PDA

View Full Version : چه بخش هايي از sql را بايد اول ياد گرفت؟

shahinghorbani
یک شنبه 23 تیر 1387, 14:42 عصر
من سوالي كه دارم اينه كه من مثلا با سي شارپ برنامه نويسي ميكنم . ارتباطي كه ميدم با برنامه نويسي سي شارپه كوئري ها رو خودش مي سازه و ... . يعني من يك برنامه را مي نويسم بدون اينكه به دانستن sql نياز چنداني داشته باشم! مي خواستم بدونم كدام قسمت از sql را بايد ياد گرفت و كاربردي تره و اگر كاربردش در يك برنامه رو هم بنويسيد خيلي خيلي ممنون ميشم.

در ضمن من براي ساختن لوگين براي دسترسي به جدول ها هم مشكل داشتم اما چون خيلي تاپيك قبلا وجود داشت ترسيدم تاپيك زدن من درست نباشد اگر چه مشكل من حل نشده است.

SYNDROME
یک شنبه 23 تیر 1387, 18:19 عصر
مباحثی که از SQL شما نیاز دارید بستگی به نوع کار شما دارد ولی اصولاً شما باید ساخت جدول ، دستورات Select و . . . ، Relation را در اول کار بیاموزید و سپس در مباحث پیشرفته تر وارد شوید.
موفق باشید

shahinghorbani
دوشنبه 24 تیر 1387, 09:53 صبح
سپس در مباحث پیشرفته تر وارد شوید.
موفق باشید
مشكل من در همين قسمته كه ميشينم يك مطلبي رو ياد ميگيرم اما اصلا نميدونم اين توي برنامه نويسي كجا به درد ميخوره يا چه استفاده اي ازش ميشه؟:اشتباه:

shadi.alizadeh
دوشنبه 24 تیر 1387, 11:39 صبح
شما اول از همه طریقه ی ساختن DataBase در SQL رو یاد بگیرید بعدش نحوه ی ساختن جداول و همچنین ارتباط دادنشون با هم.
اگر هم خواستید از اطلاعات چند جدول استفاده کنید از view استفاده کنید.
حالا اگه با نحوه ی ساختن اینها هم مشکلی داشتید بگید تا براتون بنویسم.

amin_alexi
دوشنبه 24 تیر 1387, 12:47 عصر
کسی نمیتونه بگه کجای برنامه نویسی بدر می خوره !
یک سری از چیزها پایه کاره ! (مثل دستورات Insert,Update,Delete,Create,Alterُ,Selest, انواع Join , ... )
تو کار معلوم میشه !
شاید 2 تا کتاب هم بخونی ولی به یه موضوع برسی که تو هیچ کتابی نیست ... پس باید با همین مسایل ابتدایی شروع کنی . سعس کنی بری دنبال کار ...
تو کاره که چیزای جدید رو میبینی و می فهمی که چی بدردت می خوره !؟
هر کاری هم معمولا تمام این چیزای ابتدایی توش هست بعلاوه مسائلی که بربوط به هر پروژه میشه !!!

shahinghorbani
شنبه 29 تیر 1387, 08:31 صبح
من ساختن جداول و ارتباط دادن و حذف و و اضافه و انتخاب را تقريبا بلدم منظورم مرحله بعد از اين مرحله است . مثلا تريگر توي برنامه نويسي كجا استفاده ميشه يا خيلي از دستورات ديگه. خيلي از پي دي اف هاي انگليسي رو هم ديدم اما همه شون شروع به توضيح دادن كردند اما كاربردهاي آن ها را نگفتند.
توي كار هم من هيچ وقت از ساختن جدول در محيط گرافيكي بيشتر به دردم نميخوره البته لابد برنامه ام بهينه نيست كه اين طوريه!؟

amin_alexi
شنبه 29 تیر 1387, 10:50 صبح
سلام

مثلا تريگر توي برنامه نويسي كجا استفاده ميشه يا خيلي از دستورات ديگه

ببنین مثلا یه جا یه رکورد از یک جدول رو Update می کنی ...
بعد این Record باید یک رکورد دیگه در یک جدولدیگه رو تغییر بده ... واسه این کار میشه یک Trigger نوشت .
این یه مثال ساده بود ... خودت اگه دقیق بدونی کاره Trigger و Function و Store Procedure چه می تونی کاربرد رو هم زمانی که به مشکل بخوری بفهمی و بری از هر کدوم که لازم بود استفاده کنی !
هر برنامه ای با برنامه دگه فرق داره !
الزاما نباید تو همه برنامه ها Trigger یه SP یا Function یا خیلی از دستورات SQL استفاده بشه ...

ASKaffash
شنبه 29 تیر 1387, 11:49 صبح
من ساختن جداول و ارتباط دادن و حذف و و اضافه و انتخاب را تقريبا بلدم منظورم مرحله بعد از اين مرحله است . مثلا تريگر توي برنامه نويسي كجا استفاده ميشه يا خيلي از دستورات ديگه. خيلي از پي دي اف هاي انگليسي رو هم ديدم اما همه شون شروع به توضيح دادن كردند اما كاربردهاي آن ها را نگفتند.
توي كار هم من هيچ وقت از ساختن جدول در محيط گرافيكي بيشتر به دردم نميخوره البته لابد برنامه ام بهينه نيست كه اين طوريه!؟

سلام
این جزوه فارسی را مطالعه کن در فصول دوم به بعد به مباحث پیشرفته برنامه نویسی می پردازد.
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=106494

shahinghorbani
شنبه 29 تیر 1387, 14:03 عصر
خيلي ممنون از همه دوستان . فعلا اين جزوه رو ميخونم خدا كنه درباره كاربرد بخش هاي مختلف sql در برنامه نويسي باشه چون مشكل من در اون قسمته.

SYNDROME
شنبه 29 تیر 1387, 19:10 عصر
اگر در زمان انجام یک پروژه مطالب را با توجه به نیازهایتان یاد بگیرید بهتر در خاطرتان باقی می ماند و حتماً هم مطالبی را یاد می گیرید که مورد نیازتان است.
موفق باشید

shahinghorbani
یک شنبه 06 مرداد 1387, 10:03 صبح
من جزوه رو مقداريش رو خوندم خيلي هم خوب توضيح داده بود اما بازم سوالي كه دارم برام مبهم موند. يك مثال مي زنم اميدوارم متوجه بشيد مشكل من چيه. ما يك فيلد داريم كه نبايد عددي بزرگتر از صد توش وارد بشه توي sql فك كنم بايد يك تريگر نوشت كه قبل از درج چك كنه كه مقدارش بيشتر از 100 نباشه در حالي كه توي سي شارپ ما توي event‌دكمه ميزنيم كه اگر مقدار تكست باكس فلان بيشتراز 100 بود يك پيغام خطا بده. خوب اون تريگر رو چه جوري توي سي شارپ استفاده ميكنيم؟ بايد صدا بزنيم ؟؟ چه جوري؟ تريگر يك پيغام روي صفحه مياره ؟ يعني در تركيب يا سي شارپ به چه صورت عمل ميكنه/؟
البته تريگر رو به عنوان يك مثال ميگم ها تابع ها و ... .

ASKaffash
یک شنبه 06 مرداد 1387, 10:37 صبح
سلام
اینکار بهتراست با قید Check انجام شود نه با تریگر .
ولی در خصوص تریگر : شما تریگر را اجرا نمیکنید بلکه اتوماتیک براساس Event های Insert,Delete,Update روی یک جدول یا ویو اجرا میشود شما کافی است تریگر های مورد نظر را پیاده سازی کنید