PDA

View Full Version : سوال: جلوگیری از حذف فایل

hasanain
دوشنبه 17 تیر 1387, 00:11 صبح
وقتی که برنامه ای فایلی را باز کرده باشد، ویندوز اجازه حذف آن را نمیدهد. از آنجا که برخی کاربران ممکن است به اشتباه وقتی که برنامه ما بسته شده است، فایل اصلی مثلاً دیتای برنامه را حذف کنند:

چطور میتوان جلوی حذف فایل را توسط خود ویندوز گرفت، حتی در مواقعی که برنامه ما بسته شده است؟

با تشکر

sokote_bi_payan
دوشنبه 17 تیر 1387, 02:37 صبح
به نام خدا

سلام

به نظرم تنها راش این باشه که یه فایل درست کنید که هی اونو باز نگه داره.

یه کار دیگه ام میشه کرد

اونم اینکه خاصیتشو سیستمی و مخفی کنی تا دیده نشه

hasanain
دوشنبه 17 تیر 1387, 04:28 صبح
ممنون از شما. اما برایم تجربه شده که هیچ وقت فایلهای اصلی دیتا را مخفی نکنم چون با مشکلاتی برخورد میکنم.
گذشته از این مشکلات که شاید حل داشته باشد، اگر فایل را سیستمی کنیم باز هم جلوی حذف پوشه را نگرفته ایم چرا که ویندوز با هشدار و صرفاً هشدار، اقدام به حذف میکند در حالی که ما میخواهیم امکان حذف را بگیریم مگر اینکه در خود برنامه ما اجازه داده شود.

فکر میکنم اگر بتوان با خواص ویندوز کاری کرد که فایلی را غیرقابل حذف کند ولی نمیدانم چگونه؟

hasanain
سه شنبه 18 تیر 1387, 23:10 عصر
دوستان کسی چیزی به نظرش نمی آد؟
این امکان به درد خیلی از برنامه های حسابداری میخورد و ضریب امنیت داده های اون برنامه رو برای کاربر بالا میبرد که تا وقتی از داخل برنامه اجازه نداده، امکان حذف دستی فایل نباشد.

لطفاً راهنمایی کنید.

ابوذر محمودی
سه شنبه 18 تیر 1387, 23:26 عصر
سلام .
من به شخصاً وقتی برنامه ای تهیه می کنم که فایل های مورد نیاز نباید حذف شوند یک برنامه دیگر ایجاد می کنم تا فایل را همیشه باز نگه دارد .
بدین صورت که در فرم لود برنامه کد زیر را قرار می دهم

Private Sub Form_Load()
Open "d:\v3y3.mdb" For Random As #1
End Sub
در واقع کل برنامه همینه (به هیچ وجه دستور close ندارد)
اما راههای دیگری هم باید باشه .

hasanain
سه شنبه 18 تیر 1387, 23:35 عصر
مطلب جالبی را ارائه فرمودین و خیلی ممنون. همچنان مایلم راههای ایمن و ساده ای که ممکن است دوستان بدانند را بدانیم!

vbhamed
چهارشنبه 19 تیر 1387, 10:14 صبح
سلام

البته دوستان توجه داشته باشن كه باز نگه داشتن فايلها كار توصيه شده اي نيست چون در اين حالت با ريست شدن، رفتن برق و بسته شدنهاي ناگهاني برنامه ممكنه فايلهاي شما آسيب ببينه

ابوذر محمودی
چهارشنبه 19 تیر 1387, 10:39 صبح
سلام

البته دوستان توجه داشته باشن كه باز نگه داشتن فايلها كار توصيه شده اي نيست چون در اين حالت با ريست شدن، رفتن برق و بسته شدنهاي ناگهاني برنامه ممكنه فايلهاي شما آسيب ببينه

سلام
حرف دوست عزیزمون vbhamed کاملا منطقیه .

ولی تا حالا فایلهای من هیچ کدوم آسیب ندیدند . (شاید از خوش شانسی من بوده)
البته من در مواردی از این روش استفاده می کنم که وجود فایل برای برنامه ضروریه و نشه دسترسی افراد به فایل رو تغییر داد (منظور اکثر محیط های غیر شبکه) .

دوست عزیز شما همیشه باید یه نسخه پشتیبان از فایلهای ضروری برنامتون داشته باشید. تا اگه فایلی پاک شد در اولین اجرا در خواست جایگزینی فایل به کاربر داده بشه .
همچنین اگه فایل مربوط به تنظیمات برنامه و کاربر هستش ، می تونید تنظیمات پیش فرض رو در کد نویسی قرار بدید تا اگه فایل مربوط حذف شد تنظیمات پیش فرض رو اعمال کنه .

اگه این مسئله رو تو انجمن های مربوط به امنیت و ویندوز بحث کنید زودتر و بهتر به نتیجه می رسید .