PDA

View Full Version : چرا دات نت

aminkk
شنبه 09 شهریور 1387, 22:49 عصر
چرا ديگر وي بي منسوخ شده و از ان استفاده نمي شود؟چرا همه به سمت دات نت مي روند؟

Pr0grammer
یک شنبه 10 شهریور 1387, 01:59 صبح
توضیح در مورد دات نت رو کمی می دونم اما کاملاً نه!!!
پس در این مورد حرفی نمی زنم؛ چون ممکنه اشتباه بگم؛ اما در مورد وی بی باید بگم اشتباه می کنید؛ به چند دلیل :
اول اینکه اگه منسوخ شده بود مایکروسافت دیگه ساپورتش نمی کرد!
دو اینکه مگه خودتون تعداد کاربرایی که در این سایت با وی بی کار می کنند مشاهده نمی کنید؟! این بخش یکی از بخش های پربازدید سایته!
و سوم اینکه من خودم از یکی از آشناهمون در شهر Fremont آمریکا شنیدم که هنوزخیلی ها در اونجا وی بی 6 رو می پسندند...

البته اینم بگم من با دات نت (VB.Net و C#.net) کار کردم و مطمئناً خیلی لذتبخش تر از وی بی 6 هستند ولی...

موفق باشید

vcldeveloper
یک شنبه 10 شهریور 1387, 03:24 صبح
چرا ديگر وي بي منسوخ شده
چون دیگه هیچ قابلیت جدیدی به زبانش یا به IDE اش افزوده نمیشه و از طرف شرکت سازنده اش هم ازش پشتیبانی صورت نمیگیره، چون ضعف هایی داشت که باید اصلاح می شدند، ولی نشدند، مثل پشتیبانی کامل از شی گرایی، نتیجه این میشه که:
1- همیشه باید با همین IDE فعلی کار کنید و امیدی به ارتقاء آن نداشته باشید.
2- باید با قابلیت های فعلی زبان VB کنار بیاید و انتظار نداشته باشید که مثلا قابلیتی مثل Generics روزی بهش اضافه بشه.
3- باید با ActiveXها و کنترل های فعلی که شرکت های مختلف تولید کردند و شما ازشان استفاده می کنید، کنار بیاید چون با وجود عدم پشتیبانی شرکت سازنده، خنده دار هست که تصور کنیم شرکت های سازنده ActiveX به مدت طولانی از VB پشتیبانی کنند.
4- شانس استخدامتان در شرکت های نرم افزاری کاهش پیدا میکنه! شرکت های نرم افزاری علاقه ایی ندارند پروژه های جدید خود را همچنان با استفاده از همچین زبانی توسعه دهند، پس سعی می کنند پروژه های قدیمی خود را یا با زبان جدیدی بازنویسی کنند، یا با تعداد کمی برنامه نویس آنها را نگهداری کنند تا تاریخ مصرفشان بگذرد، و پروژه های جدید را با زبان های بهتری آغاز کنند.

چرا همه به سمت دات نت مي روند؟
چون برنامه نویس VBایی که از همه جا درمونده شده، دو راه بیشتر پیش روی خودش نداره:
1- مهاجرت به یک زبان دیگه تحت Win32 مثل ++C یا دلفی.
2- قبول مهاجرت به VB.Net.

راه اول برای برنامه نویس های VB باز هم نوعی راه موقتی محسوب میشه، چون روی سکوی ویندوز نوشتن برنامه های Win32 به تدریج به کاربردهای خاصی محدود میشه که معمولا این کاربردها هم استفاده خاصی برای اکثر برنامه نویسان VB ندارند. از طرفی، در سمت دات نت اکثر قابلیت های افزوده شده برای برنامه نویسان VB و نوع برنامه هایی که می نویسند کاربردی و جذاب هستند، مثل افزایش قابلیت های اتصال به بانک اطلاعاتی، پیاده سازی بسیاری از روال های سطح پایین و کپسوله کردن آنها در کلاس های مختلف، افزایش قابلیت های سفارشی سازی رابط کاربر، و... بطور کلی در دات نت قابلیت های مختلفی برای افزایش سرعت توسعه و کارایی نرم افزارهای Enterprise در نظر گرفته شده، و این گروه از نرم افزارها نرم افزارهای هدف اکثر برنامه نویسان VB هستند.
نکته دیگه اینه که هر چند Syntax زبان VB.Net با VB خیلی فرق کرده، و با توجه به شی گرا شدن آن، کار کردن با آن برای برنامه نویسانی که سالها به VB عادت کردند، کمی سخت به نظر میاد، ولی باز هم یاد گرفتن VB.Net برای یک برنامه نویس VB آسونتر از یادگیری ++C یا دلفی هست. IDE آن هم به IDE سابق Visual Studio شبیه تر هست. از طرف دیگه، مهاجرت به VB.Net به عنوان سیر طبیعی ارتقاء از VB در نظر گرفته شده، برای همین هم کتاب ها و جزوات زیادی برای کمک به برنامه نویسان VB برای مهاجرت به VB.Net شده تا مهاجرت برای آنها آسانتر شود. پس طبیعی هست که فردی که به VB عادت کرده، به VB.Net بیشتر متمایل شود تا به زبان های دیگر تحت سکوی Win32.

دو اینکه مگه خودتون تعداد کاربرایی که در این سایت با وی بی کار می کنند مشاهده نمی کنید؟! این بخش یکی از بخش های پربازدید سایته!
علت آمار بالا پرطرفدار بودن زبان VB در حال حاضر نیست، بلکه چون تعداد برنامه نویسان VB در قبل زیاد بوده، زمان بیشتری برای مهاجرت آنها لازم هست. الان اکثر برنامه نویسان VB برنامه نویسانی هستند که 4-5 سال قبل هم با VB کار می کردند، نه برنامه نویسان جدیدی که به این نتیجه رسیده اند برای افزایش کارایی خود باید به VB مهاجرت کنند!

مهران رسا
یک شنبه 10 شهریور 1387, 09:41 صبح
دوستانی که VB.NET کار کردند لطفاً چند مورد از مزایای این زبان نسبت به VB 6 رو بیان کنند .

ali_kolahdoozan
یک شنبه 10 شهریور 1387, 09:42 صبح
نوع پروژه هايي بزرگي كه اخيرا بايد نوشته شود در حدي است كه ديگر vb6 قدرت جمع كردن آنرا ندارد . بستر دات نت بستري است كه باز هم نه كاملا اما 90% راه را براي توليد باز گذاشته . vb6 ديگر توان آنرا ندارد كه تمام كارهاي شما را راه بيندازد .

اوبالیت به بو
یک شنبه 10 شهریور 1387, 17:01 عصر
دوستانی که VB.NET کار کردند لطفاً چند مورد از مزایای این زبان نسبت به VB 6 رو بیان کنند
مثلاً همين اين جمله:

همیشه باید با همین IDE فعلی کار کنید و امیدی به ارتقاء آن نداشته باشید

شما اگر به ابزاري در محيط كارت احتياج نداشته باشي به طور خودكار مخفي ميشه.
در VB6 شما براي ادغام چند پروژه از Project Group استفاده مي كني اما در NET. با Solution شناخته ميشه.
ابزارهايي كه كار مي كنيد مرتب در حال Update شدن و هستن و شما ديگه به اون صورت كه در vb6 دنبال OCX و DLL ميگشتين نميگردين. اضافه شدن يكسري Eventهاي جديد كه به نظر من فوق العاده هستن و از كد نويسي بيهوده خيلي كم مي كنه.
اضافه شدن يكسري ديالوگها در هنگام كار با فايلها
عملگرهاي تركيبي
استفاده كردن از پايگاه داده ADO.NET
گزارشگيري خيلي ساده تر شده.
استفاده از ASP.NET
ايجاد XML
استفاده از +Com
وجود رقابت با ديگر دات نتي ها مثل Delphi و#C كه باعث توجه بيشتر شركت سازنده (Microsoft) به VB.NET ميشه كه حداقل به خاطر اينكه جلويه اين زبان ها كم نياره از VB.NET پشتيباني كامل مي كنه. هر روز چيزايه جديد تر و بهتر
و....
تازه اصلي هاش رو نگفتم. حالا كي دوباره مي شينه با vb6 برنامه حسابداري مي نويسه؟

mpmsoft
یک شنبه 10 شهریور 1387, 17:29 عصر
آقا کشاورز من با نظر شما مخالف هستم

زیرا یادمون باشه که ما تو ایران داریم زندگی می کنیم نه در آمریکا
در اکثر اداره های دولتی و خصوصی سیستمها P2 و P3 هستند

من و یا شما نیستیم که تعیین می کنیم باید با چه Platform طراحی کنیم ( فقط کافی هست یک نگاه به کاربرانمون و همچنین کامپیوتراشون بندازیم )

از کجا معلوم ماکروسافت چند ساله دیگه نگه آقا دات نت کلا تعطیل از این به بعد زبان X میاد و باید شما ها هم با این زبان برنامه بنویسید

راهی که ماکروسافت در پیش گرفته فقط جهت بالا بردن درآمد خودشه

ما باید خیلی خزنده حرکت کنیم 1 شبه نمی تونیم سوئیچ کنیم روی دات نت

یکم کافیه فقط فکر کنیم ببینیم چه نیازی داریم که VB6 اونو بر آورد نمی کنه

ممنون می شم یک مثال بزنید که وی بی نتونه اون کارو انجام بده ؟

دات نت و وی بی 6 مثل بنز و پیکان می مونند:
شباهت : جفتشون راه می رن
تفاوت : رانندگی با بنز خیلی راحت تر از پیکانه (غیر قابل مقایسه )
ولی بابت بنز داریم 200 میلیون می دیم ولی بابت پیکان 5 میلیون

دات نت به نظر من هنوز تو ایران پیاده سازیش برای Windows Base یه مقداری زوده برای 5 سال دیگه فکر می کنم تازه می تونیم دربارش صحبت کنیم. پس از الان پایه ریزی 5 سال دیگه رو باید بکنیم.

مهران رسا
یک شنبه 10 شهریور 1387, 17:46 عصر
در اکثر اداره های دولتی و خصوصی سیستمها P2 و P3 هستند
جناب mpmsoft اینطوری هام که شما داری میگی نیست .

من خودم چند جا واسه انجام پرژه رفتم همشون با VB.NET می خواستن . شاید شما که برنامه نویسی ، از خیلی از لحاظ VB رو به VB.NET ترجیح بدی ولی مشتریان همیشه دنبال جدیدترین ها هستند ...

مهران رسا
یک شنبه 10 شهریور 1387, 17:53 عصر
وجود رقابت با ديگر دات نتي ها مثل Delphi و#C كه باعث توجه بيشتر شركت سازنده (Microsoft) به VB.NET ميشه كه حداقل به خاطر اينكه جلويه اين زبان ها كم نياره از VB.NET پشتيباني كامل مي كنه. هر روز چيزايه جديد تر و بهتر

دلیل خوبی بود .

اضافه شدن يكسري Eventهاي جديد

لطفاً چندتاشون رو معرفی کن.

[مرسی]

mpmsoft
یک شنبه 10 شهریور 1387, 20:07 عصر
ببین دوست عزیز

من خیلی به اینجور مسائل برخورد کردم ، طرف می گه آقا ما با دات نت می نویسیم . دات نت اله بله ... جوری تعریف می کنه که یکی ندونه می گه دات نت میاد بادتم می زنه

ولی مشتری چه میدونه بیچاره دات نت چیه یا وی بی 6 چیه

همیشه مشتری دنبال بیشترین امکانات و بهترین کیفیت هستش

شما با وی بی 6 هم می تونی بهترین امکاناتو به مشتریت بدی

vcldeveloper
یک شنبه 10 شهریور 1387, 20:58 عصر
من و یا شما نیستیم که تعیین می کنیم باید با چه Platform طراحی کنیم ( فقط کافی هست یک نگاه به کاربرانمون و همچنین کامپیوتراشون بندازیم )
دات نت یک چیز عجیب و غریب نیست که تصور کنیم اجراش نیاز به سخت افزارهای پیچیده و گرون قیمتی داره که چون الان در سازمان های ما کامپیوترها قدیمی هستند، پس فلان نمیتونند برنامه های دات نت را اجرا کنند!

از کجا معلوم ماکروسافت چند ساله دیگه نگه آقا دات نت کلا تعطیل از این به بعد زبان X میاد و باید شما ها هم با این زبان برنامه بنویسید

راهی که ماکروسافت در پیش گرفته فقط جهت بالا بردن درآمد خودشه
اینکه طبیعی هست، شما که انتظار ندارید Sun یا CodeGear برای رضای خدا زبان برنامه نویسی تولید کنند! همه اینها به دنبال سود بیشتر هستند. شما با توجه به نیازتان و سودی که برای خودتان در نظر می گیرید، تصمیم می گیرید از نرم افزارهای کدام شرکت استفاده کنید. یعنی در هنگام انتخاب یک محصول، شما به سود خودتان فکر می کنید، نه اینکه فلان شرکت با انتخاب شما چقدر ضرر یا سود می کند.

ما باید خیلی خزنده حرکت کنیم 1 شبه نمی تونیم سوئیچ کنیم روی دات نت
یک شبه؟! VB6 سال 99 منتشر شد، الان داریم وارد ماه نهم سال 2008 میشیم!

یکم کافیه فقط فکر کنیم ببینیم چه نیازی داریم که VB6 اونو بر آورد نمی کنه
به نظر شما در 9 سال گذشته صنعت نرم افزار هیچ تغییری نکرده و نیازهای جدیدی تعریف نکرده؟! الان تمام کارهایی که با VB انجام میدید، با اسمبلی هم قابل انجام هست، ولی چرا سراغ اسمبلی نمی روید؟ یک شرکت نرم افزاری میخواد در کمترین زمان ممکن بهترین و با کیفیت ترین نرم افزار را تولید کند، پس هر تغییری که موجب افزایش سرعت تولید برنامه شود، برای آنها خوشایند هست، از طرفی هر تغییری که موجب افزایش کیفیت کد نوشته شده شود، و Reusability و Scalability کد را بالا ببرد هم برای آنها خوشایند هست. الان دنیای نرم افزار با چالش پردازش های موازی مواجه هست، به سرعت کتابخانه های مختلفی برای پردازش های موازی نوشته میشه، شما در VB چیکار می کنید؟ خودتون چند ماه وقت میزارید تا با مفاهیم مربوطه آشنا بشید و یک کتابخانه ایی بنویسید که حتی در اون صورت هم کیفیتی پایین تر از کیفیت کتابخانه های سایر شرکت ها داره؟ دربرابر درخواست های مشتری برای داشتن رابط کاربر قوی تر چکار می کنید؟ انتظار دارید که مشتری شما رابط کاربری WPF را ببیند و از شما قبول کند که رابط کاربری ویندوز 95 بهتر هست؟ برای نوشتن یک برنامه Enterprise چند لایه چکار می کنید؟ از امکانات بسیار زیاد Net Remoting میگذرید و خودتون چند سال وقت میزارید که فریم ورک خودتان را برای نرم افزارهای چند لایه بنویسید؟ آیا حاضر میشید از Generics بگذرید و مثلا برای هر کلاس و نوع داده ایی که دربرنامه استفاده می کنید، یک کلاس Collection جدید بنویسید؟! آیا می تونید با پشتیبانی ناقص VB از شی گرایی در پروژه های بزرگ کنار بیاید؟ VBایی که حتی بطور نرمال قابلیت ساخت یک DLL ساده را هم نداره و باید با چندین ترفند مختلف مجبورش کرد که DLL بسازه! می تونید با سرعت پایین برنامه های VB در پردازش های پیچیده کنار بیاید، اون موقع که دلفی نسخه های 5 -6 اش منتشر شده بود، سرعت برنامه های تولید شده اش حدود 6 برابر برنامه های نوشته شده با VB بود! از اون موقع تا حالا، دلفی با تمام مشکلاتی که داشته، نسخه های 7، 8، 2005 - 2007 را بیرون داده و چند روز دیگه نسخه 2009 را منتشر میکنه، اما VB6 هنوز همون VB6 هست. می دونید امکانات جدیدی که در این چند ساله به دیباگرها اضافه شده، چقدر کار دیباگ نرم افزار را ساده تر و زمان لازم برای آن را کوتاهتر کرده؟ با VB چندان آشنا نیستم، ولی فکر کنم با توجه به سال انتشارش، از یونیکد هم پشتیبانی نمیکنه.
دلفی که در زمان خودش همه براش کف میزدند و حتی طراحان اصلی همین دات نت هم معماران دلفی هستند که به مایکروسافت مهاجرت کردند، الان تعداد زیادی از برنامه نویسانش به دات نت مهاجرت کردند، اون وقت شما از VB که همان زمان هم ازش انتقادات زیادی میشد و خیلی ها ازش گله داشتند و تنها مزیتش را سادگی اش می دانستند، انتظار دارید که بعد از 9 سال بروز نشدن، چه حرفی برای گفتن داشته باشد؟!

دات نت به نظر من هنوز تو ایران پیاده سازیش برای Windows Base یه مقداری زوده برای 5 سال دیگه فکر می کنم تازه می تونیم دربارش صحبت کنیم. پس از الان پایه ریزی 5 سال دیگه رو باید بکنیم.
الان نسخه های 1 و 1.1 و 2 و 3 و 3.5 دات اومده، #C به نسخه 3 ارتقاء پیدا کرده، ویندوز ویستا به طور پیش فرض Net Framework را روی سیستم کاربر نصب می کند. ASP.Net رقابت شدیدی در نرم افزارهای تحت وب با PHP ، Ruby و سایر زبان های تحت وب دارد، Silverlight به رقیب جدی Flash تبدیل شده، مرز بین نرم افزارهای Web base با Desktop بسیار کم رنگ شده، WPF به شما اجازه میده که عملا رابط کاربرتون رو به هر شکلی در بیارید، MONO پیشرفت های خوبی روی لینوکس کرده و الان میشه خیلی از پروژه های جدی دات را به وسیله آن روی لینوکس پیاده سازی کرد، Windows Mobile محبوبیتش افزایش پیدا کرده و به تبع آن برنامه های دات نتی موبایل افزایش پیدا کردند، حتی الان دیگه روی گوشی های Symbian هم میشه با نصب نرم افزار، برنامه های دات نت را اجرا کرد! کارایی و سرعت JIT برای کامپایل کدها متناسب با سخت افزار سیستم مقصد افزایش پیدا کرده، ویندوزهایی که بعد از سال 99 منتشر شدند، مثل XP و Vista تغییرات زیادی در برنامه نویسی ویندوز ایجاد کردند، شرکت های زیادی در ایران و کشورهای دیگه به سمت دات نت حرکت کردند، VB در برابر تمام این تغییرات چه چیزی برای کاربرانش به ارمغان میاره؟! فقط یک خاطره نسبتا خوش از روزهای گذشته! VB هم به سرنوشت ویندوز 98 میرسه، خیلی ها اون موقع می گفتند مایکروسافت نباید پشتیبانی از ویندوز 98 را قطع کنه، می گفتند هرگز ارتقاء نمیدند، ولی در نهایت روزی رسید که به این نتیجه رسیدند که چقدر دیر اقدام کردند!
البته من انتقادهایی نسبت به دات نت دارم، و هنوز با دلفی تحت Win32 برنامه می نویسم و با دات نت از دور آشنا هستم، ولی اینجا بحث دلفی یا مقایسه Win32 با دات نت نیست، بلکه بحث VB6 و دات نت هست. VB6 عملا هیچ مزیتی قابل توجهی نسبت به VB.Net یا بطور کلی دات نت نداره!
برای اینکه ببینید چقدر VB6 با عالم برنامه نویسی فاصله داره، یک نگاهی به تغییرات VB.Net نسبت به VB6 بیندازید. اون زمان مفاهیمی مثل شی گرایی، فریم ورک، COM، WebService، Cross-platform و... برای اکثر برنامه نویسان VB مفاهیم غریبی محسوب میشد. در حالی که برنامه نویسان ++C یا دلفی سال ها با این مفاهیم سر و کله میزدند. الان همه اون زبان ها و مفاهیم پیشرفت کردند، ولی VB هنوز سرجای خودش هست. مثل VB نسبت به سایر زبان ها مثل پیکان و بنز نیست، بماند که شما برای استفاده از دات نت عملا هزینه خاصی نمی پردازید که بخواید نگران هزینه اش باشید، مثل VB به سایر زبان ها، مثل یک فرد علیل و ناقص الخلقه ایی در کنار جاده هست که ماشین های پرسرعتی 9 سال هست که ازش سبقت گرفتند و هر روز فاصله شان با آن را بیشتر می کنند، ولی این فرد همچنان سرجای خودش ایستاده و به گرد و خاک بلند شده از آن ماشین ها در کیلومترها آن طرفتر نگاه می کند!

اوبالیت به بو
یک شنبه 10 شهریور 1387, 21:56 عصر
لطفاً چندتاشون رو معرفی کن.
شما كدوم كنترل رو مي خواي بگو تا من Event هاي جديدش رو بگم.
به نظر من بهتره كه تعصب رو كنار بزاريم و بيشتر با واقعيت ها روبه رو بشيم. من خودم يه زماني عاشق vb بودم و هر كي از vb بد مي گفت سريع بهش مي توپيدم ولي يه مدت كه Delphi كار كردم ديدم اصلاً نميشه مقايسه كرد و دات نت هم كه يه چيزه باحال تر

mpmsoft
یک شنبه 10 شهریور 1387, 22:48 عصر
ببینید دوستان وی بی 6 ماله بابای من نیست که به خوام تعصب نشون بدم

من خودم هرچند چندساله با دات نت کار می کنم

ولی کار نشد نداره دوست عزیز شما یک مثال از Event و گرید می زنید می شه بگید نیازتون چی بوده که نتونستید با وی بی 6 بر آورد کنید که توی دات نت کشفش کردید.

این بحث بارها و بارها پیش اومده و به هیچ نتیجه مثبتی نرسیده

به نظر من دات نت برای ویندوز 5 سال دیگه مناسبه ولی باید از الان پایه ریزی بشه

نسبت به پروژه ای که انجام می شه باید Platform اون انتخاب بشه

به نظر من ویندوز XP تا 10 سال دیگه جوابگو نیازها هستش و حداقل تا وقتی اکس پی و ویستا هست وی بی 6 هم هست

مهران رسا
دوشنبه 11 شهریور 1387, 09:45 صبح
شما كدوم كنترل رو مي خواي بگو تا من Event هاي جديدش رو بگم.

کنترل MsWinsosck !

scarce
دوشنبه 11 شهریور 1387, 10:42 صبح
به نظر من دات نت زبان خوبی برای برنامه نویسی میباشه .
از نظر گرافیک ظاهری نسبت به بقیه زبانها خیلی زیبا تره .
اما همانطور که میدانید هیچ چیز در این دنیا که بدست انسان به وجود میاد بدون نقص نیست و هر کدوم مشکلات خودشو داره مثلا همین وی بی 6 اسکرولشو دیدی آدم حالش به هم میخوره باید چند تا ocx بنویسیم و به برنامه اظافه کنیم یا با چند خط کد این کار رو انجام بدیم تا اسکرول ویندوزی داشته باشیم.
اما بحث در مورد دات نت . زبان پیچیده ای هست و خیلی پر کاربرد برای شرکت های بزرگ طراحی آسان و برنامه نویسی کمی سخت تر نسبت به وی بی ولی با دفت و خطای کم تر که کنم این ویژگی ها یی که داره تونسته خودشو نسبت به زبانهای دیگه محبوبتر کنه.

Mbt925
دوشنبه 11 شهریور 1387, 11:00 صبح
توضیحات آقای کشاورز عزیز جایی برای بحث های بی مورد نمیذاره.

هدف ایشون از بیان این مطالب این نیست که شما وی بی رو بذارید کنار (فعلا). منظورشون اینکه که در نهایت باید مهاجرت کنید، هر کی که زودتر بجنبه، از بقیه جلوتره.
چون هم می تونه با وی بی کار کنه و هم با زبان های به روز دنیا.

.Net برای نوشتن پروژه های بزرگ و قدرتمند فعلا داره حرف اول رو میزنه.

ولی برای نوشتن برنامه های ساده و معمولی شما می تونید زبانی که مناسب تره و باهاش راحت ترید رو انتخاب کنید. که در این موارد فعلا وی بی در سادگی مناسب ترین زبانه.

ابوذر محمودی
دوشنبه 11 شهریور 1387, 11:02 صبح
شما وقتی می خواید عدد 3 رو تو متغیری ذخیره کنید از long استفاده می کنید ؟؟؟؟
مسلما از byte استفاده می کنید.

بنا به نیاز باید از زبان برنامه نویسی استفاده شود.
وقتی من می تونم با وی بی یه پروژه درست کنم که بدون هیچ کامپوننتی با حجم 256 ک بتونه بدون دردسر با SMTP گوگل ایمیل ارسال کنه مگه مجبورم بیام با Indy دلفی برنامه بنویسم که همینجوری 500ک بشه تازه هم همش پیغام سوکت بده .! یه عالمه هم باید دنبال یه SMTP بگردی تا ازش استفاده کنی ؟؟!!!
یا بیام با زبانی برنامه بنویسم که حتما Microsoft.NET Framework رو اون سیستم نصب باشه .

منظورم اصلا دفاع از وی بی نبود !
چون هر زبانی ویژگی های خاص خودش رو داره حتی Cobol , fortran

Mbt925
دوشنبه 11 شهریور 1387, 11:17 صبح
بنا به نیاز باید از زبان برنامه نویسی استفاده شود.
وقتی من می تونم با وی بی یه پروژه درست کنم که بدون هیچ کامپوننتی با حجم 256 ک بتونه بدون دردسر با SMTP گوگل ایمیل ارسال کنه مگه مجبورم بیام با Indy دلفی برنامه بنویسم که همینجوری 500ک بشه تازه هم همش پیغام سوکت بده .! یه عالمه هم باید دنبال یه SMTP بگردی تا ازش استفاده کنی ؟؟!!!
یا بیام با زبانی برنامه بنویسم که حتما Microsoft.NET Framework رو اون سیستم نصب باشه .

منظورم اصلا دفاع از وی بی نبود !
چون هر زبانی ویژگی های خاص خودش رو داره حتی Cobol , fortran

ولی برای نوشتن برنامه های ساده و معمولی شما می تونید زبانی که مناسب تره و باهاش راحت ترید رو انتخاب کنید. که در این موارد فعلا وی بی در سادگی مناسب ترین زبانه.

حرف شما تا حدودی در تایید حرف منه ولی شما در زمان فعلی می تونید وی بی رو انتخاب کنید، بزودی دیگه وی بی از گزینه ها نخواهد بود.

========================================

شما وقتی می خواید عدد 3 رو تو متغیری ذخیره کنید از long استفاده می کنید ؟؟؟؟
مسلما از byte استفاده می کنید.

بستگی به مقدار استفاده از متغیر و محسباتی که روش انجام میشه داره!
در ویبی Interger بهترین نوع داده ای هست، دلیلش هم منطقیه.
اگه من به جای شما بودم از Interger استفاده می کردم.

vcldeveloper
دوشنبه 11 شهریور 1387, 19:25 عصر
این به بحث تاپیک مطرح نمیشه و باید در بخش دلفی مطرح بشه، ولی چون اینجا گفتید، من همینجا می نویسم که بعدها به مشکل برنخورید:
1- توی دلفی مجبور نیستید از Indy استفاده کنید، هم کامپوننت های دیگه هستند، هم اگر واقعا حجم برنامه براتون مسئله هست، می تونید مستقیما از توابع WinSock استفاده کنید و حجم برنامه تون رو در حدود 50-60 کیلوبایت کنید. ثانیا، برنامه های دلفی بطور پیش فرض Stand-alone هستند، یعنی فایل اجرایی برای اجرا نیازی به فایل دیگه ایی نداره، برای همین هم حجم فایل EXE آن بیشتر از حجم فایل EXE ویژاول بیسیک هست، ولی برای ویژوال بیسیک باید یک دوجین فایل همراه برنامه باشه تا برنامه کار کنه. برای VC++ هم همینطور هست، فقط اونجا مایکروسافت زرنگی کرده و Runtime مربوط به ++VC را با خود ویندوز نصب میکنه، مثل اون کاری که داره با دات نت فریم ورک میکنه.
راستی، مشکل پیدا نشدن SMTP مجانی هم ربطی به Indy نداره، اننتظار که ندارید Indy خودش براتون خدمات آن لاین هم ارائه بده؟! اتصال به GMail هم با استفاده از Indy یا هر چیز دیگه ایی امکان پذیر هست.

یکی از نکاتی که باید برای کار با یک ابزار بهش دقت کنید اینه که پتانسیل ها و محدودیت های آن را خوب بشناسید.

موفق باشید