PDA

View Full Version : سوال: مستندات راجع به تحلیل یک سیستم انبارداری

Homa2008
جمعه 21 تیر 1387, 11:05 صبح
مدتی زیادی است برنامه نویسی می کنم اما تاکنون براساس هیچ نوع متدولوژی به تحلیل و طراحی و مدل سازی نپرداخته ام .
اکنون دوسالی هست که در صدد هستم بتوانم مفاهیم RUP و مدلسازی را آموخته و آن را در یک سیستمی تا حدی واقعی (مثلا یک سیستم انبارداری) پیاده کنم .
اگر دوستان دراین مورد مطلبی یا فعالتی دارند خوشحال میشوم که از راهنمایی آنان استفاده کنم.

afsharm
دوشنبه 04 شهریور 1387, 08:43 صبح
یک سیستم انبارداری آنقدر بزرگ نیست که بخواهید در آن از RUP استفاده کنید. RUP را بیشتر می‌توانید با کنترل پروژه شبیه بدانید.

Elham_gh
دوشنبه 04 شهریور 1387, 09:46 صبح
یک سیستم انبارداری آنقدر بزرگ نیست که بخواهید در آن از RUP استفاده کنید. RUP را بیشتر می‌توانید با کنترل پروژه شبیه بدانید.

نفرماييد!
پس لطفا يك سيستمي را بگيد كه بشه در اون از RUP استفاده كرد.
(من كاملا قبول دارم كه RUP براي سيستمهاي كوچك نه تنها خوب نيس بلكه هزينه بر و دست و پا گير است. اما انبار رو نمي شه هميجوري گفت سيستم كوچيكي است. سيستم انبار مي تونه ك.چك باشد ، مي تونه نباشد)

SHAHAB_ERP
دوشنبه 04 شهریور 1387, 16:00 عصر
شرح كسب و كار زير را در نظر بگيريد و خود قضاوت كنيد.
يك شركت پخش و توزيع مويرگي كه در تمامي شهرها شعبه دارد و هزاران نوع كالا اعم از مواد غذايي و شوينده و بهداشتي و .... در روز در سراسر كشور به انبارهاي اين شركت تحت عناوين مختلف وارد و خارج ميشوند و اطلاعات كل شعب هرشب به ديتابيس مركز ريپليكيت ميشود . و اطلاعات محصولات جديد و ارسال كالا به شعبه از مركز به ديتابيس تمام شعب .
تعدادي از موارد كاربرد اين سيستم :
دريافت از توليد،خريد داخلي ، خريد خارجي،انتقال بين انبارها،حواله توزيع،ارسال به شعبه ،دريافت از مركز ،برگشت از فروش،برگشت از توزيع،برگشت قبل از توزيع،حواله ضايعات و ... .

به نظر من نميتوان حكم كرد كه سيستمي كوچك است يا بزرگ .
كوچك و بزرگ بودن سيستم را استفاده كننده از آن مشخص ميكند نه نام سيستم .

mamush
سه شنبه 21 آبان 1387, 12:45 عصر

بابا بی خیال !

اوبالیت به بو
چهارشنبه 22 آبان 1387, 13:21 عصر
اکنون دوسالی هست که در صدد هستم بتوانم مفاهیم RUP و مدلسازی را آموخته و آن را در یک سیستمی تا حدی واقعی (مثلا یک سیستم انبارداری) پیاده کنم .

تحليل نرم افزار كار خيلي سختي نيست وقت بايد تجربتون بالا بره. تا مي تونيد كد نويسي رو كنار بزاريد و شروع به تحليل كنيد. كارتون رو فاز به فاز انجام بدين و براي هر فاز يه وقت يا يه حد نسابي رو تعيين كنيد.
اولين كاري كه بايد تويه RUP انجام بدين جمع آوري اطلاعاتي هستش كه بايد پيرامون نرم افزار جمع آوري كنيد. جمع آوري اطلاعات شما روش هاي مختلفي داره. يكيش اينه كه نرم افزار هاي مختلفي رو ببينيد و با اونها كار كنيد. يه راه ديگه اينه كه تحليل هاي ديگران رو جمع آوري كنيد كه بعضي ها در اختيارتون قرار مي دن.
دومين كار اينه كه جزئيات رو بررسي كنيد. بايد تك تك قسمتهاي برنامتون رو تحليل كنيد. حتي چيزهاي ساده.

سومين كار اولويت بندي يا مرتب سازي تحليلتون هست. اونها را بر اساس اهميت هاي يك سيستم شماره گذاري كنيد. مثلاً براي سيستم انبار داري:

سال انبارداري
مديريت انبار
مديرت قفسه
واحد هاي سنجش
و....
چهارمين و مهمترين قسمت كارتون سناريو هستش. سناريو شما نباشه كار انجام نميشه. سناريو نويسي رو تمرين كنيد. اگر با سناريو آشنايي نداريد دوستان تويه اعلان فكر مي كنم يه پست زده باشن.
نمودار UseCase براي فضاي ديد Actorها و Class Diagram براي تعيين متد ها و فيلدها و Sequence Diagram هم براي فرستادن برنامه به كد نويس در مراحل بعدي كارتون قرار مي گيره. جزوات خوبي هست كه مي تونيد مطالعه كنيد.
RUP بر خلاف SSADM تضمين انجام 100% پروژه رو به شما نمي ده اما كمكتون مي كنه تا با شكست مواجه نشين.

نكته ديگه اي كه تويه سيستم انبار هست اينه كه يك سيستم انبار كوچيك به تنهايي كاري نمي تونه انجام بده و در كنارش بايد برنامه حسابداري فروش قرار بگيره. مگر سيستم انبار شما براي انبارهاي بزرگ طراحي بشه كه اون موقع به صورت مجزا سيستم طراحي ميشه.