PDA

View Full Version : data mining

نغمه
یک شنبه 15 شهریور 1383, 01:08 صبح
در مورد data mining میشه توضیح بدید................... :?: :?: :?:

AminSobati
یک شنبه 15 شهریور 1383, 15:18 عصر
دوست عزیزم،
عموما قابلیت های هر نرم افزاری که برای کار بانکهای اطلاعاتی نوشته میشه(مثل Oracle یا SQL Server) به دو قسمت کلی قابل تقسیم هستش:
1) OLTP: Online Transactional Processing
2) OLAP: Online Analytical Processing
تمام فنونی که ما در طراحی یک دیتابیس از زمان طراحی اولیه تا ساخت فیزیکی اون باهاش درگیر هستیم، عمدتا مربوط به حالت اول میشه. مثلا شگردهای افزایش Performance در زمانی که کاربران زیادی در حال استفاده از بانک هستند یا چگونگی نوشتن Queryهای بهینه و ...
اما شرکتهایی که کاربران بانک اطلاعاتی اونها قابل توجه هستند و از طرفی، کارشون صرفا وارد کردن اطلاعات به بانک نیست و نیاز دارند که مرتبا این اطلاعات مورد آنالیز قرار بگیرند، یک Server جدا تهیه میکنند تا اطلاعات از سروری که تحت عملیات Data Entry هست به این سرور جدید منتقل بشه. به این ترتیب Queryهای پیچیده و سنگین برای تجزیه و تحلیل اطلاعات باعث نمیشه تا کار کاربران در حال Data Entry کند بشه چرا که این دو گروه روی دو سرور جدا کار میکنند. OLAP شاخه ای از علوم دیتابیس هستش که نحوه آنالیز اطلاعات رو مورد بررسی قرار میده.
Data Mining رابطه تنگاتنگی با OLAP داره و اگر بخوایم در یک جمله تعریف کنیم میشه گفت:
Data Mining عبارتست از کشف اطلاعات سودمندی که در پشت حجم عظیمی از اطلاعات خام و رکوردها مخفی هستند.
تقریبا هیچ شرکت عظیمی وجود نداره که از این علم استفاده نکنه. برای درک اهمیتش جا داره اشاره بشه که Data Mining به سوالاتی از این قبیل قادره پاسخ بده:
1) چه محصولاتی به مشتری پیشنهاد کنم؟
2) چه داروهایی برای این بیمار مفیدتر خواهد بود؟
3) چند درصد احتمال دارد مشتری از طرح جدید من استقبال کند؟
4) کدام محصول در فصل جدید باید بیشترین تخفیف را داشته باشد؟
علم Data Mining بین صدها مگابایت رکورد خام موجود در دیتابیس با دنیای واقعی تجارت و تصمیم گیری یک ارتباط برقرار میکنه.
این علم هر روز رو به رشد هستش و از طرفی SQL Server امکانات ویژه ای برای آنالیز اطلاعات در راه استفاده در Data Mining فراهم میکنه.
امیدوارم این مطلب تونسته باشه Data Mining رو مختصرا معرفی کنه.
موفق باشید،
امین ثباتی MCSD

نغمه
یک شنبه 15 شهریور 1383, 20:53 عصر
خیلی ممنون از شما

AminSobati
دوشنبه 16 شهریور 1383, 14:10 عصر
:)

A R V I N
شنبه 30 آذر 1387, 18:12 عصر
یه مقاله کامل تر 20 30 صفحه ای کسی میتونه قرار بده که کاملتر داده کاوی رو توضیح بده ؟ ممنون میشم

program_m
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1388, 02:38 صبح
سلام دوست عزیز
شما می تونید در لینک زیر اطلاعات مفیدی در این باره بدست بیارید.
http://www.sqliran.com/SQLIran/Mod_Core/Pages/Services/DataMining.aspx

موفق باشید

dooman_7
جمعه 17 مهر 1388, 09:22 صبح
سلام
خیلی ممنون از اطلاعاتتون
ولی من اطلاعات بیشتری در مورد داده کاوی (data mining) لازم دارم چون پروژه پایانی ام رو در این مورد انتخاب کردم
و یکسری اطلاعات هم در مورد روزنامه الکترونیکی لازم دارم. این هم یکی از پروژه هامه
اگه شما اطلاعات بشتری دارید لطفا برام بفرستید
با تشکر
dooman-7