PDA

View Full Version : برنامه نویسی DataBase

A.S.Roma
سه شنبه 08 مرداد 1387, 23:39 عصر
با سلام ؛

من تا به حال برنامه نویسی DataBase انجام نداده ام و می خواهم اولین برنامه ام را بنویسم . ( در این راه می خواهم ازADO.net استفاده کنم . )

اگر امکان دارد یکی بنده را راهنمایی کند که در اولین گام باید از چه ابزاری استفاده کنم !؟ ( SqlConnection , SqlDataAdapter, ... !؟ )

» فرض کنید که بخواهیم اطلاعات را از یک دیتا بیس بخوانیم ...

راستش این کلاس های ADO رو درست نفهمیدم چیکار می کنن !؟ کار هر شیء چی هست و کی باید از کدوم استفاده کنیم !؟

اگر کسی لطف کنه خلاصه ایجا بنویسه که قدم اول چیه و ... ممنون می شوم .

top7news
سه شنبه 08 مرداد 1387, 23:59 عصر
سلام
اگه بخوای از ویزارد استفاده کنی ، شما یه SQL Data Adapter که بیاری روی فرمت خود دات نت برات SQL Connection رو میسازه .

Sajjad.Aghapour
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 01:42 صبح
چندتا مطلب هست که براتون می نویسم....
برای اتصال به دیتابیس و انجام دستورات در اون باید SqlConnection , SqlCommand رو بسازید که همون طور که از اسمهای اونها پیداست یکی برای اتصال و یکی برای دستورات SQL هست.

SqlConnection connection = newSqlConnection("server=(local);database=pubs;user id=sa;password=..");

اگه هم از همون اکانت ویندوز استفاده می کنید می تونید این طوری تعریف کنید

SqlConnection connection = newSqlConnection("server=(local);database=pubs;Integrated security=true");

اما SqlCommand دو جزء اساسی داره که باید اونها رو ست کنید.یکی CommandText که همون دستورات SQL رو در بر میگیره و یکی Connection که کانکشن مربوط به اون رو مشخص می کنید.

SqlCommand command = new SqlCommand();
command.CommandText = "select * from employee";
command.Connection = conn;

این از چیزهایی بود که شما باید ست کنید.اما گاهی ممکنه بخواین اطلاعات رو در جایی مثل DataGridView نمایش بدید که در این مورد شما به یک DataSet احتیاج خواهید داشت تا اطلاعات رو از دیتابیس به حافظه منتقل کنید.برای این کار احتیاج به رابطی بین Database و DataSet خواهید داشت که همون SqlDataAdapter هست.در کد زیر با یک آداپتر دیتاست رو پر می کنم.اما قبل از هر چیز باید خاصیت SelectCommand اون رو ست کنید که چه دستوراتی باید اجرا بشه و دیتاست از چه چیزهایی باید پر بشه...

SqlDataAdapteradapter = newSqlDataAdapter();
DataSet ds = new DataSet();
adapter.SelectCommand = command;
connection.Open();
adapter.Fill(ds, "employee");
connection.Close();

در اینجا ds از جدول employee که در دیتابیس pubs وجود داره پر میشه.بعد میتونید DataSource مربوط به اشیایی مثل DataGrid رو برابر ds بذارید.
بعضی موقع ها هم می خواهید فقط دستورات اجرا بشن.مثل مثلا درج،حذف یا آپدیت فیلدهای دیتابیس.در این صورت احتیاجی به دیتاست نیست و می تونید بوسیله ExecuteNoneQuery موجود در خاصیت های SqlComand اون رو اجرا کنید.

SqlCommandcommand = newSqlCommand();
command.CommandText = "insert into employees (fname) values ('sajjad')";
command.Connection = connection;
connection.Open();
command.ExecuteNonQuery();
connection.Close();

از خاصیت های دیگه مثل ExecuteScalar یا ExecuteReader هم می تونید استفاده کنید یا از آبجکت های دیگه ای نظیر SqlDataReader،DataTable , ....که فعلا این چیزهایی که گفتم کارتون رو راه میندازه.البته باید دستورات SQL رو هم یاد بگیرید که نمیدونم بلد هستید یا نه.ولی اگه سوال دیگه ای پیش اومد توی همین پست بپرسید....
موفق باشید....

baran_mehr
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 10:08 صبح
مهربونم یه سر به این لینک هم بزن شاید بدرد بخوره.
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=107929
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=107711
البته کدهاش با ویبی هست اما بد نیست یه نگاهی کنی.

Xcalivorse
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 10:17 صبح
اگر بخواهید به صورت اصولی یاد بگیرید نباید فقط سورس کد کپی کنید. پیشنهاد میکنم ابتدا مفاهیم ADO.NET را فرابگیرید و بعد به صورت گام به گام جلو برید. برای این منظور میتونید از کتاب آقای هاشمیان و سپس کتاب برنامه نویسی بانکهای اطلاعاتی در #C ترجمه رامین مولاناپور استفاده کنید که منابع خوبی برای شروع هستند.

A.S.Roma
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 11:14 صبح
اگر بخواهید به صورت اصولی یاد بگیرید نباید فقط سورس کد کپی کنید. پیشنهاد میکنم ابتدا مفاهیم ADO.NET را فرابگیرید و بعد به صورت گام به گام جلو برید. برای این منظور میتونید از کتاب آقای هاشمیان و سپس کتاب برنامه نویسی بانکهای اطلاعاتی در #C ترجمه رامین مولاناپور استفاده کنید که منابع خوبی برای شروع هستند.
سلام

ممنون از پاسختان .
با شما موافقم .
این کتابها معمولا یک مشکل اساسی دارند . یکم تئوریشون زیاده و خسته کننده !
از قضا در حال مطالعه کتاب جناب " مولاناپور " هستم .

Sajjad.Aghapour
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 12:45 عصر
سلام دوست عزیز.
اگه می تونید از کتابهای مرجع استفاده کنید.مثل کتابهای Apress.کتابی که من از اون استفاده کردم کتاب Apress.Beginning.C.Sharp.2008.Databases.From.Novic e.to.Professional.Jan.2008 هست که کتاب خوبیه و همه چیز رو به خوبی توضیح داده.از ساختار Sql و دیتابیس شروع کرده و بعد به نحوه کار کرد اونها در ADO.NET و معرفی آبجکت های اون پرداخته.همه چیز با سورس کد و شکل توضیح داده شده......
موفق باشید....