PDA

View Full Version : سوال: کنترل توسط پرت usb

Felony
پنج شنبه 27 تیر 1387, 12:56 عصر
دوستان میخوام توسط کامپیوتر 10 رله رو با پورت usb کنترل کنم ...
چه راهی پیشنهاد میکنید ؟

shaniaki
جمعه 28 تیر 1387, 23:57 عصر
با عرض ادب:
از آنجا که تعدادی خروجی می خواهید که نیازی نیست با سرعت بالا تغییر کنند، ساده ترین راه استفاده از درگاه موازی (پورت پرینتر) است که با آن از نظر نرم افزاری روی تک تک بیت های خروجی به سادگی کنترل دارید.

یه ... ...

Felony
شنبه 29 تیر 1387, 07:52 صبح
بله حرف شما درسته ولی مادربوردهای جدید پورت موازی و پارالل ندارند ...
مادربرد من هم که برای این کار میخوا ازش استفاده کنم همینطوره ...
یعنی به جای این دو پورت 4 تا usb اضافه شده بهش و از درگاه ps2 هم خبری نیست ...

MohsenB
یک شنبه 14 مهر 1387, 10:49 صبح
با سلام
شما چند راه دارید:
یکی از ساده ترین راه که با اون میتونین 16 رله رو کنترل کنین استفاده از 8 پورت خروجی پرینتر و بستن اونا به شکل ماتریسیه . ولی اشکالش اینه که در هر لحضا فقط میتونین 1 رله رو روشن یا خاموش کنید . البته می تونین از رله های دو وضعیتی هم استفاده کنین .

راه حل بعدی استفاده از میکرو کنترلر و برنامه نویسیه : با سخت به مبدل سریال به موازی میتونین از هر خروجی پرینتر 8 خروجی داشته باشین . و یا یه جوری برنامه بنویسین که بتونین با همون پورت سریال کامپیوتر هرچقدر که بخواین خروجی داشته باشین -> به این صورت که یه عدد رو به پورت سریال بفرسین و بر مبنای اون عدد یه خروجی فعال یا غیر فعال بشه .

Felony
یک شنبه 14 مهر 1387, 23:55 عصر
یکی از ساده ترین راه که با اون میتونین 16 رله رو کنترل کنین استفاده از 8 پورت خروجی پرینتر و بستن اونا به شکل ماتریسیه . ولی اشکالش اینه که در هر لحضا فقط میتونین 1 رله رو روشن یا خاموش کنید . البته می تونین از رله های دو وضعیتی هم استفاده کنین .

راه حل بعدی استفاده از میکرو کنترلر و برنامه نویسیه : با سخت به مبدل سریال به موازی میتونین از هر خروجی پرینتر 8 خروجی داشته باشین . و یا یه جوری برنامه بنویسین که بتونین با همون پورت سریال کامپیوتر هرچقدر که بخواین خروجی داشته باشین -> به این صورت که یه عدد رو به پورت سریال بفرسین و بر مبنای اون عدد یه خروجی فعال یا غیر فعال بشه .

دوست عزیز من گفتم که مادربورد بنده پارالل و ... نداره ، فقط و فقط USB دراه .

mhmmdshirazi
چهارشنبه 17 مهر 1387, 19:47 عصر
منظورتو از کامپیوتر ده رله نفهمیدم بیشتر توضیح بده من با usb خیلی کار کردم.

MTrezaei
چهارشنبه 08 آبان 1387, 11:37 صبح
سلام
میتونی آی سی FT232 یا FT245 بخری و به یه میکرو وصل کنی.

l3ai3ak
دوشنبه 04 آذر 1387, 01:52 صبح
با سلام
برای استفاده از USB حتماً باید چیزی سمت USB را هاست کند . یعنی به شکلی که . داده های ارسال شده توسط سیستم عامل را پردازش و پاسخ گویی نماید . برای این کار روشهای بسیاری وجود دارد .
استفاده از FPGA ها و MicroControler ها ولی با توجه به سوال شما من فکر می کنم شما اطلاعات خوبی در رابطه با این دو مورد ندارید .

به نظر من استفاده شما از رابط های USB->LPT بهترین راهکار خواهد بود .
چنانچه در رابطه با اجرای پروژه از روشهای فوق را نیاز داشتید مطرح کنید من با میکرو PIC و VB مثالی را توضیح دهم .

مبین
چهارشنبه 06 آذر 1387, 10:43 صبح
با عرض سلام ساده ترین راه اینه که با استفاده از یک برنامه مثلا به زبان #C با پورت USB ارتباط برقرار کنی . اونم با استفاده از آی سی های شرکت FTDI . بعد یه چند تا Command به hiperterminal به میکروکنترولر بفرستی و با میکرو رله هات رو راه بندازی. من اینکار رو خیلی وقت پیش انجام دادم.:چشمک:

kernel
شنبه 28 دی 1387, 10:22 صبح
چیزهاییی که لازم داری

ATMEGA 16
FT232
نرم افزار : windriver - Code vision or bascom - proteus + پروگرامر خوب !
در ضمن به جای رله به نظر من بهتره از Optocoupler استفاده کنی ( باعث میشه رو مدار نویز نیافته )

Felony
یک شنبه 29 دی 1387, 07:24 صبح
من تا فردا اینها رو تهیه میکنم ، بعد ازتون سوالاتم رو میپرسم ، اگه دوستانی که تو این کار تجربه دارن جواب بدن ممنون میشم .

MohsenB
پنج شنبه 02 مهر 1388, 10:58 صبح
تو اینترنت دنبال این موضوع بگردین, من این مطلبو دارم هرکس خواست بهم ایمیل بزنه:
avr usb to RS232
که توش دوتا مداره که غیر از تبدیل به پورت سریال تمام پورتهای میکروی بکار رفته رو هم می تونید کنترل کنید. این مثالها با 2313 و mega8 انجام شده.

msd163
شنبه 07 فروردین 1389, 10:16 صبح
سلام
من هم تازه ميخوام كار با usb رو شروع كنم
يه سري آي سي هست كه مستقيما با usb كار مي‌كنند و نيازي به تبديل به 232 نيست
يعني به جاي اينكه يه واسط بين usb و rs232 باشند خودشون اطلاعاتو پردازش و كنترل مي‌كنند
آسي هاي شركت سيپرس از اين گروهند.

كسي هست كه با اين اي سي ها كار كرده باشه؟
توصيه شما چيه؟

از تراشه‌هاي سيپرس استفاده بشه يا ftdi?
با تشكر

از

farzadsw
شنبه 07 فروردین 1389, 13:46 عصر
اگه به سرعت بالا یا مدهای خاص usb نیازی ندارید ، سریع ترین و راحت ترین راه استقاده از همون تبدیل ها هست ، در غیر این صورت شاید تو user manual و app note شرکت سازنده چیپ اطلاعات مفیدی پیدا بشه (من با خود پروتکل usb کار نکردم)

msd163
شنبه 07 فروردین 1389, 23:27 عصر
البته كه سرعت بالا نياز دارم
حجم اطلاعات زيادي بايد بين ميكرو و pc رد و بدل بشه
--------------------
در هر صورت از راهنماييتون ممنونم
--------------------
اگه مرجعي در اين زمينه سراغ داريد لطفا معرفي كنيد