PDA

View Full Version : کمک برای یک تازه کار در انتخاب زبان مورد نظر خود

sadegi
جمعه 14 تیر 1387, 12:23 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز
اول از همه بگم که من یه تازه واردم و اگه در صحبت های خودم اشکالاتی دیدید خرده نگیرید.
من اولین بار با visual basic 2003 کار برنامه نویسی رو شروع کردم .یه مدت باهاش کار کردم تا به دلیل مشغله تحصیلی نتونستم یادگیری رو ادامه بدم و همینجا ول کرد.ولی از آنجایی که خیلی به برنامه نویسی علاقه دارم میخوام دوباره شروع به یادگیری برنامه نویسی بگیرم منتهی الان به ایم مشکل برخوردم که کدوم زبان برنامه نویسی رو یادبگیرم برای بهتره.میخوام زبانی رو یاد بگیرم که قدرت خیلی خوبی در ساخت برنامه های تحت ویندوز داشته باشه.
اون موقع که vb کار میکردم گاهی اوقات بدجوری گیر میکردم و میدیدم که بعضی برنامه های دیگه کارشون خیلی راحتتر و قویتره.در ضمن میخوام زبانی رو شروع به یادگیری کنم که آینده خوبی داشته باشه.طوری نباشه که بعد از یه سال دیگه قدیمی باشه و بدرد نخور.میخواستم بدونم Visual c++.net چطوره؟
اصلا میشه بگید کارایی و قدرت .net بیشتر یا معمولی.
راستشو بخواید میخوام اگه ممکنه بگید کدوم برنامه چه قابلیتی داره.اینطوری خیلی عالی میشه

اگه ممکنه کامل توضیح بدید
خیلی ممنونم

راستی من میتونم بگم vb رو تو همین سایت یادگرفتم و به نظرم بهترین سایت بین فارسی زبان ها در مورد برنامه نویسیه.البته خیلی ها دوستانی که من اون موقع باهاشون بودم متاسفانه دیگه نیستند و اکثرا رفتند

sadegi
شنبه 15 تیر 1387, 14:28 عصر
با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
اگه برتون مقدور هست یه کمک به این بنده حقیر بفرمایید.جای دوری نخواهد رفت
منتظر راهنمایی شما عزیزان هستم

pesare_ariyayi
پنج شنبه 10 مرداد 1387, 18:17 عصر
سلام
تو یه کلمه: هیچ زبونی تو .net نیست که از بقیه کمتر باشه.
تو چند کلمه: اگه هدفتون فقط برنامه های تحت ویندوزه (یعنی تو گوشیای تلفن, پیجر یا سخت افزار نمیخواین برنامه بنویسید) زبونای .net بهترین انتخابن. اما فرقی که بین زبونهای .net هست بیشتر یا بهتره بگم کاملاً تو سطح پیشرفته با الگوریتم های پیچیده ی سیستمی احساس می شن. مثلاً شما با C# می تونید مستقیم به حافظه ی RAM دسترسی داشته باشید (کاری که با VB نمیشه) اما کسایی که از این قابلیت C# استفاده می کنن معمولاً تو شرکتهای بزرگ برای کارهای تجاری محاسباتی مثلاً پردازش تصویر حضور دارن.
پس دیدیم که زبونای .net فرق چندانی (تو سطح متوسط) با هم نمی کنن. و از اونجایی که vb زبون آسونتری هست به شما پیشنهاد می کنم که اون رو یاد بگیرید. مشکلاتی هم که نرم افرارهای شما داشتن به نظرم به علت مبتدی بودن شما تو طراحی الگوریتم (نه کد نویسی) بوده
خاطرتون جمع.هیچ زبونی قدیمی نمیشه!!!

afsharm
یک شنبه 13 مرداد 1387, 08:21 صبح
دوست عزیز به شما پیشنهاد می‌کنم که اگه خیلی مصر به محدود بودن در محیط ویندوز و مایکروسافت هستید به دنبال سی شارپ باشید و نه چیز دیگر. VC++ مناسب کارهای عمومی نیست و VB هم زیادی عمومی هستش. پیشنهاد دیگه‌ای که به شما دارم اینه که به دنیای بزرگتر و سال‌های آینده فکر کنید و حالا که در ابتدای مسیر هستید به سمت Open Source بروید و یکی از زبان‌هایی که در آنجا کاربرد بیشتری دارد یاد بگیرید. دنیای آینده ما در ایران دنیای Open Source هستش.

dark.lord
یک شنبه 13 مرداد 1387, 16:03 عصر
Sadegi ی جان... توضیحات زیر صرفا یک نظر شخصی است و تمام یافته های خودم در مدت کوتاهی ِ که با سی شارپ برنامه می نویسم.
زبان هایی که بر اساس کتابخانه ی مجازی فریم وورکس (Ner framework.) هستند برای افرادی که برنامه نویسی رو برای حل مسائل می خواهند بسیار عالی و خوب هست... دلیل اون هم امکانات IDE(محیط توسعه ی مجتمع) آن هاست؛ که محیطی است برای برنامه نویسی با این زبان ها که امکانات فراوانی رو در اختیار برنامه نویس می گذاره تا به جای تمرکز روی کد نویسی بر روی الگوریتم تمرکز کنند...
البته خیلی مهمه که به محیط های وسیع تری از نظر امکان برنامه نویسی توجه کنی ولی ای نکته رو در نظر بگیر " که محیط های توسعه ی مجتمع ِ جدید ِ #C (و در کل VISUAL STUDIO)تا چند سال ِ دیگه برای سیستم عامل های دیگر از جمله لینوکس و حتی اپل هم وارد بازار می شه " که همین چند روز پیش از ضمیمه ی کلیک جام جم خوندم.... واین یعنی قدرت برای #C

البته بعضی ها سرعت کم برنامه های سی شارپ رو موردی برای اثبات ضعف آن می دانند(مثل خودم تا همین چند وقت پیش)... اما بد نیست بدانید سرعت کم آن به خاطر سخت افزار های ضعیفی است که با آن می خواهیم برنامه های سی شارپ را اجرا کنیم؛ اگر برنامه های سی شارپ رو بر روی سیستم هایی با متوسط استاندارد سرعت که از جمله ی آن ها حد اقل RAM گیگ1 اجرا کنید... متوجه قدرت و سرعت و امنیت سی شارپ، مخصوصا در برنامه های تحت وب می شوید...!

در کل کار با سی شارپ و دات نت ها یعنی برنامه نویسی به تمام معنی...!

ASKaffash
دوشنبه 14 مرداد 1387, 18:08 عصر
سلام
من از ّFox رفتم VB6 بعد مدتی VB.Net و بعداز اون C#2008 اختلاف با همین ترتیب که گفتم از زمین تا آسمونه اولا که VFox داره تعطیل میشه چون مهاجرت صورت گرفته VB6 که ادای OOP را در میاره ولی VB.net به C# خیلی نزدیک است ولی یک فرقهای اساسی داره اگر یک سری به این تالارها بزنی سطح سئوالات مطرح شده سطح برنامه نویسان را در زبانهای مختلف نشان میده ولی ختم کلام خود میکروسافت در مورد C# میگه :
به قدرت C و به آسانی VB
حالا قضاوت باخودت این لینک رو هم یک نگاه کن C# جوان در رده هفتم است در ضمن مایکروسافت C# را درست کرده که هووی Java شود.
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

jafari1
جمعه 18 مرداد 1387, 18:26 عصر
سلام
این سوال بارها شده و هیچوقت جواب مناسبی برای آن داده نشده است

DarkSoroush
جمعه 18 مرداد 1387, 19:27 عصر
همون طور که اشاره شد این موضوع بارها در سایت مطرح شده.
بخشی از این موضوع به علاقیات برمیگرده و همین دلیلی است که هیچ جواب درستی برای اون وجود نداره.
ولی به طور کلی اگز مشکلتون فقط بین vb.net و c# و c++.net است من شخصا c# را پیشنهاد میکنم.
اگر چه خودم با vb شروع کردم از نسخه 5 و حالا در .net با fw3.5 که سالها بین این ها فاصله است (و الیته فعلا تقریبا به چندین زبان مختلف دات نتی و ... تسلط نسبی دارم) ولی c# را ترجیح میدم چون معمولا اگر شما با c# آشنا باشید با vb و ... هم اشنایی عمومی پیدا خواهید کرد
دقت کنید که تفاوت بین زبانهای دات نت بسیار کم است و تقریبا هر کاری که با vb میتوان کرد با c# و معکوس آن نیز میتوان انجام داد غیر از چند تفاوت کوچک در c# با vb که برای مثال میتوان به موضوع تعریف اپراتور برای کلاس اشاره کرد.
در ضمن از طریق vb هم میشه به رم دسترسی داشت. متوجه منظور دوستمون نشدم.
c++ هم به نظر من برای شروع زیاد جالب نیست و شخصا عقیده دارم باید اول از یک زبان ساده تر شروع کرد حتی اگر هدف c++ باشد و چه بهتر که این زبان c# باشد.

در ضمن نوشته شخصا" رو بارها در نوشته بالا تکرار کردم تا نشون بدم این نظر شخصی من است.
از اینجا به بعد یکم موضوع به سلایق برمیگرده!!

__Genius__
جمعه 18 مرداد 1387, 20:40 عصر
#C رو یاد بگیر ، python رو هم فراموش نکن ...

Galestian
شنبه 19 مرداد 1387, 08:29 صبح
سلام دوست عزيز
به نظر من هر کس هر زبوني بلده ميگه اون بهتره مشکلي که من داشتم د چند سال پيش اما راحت بگم اگر بخواي برنامه نويس بشي بايد از بکجا شرو کني که زده نشي و مطمئن باش به مرور زمان بسياري از زبان ها رو ياد ميگيري من خودم از به ترتيب اينطوري برنامه نويس شدم !
java script
asp يا vbscript
vb6
c++
vb.net
c#.net
java

اما راستش آخر به اين نتيجه رسيدم که مهم اينه که برنامه نويس خوبي باشي و اهل جستجو
اينطوري بگم مثلا يک سوال نقاشي کدوم نقاش بهتره اونيکه با آبرنگ ميکشه يا اونيکه با رنگ روغن
مسلما اونيکه نقاشيش بهتره !!!

و در نهايت VB.net براي شروع خوبه چون ساده است و تمامي نياز هاتو فعلا جواب ميده
درسته که C# قابليت دسترسي به سخت افزار و ram رو داره اما واقعا در عمر آدم مگه چند پروژه
با اين شرايط پيش مياد ؟؟؟؟

بسه ديگه رفتم تو نصيحت

موفق باشي
http://galestian.org

hassan_blue
جمعه 25 مرداد 1387, 15:00 عصر
اگه دوست داری برنامه های تجاری بنویسی برو سراغ سی شارپ یا دلفی .
اینم بگم دلفی یه زبان خیلی قدرتمند وسادگی وی بی رو داره و اکثر برنامه نویس هایی که از علاقه برنامه نویس شدن دلفی کار هستن از همه مهمتر منابع زیادی برای آموزش دلفی وجود داره.

scarce
چهارشنبه 30 مرداد 1387, 19:23 عصر
به نظر من همه ی زبانها یک کار رو با روش های مختلف انجام مید هند همونطور که ما نظرات مختلفی داریم و فکر ها و علایق ها و عقیده های مختلفی داریم.
برای من برنامه نویسی با ویژوال بیسیک 6 سخت نیست چون درکش کردم و بخاطر سپردمش و زمانی که باهاش کار می کنم لحظه شیرینی می کنم و فکرم اینه که زبان شیرینی هست فقط زمانی که باهاش کار می کنم اما وقتی ازش دور می شم به چیز های دیگه فکر می کنم می بینم این عقیده درست نیست چون تمام تلاش از منه تمام فکر ها از منه و تمام سختی ها از منه این من هستم که فکر می کنم و این کا رو انجام میدم ولی بهتون توصیه می کنم فقط دستوراشون رو یاد بگیرید مثلا تابع شرطی و زمانی که یاد گرفتین می تونید با هر زبان برنامه نویسی که دلتون خواست برنامه دلخواه خودتون رو بنویسید.

sajedmalayeri
شنبه 22 خرداد 1395, 14:20 عصر
سلام,
اول اینکه شما برای درآمد میخواهید برنامه نویسی یاد گرفته و استفاده کنید ؟
به نظر من که خودم هم تازه وارد هستم و تحقیقات زیادی در این باره کردم زبان های .NET بهترین ها هستن (همانطور که دوستان هم گفتن)
و C#‎‎ یکی از بهرین زبان های .Net است که خودم به تازگی دارم کار میکنم .