که مثلا از نوع استرینگ است با Length مثلاً 80 در نظر بگیریم بهتر است یا اینکه بیاییم دو فیلد 40 تاییش کنیم و اگر مثلا بیشتر از 40 کاراکتر زده شد ادامش بره فیلد کمکیش (یک فیلد هشتادتایی بهتره یا دو تا چهل تا)

4- شاید در جواب مورد چهار این مورد رو جواب داد باشید که آیا اگر طول را 80 گذاشتیم و بیست کاراکتر زده شد فضای باقی مانده جایی در دیتابیس اشغال خواهد نمود یا خیر

اصغر (پآچ)
سه شنبه 25 تیر 1387, 00:53 صبح
سلام دوست من
ببین دیتا بیس میاد برای هر رکورد به مقدار فیلدهاش از حافظه استفاده می کنه پس فرقی توی اینکه یک فیلد با سایر 80 و یا دوتا فیلد با سایز 40 داشته باشیم فکر نکنم وجود داشته باشه!

در ضمن استفاده از یک فیلد هم دستورات برنامه نویسی رو کمتر میکنه و هم پیچیدگی و سردرگمی هنگام خطا یابی رو کاهش میده اما تصمیم گیرنده نهایی خودتی.

در مورد سوال اولت هم بهتره جداولی که بیشتر باهاشون توی برنامه ات کار داری رو توی یک فایل قرار بدی که طبق گفته دوستم مجبور نشی زیاد از Join استفاده کنی که Hsimple11 هم دقیقا به همین مطلب اشاره کردن اما فنی تر!

اگه خیلی نگران حافظه هستی می تونی فیلد هایی که زیاد سرو کاری باهاشون نداری و یا خیلی حجمشون بالاست رو توی یه جدول قرار بدی و جدول رو در یک فایل که حجم کلی دیتابیست زیاد نشه

موفق و موید باشی

Hsimple11
سه شنبه 25 تیر 1387, 01:05 صبح
سعی کنید تا جایی میشود از ایجاد جداول زیاد و بزرگ خودداری کنید. البته تا جایی که امکان دارد. و همیشه در هر برنامه میتوان یک جدول را مشخص کرد که بیشتر از همه نیاز به باز و بسته شدن و ویرایش دارد. در واقع فیلدهایی که بیشتر با آنها سر و کار دارید را در یک جدول قرار دهید تا ناچار به کار با جدولی بزرگ و یا ارتباط دادن آنها با هم نشوید. در مورد سوال سومتان فکر میکنم ایجاد فیلدی اضافه بیشتر نیاز به حافظه داشته باشد تا 80 کاراکتر. در مورد سوال آخر، این یک فضای بالقوه است که مرز نهایی فیلد شما را تعیین میکند بنایراین نمیتواند مشکلی را ایجاد کند.

موفق باشید.